کیستهای رویشی نوعی از کیستهای خوش خیم بافت نرم هستند که همراه با رویش دندانهای دائمی یا شیری ایجاد و اندکی پیش از جوانه زنی این دندانها به داخل حفره دهان ظاهر میشوند و نوعی از کیستهای دانتی ژور بافت نرم (dentigerous) محسوب میشوند. در مقالات آینده در مورد سایر کیستهای حفره دهان بیشتر توضیح خواهیم داد.

ض1 3 - کيست و هماتوم رویشی در کودکان
کيست و هماتوم رویشی در کودکان

علت اصلی ایجاد کیستهای رویشی مشخص نیست. مطالعات صورت گرفته پوسیدگی زودهنگام، تروما، عفونت و فضای ناکافی برای رویش دندانها را به عنوان عوامل مسبب احتمالی مطرح کرده اند که با تجمع مایع یا خون درفضای فولیکولار متسع شده، باعث جدایی اپی تلیوم مینای تاج دندان شده و کسیت را ایجاد میکنند. کیستهای رویشی شیوع نسبتاً بالایی دارند و بر اساس مطالعات صورت گرفته 22% ضایعات cystic فک بالا را به خود اختصاص میدهند. اما از آنجا که در اغلب موارد به علت فقدان علائم مشخص و برطرف شدن خود به خود تشخیص داده نمیشوند، شیوع آنها در گزارشات کلینیکی چندان زیاد نیست.

Eruption cysts عموماً در اولین و دومین دهه زندگی کودک و در اغلب موارد بین 9-6 سالگی ایجاد میشوند و به نظر نمیرسد شیوع جنسی خاصی داشته باشند. دندانهای شیری و دائمی هر دو ممکن است به این نوع کیست مبتلا گردند و اگر چه این کیست ممکن است اطراف هر دندانی ایجاد شود، اما بیشتر موارد در دندانهای دائمی مولر اول و ثنایاهای ماگزیلا روی می دهند.

ض2 4 - کيست و هماتوم رویشی در کودکان
کيست و هماتوم رویشی در کودکان
ض3 3 - کيست و هماتوم رویشی در کودکان
کيست و هماتوم رویشی در کودکان

نمای بالینی ضایعات به صورت تورم نرم، مواج، مات یا نیمه شفاف  (translucent) و همرنگ لثه طبیعی است که در مخاط لثه در ناحیه دندان در حال رویش ایجاد میشوند و با آسپیراسیون مایع روشن از آنها خارج میشود. از آنجا که این کیستها در سطح مخاط قرار دارند در معرض آسیب و تروما هستند و در پی ترومای ثانویه خونریزی داخل کیست اتفاق می افتد و رنگ ضایعه اغلب آبی تیره تا قرمز ارغوانی میگردد که در این موارد به آنها هماتوم رویشی میگویند (eruption hematoma).عبور نور (transillumination) در تشخیص و تمایز کیست رویشی از هماتوم رویشی کمک کننده است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نهفتگی دندان در کودکان
ض4 3 - کيست و هماتوم رویشی در کودکان
کيست و هماتوم رویشی در کودکان

 کسیتهای رویشی به طور معمول بدون درد هستند مگر اینکه به علت تحریکات ثانویه عفونی شوند. از آنجا که این ضایعات در بافت نرم قرار دارند و درگیری استخوانی وجود ندارد، این ضایعات اغلب فاقد نمای رادیوگرافی مشخص هستند.

ض5 3 - کيست و هماتوم رویشی در کودکان
کيست و هماتوم رویشی در کودکان

 بسیاری از این کسیتها خود به خود با رویش دندان پاره شده و از این رو نیاز به درمان ندارند. اما در صورتی که همراه با درد خونریزی یا عفونت باشند و از رویش دندان جلوگیری کرده باشند، ممکن است با یک برش (incision) سقف کیست برداسته شده تا محتویات آن خارج و رویش دندان نیز تسهیل شود.

ض6 3 - کيست و هماتوم رویشی در کودکان
کيست و هماتوم رویشی در کودکان

در تصویر زیر کودکی 8 ساله با هماتوم رویشی را میبینید که پس از گذشت 2 هفته همچنان پا بر جای مانده و دردناک شده است.

ض7 3 - کيست و هماتوم رویشی در کودکان
کيست و هماتوم رویشی در کودکان

 ایجاد یک incision به تخلیه محتویات کسیت کمک کرده و موجب expose شدن دندانهای اینسیزال شده است.

ض8 3 - کيست و هماتوم رویشی در کودکان
کيست و هماتوم رویشی در کودکان