کنده شدن دندان

کنده شدن دندان چگونه رخ میدهد؟

خارج شدن دندان از حفره آن همان کنده شدن دندان است. در نتیجه ضربه به دهان یا تصادفاتی که دهان را درگیر می کنند دندان می تواند از حفره خود خارج شود. این اتفاق می تواند مثلاً حین انجام ورزش های رزمی یا پر زد و خورد رخ دهد. اگر درست و به موقع عمل کنید می توانید دندان را مجدداً داخل حفره خود قرار دهید.

کنده شدن دندان
کنده شدن دندان

 

اگر جای دندان کنده شده خونریزی داشته باشد، چه باید کرد؟

مضطرب نشوید. یک دستمال تمیز یا گاز استریل بردارید و آن را تا بزنید و روی حفره دندان قرار دهید و بایت خود را روی آن قرار دهید. دهان خود را بسته نگه دارید تا به آن فشار وارد کنید. در صورتی که درد احساس می کنید و برای تسکین آن نیاز به دارو دارید، از هیچ داروی حاوی آسپرینی استفاده نکنید زیرا باعث تشدید خونریزی می شود. از کاربرد روخن میخک روی زخم حفره خودداری نمایید.

در صورتی که کل دندان از جای خود خارج شود، آیا می توان مجدداً آن را کاشت؟

شاید. باید هر چه سریعتر، و به طور ایده آل، زیر 30 دقیقه، دندان کامل داخل حفره خود قرار گیرد. اما در برخی موارد هم مشاهده شده است که کاشت دندان پس از 60 دقیقه هم موفقیت آمیز بوده است.

 

کنده شدن دندان
کنده شدن دندان

با دندانی که به طور کامل کنده شده است چه باید کرد؟

به هیچ عنوان ریشه آن را لمس نکنید. اگر دندان خیلی کثیف و آلوده شده است، آن را با شیر یا آب آشامیدنی شستشو دهید. از شستشوی آن با مواد ضد عفونی کننده خودداری کنید و اجازه ندهید خشک شود.

چگونه می توان دندان را مجدداً در جای خود کاشت؟

دندان را از قسمت تاج آن بگیرید و آن را محکم در حفره خود فشار دهید. به مدت 15 تا 20 دقیقه دستمال تمیزی روی آن قرار دهید و بایت خود را ببندید. هر چه سریعتر به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر نتوان دندان را مجدداً در جای خود قرار داد چه باید کرد؟

اگر تا زمانی که برای دریافت مراقبت های اورژانسی به دندانپزشک مراجعه می کنید بتوانید دندان خود را داخل گونه خود نگه دارید، احتمال نجات دندان بیشتر خواهد بود. این کار کمک می کند دندان در طبیعی ترین شرایط خود نگه داشته شود. اگر انجام این کار برای شما ممکن نیست، آن را داخل مقداری شیر نگه دارید.

اگر تنها مقداری از دندان باقی مانده باشد، چه باید کرد؟

اگر دندان کامل نیست، نگه داشتن و قرار دادن مجدد آن داخل حفره آن اصلاً ایده خوبی نیست. هر چه سریع تر با دندانپزشک تماس بگیرید تا برای شما توضیح دهد برای نجات دندان چه باید بکنید. ممکن است به تصویر رادیوگرافی با اشعه ایکس نیاز داشته باشید تا مشخص شود آیا ریشه دندان شما آسیب دیده یا خیر.

در صورت گم شدن دندان کاری می توان انجام داد؟

اگر موفق نشدید دندان کنده خود را پیدا کنید، احتمال دارد آن را قورت داده باشید. اگر فکر می کنید ممکن است آن را قورت داده باشید یا وارد  سیستم تنفسی شما شده باشد، باید با گرفتن عکس رادیوگرافی با اشعه ایکس از آن مطمئن شوید.

 

کنده شدن دندان
کنده شدن دندان

اگر دندان کنده شده شیری باشد چه باید کرد؟

اگر عفونت موجب آسیب به دندان دائم زیرین شده باشد، اکثر دندانپزشک ها کاشت مجدد دندان شیری کنده شده را توصیه نمی کنند. برای بهره مند شدن از توصیه های لازم، هر چه سریعتر با دندانپزشک کودک خود تماس بگیرید. ممکن است لازم باشد کودک خود را نزد دندانپزشک ببرید تا با معاینه مشخص نماید آیا تکه ای از دندان هنوز داخل لثه هست یا خیر. هیچ راه موقتی برای جایگزینی دندان شیری وجود ندارد، در نتیجه تنها راهکار منتظر ماندن برای بیرون آمدن دندان های دائم است.

خدمات اورژانسی دندانپزشکی در چه مراکزی ارائه می شوند؟

بهره مند شدن از خدمات اورژانسی دندانپزشکی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. حتی اگر خارج ساعات کاری برای دندان های شما حادثه ای رخ داده است، هر چه سریعتر با دندانپزشک خود تماس بگیرید و برای او توضیح دهید چه اتفاقی افتاده است.

 

کنده شدن دندان
کنده شدن دندان

در یک ویزیت اورژانسی چه اتفاقاتی می افتد؟

دندانپزشک دهان را معاینه خواهد کرد و هر گونه آسیب به صورت درمان خواهد شد. با این حال، در صورت وجود هر گونه کبودی یا خونریزی، ممکن است درمان محدود شود. دندانپزشک ممکن است عکس رادیوگرافی با اشعه ایکس بگیرد و بررسی کند آیا کاشت مجدد دندان با موفقیت انجام شده است یا خیر. برای درمان های بعدی، احتمالاً باید چند جلسه دیگر نیز مراجعه کنید.

چه درمان های دیگری ممکن است نیاز باشند؟

در صورتی که دندان با موفقیت کاشته شده باشد، تا زمانی که به طور منظم برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه مراجعه می کنید، ممکن است هیچ درمان دیگری نیاز نداشته باشید. در صورت لق شدن دندان، می توان آن را به دندان مجاور اسپلینت (متصل) کرد. با انجام این کار، دندان به طور موقت به دندان مجاور خود تکیه داده می شود تا آن را در جای خود محکم نگه دارد تا زمانی که دندانپزشک بتواند به شما بگوید آیا کاشت مجدد آن با موفقیت انجام شده است یا خیر.

 

کنده شدن دندان
کنده شدن دندان

 

در صورت گم شدن یا عدم موفقیت کاشت مجدد دندان، نخستین راهکار برای قرار دادن جایگزین به جای آن، استفاده از پروتز مصنوعی است. پس از آن، بعد از بهبود کامل حفره دندان، بریج یا ایمپلنت های دندانی کمک کننده هستند.

 

کنده شدن دندان
کنده شدن دندان

پیشگیری از کنده شدن دندان ها

اگر در حال ورزش کردن هستید، مخصوصاً ورزش های رزمی یا پر زد و خورد، باید همیشه از محافظ دهان استفاده کنید. محافظ ها پوشش های پلاستیکی مانندی هستند که روی دندان ها قرار می گیرند تا از آنها در برابر ضرباتی که به دهان وارد می شوند محافظت کنند. دندانپزشک با گرفتن قالب دندان ها می تواند یک نمونه سفارشی برای شما بسازد تا کاملاً متناسب با اندازه دندان های شما باشد. محافظ های دهانی می توانند بی رنگ یا رنگی باشند.