داشتن لبخندی زیبا امروزه بیش از هر زمان دیگری برای افراد حائز اهمیت است و همین امر روز به روز نقش ارتودنسی در زیبایی را بیشترآشکار میسازد. امروزه با پیشرفتهای چشمگیر موجود،بسیاری از مشکلات مربوط به ارتودنسی برطرف شده اند اما همچنان شاهد برخی باورهای نادرست در مورد ارتودنسی در میان مردم هستیم که به مواردی از آنها اشاره میکنیم.

  • Braceها برای نوجوانان و جوانان هستند سن من برای استفاده ازآنها بسیار زیاد است.

ض1 - باورهای نادرست در مورد ارتودنسی
باورهاي نادرست و غلط درباره ارتودنسي

بسیاری از بیماران این جمله را بیان میکنند و انتظار تایید مطلب از سوی متخصص را نیز دارند. اما باید دانست که هیچگاه برای آغاز درمان ارتودنسی دیر نیست. تا زمانی که نسوج و بافتهای نگهدارنده دندان (پریودنتال )سالم هستند هیچ محدودیتی برای آغاز فرایند درمان وجود ندارد. علاوه بر این امروزه با وجود انواع مختلف brace های شفاف ،میتوان زیبایی را نیز درحین فرایند درمان حفظ کرد. تحقیقات نشان میدهند از هر 5 بیمار ارتودنسی،یک نفر بزرگسال می باشد.

  • درمان ارتودنسی فایده ندارد و نتایج آن برمی گردد.

ض2 - باورهای نادرست در مورد ارتودنسی
باورهاي نادرست و غلط درباره ارتودنسي

فاکتورهایی که موجب برگشت درمان می شوند بسیار زیاد می باشند و خود جای بحث فراوانی دارد؛ اما مهم ترین آنها مربوط به دوره retention می باشد که دوره ای کلیدی و بسیار با اهمیت است. در این دوره از retainerهای ثابت و متحرک به هدف حفظ نتایج درمان استفاده می شود وهمکاری فرد در این دوره تاثیر به سزایی در حفظ نتایج وی دارد. در عین حال باید توجه کرد که بطور معمول ومتعاقب یک درمان صحیح، اکثر نتایج درمان ارتودنسی حتی  در طولانی مدت نیز پایا بوده و در صورت مشاهده برگشت جدی نتایج درمان،باید عوامل دیگری را به عنوان علت مدنظر قرار داد.

  • درمان با braceها نیازمند مدت زمانی طولانی است

برای بسیاری از بزرگسالان ،بسته به نیاز،ارتودنسی میتواند در مدت 6 تا 8ماه نیز صورت گیردتا فرد برای درمانهای ترمیمی وزیبایی آماده شود. در بعضی موارد نیزمتخصص ارتودنسی مربوطه بنابر تشخیص خود از limited treatment استفاده میکند؛ به این صورت که با مشخص نمودن نواحی که نیاز به تصحیح دارند و تنظیم طرح درمانی دقیق که در آن سلامتی و ثبات دندانها در اولویت قرار دارند، طی مدت زمانی محدود درمان را انجام دهد.

ض3 - باورهای نادرست در مورد ارتودنسی

  • درمان ارتودنسی دردناک است

تفاوت زیادی میان درد و آزردگی وجود دارد. تمام applianceها مدتی زمان میبرند تا با دهان شما وفق پیدا کنند و آزردگی ناشی از آنها در مدت 2 تا 3 روز بعدی از بین خواهد رفت. در بسیاری از این موارد این آزردگی میتواند ناشی از قسمتهای فلزی و تیز appliance باشد که با تکه ای wax (موم ارتودنسی)میتوان آنرا ترمیم کرد. در مورد درد هم میتوان با مسکن همه چیز را حل کرد. بایداشاره شود که در ارتودنسی از نیروهایی سبک اما مداوم برای حرکت دندانها استفاده میشود به این معنا که تغییرات قدم به قدم و به طور آهسته صورت میگیرند وپس از جلسه اول ارتودنسی،سایر ویزیت ها بندرت  موجب بروز درد شدید می شوند.

ض4 - باورهای نادرست در مورد ارتودنسی

  • Braceها موجب پوسیدگی دندانها میشوند

ض5 - باورهای نادرست در مورد ارتودنسی

نمیتوان اهمیت بهداشت مناسب دهان و دندان را در دوره استفاده از braceها نادیده گرفت. از آنجا که braceها سطحی را بر روی دندانها اشغال میکنند دسترسی مسواک به آنها به سادگی گذشته نخواهد بود و نیاز به دقت و ممارست بیشتری خواهد داشت. امروزه با وجود ابزارهای مناسب، این امر بیش از هر زمان دیگری راحت شده است. با استفاده از waterpikها, مسواکهای برقی و دهان شویه ها میتوان دندانها را تمیزکرده ومانع پوسیدگی آنها شد.

تحقیقات علمی نشان می دهد در صورت رعایت بهداشت،میزان پوسیدگی در افرادی که ارتودنسی کرده اند در مقایسه با افراد دیگر برابر است.

  • هزینه درمان ارتودنسی زیاد است

ض6 - باورهای نادرست در مورد ارتودنسی

بستگی دارد هزینه آنرا با چه درمانی مقایسه کنید. درمقایسه با سایر درمانهای زیبایی دندانپزشکی،هزینه درمان ارتودنسی بسیار منطقی به نظر میرسد. در خارج از کشور هزینه veneer(نوعی درمان زیبایی دندان) برای یک دندان در حدود 2500$ یا بیشتر است. در حالی که هزینه درمان ارتودنسی برای کل دهان چیزی در حدود 7500$ دلار خواهد بود و در مواردی که نیاز به تصحیح زیادی نباشد هزینه آن حتی میتواند تا 2000 دلار تقلیل پیدا کند که با قیمت یک veneer برای یک دندان برابری میکند. در کنار این موضوع باید برتری بیولوژیک درمان ارتودنسی نسبت به سایر روشها را نیز در نظر گرفت. در بیشتر این روشها دندان تراش خورده و کوچک میشود تا فضا را برای جایگذاری مواد مصنوعی فراهم کند. زمانی که مینای دندان سالم برای استفاده از لامینیت و یا veneer تراش میخورد بیمار تا پایان عمر متعهد به استفاده از آنها میباشد در حالی که ارتودنسی با توجه به وضعیت کنونی و طبیعی دندانها انجام میشود. ارتودنسی تنها روش درمانی است که با تکیه بر شرایط طبیعی بدن ،محیطی جدید را برای دندانها فراهم میکند.