کرج، خيابان بهشتی، بین هلال احمر و دارايی، ساختمان پزشكان نور، طبقه 3، واحد 11 - تلفن : 34498116

شاید برایتان عجیب باشد که بشنوید در دورانی که دغدغه افراد برای داشتن لبخند هالیوودی و انواع درمان‌های زیبایی دندان رو به فزونی گذاشته است، عده‌ای در فرهنگ‌های مختلف گوشه و کنار دنیا، دندان‌های خود را در پی اعتقادات مختلف، با دست می‌سایند و تیز می‌کنند.
تیز کردن دندان‌ها، به خصوص دندان‌های پیشین با دست، از گذشته در بسیاری از فرهنگ‌ها به چشم می‌خورده است. برای مثال، بسیاری از مجسمه‌هایی که مربوط به عصر remojadas هستند و در مکزیک یافت شده‌اند، دندان‌هایی تیز دارند و بر همین مبنا، گفته می‌شود این عمل در این فرهنگ رایج بوده است. مردم قبیله Zappo Zap در جمهوری دموکراتیک کنگو هم بر این باور هستند که باید دندان‌های خود را تیز کنند. از نظر تاریخی، این رسم، البته با چند مورد استثناء، دلایل معنوی دارد، اما در حال حاضر، نوعی پیرایش برای دست یافتن به زیبایی بیشتر به شمار می‌رود.

ریشه تاریخی تیز کردن دندان‌ها چیست؟
سائیدن و تیز کردن دندان‌ها در بسیاری از فرهنگ‌ها سبقه تاریخی دارد. در بالی، دندان‌ها سائیده و کوتاه می‌شدند، چرا که مردم بر این باور بودند که آن‌ها، نشان‌دهنده حسادت، عصبانیت و سایر خصائل منفی هستند. همچنین بومیان استرالیا، ویتنامی‌ها و قبایل سودانی این کار را به دلایل معنوی انجام می‌دادند. در قبیله مایا، دندان‌ها تیز می‌شدند و بر روی آن‌ها نقش‌هایی حک می‌شد تا مردم افرادی را که از طبقات بالاتر بودند را از دیگران تشخیص بدهند. در بسیاری از فرهنگ‌ها هم مردم دندان‌ خود را به تقلید از حیوانات تیز می‌کردند که از جمله آن‌ها می‌توان به مردم Wapare در مناطق حاره‌ای آفریقا اشاره کرد که دندان خود را مانند کوسه‌ها تراش می‌دادند و برخی از دندان‌های فک پایین خود را در دوران بلوغ می‌کشیدند.

در چین باستان، زنان قبیله‌ای که Ta-ya Kih-lau یا Gelao نام داشتند، زمانی که ازدواج می‌کردند، ۲ دندان قدامی خود را می‌شکستند و بر این عقیده بودند که با این کار، خانواده همسرشان از آسیب مصون می‌ماند.
البته باید گفت، این درمان زیبایی که شاید بدوی و عجیب به نظر برسد، نمونه‌های معاصر هم دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به هوراس ریدلر، بازیگر نمایش‌های نامتعارف اشاره کرد که خود را مرد گورخری نامیده است و دندان‌پزشکی استخدام کرده بود تا دندان‌هایش را تیز کند.
منبع: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Human_tooth_sharpening

Ota_Benga_1904
Ota Benga، یک برده کنگویی معروف که او را خریدند و به باغ وحش انسان‌ها در ایالت میسوری آمریکا آوردند

COLLECTIE_TROPENMUSEUM_Een_rokende_man_in_traditionele_kleding_en_met_gevijlde_tanden_TMnr_10002937
یک مرد اندونزیایی است که دارد با دندان‌های تیز کرده سیگار می‌کشد

Horace Ridler
Horace Ridler هوراس ریدلر

.

برگرفته از وبسایت خبری دندانه