کرج، خيابان بهشتی، بین هلال احمر و دارايی، ساختمان پزشكان نور، طبقه 3، واحد 11 - تلفن : 34498116

دکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسی

امروزه روشهای درمانی ارتودنسی متعددی وجود دارند. به کمک ارتودنسی ثابت میتوان درمان malocclusionها از ساده ترین تا پیچیده ترین حالت را انجام داد. در میان تکنیک های ارتودنسی ثابت، روش دیمون یکی از جدیدترین و در عین حال پرطرفدارترین سیستمهای ارتودنسی میباشد. روش دیمون را شاید بتوان بهترین نوع از براکتهای self-ligate دانست. در سیستمهای معمول ارتودنسی wire(سیم )ها توسط مدولهای الاستیکی(اورینگ ها) یا ligatureهای استیل درون براکتها قرار داده میشوند که موجب میشود حرکت دندانها با نیرویی بیشتر و احتمالا”ناراحتی بیشتری همراه باشد اما در براکتهای self-ligate به جای ligatureها شاهد باز و بسته شدن کشویی خود براکتها هستیم و wireها درون براکت قرار میگیرند و ازینرو گاهی حتی نیروی اعمال شده به دندان را می توان به 4/1 خود،تقلیل داد.

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون

این روش درمانی چند سالیست که در ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد اما تبلیغات نادرست و سودجویانه پیرامون قابلیتهای این روش، زمینه را برای گمراهی بیماران و سواستفاده عده ای فراهم کرده است. مواردی نظیر درمان ارتودنسی بدون درد, بدون نیاز به کشیدن دندان, بدون نیاز به مراجعه به دندانپزشک و درمان در زمانی کوتاه مواردی هستند که صحتشان نیاز به مشورت قطعی با متخصص دارد. فارغ از مسایل حاشیه ای، این روش درمان مزایایی دارد که به چندین مورد از آنها اشاره میکینیم:

      • اگر بسته به شرایط بیمار، تشخیص داده شود که نیازی به کشیدن دندان نیست ،میتوان روش دیمون را به عنوان گزینه ای برای درمان در نظر گرفت. در حقیقت تشخیص نیاز یا عدم نیاز به کشیدن دندان بر عهده روش درمانی نیست بلکه ارتباط کامل با وضعیت دندانهای شما و نظر متخصص ارتودنسی دارد. پس این که ادعا شود این تکنیک نیاز به کشیدن دندان را برطرف می کند کاملا” نادرست است و بسته به فرد می تواند متفاوت باشد.
    • روش دیمون نیرویی سبک اما مداوم به دندانها وارد میکند همین امر میتواند به افزایش عرض قوس فکی بالا حتی در افراد بالغ نیز کمک کند که از مزیتهای مهم این روش محسوب میشود. با افزایش سن suture بین استخواهای کام سخت, استخوانی شده و امکان افزایش عرض آن به کمک دیگر روشهای ارتودنسی وجود ندارد از اینرو در بیمارانی که سن آنها از 15-14 سال بیشتر است نیاز به استفاده از expanderها و یا عمل جراحی خواهد بود اما به کمک روش دیمون این امر حتی در افرادی که بیشتر از 20 سال سن دارند نیز میسر خواهد بود.
ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون

      • در فردی که crowding و به هم ریختگی دندانی دارد، در نخستین مرحله از درمان، باید تاج آنها را به مکان صحیح خود هدایت کنیم((alignment. به لطف روش دیمون این مرحله اولیه ،سریعتر از سایر روشها صورت خواهد گرفت اما اجرای جزییات انتهای درمان((finishing در آنها با اندکی مشکل رو به روست از اینروشاید مدت زمان کلی درمان چندان تفاوتی نداشته باشد. بنا بر تحققات صورت گرفته سیستم دیمون نسبت به روشهای معمول ارتودنسی از اصطکاک کمتری برخوردار است. اصطکاک کمتر موجب میشود نیرو به شکل موثرتری بر دندانها اثر کند و طول دوره درمان اولیه کوتاه تر شود.با اینحال همانطور که اشاره شد پیشرفت سریع مراحل اولیه درمان،ممکن است با کندی مراحل نهایی درمان جبران شود. بنابراین ادعای قطعی درمان سریع ارتودنسی با این تکنیک بیشترجنبه تبلیغاتی دارد.

در روش دیمون، wireها به آرامی ،مرحله به مرحله و پس از اعمال اثر کامل خود سنگینتر میشوند همین امر موجب میشود بافتهای پریودنشیم کمتر تحت تاثیر قرار بگیرند و میزان درد وناراحتی کمتر شود در حالی که در روشهای معمول به دلیل نیروی سنگین وارد شده به دندان ،خونرسانی به PDL تحت تاثیر قرار گرفته و در طولانی مدت موجب تحلیل غیر فیزیولوژیک استخوان میشود.به همین دلیل شاید میزان این درد در روش دیمون اندکی کمتر باشداما ادعای درمان بدون درد کاملا”غیرمنطقیست.

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون

در سیستمهای ارتودنسی معمول اورینگها هر 4 هفته یکبار نیاز به تعویض و تنظیم مجدد توسط دندانپزشک دارند اما به دلیل عدم وجود اورینگها در براکتهای Damon این زمان گاهی حتی به 10 هفته یکبار افزایش پیدا کرده است. بنابر تحقیقات صورت گرفته در سال 2010 ،به دلیل قابلیت باز و بسته شدن براکتهای دیمون، تعویض wireها در آنها به زمان کمتری نیاز خواهد داشت از اینرو طول هر جلسه معاینه نیز کوتاه تر خواهد بود. با اینحال ادعای درمان بدون نیاز به مراجعه به دندانپزشک نیز اغراق آمیز و دور از واقعیت به نظر میرسد.

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون

تحقیقات کلینیکی نشان میدهند اورینگهای اطراف براکتهای معمولی با گذشت زمان ،هم تغییر رنگ میدهند و هم با جذب باکتریها و ایجاد پلاک میتوانند در بهداشت دهان اختلال ایجاد کنند. صرف نظر از این موارد ،وجود خود آنها به تنهایی ،تمیز کردن دندانها را با مشکل مواجه میکند از اینرو حذف آنها در سیستم دیمون میتواند در ارتقای بهداشت دهان کمک موثری کند.

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون

در آخر و به عنوان نتیجه گیری باید گفت روش دیمون نیز همانند سایر روشها مزایا و معایب خود را دارد و البته موارد کاربرد خاص خود را. برای اینکه بتوان از مزایای خاص استفاده از این نوع براکت ها حداکثر بهره لازم رابرد باید مشکلات خود سیستم دندانی فرد همخوانی با مزایای این نوع براکت ها داشته باشد واین موضوع نیز نیازمند تشخیص و البته نظر متخصص مربوطه دارد.