درد روشی است که بدن شما از طریق آن به شما اطلاع می دهد که مشکلی پیش آمده است، اما مشخص نمودن منبع دقیق درد ممکن است دشوار باشد. به عنوان مثال، درد دندان می تواند دلایل متعددی داشته باشد- که هر یک از آنها به رویکرد متفاوتی برای درمان و برطرف شدن نیاز دارند. در این مقاله، برخی از شایع ترین علل دندان دردها را بررسی خواهیم کرد و برای شما توضیح خواهیم داد چگونه می توانید مشکلات مرتبط با آنها را برطرف کنید.

حفره های های دندان

حفره های دندان (که پوسیدگی دندان نیز نامیده می شوند) یکی از مهمترین علل دندان درد هستند. حفره یک محل متمرکز از پوسیدگی دندان است و در اثر فعالیت باکتری ها داخل‌ دهان ایجاد می شود. گرچه اکثر حفره ها دردناک نیستند، اما اگر یک حفره به اندازه کافی بزرگ یا عمیق باشد، می تواند منجر به حساسیت دندان یا درد شود. دندان های شما زنده و پر از اعصاب و عروق خونی هستند، و پوسیدگی می تواند باعث تحریک پذیری این ساختارها شود.

بهترین درمان برای حفره، پر کردن دندان توسط دندانپزشک است. اگر شک دارید که حفره دارید، یا اگر دندان درد دارید، باید فوراً به دندانپزشک مراجعه کنید. در این فاصله، دندان های خود را مثل همیشه مسواک بزنید. به جای اجتناب از مسواک زدن ناحیه دردناک، مراقب باشید که آن محل را خیلی شدید مسواک نزنید یا به آن ضربه وارد نکنید. می توانید از لیسترین یا دیگر دهانشویه های ضد عفونی کننده، بر اساس دستورالعمل های روی برچسب آنها استفاده کنید، اما این کارهای احتمالاً درد ناشی از حفره را برطرف نخواهد کرد.

2 1 - علل و راهکارهای درمان انواع درد دندان
درد دندان و درمان آن

دندان عفونی

عفونت دندان یک مشکل بالقوه جدی است. پوسیدگی یا تروما می تواند منجر به عفونت بافت نرم در کانال داخلی دندان شود. چنین عفونتی در صورت عدم کنترل، می تواند دندان و سلامت شما را تهدید کند. عفونت می تواند وارد جریان خون شود و در سراسر بدن حرکت کند. به یاد داشته باشید که هر گونه عفونت دهانی به درمان تخصصی فوری نیاز دارد. ممکن است دندانپزشک بتواند با درمان ریشه دندان را نجات دهد. علاوه بر این، در صورت لزوم، ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود و اقدامات دیگری برای کمک به کنترل و از بین بردن عفونت انجام شوند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  انواع هدگیر های ارتودنسی

برخی از بیماران برای دندان درد شدید به اورژانس مراجعه می کنند، اما این نباید اولین انتخاب شما برای درمان باشد. ممکن است پرسنل اورژانس بتوانند به طور موقت درد را تسکین دهند تا زمانی که بتوانید به دندانپزشک مراجعه کنید، اما نمی توانند دندان عفونی را به طور قطعی درمان کنند.

مشکلات مفصل فکی گیجگاهی TMJ

مفاصل فکی گیجگاهی (TMJ) نام دیگری برای مفاصل فک شماست. گاهی اوقات این مفاصل ملتهب یا دچار مشکلات دیگری می شوند که باعث بوجود آمدن دردی می شود که ممکن است در دندان های شما منعکس شود. در مجموع، این مسائل به عنوان اختلال مفصل فکی گیجگاهی (TMD) شناخته می شوند. بسیاری از موارد TMD  خفیف هستند و می توانید از مسکن های بدون نسخه مانند استامینوفن برای درمان درد استفاده کنید. با این حال، اگر درد برطرف نشد یا شدیدتر شد، زمان آن است که به دندانپزشک مراجعه کنید تا بتواند منشاء مشکل را شناسایی کند و درمان مؤثری را به شما توصیه کند.

درد عضلانی منتقل شده

علاوه بر عضلات فک، عضلات دیگر سر نیز می توانند باعث انتقال درد به دندان ها شوند. این عضلات شامل عضلات صورت و ناحیه پس سری (پشت سر) می شوند. وقتی این عضلات دردناک یا تحریک می شوند، ممکن است دندان درد نیز احساس کنید. مجدداً، استامینوفن ممکن است انتخاب خوبی برای تلاش اولیه برای درمان باشد، اما در صورت تداوم مشکل، باید به دندانپزشک یا پزشک مراجعه کنید.

