کرج، خيابان بهشتی، بین هلال احمر و دارايی، ساختمان پزشكان نور، طبقه 3، واحد 11 - تلفن : 34498116

اولین روز بهار که یونیسف آن را روز بین‌المللی شادی نام‌گذاری کرده است، برای دندان‌پزشکان تقارن دیگری هم دارد و آن هم روز جهانی سلامت دهان یا WOHD است.

Photo_021-1024x683شاید فدراسیون جهانی دندان‌پزشکی (fdi) به همین مناسبت در سال ۲۰۱۳، بیستم مارس را روز جهانی سلامت دهان نام‌گذاری کرده است تا جوامع دندان‌پزشکی در سراسر دنیا، برای هدیه دادن لبخندی سالم و زیبا به مردم با یکدیگر متحد شوند. fdi همه‌ساله به این مناسبت، با کمک انجمن دندان‌پزشکی آمریکا، کمپین‌هایی را از ۱۳۰ کشور دنیا با یکدیگر متحد می‌کند تا در راستای مضمونی که هر سالدر این روز معرفی می‌شود، فعالیت مشترک داشته باشند و بکوشند تا آگاهی جهانی را درباره سلامت دهان و اهمیت بهداشت دهان افزایش دهد و دولت‌ها، انجمن‌های مرتبط و عموم مردم هم‌راستا با هم برای نیل به این هدف مشترک همکاری کنند.
فدراسیون جهانی دندان‌پزشکی، مضمون روز سلامت دهان را در سال ۲۰۱۳، “دندان‌ سالم برای زندگی سالم”، در سال ۲۰۱۴، “برای داشتن یک دهان سالم مسواک بزنید!” در سال ۲۰۱۵، “به زندگی لبخند بزن!” و در سال ۲۰۱۶ “همه چیز از اینجا آغاز می‌شود: دهان سالم، بدن سالم.” انتخاب کرده است.

چشم‌انداز فدراسیون جهانی دندان‌پزشکی برای سلامت دهان

در حال حاضر، ۳ و ۹دهم میلیارد نفر در سراسر دنیا از بیماری‌های دهان رنج می‌برند و بین ۶۰ تا ۹۰ درصد کودکان دنیا دندان‌های پوسیده در دهان دارند. هنوز هم بهداشت ضعیف دهان منجر به آسیب‌هایی افزون بر بیماری‌های دندان و پوسیدگی آن‌ها می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به سرطان پانکراس و بیماری‌های ریوی اشاره کرد. مطالعات جدید نشان می‌دهند ۴۰ درصد افرادی که به بیماری‌های پریودنتال دچار هستند، یک بیماری مزمن دیگر هم دارند، اما با این وجود، مردم هنوز از تأثیرات گسترده و طولانی‌مدت سلامت دهان ضعیف آگاه نیستند.
فدراسیون جهانی دندان‌پزشکی و افرادی که مشترکاً برای روز جهانی سلامت دهان برنامه‌ریزی می‌کنند، همواره تأکید می‌کنند که پیش‌گیری از بیماری‌‌های دهان، تشخیص زودهنگام و درمان، کلید کاهش بیماری‌های دهان هستند که منجر به کاهش سایر بیماری‌ها می‌شود. آن‌ها تعدادی از ابزارها ازجمله ویدیوهای جهانی، بازی مخصوص گوشی‌های هوشمند، استراتژی‌ها و مفاهیم رسانه‌‌ای را ایجاد کرده‌اند تا مردم سراسر جهان را تشویق کنند که به کمپین سلامت دهان بپیوندند و سبک و سیاق حفظ سلامتی خود را بهبود ببخشند.

چشم‌انداز ۲۰Photo_031-1024x683۲۰ fdi برای سلامت دهان
دورنمای فدراسیون جهانی دندان‌پزشکی برای ۳ سال آینده، مشخص می‌کند افرادی که در حوزه سلامت دهان کار می‌کنند، چگونه باید با فرصت‌ها و تهدیدها دست و پنجه نرم کنند تا سطح سلامت دهان را در دهه‌ای که پیش رو داریم بهبود ببخشند.

۵ محور چشم‌انداز ۲۰۲۰
چشم‌انداز ۲۰۲۰سلامت دهان، ۵ محور کلی دارد که شامل در نظر گرفتن افزایش یافتن نیاز و تقاضا برای خدمات بهداشتی، گسترش نقش افراد شاغل در حوزه سلامت، ساختن مدل‌های آموزشی کارآمد، محدود کردن آثار حرکت‌های اجتماعی و اقتصادی بر روی سلامت و انجام و ترجمه تحقیقت و فناوری می‌شود.
البته باید گفت که دورنمای سلامت دهان ۳ سال آینده یک دورنمای آرمانی و الهام‌بخش است که در حال حاضر عملیاتی نیست، بلکه هدفی را پیش روی افراد می‌گذارد که نیل به آن، نیاز به تحقیقات و مذاکرات بیشتر دارد.
در اصل اعلام دورنمای ۲۰۲۰، برداشتن قدم اول یک فرایند پیوسته با هدف ایجاد مشارکت و رایزنی بین فدراسیون جهانی دندان‌پزشکی و شرکای آن است تا بتوانند بسته به نیازها و موقعیت‌های هر منطقه، استراتژی‌ها و تاکتیک‌ها، ابزارها و فرمول‌های قابل استفاده‌ای بسازند تا سطح سلامت دهان را در آن منطقه خاص بهبود ببخشند. این دورنما، انعکاس رایزنی یک ساله فدراسیون جهانی دندان‌پزشکی با بیش از ۱ میلیون دندان‌پزشک در سراسر دنیا است که می‌توانید جزئیات آن را با کلیک کردن ببینید.

برگرفته از وبسایت خبری دندانه