دکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسى – فلوشيپ فوق تخصصى ارتودنسى جراحى فك تهران و كرج https://draslani.com متخصص ارتودنسي و ناهنجاری فك ، فلوشيپ ارتودنسي جراحي دانشگاه شهيد بهشتی ، ارتودنسي ثابت و متحرك ، ارتودنسي اطفال ، ارتودنسي بزرگسالان ، مطب تخصصي تهران كرج Wed, 13 Dec 2017 11:57:52 +0000 fa-IR hourly 1 https://draslani.com/wp-content/uploads/2016/10/cropped-logo2-1-32x32.pngدکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسى – فلوشيپ فوق تخصصى ارتودنسى جراحى فك تهران و كرجhttps://draslani.com 32 32 دندان کوسه ای در کودکانhttps://draslani.com/%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%da%a9%d9%88%d8%b3%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86/ https://draslani.com/%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%da%a9%d9%88%d8%b3%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86/#respond Thu, 07 Dec 2017 08:17:08 +0000 https://draslani.com/?p=6363 شاید تا به حال دیده باشید یک یا چند دندان دائمی در کودک در پشت دندانی شیری درآمده است به طوری که انگار کودک دو ردیف دندان دارد. همه ما می‌دانیم این وضعیت طبیعی نیست و کسی نباید در پشت دندان، دندان دیگری داشته باشد. به همین علت برخی از والدین ممکن است با مشاهده […]

نوشته دندان کوسه ای در کودکان اولین بار در دکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسى - فلوشيپ فوق تخصصى ارتودنسى جراحى فك تهران و كرج پدیدار شد.

]]>
شاید تا به حال دیده باشید یک یا چند دندان دائمی در کودک در پشت دندانی شیری درآمده است به طوری که انگار کودک دو ردیف دندان دارد. همه ما می‌دانیم این وضعیت طبیعی نیست و کسی نباید در پشت دندان، دندان دیگری داشته باشد. به همین علت برخی از والدین ممکن است با مشاهده این وضعیت وحشت کرده و به کودک استرس وارد کنند. به این حالت دندان کوسه ای گفته می‌شود و خیلی ساده می‌توان آن را به صورت وجود هم‌زمان یک دندان شیری و دندان دائمی جایگزین آن توضیح داد. در واقع دندان دائمی جایگزین دندان شیری، در پشت دندان شیری بیرون زده است در حالی که هنوز دندان شیری نیفتاده است.

دندان کوسه ای در کودکان

دندان کوسه ای در کودکان

دندان کوسه ای چیست؟

دندان کوسه ای (shark teeth) در دو مرحله از رشد کودک ممکن است اتفاق بیفتد. اول در دوران حدود شش ‌سالگی که دندان‌های دائمی جلو در حال بیرون زدن و جایگزینی با دندان‌های شیری هستند و دوم در حدود ۱۱ سالکی که دندانهای آسیاب بالایی در حال جایگزینی هستند. گاهی اوقات یک یا چند دندان دائمی در پشت دندان شیری بیرون میزند و هم‌زمان دو ردیف دندان دیده می‌شود. از آنجایی ‌که این وضعیت شبیه به آرواره کوسه است که دو ردیف دندان دارد، به آن دندان کوسه ای گفته می‌شود.

دندانهای شیری

از حدود پنج تا شش سالگی دندان‌های شیری شروع به جایگزینی با دندان‌های دائمی می‌کنند اما گاهی ممکن است این فرآیند از چهار سالگی شروع شده و یا برعکس تا هشت سالگی به تعویق بیفتد. کودکانی که دندان‌های شیری شان زودتر از دیگران در آمده است معمولاً آنها را زودتر از دیگران نیز از دست می‌دهند. معمولا دندانها به همان ترتیبی که بیرون زده‌اند، می‌افتند به این صورت که ابتدا دندان‌های جلویی وسطی (ابتدا فک پایین و سپس فک بالا) و پس از آنها به ترتیب دندان‌های جلوی کناری، دندانهای آسیاب اول، دندان‌های نیش و دندانهای آسیاب دوم می افتند. در این مراحل رشد برخی از کودکان هیجان ‌زده شده و برخی دیگر عصبی می‌شوند. معمولاً دختران دندان‌های شیری خود را زودتر از پسران از دست می‌دهند. دندان بندی دائمی در حدود ۱۲ تا ۱۳ سالگی دیده میشود.

