نخ دندان، نخی نایلنی است که برای برداشتن باقی مانده مواد غذایی و پلاکهای بین دندانی استفاده میشود. با وجود آنکه  استفاده از نخ دندان در دوره درمان ارتودنسی سخت می شود اما استفاده از آن از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. برای ساده تر شدن این فرایند راهکارهای متفاوتی وجود دارد:

superfloss

superfloss 3 قسمت دارد :

  • ابتدایی صاف و سخت
  • قسمت میانی اسفنجی
  • و انتهای دیگر که نخ دندان معمولیست
0 4 3 1 1 - نخ دندان و مسواک های بین دندانی ارتودنسی
نخ دندان و مسواک های بین دندانی ارتودنسی

قسمت صاف و سخت را از میان دو دندان و از زیر wire عبور دهید. انتهای دیگر را که نخ دندان است با احتیاط میان محل تماس دو دندان حرکت دهید پس از آن با یک حرکت c شکل هر دندان را تمیز کنید. این  مرحله را برای هر دندان و بعد از هر وعده غذایی ( یا حداقل یکبار در روز ) تکرار کنید. بعد از استفاده از نخ دندان دهان خود را با آب بشویید.

1 4 3 1 1 - نخ دندان و مسواک های بین دندانی ارتودنسی
نخ دندان و مسواک های بین دندانی ارتودنسی
2 4 3 1 1 - نخ دندان و مسواک های بین دندانی ارتودنسی
نخ دندان و مسواک های بین دندانی ارتودنسی

نخ دندان با کمک floss threader

یک نخ دندان به طول 12 تا 16 اینچ ( در حدود 40-30 سانتی متر ) جدا کنید .آنرا به قسمت حلقه ای floss threader گره زده و سپس آنرا از فضای میان دندانها و braceها عبور دهید؛ سپس floss threader را جدا کرده و با حرکت نخ دندان به بالا و پایین و همچنین حرکات c  شکل ،فضای بین دندانها و هر دندان را به طور جداگانه تمیز کنید.

3 4 3 1 1 - نخ دندان و مسواک های بین دندانی ارتودنسی
نخ دندان و مسواک های بین دندانی ارتودنسی
4 3 2 1 1 - نخ دندان و مسواک های بین دندانی ارتودنسی
نخ دندان و مسواک های بین دندانی ارتودنسی

 در حین تمیزکردن، مراقب باشید به archwireها نیروی زیادی وارد نکنید و به آرامی این کار را انجام دهید. توصیه میشود نوع نخ دندانی که استفاده میکنید از نوع waxed flossها باشد ؛این نوع از نخ دندانها نسبت به انواع unwaxed راحت تر از میان دندانها و braceها عبور میکنند و احتمال رشته رشته شدنشان بر اثر گیر کردن به braceها کمتر است.

5 3 2 1 1 - نخ دندان و مسواک های بین دندانی ارتودنسی
نخ دندان و مسواک های بین دندانی ارتودنسی

 بهترین زمان برای استفاده از نخ دندان بعد از مسواک زدن و قبل از خوابیدن میباشد تا به کمک آن پلاکهایی که مسواک قادر به برداشتن آنها نیست تمیز شود. اگر در اثر فرایند درمان، لثه های شما اندکی دچار التهاب شده باشد ممکن است در نخستین روزهای استفاده از نخ دندان اندکی دچار خونریزی شوند که جای نگرانی ندارد. اما اگر این خونریزی به طور مداوم ادامه پیدا کرد آنرا با متخصص ارتودنسی خود درمیان بگذارید. برای مشاهده نحوه استفاده از floss threader به بخش آموزش های ویدیویی مراجعه کنید.

 

مسواک بین دندانی

مسواک بین دندانی، دسته هایی بسیار کوچک و باریک با ظاهری مخروط یا استوانه ای شکل از bristleها دارد وبه منظور تمیز کردن زیر و اطراف براکتها مورد استفاده قرار میگیرد.

6 3 2 1 1 - نخ دندان و مسواک های بین دندانی ارتودنسی
نخ دندان و مسواک های بین دندانی ارتودنسی
7 2 1 1 1 - نخ دندان و مسواک های بین دندانی ارتودنسی
نخ دندان و مسواک های بین دندانی ارتودنسی

 برای جلوگیری از آسیب به wireها باید به آرامی آنرا میان دندانها وارد کرد. این مسواکها سایزهای متفاوتی دارند و بر اساس آنکه برای تمیز کردن دندانهای قدامی یا خلفی از آنها استفاده میشود و همچنین فضای میان دندانها ,باید سایز مناسب را انتخاب کرد.

8 1 1 - نخ دندان و مسواک های بین دندانی ارتودنسی
نخ دندان و مسواک های بین دندانی ارتودنسی

 تا زمانی که اثری از ساییدگی یا خم شدگی در سیمهای مسواک دیده نشود میتوان از آنها استفاده نمود و همانند مسواکهای معمولی باید بعد از هربار استفاده، آنها را با آب شست و شو داد. از آنجا که استفاده از نخ دندان در طول دوره درمان ارتودنسی اندکی دشوارتر از قبل میشود میتوان از مسواکهای بین دندانی به عنوان مکمل استفاده نمود. تحقیقات نشان داده اند که استفاده صحیح از مسواکهای بین دندانی در کنار مسواکهای معمولی میتواند در پاکسازی پلاک موثرتر از نخ دندان عمل کند.

در نهایت بهتر است کاربرد هرکدام از وسایل بهداشتی فوق توسط متخصص ارتودنسی مربوطه آموزش داده شود.