Amelogenesis imperfecta  (AI) مرتبط با گروهی از اختلالات موروثی است که مشخصه آن تشکیل غیر طبیعی مینای دندان است.

 در AI ضخامت لایه مینای دندان نازک و ساختار آن غیر طبیعی است که همین امر موجب بد رنگ به نظر رسیدن دندان و نمایان بودن رنگ عاج زیر مینای دندان میشود و علاوه بر آن، دندانها را مستعد سایش پوسیدگی و شکستگی میکند.

 AI میتواند هم دندانهای شیری و هم دندانهای دائمی را درگیر کند. در این اختلال رنگ دندان معمولاً قهوه ای به نظر میرسد.

ضص1 1 - نقص ميناي دندان (آملوژنزیس ایمپرفکتا)
نقص ميناي دندان (آملوژنزیس ایمپرفکتا)

محققان عموماً AI را در 4 دسته اصلی طبقه بندی میکنند که در مجموع 14 زیر گروه (subtype) برای آن مشخص شده است. طبقه بندی اصلی، بر مبنای آثار آن بر مینای دندان و طبقه بندی زیرگروه ها بر مبنای نمای کلینیکی و الگوی توارث آن است.

 انواع اصلی AI عبارتند از :

  • hypoplastic (Type 1)
  • hypomaturation (Type II)
  • hypocalcified (Type III)
  • hypomaturation/hypoplasia/taurodontism (Type IV)

الگوی توارث AI میتواند به صورت وابسته به X، اتوزومال غالب و اتوزومال مغلوب باشد. در نوع غالب به ارث بردن ژن تنها از یکی از والدین میتواند باعث ایجاد بیماری شود. همان طور که اشاره شد مشخصه AI، عدم تشکیل مینا یا تشکیل آن به صورت ناقص و معیوب است. آثار ثانویه این بیماری عبارتند از: از دست رفتن زودهنگام دندانها، افزایش استعداد ابتلا به بیماریهای پریودنتال، حساسیت دندان ها به مواد غذایی سرد و گرم. در بعضی موارد ممکن است پالپ دندان (قسمتی از دندان که حاوی عروق و اعصاب است) اکسپوز شود. مشکل دیگراپن بایت ((open bite است که ممکن است همراه با این بیماری دیده شود. با استفاده از درمانهای ترمیمی زیبایی و ارتودنتیک میتوان ظاهر دندانها را به حالت طبیعی برگرداند و عملکرد آنها را در سرتاسر زندگی حفظ کرد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  کيست و هماتوم رویشی در کودکان

در AI نوع یک اندازه تاج دندانها بین کوچک تا نرمال متغیر است. دندانهای قدامی فک بالا و پایین با یکدیگر تماس ندارند و open bite ایجاد میشود و رنگ دندانها از سفید تا زرد مایل به قهوه ای متغیر است. ضخامت مینای دندان نازک بوده و در سطح مینای دندان خطوط و فرورفتگیهای متعدد دیده میشود.

ضص2 1 - نقص ميناي دندان (آملوژنزیس ایمپرفکتا)
نقص ميناي دندان (آملوژنزیس ایمپرفکتا)

در AI نوع دو، فرد Open bite دارد، رنگ دندانها کرم تا زرد مایل به قهوه ای است. ضخامت مینای دندان نرمال ولی شکننده است.

ضص3 1 - نقص ميناي دندان (آملوژنزیس ایمپرفکتا)
نقص ميناي دندان (آملوژنزیس ایمپرفکتا)

در AI نوع سوم بیمار مشکل open bite دارد، رنگ دندانها همانند موارد قبل است و تشکیل جرم و تأخیر در رویش دندانها از مشخصات این نوع از بیماری است.

ضص4 1 - نقص ميناي دندان (آملوژنزیس ایمپرفکتا)
نقص ميناي دندان (آملوژنزیس ایمپرفکتا)

در نوع چهارم AI علاوه بر آنکه خصوصیات و موارد قبل وجود دارد، دندانها کوچکتر از حالت طبیعی بوده و سطح انها نمای لکه لکه دارد و ضخامت مینا نیز بسیار کمتر از حالت طبیعی است.

ضص5 1 - نقص ميناي دندان (آملوژنزیس ایمپرفکتا)
نقص ميناي دندان (آملوژنزیس ایمپرفکتا)

شیوع Amelogenesis imperfecta بین 1 مورد در هر 14000 مورد تا 1 مورد در هر 16000 مورد متغیر است که از این میان 40% به نوع سوم یعنی hypocalcified مبتلا میشوند .

تشخیص AI در زمان رویش دندانها و با کمک تصاویر X-ray صورت میگیرد و در سن 2 سالگی با کمک چشم نیز میتوان آنرا تشخیص داد.

ضص6 1 - نقص ميناي دندان (آملوژنزیس ایمپرفکتا)
نقص ميناي دندان (آملوژنزیس ایمپرفکتا)

از جمله راهکارهای درمان آن میتوان به استفاده از پروتز های دندانی، درمانهای ترمیمی و قرار دادن روکش بر روی کل دندانها (full crown ,restorations) ، استفاده از خمیر دندانهای ضد حساسیت که حساسیت دندانها را به سرما و گرما کاهش میدهند، رژیم غذایی کم شکر و بهداشت مناسب دهان و دندان اشاره کرد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  تغییر رنگ دندان کودکان در نتیجه ضربه به دندان
telegram app - نقص ميناي دندان (آملوژنزیس ایمپرفکتا)
كانال تلگرام مطب