داشتن ترس، مخصوصاً برای کودکان کاملاً طبیعی است. برخی ترس ها ناشی از تغییرات شدید، جدا شدن از والدین، یا حتی یک هیولای وحشتناک داخل کمد هستند. گرچه بسیاری از کودکان با به بلوغ رسیدن ترس های خود را کنار می گذارند، اما گاهی اوقات آموش چگونه رها شدن از این ترس ها در سنین پایین به کودکان می تواند دشوار باشد.

یکی از شایع ترین و دشوارترین ترس هایی که والدین شاهد هستند کودک آنها با آن مواجه می شود زمانی است که کودک از مراجعه به دندانپزشک هراس دارد، که تحت عنوان هراس یا اضطراب دندانپزشکی شناخته می شود. باور می کنید یا نه، تقریباً 20 درصد از کودکان مدرسه ای از مراجعه به دندانپزشک می ترسند.

متأسفانه این مسئله باعث بروز مشکل برای والدین و تکنیک هایی می شود که برای کمک به کودک استفاده می کنند. حتی بدتر از آن، اضطراب می تواند برای سلامت دهان کودک مخرب باشد، وقتی مانع دریافت مراقبت های لازم دندانی می شود. بنابراین، چه کار می توان انجام داد تا به آنها کمک کرد از این ترس عبور کنند؟ ما پیشنهاداتی برای شما داریم:

 

24 - ترس از دندانپزشکی در کودکان
ترس از دندانپزشکی در کودکان

 

والدین برای کاهش ترس کودکان از دندانپزشکی چه کار می توانند بکنند؟

وقتی والدین و دندانپزشک با یکدیگر تعامل خوبی داشته باشند با یکدیگر همکاری کنند تا ویزیت دندانپزشکی در آرامش انجام شود، می تواند بسیار کمک کننده باشد. هر دو طرف در آرامش بخشیدن به کودک در حین انجام فرایندهای دندانپزشکی نقش حیاتی ایفا می کنند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  خونریزی لثه در کودکان

نقش والدین

25 1 - ترس از دندانپزشکی در کودکان
ترس از دندانپزشکی در کودکان

 

قبل از مراجعه به دندانپزشک

از قبل به کودک بگویید قرار است به دندانپزشک مراجعه کنید. کودکان نیاز دارند زندگیشان قابل پیش بینی باشد تا راحت تر خود را با آن تطبیق دهند و وارد موقعیت ناآشنا شوند. اگر تا آخرین لحظه برای گفتن موضوع به کودک خود دست نگه دارید، می تواند موجب وخیم تر شدن اضطراب کودک شوید.

آنها نیاز به زمان دارند تا بتوانند از نظر ذهنی برای این ملاقات آماده شوند. در طول این مدت، می توانید به او کمک کنید به ترس خود از دندانپزشکی غلبه کند. متخصصان دندانپزشکی اطفال آموزش دیده اند که فرایندها را به شکلی غیر ترسناک برای کودکان شرح دهند.

ارتباط برقرار کردن با کودکان ساده است. با آنها راجع به اهمیت حفظ سلامت دندان ها و لثه ها صحبت کنید. برای آنها توضیح دهید که دندانپزشک هم می تواند یکی از دوستان آنها باشد که کمک می کند از دهان خود مراقبت نمایند و به حفظ سلامت آنها کمک می کند.

از قبل به دندانپزشک اطلاع دهید. با آگاه کردن دندانپزشک از ترس کودک خود از دندانپزشکی قبل از مراجعه به دندانپزشک، می توانید به او کمک کنید برای این ویزیت آمادگی کسب نماید.

 

26 - ترس از دندانپزشکی در کودکان
ترس از دندانپزشکی در کودکان

در طول ویزیت

از دندانپزشک راهنمایی بخواهید، و دستورالعمل های او را دنبال نمایید. متخصصان دندانی به گونه ای آموزش دیده اند که هم مراقبت های دندانی را انجام دهند، هم به بیماران مختلف بپردازند. از آنها بپرسید چه کار می توانند انجام دهند تا به کودک آرامش دهند، و در طول ویزیت دستورالعمل های او را دنبال کنند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  طرح سلامت وارنیش فلوراید

اسباب بازی مورد علاقه کودک خود را به همراه داشته باشید. اسباب بازی می تواند در آرامش بخشیدن به کودک کمک کننده باشد و قادر است حواس او را در طول ویزیت پرت کند. تا زمانی که منتظر هستید تا وارد اتاق معاینه شوید، می توانید به کودک خود اجازه دهید بازی کند تا راحت تر با فضای جدید تطبیق پیدا کند.

گرچه همه اسباب بازی ها برای زمانی که روی صندلی معاینه قرار می گیرند مناسب نیستند، اما در طول فرایندهای دندانپزشکی می توان اجازه داد یک اسباب بازی کوچک با خود داشته باشد.

همیشه آرامش خود را حفظ کنید. شاید زمانی که کودک شما اوقات تلخی می کند یا به خاطر ویزیت دندانپزشکی خود مضطرب است، حفظ آرامش برای شما نیز سخت است. به خودتان یادآوری کنید که باید به اعصاب خود مسلط باشید و با کودک با آرامش صحبت کنید. طرز برخورد آرام به آنها کمک می کند بیشتر احساس امنیت و عدم خطر کنند.

نقش دندانپزشک

 

27 - ترس از دندانپزشکی در کودکان
ترس از دندانپزشکی در کودکان

با صدای آرام صحبت کنید و از لغات ساده استفاده نمایید.

دندانپزشکی که اغلب با کودکان سر و کار دارد، می داند چگونه با کودکان به آرامی صحبت کند. حرف زدن با لحنی دوستانه تنها زمانی که ضروری است، به آرام کردن کودک کمک می کند. استفاده از لغات ساده، برای توضیح فرایندها نیز کمک کننده است. گاهی اوقات، دندانپزشک از یک اسباب بازی یا از شخص دیگر کمک می گیرد تا فرایند را قبل از انجام آن برای کودک شرح دهد.

ترغیب کودک به حرف زدن

ترغیب کودک به حرف زدن نیز می تواند فوق العاده کمک کننده باشد تا به اضطراب خود از دندانپزشکی فائق بیاید. از کودک بخواهید یک مسئله ذهنی ریاضی حل کند یا اسم غذاهای مورد علاقه خود را بگوید تا حواس او به چیزهایی پرت شود که دوست دارد. دندانپزشک می تواند برای کودک قصه تعریف کند تا او را به بحث علاقه مند کند. از این طریق، توجه کودک از فرایند دور می شود. علاوه بر این کمک می کند کودک با دندانپزشک بیشتر احساس راحتی داشته باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتقاء سلامت دهان و دندان در دوران مدرسه

از روش های کمکی استفاده کنید!

تعریف و تمجید و جایزه دادن می توانند در ایجاد انگیزه در کودک کمک کننده باشند. تشویق آنها برای شجاعت و رفتار خوبشان در طول مراجعه می تواند دنیای متفاوتی برای آنها بوجود بیاورد.

بر اساس دندانپزشکی اطفال آکادمی آمریکا،  هدایت رفتاری توسط دندانپزشک می تواند بیشترین اعتماد سازی را در پی داشته باشد و ترس و اضطراب بیماران کم سن را بکاهد. در نهایت، تکنیک هایی که برای پرداختن به بچه ها استفاده می شوند چندان ساده نیستند. بلکه این رابطه ای است که باید به خوبی بین دندانپزشک و کودک برقرار شود.

0/5 (0 نظر)