دندان کوسه ای در کودکان

دندان کوسه ای در کودکان

دندان کوسه ای چگونگی ایجاد می‌شود؟

در حالت نرمال دندان‌های دائمی هنگامی که می‌خواهند از لثه بیرون بزنند، در طی این فرایند به تدریج ریشه دندان‌های شیری را حل می‌کنند. هنگامی که تنها مقدار کمی ریشه برای دندان شیری باقی مانده است، کودک متوجه لق شدن دندان میشود. در نهایت اتصال دندان با حفره دندان قطع شده و دندان می‌افتد. پس از آن راه برای بیرون زدن دندان دائمی باز شده و دندان دائمی به سمت جایگاه خود به سمت بیرون از لثه حرکت می‌کند.

اما در صورتی که نیروی کافی برای تحلیل بردن ریشه دندان‌های شیری وجود نداشته باشد یا گاهی اوقات به علت کمبود فضا در فک ،ممکن است دندان دائمی مسیر دیگری را در پیش گرفته و به ریشه دندان‌های شیری کاری نداشته باشد. در چنین شرایطی از آنجایی که دندان‌ دائمی نتوانسته نیروی کافی بر دندان شیری وارد کند، ریشه ‌های آن مدت بیشتری باقی می‌مانند و گاهی اوقات برای خارج کردن دندان شیری نیاز به مداخله درمانی وجود دارد. از آنجا که دندان شیری هنوز نیفتاده است، دندان دائمی مسیر خود را کج کرده و از پشت دندانی شیری که مقاومت کمتری دارد بیرون میزند. جای دندان دائمی در این محل راحت است چرا که فضای کافی برای بیرون زدن آن وجود دارد. در چنین شرایطی لازم نیست نگران باشید چرا که در صورت برداشتن دندان شیری و باز شدن مسیر دندان دائمی، در بیشتر موارد دندان دائمی به جایگاه اصلی خود حرکت می‌کند.

برخی کودکان با زبان خود به دندان‌ها فشار وارد می‌کنند تا فرآیند تسریع شده و عملکرد جویدن و صحبت کردن به روال عادی خود بازگردد. به خاطر داشته باشید این احتمال وجود دارد که ریشه دندان شیری بیشتر از آنچه فکر می‌کنید باشد و تنها با زبان زدن و فشار دادن ممکن است جدا نشود.

همچنین این احتمال وجود دارد که به علت حل شدن بخشی از ریشه، دندان شکسته و دچار عفونت شود و مشکلات جدی‌تر ایجاد کند. اگر دندان لق شده است، با استفاده از یک دستمال کاغذی تمیز دندان را گرفته و بچرخانید. در صورتی که ریشه دندان حل شده باشد به راحتی می‌توانید دندان را بکَنید.

فرایند لق شدن دندان بدون درد است اما ممکن است هنگام بیرون زدن دندان‌های آسیاب بزرگ کمی درد لثه تجربه شود. برای کاهش درد و ناراحتی می‌توان از مسکن های موضعی استفاده کرد. تا زمانی که جای دندان‌ها پر شود رژیم غذایی مناسبی برای کودک در نظر بگیرید تا هنگام جویدن غذا اذیت نشود. همچنین برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به او کمک کنید تا سلامت دهان کودک به خطر نیفتد.

درمان دندان کوسه ای چگونه است؟

این وضعیت اورژانسی نیست اما باید تحت درمان قرار بگیرد. در صورتی که دندانی پشت دندان دیگر رشد کرده است و این وضعیت بیشتر از سه ماه طول کشیده است، کودک را به دندان پزشک نشان دهید. دندان‌پزشک وضعیت او را ارزیابی می‌کند تا ببیند آیا مشکل مهمی ایجاد می‌شود و نیاز به مداخله درمانی وجود دارد یا خیر.

معمولا دندان شیری که سفت و محکم در جای خود مانده است، کشیده می‌شود و گاهی دندان‌های شیری مجاور نیز کشیده می‌شوند تا فضای بیشتری ایجاد شود. همچنین ممکن است دندانپزشک تصمیم بگیرد پهنای دندان شیری را با تراشیدن و باریک کردن آن کاهش دهد تا دندان جدید فضای کافی داشته باشد. به این ترتیب دندان طبیعی به جایگاه مناسب باز می‌گردد اما ممکن است این فرآیند چند هفته یا چند ماه طول بکشد بنابراین باید صبور باشید. کودک ممکن است با زبان خود به هل دادن دندان کمک کند.

