در حین درمان ارتودنسی ممکن است  مشکلات و موارد پیش بینی نشده ای رخ دهد که از آنها با نام emergencies یا موارد اورژانس ارتودنسی یاد میشود. شاید استفاده از لفظ اورژانس ارتودنسی در اکثر موارد کاربرد چندانی نداشته باشد چرا که بسیاری از این موارد می تواند توسط خود فرد برطرف شود.

حساسیت دندانها پس از ارتودنسی

در حین فرایند درمان، بر اثر فشار مداومی که به دندانها وارد میشود دندانها شروع به حرکت میکنند همین امر ممکن است موجب افزایش حساسیت و همچنین درد در دندانها در چندین روز بعدی شود. بنا بر تحقیقات صورت گرفته، بیش ترین میزان حساسیت دندانها 24 ساعت بعد از تنظیم Braceها(وسایل ارتودنسی) می باشد.برای کاهش این درد و حساسیت ،میتوان از داروهای زیر استفاده کرد:

استامینوفن 500 mg که موثرترین راه برای کاهش درد دندانها میباشد.میتوان یک روز قبل از مراجعه به متخصص ارتودنسی استفاده از آنرا آغاز و در صورت ادامه درد و حساسیت ،تا 5-3 روز دیگر به استفاده از آن ادامه داد. بهتر است استفاده از آن بیشتر از 7 روز نشود چرا که میتواند موجب تحمیل فشارمضاعف به کبد شود.کودکان بالای 12 سال و بزرگسالان میتوانند هر 4 ساعت یکبار 2 قرص استفاده کنند.برای دردهای خفیفتر میتوان از ایبوپروفن 200 mg استفاده کرد که نحوه استفاده از ان همانند استامینوفن میباشد.بنا بر تحقیقات صورت گرفته استفاده طولانی مدت از ایبوپروفن میتواند باعث  کاهش حرکت دندانها شود و از این طریق بر روند درمان تاثیر منفی بگذارد از این رو استفاده از آن نیزبه مدت بیشتر از 7 روز توصیه نمیگردد.

آزردگی لب و گونه پس از ارتودنسی

قسمتهای گوناگون Braceها و applianceهای ارتودنسی میتوانند موجب آزردگی بافت نرم لبها و گونه ها خصوصا در آغاز فرایند درمان شوند.متخصص ارتودنسی،wax (موم)هایی مخصوص در اختیار بیماران قرار می دهد که میتوان آنرا بر روی قسمتهایی از Braceها که موجب آسیب به مخاط دهان شده اند قرار داد.یکی ازشایع ترین علل این آزردگی اضافات Archwire (سیم)ها هستند.هنگامی که فضاهای بین دندانی در حال بسته شدن هستند ، دندانها به یکدیگر نزدیک میشوند و اضافات wireها در پشت فضای آخرین دندان مولار بیرون زده و زخمهایی را در گونه و لثه ایجاد میکند که میتوان با استفاده از waxها آنرا پوشاند.

1 5 5 - مواجهه با اورژانس های ارتودنسی
اورژانس های ارتودنسی
2 5 5 - مواجهه با اورژانس های ارتودنسی
اورژانس های ارتودنسی

شل شدن و شکستگی applianceها پس از ارتودنسی

در حین فرایند درمان، archwireها, bracketها و bandها ممکن است بشکنند یا شل شوند. در مورد بیرون زدگی یا شکستگی قسمتی از archwire ،میتوان با تکه ای wax آنرا پوشاند ویا با استفاده از پاک کن انتهای مداد آنرا از محل آزردگی دور یا خم کرد. اگر این دو روش در بهبود وضعیت موثر نبودند میتوان با کمک یک ناخنگیر که در الکل استریل شده آن قسمت از سیم جدا شده را قطع کرد.

3 5 5 - مواجهه با اورژانس های ارتودنسی
اورژانس های ارتودنسی

در مورد bracketها نیز وضعیت تقریبا همین گونه است. براکتها ممکن است بر اثر خوردن غذاهای سفت و سخت شل شوند یا بشکنند .اگر این حالت با درد و ناراحتی  همراه باشد  باید به متخصص ارتودنسی  مراجعه کرد. براکتهای شل شده عموما به وسیله ligatureها به wire متصل باقی میمانند که به جلوگیری از بلعیدن ناخواسته آنها کمک میکند.در صورتی که براکت به صورت نصفه و نیمه به wire متصل باشد ،می توان با استفاده از wax آنرا در جای خود ثابت نگه داشت، اما اگر به طور کامل از wire جدا شود میتوان با استفاده از ناخنگیر قطعه سیم مربوط به آنرا چید.

4 5 5 - مواجهه با اورژانس های ارتودنسی
اورژانس های ارتودنسی
5 5 5 - مواجهه با اورژانس های ارتودنسی
اورژانس های ارتودنسی

همچنین دندانهای همین براکتها نیز ممکن است از مجموعه خارج شوند .این امر در کوتاه مدت (2 روز تا 2 هفته) نمیتواند باعث ایجاد مشکلاتی جدی شود اما ادامه این روند میتواند موجب حرکت جدی دندانها در مسیری ناخواسته شود. در این صورت دندان مذکور باید مجددا به موقعیت قبلی بازگردانده شود که همین امر موجب طولانی شدن روند درمان خواهد شد.

در تصاویر زیر دندان central فک پایین را میبینید که بعد از گذشت 2 هفته به طور مشخصی از مسیر اصلی خود منحرف شده وبرای بازگرداندن آن به مسیر اصلی چندین هفته زمان نیاز خواهد بود. در تصویر B همین موضوع برای central فک بالا رخ داده است.

6 4 4 - مواجهه با اورژانس های ارتودنسی
اورژانس های ارتودنسی

در صورت وارد شده آسیب جدی به دندانها مانند جا به جایی یا شکستگی آنها بر اثر ضربات ناگهانی ،باید فورا به متخصص ارتودنسی مراجعه نمود که به مواردی از آن اشاره میکنیم.

در تصویر زیر بیمار تحت درمان ارتودنسی را میبینید. بعد از وارد شدن ضربه ای محکم به صورت, دندان نیش چپ فک بالا تقریبا به طور کامل از استخوان خارج شده و تنها wire مانع خروج کامل آن شده است و بیمار قادر به بستن دهان خود نیست.بعد از مراجعه اورژانسی, wireهای اطراف دندان جدا شده, دندان به جای قبلی خود برگشته و بعد از طی دوره بهبودی روند درمان از سر گرفته شده است. در صورتی که  بیمار به طور اورژانسی مراجعه نمیکرد امکان از دست دادن دندان نیش وجود داشت.

7 3 3 - مواجهه با اورژانس های ارتودنسی
اورژانس های ارتودنسی

در این تصویر نوجوانی را پس از پایان دوره درمان میبینیم. در یک حادثه شدید در بازی اسکی، دندان lateral فک بالا به طور کامل به داخل استخوان فرورفته که پس از انجام عمل جراحی ،نیاز به ارتودنسی مجدد برای بازگشت دندان به موقعیت صحیح خود دارد.

8 3 3 - مواجهه با اورژانس های ارتودنسی
اورژانس های ارتودنسی
0/5 ( 0 بازدید )