دندان قروچه یا براکسیسم

دندان قروچه یک اصطلاح پزشکی برای دندان قروچه است، که معمولاً هنگام خواب انجام می شود. علائم مشخص دندان قروچه عبارتند از بیدار شدن با درد فک یا ساییدن بیش از حد دندان ها. دندان قروچه کنترل نشده می تواند منجر به بروز TMD، درد مزمن و حتی از دست دادن دندان شود. خوشبختانه، دندان قروچه قابل درمان است. فوراً با دندانپزشک خود صحبت کنید تا به صورت سفارشی یک محافظ دندان شبانه برای شما بسازد تا از دندان های شما در برابر دندان قروچه و دندان درد ناشی از آن محافظت کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آنچه لازم است در مورد تانگ تراست بدانید

میگرن

میگرن چیزی فراتر از سر دردهای ساده است و می تواند باعث حساسیت به نور و صدا، حالت تهوع و درد شدید شود. یک بار دیگر، این درد ممکن است به سراسر سر، از جمله به دندان ها، منتقل شود. در چنین شرایطی، هدف کنترل میگرن است. با پزشک یا متخصص مغز و اعصاب در مورد راهکارهای درمانی برای جلوگیری از حملات میگرن یا محدود کردن بروز آن صحبت کنید.

3 1 - علل و راهکارهای درمان انواع درد دندان
درد دندان و درمان آن

ترومای دندانی

البته، ترومای دندانی احتمالاً منجر به درد دندان می شود. اگر زمین بخورید یا در تصادف به دندان های شما آسیب وارد شود، احتمالاً متوجه درد خواهید شد. معمولاً تا زمانی که تمام دندان های شما دست نخورده باشند، داروهای مسکن بدون نسخه می توانند مشکل را برطرف کنند.

با این حال، اگر دندان لق یا از دست رفته داشته باشید، باید فوراً به دندانپزشک خود مراجعه کنید. در صورت کنده شدن دندان، آن را از قسمت تاج بگیرید نه از ریشه. در صورت امکان دندان را دوباره درون حفره خود قرار دهید. در غیر این صورت، آن را در یک لیوان شیر یا در آب تمیز نگه دارید. به یاد داشته باشید، زمان بسیار مهم است. باید سعی کنید فوراً به دندانپزشک مراجعه کنید.

مشکلات قلبی

علائم حمله قلبی یا انفارکتوس میوکارد می تواند شامل دردی باشد که در دندان ها یا صورت احساس می شود. درد قفسه سینه که نوعی آنژین صدری است نیز می تواند به دندان های شما سرایت کند. البته، تنها به این دلیل که دندان درد دارید، به این معنی نیست که دچار حمله قلبی شده اید. با این حال، باید توجه داشته باشید که مشکلات قلبی می توانند به صورت درد در دهان و دندان ها و همچنین در بازو ظاهر شوند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نقش دهانشویه ها در درمان ارتودنسی

همیشه باید درد قفسه سینه را یک اورژانس پزشکی در نظر بگیرید. اگر متوجه درد یا سفتی قفسه سینه شدید، با اورژانس تماس بگیرید یا فوراً به اورژانس مراجعه کنید.

 

حساسیت به دما

حساسیت به گرما و سرما می تواند یکی دیگر از دلایل دندان درد باشد. نوشیدنی های سرد، بستنی، قهوه و غذاهای گرم همگی می توانند باعث درد دندان شوند. اگر متوجه این مشکل شدید، آن را به دندانپزشک خود اطلاع دهید. ممکن است مشکل تنها حساسیت خفیف دندان ها باشد، اما همچنین می تواند نشانه ای از یک نگرانی بزرگتر باشد. دندانپزشک برای کاهش درد ممکن است خمیر دندان مخصوص یا درمان های دیگری را تجویز کند. همچنین باید توجه داشته باشید که حساسیت دندان ها مشکل خاصی برای بسیاری از زنان در دوران بارداری است.

دیابت

دیابت کنترل نشده می تواند پیامدهای سلامتی زیادی داشته باشد، از جمله درد دندان. اگر قند خون به طور مزمن بالا باشد، روی گردش خون تأثیر می گذارد، از جمله جریان خون به دندان ها. محدود شدن جریان خون می تواند از رسیدن مواد مغذی لازم به دندان جلوگیری کند و توانایی آنها برای بهبود را کاهش دهد. علاوه بر این، بیماران دیابتی ممکن است درد عصبی را در دندان های خود تجربه کنند.

در صورت ابتلا به دیابت به دندانپزشک خود اطلاع دهید و اطلاعات خود را در مورد سطح کنترل قند خون خود به روز نگه دارید. همچنین، در صورت تجربه هر نوع درد دندانی، دندانپزشک خود را مطلع کنید. در نهایت، با دندانپزشک، پزشک معالج، یا متخصص غدد خود همکاری نزدیکی داشته باشید تا قند خون خود را در سطوح مطلوب نگه دارید.

مطمئن نیستید چه نوع دندان درد دارید؟ دندانپزشک شما می تواند همه این دلایل را بررسی کند و به شما کمک کند مراقبت های تخصصی مورد نیاز خود را دریافت کنید.

0/5 (0 نظر)