اگر از نزدیک به دندان‌های دائمی تازه درامده نگاه کنید متوجه می‌شوید سطح برنده آنها حالت اره‌ای دارد. به این دندانه ها ماملون (mammelons) گفته می‌شود که به مرور زمان با فرآیند جویدن ساییده شده و صاف می‌شوند. این دندانه های اره ای در همه دندانهای دائمی همه افراد در هنگام بیرون زدن از لثه وجود دارد. تفاوت دیگر دندان دائمی و شیری در رنگ آنها است به صورتی که سفیدی دندان‌های دائمی کمتر از دندان‌های شیری است. ممکن است در ابتدا به نظر برسد اندازه دندان‌های دائمی خیلی بزرگ است اما به ‌تدریج که صورت وجمجمه بیشتر رشد می‌کند اندازه آن متناسب می‌شود.

نوشته دندان کوسه ای در کودکان اولین بار در دکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسى - فلوشيپ فوق تخصصى ارتودنسى جراحى فك تهران و كرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%da%a9%d9%88%d8%b3%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86/feed/ 0 ۱ ۲
مشکلات ارتودنسی نیازمند درمانhttps://draslani.com/%d9%85%d8%b4%da%a9%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d9%86%db%8c%d8%a7%d8%b2%d9%85%d9%86%d8%af-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86/ https://draslani.com/%d9%85%d8%b4%da%a9%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d9%86%db%8c%d8%a7%d8%b2%d9%85%d9%86%d8%af-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86/#respond Mon, 27 Nov 2017 08:00:38 +0000 https://draslani.com/?p=6328 در درمان ارتودنسی دندانها صاف و همراستا می‌شوند ،کجی آنها اصلاح می‌گردد و مشکلات بایت نیز برطرف می‌شود. در درمان ارتودنسی، بسته ‌بودن فکها نیز مد نظر قرار می گیرد و منظور از آن، هرگونه عاملی است که باعث می‌شود سطح دندان‌های متناظر در دو فک مقابل بر هم منطبق نباشد و به عبارتی دندان‌ها […]

نوشته مشکلات ارتودنسی نیازمند درمان اولین بار در دکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسى - فلوشيپ فوق تخصصى ارتودنسى جراحى فك تهران و كرج پدیدار شد.

]]>
در درمان ارتودنسی دندانها صاف و همراستا می‌شوند ،کجی آنها اصلاح می‌گردد و مشکلات بایت نیز برطرف می‌شود. در درمان ارتودنسی، بسته ‌بودن فکها نیز مد نظر قرار می گیرد و منظور از آن، هرگونه عاملی است که باعث می‌شود سطح دندان‌های متناظر در دو فک مقابل بر هم منطبق نباشد و به عبارتی دندان‌ها بر یکدیگر خوب جفت نشوند. به این وضعیت های فوق مال اکلوژن نیز گفته می‌شود. یکی از مهم‌ترین اهداف درمان ارتودنسی برطرف کردن مال اکلوژن یا مشکلات ارتودنسی نیازمند درمان می باشد.

عدم درمان مشکلات مال اکلوژن دندانها باعث بروز مشکلات متعددی از جمله موارد زیر می‌شود:

 1. کجی و بی نظمی دندانها باعث می‌شود مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دشوارتر شده و در بسیاری از شرایط فواصل بین دندان‌ها و لثه به خوبی تمیز نشود. این امر باعث تجمع پلاک و باکتری‌ها و در نتیجه پوسیدگی دندان و یا بیماری لثه می‌شود.
 2. جلو زدگی دندان‌ها باعث می‌شود دندان‌ها بیشتر در معرض لب پر شدگی و شکستگی در اثر حوادث و تصادفات قرار بگیرند.
 3. کراس بایت می‌تواند منجر به هم‌تراز نبودن سطح دندان‌ها و در موارد شدید رشد نامطلوب فکها شود.
 4. اوپن بایت می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در تکلم و همچنین غذاخوردن شود.
 5. در صورتی که دندان‌ها به خوبی به همدیگر جفت نباشند، عملاً بخش زیادی از غذا جویده نمی‌شود.

