ترس از دندانپزشکی مشکلی است که بسیاری از پدران و مادران با فرزند خود دارند، خصوصاً در اولین جلساتی که کودک به تازگی به دندانپزشکی مراجعه میکند. این مشکل میتواند به عناوینی مختلف نظیر گریه کردن، فریاد کشیدن، امتناع از ورود به مطب، مجبور کردن والدین برای خروج وی از مطب بروز کند و گاهی اوقات به اندازه ای است که موجب استرس پدران و مادران نیز میشود. اگر شما هم چنین تجربه ای با فرزند خود دارید، خواندن ادامه مطلب را به شما توصیه میکینیم.

10 - ترس از دندانپزشکی در کودکان
ترس از دندانپزشکی در کودکان

برای آشنایی بیشتر کودک با محیط و شرایط مطب،  میتوانید به جای مراجعه یکباره وی به مطب، در دفعاتی که خودتان نزد دندانپزشک میروید، کودک را نیز همراه خود ببرید. مشاهده شما که به آرامی بر روی یونیت نشسته اید، الگویی برای کودک خواهد بود.

به فرزندتان اجازه دهید ترس و نگرانی هایش را بیان کند. اجازه دادن به کودک برای بیان مشکلاتش از سویی موجب آرامش کودک میشود و از سویی دیگر به شما اجازه خواهد داد با شناسایی مشکل نسبت به رفع آن اقدام کنید. اگر کودکتان راجع به وسایل یا هر مورد دیگری سؤال دارد اجازه دهید خودش از دندانپزشک سؤال کند. این امر به بهتر شدن روابط کودک و متخصص کمک بسیار مؤثری خواهد کرد و از سویی دیگر متخصصان نیز در پاسخ به پرسشهای کودک پاسخهای جالبی دارند که متناسب با درک وی است و به پذیرش و تطبیق کودک با محیط کمک خواهد کرد.

11 - ترس از دندانپزشکی در کودکان
ترس از دندانپزشکی در کودکان

 در کنار گوش دادن به کودک، تجربیات خود را نیز برای وی بیان کنید. در هنگام بیان تجربیات به واژه هایی که انتخاب میکنید توجه داشته باشید و موجب ترس وی از دندانپزشک خصوصاً آمپول نشوید. به طور مثال اگر برای توقف گریه کودک او را از آمپول زدن مجدد بترسانید، اگر چه در آن لحظه به هدف خود که آرام کردن کودک است میرسید، اما در جلسات بعدی این تصویر منفی موجب ممانعت کامل وی از آمدن به مطب میشود. پس همانطور که تصویر ذهنی مثبت میتواند کمک شایانی به آرامش کودک بکند,، ایجاد تصویر ذهنی منفی از همان ابتدا میتواند مشکل را دو چندان بکند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  استریپینگ در ارتودنسی
12 - ترس از دندانپزشکی در کودکان
ترس از دندانپزشکی در کودکان

 متخصص دندانپزشکی اطفال نیز میتواند راهنمای خوبی برای شما باشد. بعضی از متخصصین قبل از اولین مراجعه با ارایه توصیه هایی در کمک به والدین مؤثر هستند.

راه حل دیگری که به ذهن اغلب والدین میرسد، جایزه دادن به کودک است که در اغلب موارد به نحوی اشتباه صورت میگیرد. هدف از جایزه دادن به کودک باید تقویت رفتار مثبت وی در صورت همکاری با دندانپزشک باشد نه شرطی شدن وی. اگر کودک به نحوی نادرست شرطی شود مشکلات شما در آینده بیشتر نیز خواهند شد. این اتفاق زمانی می افتد که شما برای رفتن وی به مطب به او جایزه دهید نه برای همکاری سازنده وی. در این صورت با گذر زمان برای متقاعد کردن وی برای رفتن وی به مطب باید جایزه هایی بزرگتر و بزرگتر در نظر بگیرید. اما اگر جایزه بعد از همکاری وی با دندانپزشک داده شود موجب تقویت روحیه همکاری در او در جلسات آینده خواهد شد.

13 - ترس از دندانپزشکی در کودکان
ترس از دندانپزشکی در کودکان

گاهی حضور والدین همراه کودک می تواند دلهره کودک را تشدید کرده  و کودک در این شرایط خود را به صورت یک قربانی نشان می دهد. سعی کنید  کنترل کودک را به متخصص و دستیار وی بسپارید. این کار هم به کاهش وابستگی کودک در جلسات آتی کمک میکند و هم موجب میشود متخصص با مهارتهای ویژه خود کودک را کنترل و او را آرام کند. اگر بنا به صلاحدید متخصص نیاز به حضور شما در اتاق درمان شد، سعی نکنید دستورات متخصص را برای کودک تکرار کنید این کار بیشتر از آنکه به آرامش کودک کمک کند موجب سردرگمی و آشفتگی بیشتر و عدم تمرکز وی خواهد شد. همچنین بعضی از کودکان در حضور والدین برای جلب توجه آنها بی قراری بیشتری میکنند. میتوانید به فرزندتان اجازه دهید اسباب بازی مورد علاقه خود را به مطب بیاورد. اینکار به ایجاد احساس امنیت و آرامش در وی کمک میکند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  سلولهای بنیادین پالپ دندان
14 - ترس از دندانپزشکی در کودکان
ترس از دندانپزشکی در کودکان

نکته دیگری که باید سعی در رعایت آن داشته باشید حفظ آرامش خودتان است. ممکن است شما هم به خاطر ترس فرزندتان از دندانپزشک آشفته شوید این آشفتگی شما به صورت ناخودآگاه به کودک نیز منتقل میشود پس شما نیز آرامش خود را حفظ کنید.

توصیه میکینیم برای درمان، کودک را ترجیحاً نزد متخصص دندانپزشکی اطفال ببرید. متخصصین اطفال با مهارت های ویژه خود در درمان بدون ترومای کودکان و همچنین آموزشهایی که برای تعامل بهتر با کودکان دیده اند در حفظ آرامش کودک بسیار مؤثرند. از سویی مطب این متخصصان به گونه ای طراحی شده که برای کودکان سرگرم کننده باشد و توجه آنها را در حین درمان به خود جلب میکند.

telegram app - ترس از دندانپزشکی در کودکان
كانال تلگرام دكتر اصلاني و دكتر حجازي