آیا تا به حال به این فکر کرده اید که دندان های ما چه زمانی و چگونه شکل می گیرند؟ ادنتوژنزیس Odontogenesis یک اصطلاح پزشکی است که برای توصیف شکل گیری و رویش دندان ها استفاده می شود- روندی که حتی قبل از تولد آغاز می شود.

رشد دندان فرایند پیچیده ای است که طی آن دندان ها از سلول های جنینی تشکیل می شوند، رشد می کنند، و داخل دهان بیرون می آیند. برای اینکه دندان ها محیط دهانی سالمی داشته باشند، تمام قسمت های دندان باید در مراحل مناسب رشد جنین رشد کنند. دندان های شیری بین هفته ششم و هشتم و دندان های دائمی در هفته بیستم بارداری شروع به شکل گیری می کنند. اگر دندان ها در این زمان ها یا نزدیک به آنها شروع به رشد نکنند، به هیچ وجه رشد نمی کنند و در نتیجه هیپودنشیا یا آنودنشیا بروز می یابد.

این روند در چندین مرحله اتفاق می افتد تا اجزاء مختلف دندان شکل بگیرند. ما دو دست دندان داریم: دندان های شیری که گاهی اوقات دندان های اولیه نیز نامیده می شوند، و دندان های دائمی، که دندان های ثانویه نیز نامیده می شود. هر دو دست این دندان فرایند رشد یکسانی را سپری می کنند، گرچه دندان های دائمی دیرتر از دندان های شیری تشکیل می شوند، زیرا در نهایت جایگزین آنها می شوند. در اینجا مراحل مختلف رویش دندان ها را برای شما توضیح داده ایم.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  جویدن ناخن

مرحله اول: مرحله جوانه Bud Stage

این مرحله در هفته هشتم بارداری در شکم مادر اتفاق می افتد. در این زمان، سلول هایی به نام جوانه اپیتلیوم دندانی یک نوار ضخیم از سلول ها به نام لامینای دندانی را تشکیل می دهند، که در داخل فک های بالا و پایین شکل می گیرند. این سلول ها در نهایت تکامل می یابند و جرم دندان را تشکیل می دهند، که از همه بافت های نرم ضروری برای رشد دندان ها تشکیل شده است.

مرحله دوم: مرحله تشکیل کلاهک دندان Cap Stage

در طول این مرحله، سلول ها شروع به شکل دادن لایه بیرونی دندان ها می کنند، و کلاهکی تشکیل می دهند که روی بقیه جوانه دندان می نشیند. این کلاهک اندام مینا نامیده می شود، زیرا در آینده سلول هایی را شکل می دهد که مینای دندان ها را تولید می کنند. بقیه جوانه دندان که به عنوان پاپیلای دندان شناخته می شود، دو لایه داخلی دندان را می سازد: عاج و پالپ.

کیسه سلولی دیگری به نام فولیکول دندانی، هم اندام مینا و هم پاپیلای دندان را احاطه کرده است. این کیسه حاوی عروق خونی و اعصاب است. در مرحله تشکیل کلاهک، سه ساختار مختلف جرم دندان را تشکیل می دهند: اندام مینا، پاپیلای دندان، و فولیکول دندان.

9 1 - مراحل رشد دندان ها
مراحل رشد دندان

مرحله سوم: مرحله زنگ Bell Stage

در این مرحله، اندام مینای دندان به شکل زنگ در می آید و دو اتفاق رخ می دهند. اول، سلول های اندام مینای دندان متمایز می شوند، به این معنا که آنها عملکردها را تغییر می دهد. بسته به عملکرد جدید خود، در یکی از چهار گروه سلولی زیر قرار می گیرند:

  • اپیتلیوم مینای داخلی
  • اپیتلیوم مینای خارجی
  • لایه میانی
  • شبکه ستاره ای
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مقایسه براکت فلزی با براکت شفاف

روی هم رفته، این سلول ها به صورت گروهی کار می کنند تا لایه مینای دندان را تشکیل دهند. در طول رویداد دوم در این مرحله، اپیتلیوم مینا به شکل آینده تاج دندان چین می خورد، و لامینای دندان شروع به تجزیه شدن می کند.

مرحله چهارم: مرحله تشکیل تاج و ریشه دندان Crown and Root Formation

دو لایه بیرونی دندان های شما، مینا و عاج، در طول مرحله شکل گیری تاج تشکیل می شوند. سلول های آملوبلاست مسئول ایجاد مینای دندان هستند، در حالی که سلول های ادونتوبلاست عاج ایجاد می کنند. این سلول ها از اپیتلیوم مینای دندان و پاپیلای دندان می آیند.

ریشه دندان، که از عاج ریشه و کانال های ریشه تشکیل شده است (جایی که پالپ دندان زندگی می کند)، از ترکیبی از سه ساختار تشکیل می شود: پاپیلای دندان، فولیکول دندان، و گروه مهم دیگری از سلول ها به نام غلاف ریشه اپیتلیال هرتویگ.

مرحله پنجم: مرحله رویش Eruption Stage

وقتی تاج دندان تشکیل شده است، و ریشه شروع به رشد کرده است، دندان به صورت عمودی رو به داخل حفره دهان حرکت می کند تا بتواند در موقعیت صحیح بیرون بیاید. مقداری از استخوان فک در بالای دندان جذب خواهد شد و دیگر بافت های همبند تجزیه خواهند شد تا به حرکت دندان کمک کنند. بسته به نوع و موقعیت دندان ها، هر یک در سنین مختلفی بیرون خواهند آمد. بر اساس انجمن دندانپزشکان آمریکا، دندان های شیری ابتدا بیرون می آیند، و از سن شش ماهگی آغاز می شود.

دندان های دائمی مانند دندان های شیری رشد می کنند و رشد آنها از هفته بیستم بارداری در رحم مادر آغاز می شود و تا 10 ماه پس از تولد ادامه پیدا می کند. دندان های مولر سوم، یا همان دندان های عقل به طور کامل شکل نمی گیرند، تا زمانی که فرد تقریباً به 5 سالگی برسد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  چگونه می توان در طول درمان با بریس ها دندان ها را سفید حفظ کرد؟
10 - مراحل رشد دندان ها
مراحل رشد دندان

مسائل مربوط به رشد دندان

ادنتوژنزیس یک فرایند پیچیده است که گاهی اوقات ممکن است از مسیر خارج شود. اگر دندان ها به درستی رشد نکنند، افراد ممکن است یک یا چند مورد از این مشکلات دندانی را تجربه کنند:

  • فقدان مادرزادی برخی از دندان ها، که تحت عنوان هیپودنشیا شناخته می شود.
  • دندان اضافی، که هایپردنشیا نیز نامیده می شود.
  • دندان های بد شکل.

ادنتوژنزیس یک روند شگفت انگیز است که ابزار لازم برای غذا خوردن، حرف زدن، و لبخند زدن را در اختیار شما قرار می هد. اما اگر شما یا یکی از عزیزانتان یکی از این ناهنجاری های بسیار نادر رشد را تجربه کردید، با دندانپزشک خود مشورت کنید. آنها گزینه های درمانی مناسب را به شما معرفی خواهند کرد و کمک خواهند کرد به لبخندی سالم دست پیدا کنید.

0/5 (0 نظر)