یافتن یک ضایعه، برآمدگی، یا کبودی داخل دهان کودک می تواند برای والدین بسیار ترسناک باشد، مخصوصاً وقتی این برآمدگی به صورت ناگهانی بروز یابد و هیچ علت مشخصی نداشته باشد. اگر حین مشاهده کودک خود در حال گریه کردن ناگهان متوجه یک برآمدگی آبی- بنفش رنگ روی لثه شوید، احتمالاً عصبی می شوید. هماتوم هایی که نتیجه رشد دندان ها هستند، در کودکان نوپا و کودکانی که دندان های آنها در حال رشد هستند، تا حدودی عادی هستند.

32 - کیست های لثه و دندان در کودکان
کیست های لثه و دندان در کودکان

 

کیست رویشی چیست؟

دندان های کودک شما داخل یک محفظه حمایتی که درون استخوان فک واقع شده است، رشد می کنند. وقتی دندان های شیری به طور کامل رشد کردند، درون استخوان ظاهر می شوند، و این روند از نوک تاج دندان آغاز می شود وقتی دندان ها به اصطلاح از درون بافت لثه جوانه می زنند، هیچ تعجبی ندارد که کبود شود یا گاهی اوقات حتی لکه هایی ایجاد شود، که اغلب بسیار جزئی هستند و به ندرت قابل مشاهده هستند.

گرچه فرایند دندان درآوردن یکی از هیجان انگیزترین مراحل رشد کودک برای اکثر خانواده ها است، وقتی از درون محفظه حمایتی (کیسه های روی فولیکول دندان) مایع ترشح می شود و بین دندان و بافت لثه ها انباشته می شود، در نهایت درون دهان کودک یک کیست رویشی تشکیل می شود. این برآمدگی معمولاً به صورت خود به خود و در لثه پایین و روی دندانی بوجود می آید که قرار است به زودی بیرون بیاید. این هماتوم ها به رنگ قرمز تیره، قهوه ای، آبی- بنفش، یا نیمه شفاف، و مقداری متورم ظاهر خواهند شد. وقتی با این کیست های رویشی آشنایی ندارید، اتفاق خوشحال کننده بیرون آمدن دندان درون دهان کودک به دردناک ترین اتفاق ممکن تبدیل خواهد شد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  تأثیر منفی مکیدن انگشت و پستانک روی دندان کودکان

آیا کیست های رویشی دردناک هستند؟

به طور کلی خیر. مایعات سرد یا غذاهای خشک می توانند کمک کننده باشند.

 

33 - کیست های لثه و دندان در کودکان
کیست های لثه و دندان در کودکان

آیا این کیست ها با آنتی بیوتیک درمان می شوند یا باید تخلیه شوند؟

از آنجا که دندان از داخل کیست بیرون می آید، اغلب درمان ضرورتی ندارد. در صورتی که کیست به صورت خود به خود نترکد یا عفونی شود، به راحتی می توان نوک کیست را برداشت. توصیه می شود والدین به مدت چند روز، تا برطرف شدن علائم بیماری، منطقه را تحت نظر داشته باشند. علاوه بر این، می توانند محل کیست را به آرامی، با انگشت تمیز ماساژ دهند و یک غذای سرد بدون ادویه به او بدهند که قابل جویدن باشد.

تعدادی ضایعات رنگی درون دهان هستند که باید تشخیص داده شوند و تحت نظر قرار گیرند:

با این حال، کیست رویشی عموماً نوعی بیماری خود کران است (به طور خود به خود از بین می رود) و با بیرون آمدن دندان جدید، به طور خود به خود از بین می رود. هر گونه تورم طولانی مدت، تغییر رنگ، یا دردی باید چک شوند.

گاهی اوقات مایع اضافی از کیست رویشی مانع رشد دندان و بیرون آمدن آن از لثه می شود. در این موارد نادر، با یک فرایند جزئی و کوچک تحت بی حسی موضعی، باید دندان را آزاد کرد.

34 - کیست های لثه و دندان در کودکان
کیست های لثه و دندان در کودکان

 

کیست های لثه در کودکان و نوزادان

کیست های لثه (ژینژیوال) که تحت عنوان کیست های لامینای دندانی یا کیست های آلوئولار نیز شناخته می شوند، می توانند در نوزادان نیز بروز یابند و از باقی مانده های لامینای دندانی نشأت می گیرند. این باقی مانده ها منجر به بروز کیست ها می شوند همراستای اپیتلیوم هستند که قادر به تولید کراتین است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  فضا نگهدارها در کودکان

معمولاً در طول مرحله زنگ دندان tooth’s bell stage (مرحله ای از شکل گیری دندان که در آن لایه‌ای از مزانشیم مجاور اپی‌تلیوم دندانی به سلول هایی بنام ادونتوبلاست تبدیل می شود که مسئول ساخت عاج دندان است) مرحله از هم گسیختگی یا از هم پاشیدگی لامینای دندان به دسته های مجزای سلول های اپیتلیال وجود دارد. این جزیره های سلولی، پس از از هم گسیخته شدن، باید بدون هیچ اتفاق دیگری مجدداً جذب شوند. با این حال، در برخی موارد ممکن است داخل لثه و فک باقی بمانند.

در اکثر موارد، این کیست های کوچک نابود می شوند، یا دچار پیچیدگی می شوند، یا ممکن است خیلی ساده، درون حفره دهان بیرون بیایند. همه این اتفاقات می توانند در نوزادان نیز رخ دهند. توانایی بهبود خود به خود این نوع کیست ها، در کنار بدون علامت و نشانه بودن آنها، بدون هیچ ناراحتی برای کودک، اجازه می دهند پنهان باقی بمانند.

با این حال، می توانند به شکل برآمدگی های سفید رنگ روی تیغه استخوان آلوئولار نیز مشاهده شوند. علاوه بر این، گاهی اوقات ممکن است به اشتباه تشخیص داده شوند و به واسطه ظاهر گمراه کننده آنها، وقتی از نظر بالینی کاملاً بزرگ می شوند، تصور شود دندان ناتال هستند.

مدیریت و درمان کیست های لثه در کودکان

تشخیص کیست های لثه می تواند به صورت بالینی انجام شود و بسیار حائز اهمیت است، تا از مداخلات دارویی غیر ضروری پیشگیری شود. یکی از مهمترین تشخیص هایی که کمک می کند به این نتیجه رسید دندان ناتالی در کار نیست. گرچه بسیار نادر است، اما دندان ناتال عبارت است از وجود دندان حین تولد، که در مقابل دندان های نئوناتال وجود دارند، که پس از تولد و در ماه های نخست پس از تولد شکل می گیرند. این دندان ها هیچ ساختار ریشه ای درستی ندارند و بسیار شل هستند و می توانند به کودک و مادر، حین شیر دادن، آسیب بزنند. بواسطه خطر بلعیده شدن دندان و مسدود شدن مجرای تنفسی، این دندان ها اغلب درست پس از متولد شدن کودک کشیده می شوند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتقاء سلامت دهان و دندان در دوران مدرسه

برای درمان کیست های لثه، یک پارامتر مهم این است که به والدین اطمینان داده شود که این ضایعات کاملاً خوش خیم هستند و چیزی نیست که نگران آنها شد. علت این است که آنها منجر به بروز هیچ دردی نمی شوند و به صورت خود به خود از بین خواهد رفت. این کلیدی ترین دلیل است که چرا در اکثر تحقیقات گذشته آمده است هیچ درمانی لازم نیست.

0/5 (0 نظر)