دکتر ماندانا حجازی متخصص دندانپزشکی اطفال

 پوسیدگی با شیشه شیر که از آن با نام پوسیدگی های زودهنگام دوران کودکی نیز یاد میشود، عموماً در دندانهای قدامی فک بالا رخ میدهد. هرچند در سایر دندانها نیز ممکن است مشاهده شود. دندانهای کودک از اهمیت ویژه ای برخوردارند؛ پوسیدگیهای دندان ، علاوه بر هزینه های درمانی، میتوانند موجب ایجاد درد، عفونت، اختلال در تغذیه کودک و سختی در تکلم گردند. اگر دندانها بر اثر پوسیدگی، افتادن زود هنگام و … از دست روند، دندانهای باقی مانده از مکان اصلی خود حرکت کرده و فضای مورد نیاز جهت رویش سایر دندانها را از بین خواهند برد. بهتر است بهداشت مناسب دهان و دندان در کودکان، هر چه زودتر آغاز شود، چرا که پوسیدگی دندان میتواند همزمان با رویش اولین دندان آغاز شود.

ss - پوسیدگی دندان با شیشه شیر
پوسیدگی دندان با شیشه شیر

پوسیدگی دندان در کودکان زمانی آغاز میشود که دهان کودک به وسیله اسید تولید شده توسط باکتری ها آلوده شود. این باکتری ها میتوانند از طریق بزاق والدین و اطرافیان به کودک منتقل شوند. به طور مثال پدران و مادران قبل از غذا دادن به کودک آنرا میچشند و سپس همان قاشق را وارد دهان کودک میکنند. عامل موثر دیگردر پوسیدگی دندان، تماس مکرر دندانها با مایعات حاوی کربوهیدرات است. یکی از مخرب ترین عادات، خواباندن کودک به همراه شیشه ای حاوی شیر، آب میوه ومایعات شیرین است. تحقیقات نشان داده است که شیر مادر نیز در صورت استفاده طولانی مدت و همراه با دیگر منابع غذایی پوسیدگی زا، میتواند در ایجاد پوسیدگی دندان نقش داشته باشد .

زمانی که کودک با شیشه شیر به خواب می رود، شیر یا مایع شیرین شده داخل آن، در اطراف دندان ها جمع شده و محیط مناسبی را برای عملکرد میکروب ها فراهم می کند. همچنین در حین خواب میزان جریان بزاق در دهان کاهش یافته که خود سبب تسریع ایجاد پوسیدگی می شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  فضای بین دندانهای قدامی

اولین نشانه های پوسیدگی دندان به صورت نقاط سفید رنگی بر روی دندانهای قدامی فک بالا ظاهر میشوند که به آسانی قابل تشخیص نیستند. این نقاط سفید نشاندهنده از بین رفتن مواد معدنی دندانها و شروع روند پوسیدگی می باشد.

ggg - پوسیدگی دندان با شیشه شیر
پوسیدگی دندان با شیشه شیر

اگر نقاط و خطوط سفید روی دندان زود شناسایی شوند، میتوان با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی کودک و جایگزینی مجدد مواد معدنی دندان با فلوراید، آن را درمان کرد و اگر پوسیدگی بیشتر باشد میتوان با استفاده از مواد پرکننده، دندان را بازسازی نمود.  گاهی نیز در موارد شدید چاره ای جز کشیدن دندان نیست.

Untitledk - پوسیدگی دندان با شیشه شیر
پوسیدگی دندان با شیشه شیر

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان به نکات زیر توجه کنید:

  • هیچگاه کودکتان را در حالی که شیشه شیر در دهان دارد نخوابانید، این کار علاوه بر تماس دندانها با مواد مضر، احتمال عفونت گوش و خفگی را نیز افزایش میدهد.
  • کودکی که زمان شیر خوردن به خواب می رود، بایستی وادار به آروغ زدن شود و سپس در رختخواب گذاشته شود.
  • jhj - پوسیدگی دندان با شیشه شیر
   پوسیدگی دندان با شیشه شیر

  • در صورت اصرار به دادن شیشه شیر در حین خواب، محتوای شیشه باید به آب خالی محدود باشد.
  • بعد از رویش اولین دندان شیری، از تغذیه کودک با شیشه شیر یا سینه مادر در طول شب و برای مدت طولانی خودداری کنید.
  • هرچه سریعتر کودکتان بتواند به جای شیشه شیر، از فنجان و لیوان معمولی استفاده کند بهتراست که معمولاً 12 تا 14 ماهگی زمان مناسبی برای اینکار به شمار میرود.
  • به محض رویش دندان ها ، مسواک زدن را برای کودکتان آغاز کنید.
rr - پوسیدگی دندان با شیشه شیر
پوسیدگی دندان با شیشه شیر

بر اساس پیشنهاد آکادمی دندانپزشکان کودکان درآمریکا، نوزادانی که کمتر از 6 ماه سن دارند نباید از هیچگونه آبمیوه و مکملی استفاده کنند. کودکان بین 6 تا 12 ماه نباید بیشتر از 4 انس ( حدوداً 100 میلی لیتر)  در روز آبمیوه مصرف کنند. این آبمیوه حتما باید با آب مخلوط شود (نصف آن آب و نصف دیگر آن آبمیوه). کودکان 1 تا 6 ساله میتوانند تا 6 انس در روز از هرنوع آبمیوه ای ستفاده کنند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  شکاف کام و لب در کودکان

با توجه به این نکات و نظارت دقیق برعادات غذایی کودک و مشاوره زودهنگام با دندانپزشک می توان از بروز پوسیدگی های زودهنگام دوران کودکی پیشگیری کرد.