در طول رشد و تکامل دندانها، وجود midline diastema میتواند هم از جنبه زیبایی و هم از جنبه ی فانکشنال مشکل آفرین باشد.

 diastema به وجو فاصله غیر طبیعی میان دندانها گفته می شود و منظور از midline diastema وجود فاصله بین دندانهای سانترال فک بالا می باشد.

ض1 2 - فضای بین دندانهای قدامی

 یکی از دلایل اصلی ایجاد این نوع دیاستم وجود supernumerary teeth یا دندان اضافه در ناحیه midline میباشد. هنگامیکه این دندان اضافه در ناحیه دندانهای سنترال فک بالا باشد به آن mesiodens گفته میشود که شیوع آن بر اساس مطالعات صورت گرفته بین 0.15% تا 2.2% بوده و بیشتر در میان مردان گزارش شده است. Mesiodens میتواند به صورت نهفته یا نیمه نهفته باشد، یا به طور کامل رشد کرده باشد.

ض2 2 - فضای بین دندانهای قدامی

 قویا توصیه میشود که تشخیص mesiodens هر چه زودتر و در دوران کودکی صورت گیرد اما چرا؟

وجود mesiodens میتواند موجب ایجاد اختلال در رویش دندانها شود. این اختلالات میتوانند به صورت تاخیر در رویش دندانهای ثنایای دایمی،crowding و به هم ریختگی، تداخل با alignment دندانهای ثنایا، نهفتگی دندانهای دایمی، تحلیل دندان مجاور، ایجاد کیست و از همه مهمتر midline diastema خود را نشان دهند.

مورد آخر نیاز به بررسیهای دقیقتر دارد، چرا که در صورتیکه midline diastema در دوران mixed dentition بیش از 2 میلیمتر باشد میتواند برای سایر دندانهای ثنایا ایجاد مزاحمت کند. البته علاوه بر mesiodens عوامل دیگری نظیر فقدان مادرزادی دندانها، دندان lateral میخی شکل (peg shaped lateral) ، فرنوم لیبیال، فاکتورهای ژنتیکی و خانوادگی، عوامل پاتولوژیک و عادتهای دهانی نظیر مکیدن انگشتان دست میتوانند در ایجاد diastema در این ناحیه نقش داشته باشند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی در دوران بارداری

ض3 2 - فضای بین دندانهای قدامی

 رویکردهای گوناگونی برای درمان mesiodens و midline diastema وجود دارد که معمولترین آنها، خارج کردن Mesiodens سپس بستن دیاستم موجود با کمک درمان ارتودنسی و برطرف کردن عادات دهانی(در صورت وجود) میباشد.

 در تصویر زیر کودکی با سن 9 سال و 7 ماه را ملاحظه میکنید که به متخصص ارتودنسی مراجعه کرده است. شکایت اصلی وی وجود دیاستمی وسیع در ناحیه midline میباشد.

ض4 2 - فضای بین دندانهای قدامی

بیمار در سن mixed dentition قرار دارد و دندانهای سنترال فک بالا و مولر اول وی نیز روییده اند و به علت رویش mesiodens 9 میلیمتر دیاستم بین دندانهای وی ایجاد شده است. در کنار آن به علت وجود عادت مکیدن انگشتان، open bite قدامی و تاخیر در رویش دندانهای lateral نیز وجود داشت که در تصاویر زیر آنرا ملاحظه میکنید.

ض5 1 - فضای بین دندانهای قدامی

بر اساس معاینات صورت گرفته طرح درمان شامل خارج کردن mesiodens ،ترک عادت مکیدن انگشتان برای اصلاح open bite و درمان ارتودنسی برای بستن midline diastema برای کمک به رویش کامل دندان lateral میباشد.

دندان مزیودنس به کمک جراحی خارج شد. خارج کردن آن باعث شد بعد از گذشت 2 ماه 1.5 میلیمتر از دیاستم کاسته شود.

 پس از آن برای کنترل عادات دهانی یک palatal crib در کام وی قرار داده شد تا جلوی این عادت را گرفته و از لذت روانی آن بکاهد ؛ همراه آن نیز درمان ارتودنسی آغاز شد که در تصاویر زیر آن را ملاحظه میکنید.

ض6 - فضای بین دندانهای قدامی

 5 ماه پس از آغاز دران ارتودنسی overjet و overbite اصلاح و دیاستم موجود نیز تصحیح شد و به این ترتیب شرایط برای رویش صحیح دندان لترال فراهم شد که در تصاویر زیر آنرا مشاهده میکنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  التهاب لثه و ارتودنسي

ض7 - فضای بین دندانهای قدامی

 در این مرحله palatal crib به همراه براکتها خارج و مرحله retention برای جلوگیری از عود مجدد دیاستم آغاز شد.

ارزیابی تصاویر نهایی درمان نیز نشان از برگشت رشد و تکامل دندانها به حالت عادی و موثر بودن درمان حکایت داشتند.

ض8 - فضای بین دندانهای قدامی