انواع مشکلات و ناهنجاری های دندانی نیازمند درمان:

اوربایت

اوربایت

اوربایت

در اوربایت،دندانهای فک بالا بیش از نصف دندانهای فک پایین را می پوشانند.اور بایت شدید می‌تواند باعث شود دندان‌های جلوی پایین هنگام بایت با سقف دهان تماس داشته و به بافت‌های نرم آن آسیب بزنند.

کراس بایت

کراس بایت

کراس بایت

در کراس بایت دندان‌های بالایی با سطح جانبی یا پشتی دندان‌های پایینی تماس پیدا می‌کنند. این وضعیت باعث ناهمراستایی و در موارد شدید عدم تقارن رشد فکها می‌شود.

اوپن بایت

اوپن بایت

اوپن بایت

 اوپن بایت عملاً مانع عملکرد جویدن میشود چرا که وضعیتی است که در آن دندان‌های جلوی بالایی در هنگام بسته‌ بودن فکها با دندان‌های جلوی پایینی فاصله عمودی دارد. این وضعیت می‌تواند باعث عادات نامناسب مانند فشار زبان شود. فشار زبان به حالتی گفته می‌شود که در هنگام بلع فرد زبان خود را به جای این که به سقف دهان فشار دهد، به دندان‌های جلویی می‌فشرد.

بی نظمی و به ‌هم‌ ریختگی دندانها

بی نظمی و به ‌هم‌ ریختگی دندانها

بی نظمی و به ‌هم‌ ریختگی دندانها

بی نظمی یا کرودینگ به وضعیتی گفته می‌شود که در آن به علت کمبود فضا در قوس دندانی، دندانها برای رویش کامل مجبور به چرخیدن و کج شدن هستند و در بسیاری از موارد از جایگاه نامناسب مانند سقف دهان بیرون میزند. گاهی شلوغی و به هم ریختگی دندان‌ها در سن رشد به راحتی با دستگاه بازکننده کام اصلاح می‌شود.

فاصله بین دندان‌ها

فاصله بین دندان‌ها

فاصله بین دندان‌ها

مشکل وجود فاصله بین دندان‌ها ممکن است به علت عدم وجود یک یا چند دندان باشد و یا صرفاً علت آن کوچک بودن دندان‌ها یا بزرگ بودن فضای فک باشد.

اورجت

اورجت

اورجت :در اورجت دندان‌های جلویی بالایی خیلی جلوتر از دندان‌های جلوی پایینی قرار می‌گیرند و فاصله افقی بین آنها بیش از حد نرمال می باشد. اورجت به جلو زدگی دندان‌های جلویی فک بالا گفته می‌شود که زیبایی و عملکرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

نوشته مشکلات ارتودنسی نیازمند درمان اولین بار در دکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسى - فلوشيپ فوق تخصصى ارتودنسى جراحى فك تهران و كرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d9%85%d8%b4%da%a9%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d9%86%db%8c%d8%a7%d8%b2%d9%85%d9%86%d8%af-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86/feed/ 0 ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶
معایب و مزایای ارتودنسی شفاف (اینویزالاین) برای درمان ارتودنسیhttps://draslani.com/%d9%85%d8%b9%d8%a7%db%8c%d8%a8-%d9%85%d8%b2%d8%a7%db%8c%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d8%b4%d9%81%d8%a7%d9%81-%d8%a7%db%8c%d9%86%d9%88%db%8c%d8%b2%d8%a7%d9%84/ https://draslani.com/%d9%85%d8%b9%d8%a7%db%8c%d8%a8-%d9%85%d8%b2%d8%a7%db%8c%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d8%b4%d9%81%d8%a7%d9%81-%d8%a7%db%8c%d9%86%d9%88%db%8c%d8%b2%d8%a7%d9%84/#respond Thu, 23 Nov 2017 08:06:48 +0000 https://draslani.com/?p=6315 ارتودنسی شفاف یا اینویزالاین چیست؟ یکی از روش‌های محبوب صاف و مرتب کردن دندان‌ها، استفاده از مجموعه ‌ای از الاینر های شفاف است که به آن اینویزالاین گفته می‌شود. اینویزالاین از جنس پلاستیک ساخته شده و کاملاً شفاف است از طرفی قطعه فلزی ندارد به همین علت تقریباً نامرئی بوده و کسی متوجه درمان ارتودنسی […]

نوشته معایب و مزایای ارتودنسی شفاف (اینویزالاین) برای درمان ارتودنسی اولین بار در دکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسى - فلوشيپ فوق تخصصى ارتودنسى جراحى فك تهران و كرج پدیدار شد.

