ارتودنسی لینگوال ( ارتودنسی پشت دندانی ) چیست؟

امروزه بیماران ،خصوصا آنهایی که تحت درمان ارتودنسی قرار میگیرند نگرانی های زیادی در مورد وضعیت ظاهری خود دارند .از زمان معرفی invisalign alignerها در سال 1998 شمار بیشتری افراد تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته اند که عمدتا به خاطر شفاف بودن این aligner هاست. اما متاسفانه یا خوشبختانه تمام مشکلات  بیماران را نمیتوان با کمک این aligner ها برطرف کرد. براکتهای شفاف نیز چندین دهه است که مورد استفاده قرار می گیرند امابه هر حال آنها نیز ایرادات خود را دارند. در این میان یکی دیگر از گزینه های پنهان نگهداشتن براکت ها، lingual braceها میباشد. Lingual braceها که به braceهای مخفی نیز معروفند به سطح پشتی یا زبانی دندان متصل میشوند.  با وجود آنکه محل این braceها نسبت به braceهای معمول عوض شده اما شباهت های زیادی میان آنها چه از نظر عملکرد و چه از نظر اجزا وجود دارد. در هر دو سیستم براکتهایی وجود دارند که توسط wireها(سیم ها) به یکدیگر متصل شده اند و با وارد کردن نیرویی مداوم به دندانها موجب حرکت کنترل شده آنها میشوند.

1 5 3 1 1 - ارتودنسی لینگوال ( ارتودنسی پشت دندانی )
ارتودنسی لینگوال ( ارتودنسی پشت دندانی )

ارتودنسی لینگوال ( ارتودنسی پشت دندانی ) در ایران

متاسفانه هنوز در کشور ما تکنیکهای لابراتوری لازم برای ساخت این براکتها وارد نشده و استفاده از آن همچنان با محدودیتهایی رو به روست. به نحوی که ساخت براکتها به طرز اختصاصی برای هر دندان صورت نمی پذیرد و کسانی که مشغول به انجام این درمان می باشند از براکت های پیش ساخته ای استفاده می کنند که ممکن است مطابق با سطح پشتی دندان مورد نظر نباشد. اما در کشورهایی که تکنولوژی انجام این کار وجود دارد، در آغاز پروسه درمان ،ابتدا متخصص ارتودنسی قالبهایی از دندان ها تهیه کرده و به لابراتور میفرستد. لابراتور با استفاده از این قالب و طی مدت 6 هفته ،براکتهای اختصاصی را برای هریک از دندانها میسازد و سپس این براکتها با حداکثر تطابق به دندانها متصل میگردند. در کنار مخفی بودن, این braceها مزایای دیگری نیز دارند .آنها برای انجام درمانهایی نظیر اصلاح rotation (چرخش)دندانها, تغییر طول تاج و ارتفاع دندانها و بستن فضای ناشی از کشیدن دندانها بسیار موثرتر از alignerها عمل میکنند. همچنین اگر بر اثر عدم رعایت بهداشت مناسب ،تغییر رنگی (نقط سفید رنگ) روی دندانها ایجاد شود چون در سطح پشتی دندان می باشد ،نمایان نخواهد بود.

3 5 3 1 1 - ارتودنسی لینگوال ( ارتودنسی پشت دندانی )
ارتودنسی لینگوال ( ارتودنسی پشت دندانی )

مزایا و معایب ارتودنسی لینگوال ( ارتودنسی پشت دندانی )

در این میان معایبی نیز در مورد استفاده از این braceها وجود دارد. چندین هفته زمان نیاز خواهد بود تا به وجود براکتها در کنار دندانهای خود عادت کنید .خصوصا در ابتدای فرایند درمان ،ناهمواری و خشونت آنها میتواند موجب آزار زبان و همچنین بروز مشکل در حرف زدن شود . مصاحبه های صورت گرفته با بیماران نشان میدهد حدودا دو هفته زمان نیاز است تا وضعیت خوردن و صحبت کردن  با این نوع براکت ها ،به حالت عادی بازگردد.  شست و شوی مرتب دهان با آب نمک گرم میتواند به بهبود وضعیت زبان کمک کند. استفاده از داروهای بی حسی ملایم نظیر بنزوکایین نیز میتواند موثر واقع شود. البته با استفاده از موم ارتودنسی نیز می توان لبه های تیز براکتها را که موجب آزردگی میشوند، پوشاند.

4 5 3 1 1 - ارتودنسی لینگوال ( ارتودنسی پشت دندانی )
ارتودنسی لینگوال ( ارتودنسی پشت دندانی )

 مانند تمام روشهای ارتودنسی ثابت دیگر در هنگام استفاده از lingual braceها نیز باید تغییراتی در رژیم غذایی ایجاد شود. چرا که خوردن غذاهای سفت  و چسبنده میتواند موجب شل شدن wireها ، براکتها و سمان چسباننده آنها به دندان شود.

تمیز نگهداشتن این braceها نیز دشوار تر از انواع دیگر است. در حقیقت اگر مشکلات periodontal (لثه ای)وجود دارد، استفاده از این braceها میتواند وضعیت را بدتر کند. در بیمارانی که تاج دندان آنها کوتاه است استفاده از این braceها  امکانپذیر نخواهد بود. لازم است یادآوری کنیم که تمامی متخصصین ارتودنسی توانایی (یا شاید بتوان گفت حوصله!) کار با این braceها را ندارند، چرا که نصب آنها هم برای آنها و هم برای بیمار ،چالش برانگیزتر از سایر انواع brace هاخواهد بود.

چون در این سیستم از نیروهایی که بر سطح داخلی دندان اثر میکنند استفاده می شود، به دلیل کمتر بودن فواصل در سطح داخلی دندانها, نیاز به استفاده از wireهای کوچکتر و سبکتر خواهد بود که همین امر ممکن است موجب طولانی تر شدن پروسه درمانی شود. همچنین کار کردن به صورت عکس و در سطح داخلی دندانها نیزبه طولانی تر شدن هر جلسه درمانی  می انجامد.

ارتودنسی لینگوال ( ارتودنسی پشت دندانی ) جایگزین ارتودنسی ثابت است؟

متاسفانه هنوز هم نمیتوان این سیستم را به عنوان جایگزینی قابل اطمینان برای سیستمهای ارتودنسی ثابت قابل دید در نظر گرفت و تنها در درمان به هم ریختگی های ساده و اندک میتوان آنها را مورد استفاده قرار داد.عملکرد lingual braceها در مقایسه با سایر انواع braceها به مراتب محدودتر و ضعیفتر است بنابراین شاید تنها دلیل استفاده از این braceها را بتوان جنبه زیبایی و مخفی بودن آنها در نظر گرفت. اگر شما به دلیل شرایط شغلی امکان استفاده از braceهای معمولی را ندارید یا تمایلی ندارید دیگران متوجه  درمان  شما شوند میتوانید lingual braceها را به عنوان یکی از گزینه های موجود در نظر بگیرید.

5 5 3 1 1 - ارتودنسی لینگوال ( ارتودنسی پشت دندانی )
ارتودنسی لینگوال ( ارتودنسی پشت دندانی )
0/5 ( 0 بازدید )