در این نوشته می خوانید:

درمان ارتودنسی موفق به همکاری نزدیک فرد و متخصص ارتودنسی نیاز دارد. متخصص با طرح درمان مناسب اقدام به مرتب کردن دندانها می نماید و در ازای آن فرد نیز باید در دوره درمان ، از دندانهای خود مراقبت نماید. نتیجه این همکاری ،لبخندی زیباوسالم به همراه دندانهایی مرتب خواهند بود. در اینجا به مواردی از توصیه ها و دستورالعمل های بهداشت دهان و دندان اشاره می شود.

زمانی که braceها در دهان هستند، مسواک زدن مرتب، استفاده از نخ دندان و شست و شوی دهان بعد از هر وعده غذایی یا حداقل 4 بار در روز ( بعد از صبحانه، ناهار، شام و قبل از خوابیدن ) اهمیت ویژه ای دارد. علت این امر آن است که braceها، wireها و retainerها باقی مانده مواد غذایی را به دام می اندارند و باعث تشکیل پلاک بر روی دندانها میشوند. پلاک تجمع نازک, چسبنده و بدون رنگ باکتری ها است که به سرعت برروی دندان تشکیل میشود. با افزایش تجمع باکتریها، پلاک سفید و چسبنده تر میشود .

0 4 2 1 1 - بهداشت در درمان ارتودنسی ( قسمت اول )
بهداشت در درمان ارتودنسی

هر زمان که چیزی خورده می شود، باکتریهای موجود در پلاک، شکر موجود در مواد غذایی را به ترکیبات اسیدی تبدیل میکنند که موجب آسیب به مینای دندان میشود. با گذشت زمان و تکرار حملات اسیدی ،مینای دندان از بین میرود و موجب پوسیدگی و ایجاد لکه هایی بر روی دندانها میشود. پلاکها همچنین موجب بوی بد دهان و بیماری های لثه نیز میشوند. مطلب فوق به خوبی اهمیت استفاده از مسواک و نخ دندان را آشکار میسازد.

اگر در مدتی محدود به مسواک دسترسی ندارید دهان خود را با آب شست و شو دهید. شست و شو با آب میتواند باقی مانده های بزرگ غذا را از میان دندانها پاک کند.

1 4 2 1 1 - بهداشت در درمان ارتودنسی ( قسمت اول )
بهداشت در درمان ارتودنسی

مسواک زدن

بنا بر اعلام ADA ( انجمن دندانپزشکان آمریکا ) تعداد دفعاتی که شخص تحت درمان ارتودنسی، باید در شبانه روز مسواک بزند بستگی به وضیت لثه ها و دندانهای فرد و نظر متخصص ارتودنسی دارد و از هر متخصص تا متخصصی دیگر متفاوت است. اما آنچه که اهمیت دارد مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی است. قبل از مسواک زدن باید دهان با آب شسته شود. این کار به شل شدن و آزاد شدن ذرات غذایی گیر کرده در اطراف Braceها کمک میکند.پیشنهاد می شود که از مسواکی نرم وخمیر دندان فلوراید دار به همراه نیرویی ملایم برای تمیز کردن دندانها استفاده شود. در اشکال زیر نحوه مسواک زدن نقاط مختلف دهان نمایش داده شده است.

2 4 2 1 1 - بهداشت در درمان ارتودنسی ( قسمت اول )
بهداشت در درمان ارتودنسی

 عموما توصیه میشود که سطح هر دندان با 10 حرکت مسواک تمیز شود. تمامی این فرایند 2 تا 3 دقیقه که حدودا به اندازه یک آهنگ معمولی میباشد به طول می انجامد.حتی کودکانی که سن آنها به حدی رسیده که میتوانند به تنهایی مسواک بزنند ممکن است در ابتدای امر برای تمیز کردن صحیح braceها و قرار دادن درست مسواک بر روی آنها نیاز به کمک داشته باشند.Apllianceهای ارتودنسی موجب میشوند مسواک سریع تر ،کهنه و فرسوده شود. اگر حالتی مثل تصویر زیر برای مسواک شما پیش آمد زمان تعویض آن فرا رسیده است.

3 4 2 1 1 - بهداشت در درمان ارتودنسی ( قسمت اول )
بهداشت در درمان ارتودنسی

مسواک توانایی دسترسی به نواحی زیرین archwire را ندارد از اینرو بهداشت کامل دهان و دندان شامل استفاده از نخ دندان, مسواک بین دندانی

 ( inter dental brush )و محلول ضد عفونی کننده دهان نیز میباشد.

Water flosserها

مهمترین قسمت دهان که باید توجه ویژه ای برای تمیز کردن آن مبذول داشت، فضای بین دندانها میباشد. صرف نظر از اینکه از braceها استفاده می شود یا خیر؛این مناطق سخت ترین محل برای تمیز نگاه داشتن می باشند.  مسواکها امکان دسترسی کامل به فضای بین دندانی را ندارند و وظیفه اصلی تمیز کردن این فضاها بر عهده نخ دندان و water flosserها میباشد. Water flosserها وسایلی هستند که در حین درمان ارتودنسی میتوان از آنها در کنار نخ دندان استفاده کرد.

4 3 1 1 1 - بهداشت در درمان ارتودنسی ( قسمت اول )
بهداشت در درمان ارتودنسی

این ابزار با جریان آبی متمرکز و پرفشار، اقدام به پاک کردن پلاکها و باقی مانده ذرات غذایی از میان دندانها و اطراف braceها میکند. این دستگاه سرهای متفاوتی دارد که یکی از آنها orthodontic tip است که پلاکهای چسبیده به براکتها را پاک میکند.

5 3 1 1 1 - بهداشت در درمان ارتودنسی ( قسمت اول )
بهداشت در درمان ارتودنسی

 در هنگام استفاده از آن تفاوتی نمیکند از فک بالا شروع شود یا پایین؛ آنچه که اهمیت دارد تمیز کردن هر دو سطح گونه ای / لبی و زبانی / کامی دندانها میباشد.

6 3 1 1 1 - بهداشت در درمان ارتودنسی ( قسمت اول )
بهداشت در درمان ارتودنسی

 نوک waterflosser را با زاویه 90 درجه نسبت به دندان بگیرید و زمانیکه به فضای میان دو دندان میرسید چند ثانیه توقف کنید و بعد از آن خط لثه ها را تمیز کنید.

7 2 2 - بهداشت در درمان ارتودنسی ( قسمت اول )
بهداشت در درمان ارتودنسی

بعضی افراد به علت ساده و سریع بودن استفاده از water flosserها آنرا به عنوان جایگزینی برای نخ دندان در نظر میگیرند. اما از آنجا که آب نمیتواند به خوبی نخ دندان به فضای میان دندانهایی که محکم به یکدیگر چسبیده اند نفوذ کند قادر نخواهد بود به طور کامل پلاکها و ذرات غذایی باقی مانده را پاک کند .

8 1 1 - بهداشت در درمان ارتودنسی ( قسمت اول )
بهداشت در درمان ارتودنسی

 همانطور که اشاره شد این روش به عنوان مکملی برای نخ دندان محسوب میشود و هیچگاه جایگزین نخ دندان نمی شود.