]]>
ارتودنسی شفاف یا اینویزالاین چیست؟

یکی از روش‌های محبوب صاف و مرتب کردن دندان‌ها، استفاده از مجموعه ‌ای از الاینر های شفاف است که به آن اینویزالاین گفته می‌شود. اینویزالاین از جنس پلاستیک ساخته شده و کاملاً شفاف است از طرفی قطعه فلزی ندارد به همین علت تقریباً نامرئی بوده و کسی متوجه درمان ارتودنسی شما نمی‌شود. الاینر شفاف یا اینویزالاین بر خلاف سایر سیستم‌های براکت ارتودنسی به دندان‌ها چسبانده نمی‌شود بنابراین غیر ثابت محسوب شده و بیمار می‌تواند هر زمانی که می‌خواهد آن را از دهان در بیاورد. به همین علت یکی از روش‌های جایگزین سیم‌ کشی دندان‌ها، اینویزالاین است.

با این حال این روش نیز همانند هر روش درمانی دیگری معایب و مزایای خاص خود را دارد. بنابراین پیش از تصمیم‌ گیری در مورد روش درمان ارتودنسی بهتر است با روش‌های مختلف آشنا شوید. در اینجا در مورد معایب و مزایای اینویزالاین بیشتر می‌خوانید.

ارتودنسی شفاف یا اینویزالاین

ارتودنسی شفاف یا اینویزالاین

ارتودنسی با اینویزالاین چگونه است؟

برای این درمان ابتدا از دندان‌های شما قالب ‌گیری می‌شود. قالب به لابراتور دندانپزشکی ارسال می‌شود تا در آنجا الاینر مخصوص شما ساخته شود. چندین الاینر به شما داده می‌شود که باید هر دو هفته یکبار آن را عوض کنید و الاینر جدید را استفاده کنید. الاینر ها باید به ترتیب استفاده شود تا درمان پیش برود. هنگام غذا خوردن و مسواک زدن باید الاینر را از دهان خارج کنید. توجه داشته باشید هر مرتبه که الاینر از دهان خارج می‌کنید، باید آن را تمیز کرده و در جعبه مخصوص خود قرار دهید. همچنین جعبه الاینر را پس از هر بار استفاده باید تمیز کنید. الاینر ها باید به مدت ۲۲ تا ۲۳ ساعت در روز استفاده شود (مقدار دقیق آن را ارتودنتیست به شما خواهد گفت). بنابراین پایبندی به مدت زمان استفاده از الاینر در روز اهمیت زیادی دارد.

ارتودنسی شفاف یا اینویزالاین

ارتودنسی شفاف یا اینویزالاین

مزیت‌های اینویزالاین برای درمان ارتودنسی

 • دوره درمان تقریباً کمی قابل پیش بینی تر از براکت است

از آنجایی که ارتودنتیست تعدادی الاینر به بیمار می‌دهد تا هرچند هفته یک بار آن‌ها را عوض کند، تعداد دفعات مراجعه به ارتودنتیست کمتر خواهد بود.

 • در مقایسه با سیستم براکت سلامت بافت لثه بیشتر حفظ می‌شود و احتمال کلسیم زدایی مینای دندان کاهش پیدا می‌کند.
 • از آنجایی ‌که الاینر شفاف است و هیچ بخش فلزی ندارد، به سختی دیده می‌شود بنابراین از نظر زیبایی یکی از بهترین گزینه ‌های درمان ارتودنسی محسوب می‌شود.
 • از آنجایی که هر زمانی که بخواهید می‌توانید الاینر را از دهان خارج کنید، در صورتی که ملاقات‌های مهم، سخنرانی و همایش و از این قبیل وظایفی دارید که برایتان شیوایی صحبت کردن و ظاهر لبخند و دندان‌ها اهمیت زیادی دارد، به راحتی می‌توانید الاینر از دهان در بیاورید و با آسودگی خاطر در مراسم ها شرکت کنید.
 • هنگام غذا خوردن الاینر را از دهان خارج میکنید بنابراین هیچ محدودیتی برای رژیم غذایی در طول درمان ارتودنسی ایجاد نمی‌شود و هر آنچه بخواهید می‌توانید بجوید.
 • به علت عدم وجود قطعات فلزی، احتمال تحریک بافت‌های نرم مانند لثه، گونه، لب‌ها و زبان بسیار کاهش پیدا می‌کند.
 • رعایت بهداشت دهان با الاینر بسیار آسان‌تر است چرا که الاینر را از دهان خارج کرده و دندانها را طبق روال همیشه مسواک می‌زنید و نخ دندان می‌کشید.
ارتودنسی شفاف یا اینویزالاین

ارتودنسی شفاف یا اینویزالاین

معایب اینویزالاین برای درمان ارتودنسی

 • هر بار که می‌خواهید مسواک بزنید باید الاینر را به صورت جداگانه تمیز کنید.
 • اینویزالاین همانند براکت در ابتدا ممکن است تکلم صحیح را با مشکل مواجه نماید.
 • هر بار که الاینر جدید را استفاده می‌کنید اندکی درد و ناراحتی تجربه می‌شود ( مشابه درد و ناراحتی تنظیم سیستم براکت).
 • از آنجایی که هنگام غذا خوردن باید الاینر را از دهان خارج کنید، در برخی شرایط که نمی‌توانید الاینر را در بیاورید، نمی‌توانید چیزی به جز آب بخورید.
 • در صورتی که الاینر را مرتباً استفاده نکنید نتایج درمان به مخاطره می‌افتد، بنابراین درمان اینویزالاین به همکاری بیمار اتکا دارد.
 • هنگامی که الاینر خارج از دهان قرار دارد ممکن است گم شده یا زیر دست و پا قرار بگیرد و آسیب ببیند. در این صورت مجبور هستید مجدداً برای ساخت الاینر مراجعه نموده و هزینه مضاعف پرداخت کنید.
 • در صورتی که الاینر را خوب تمیز نکنید، دچار تغییر رنگ و لکه میشود.
 • از همه مهم تر اینکه فقط موارد ساده ارتودنسی توسط آن قابل درمان می باشد و لذا برای خیلی از مشکلات ارتودنسی مورد کاربرد ندارد.

نوشته معایب و مزایای ارتودنسی شفاف (اینویزالاین) برای درمان ارتودنسی اولین بار در دکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسى - فلوشيپ فوق تخصصى ارتودنسى جراحى فك تهران و كرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d9%85%d8%b9%d8%a7%db%8c%d8%a8-%d9%85%d8%b2%d8%a7%db%8c%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d8%b4%d9%81%d8%a7%d9%81-%d8%a7%db%8c%d9%86%d9%88%db%8c%d8%b2%d8%a7%d9%84/feed/ 0 ۱ ۲ ۳
انواع براکت های ارتودنسیhttps://draslani.com/%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b9-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%da%a9%d8%aa-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/ https://draslani.com/%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b9-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%da%a9%d8%aa-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/#respond Mon, 13 Nov 2017 14:58:20 +0000 https://draslani.com/?p=6280 پیشرفت‌های دندانپزشکی راه‌های جدیدی برای صاف و منظم کردن دندانها ابداع نموده و گزینه ‌های زیادی را پیش روی متقاضیان درمان ارتودنسی قرار داده است. امروزه برای کودکان و بزرگسالان انواع سیستم‌های براکت طراحی شده است تا همه افراد بسته به خواست و نیازهای خود بتوانند از این درمان بهره ببرند. براکت فلزی اولین سیستم […]

نوشته انواع براکت های ارتودنسی اولین بار در دکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسى - فلوشيپ فوق تخصصى ارتودنسى جراحى فك تهران و كرج پدیدار شد.

]]>
پیشرفت‌های دندانپزشکی راه‌های جدیدی برای صاف و منظم کردن دندانها ابداع نموده و گزینه ‌های زیادی را پیش روی متقاضیان درمان ارتودنسی قرار داده است. امروزه برای کودکان و بزرگسالان انواع سیستم‌های براکت طراحی شده است تا همه افراد بسته به خواست و نیازهای خود بتوانند از این درمان بهره ببرند.

انواع براکتهای ارتودنسی

انواع براکتهای ارتودنسی

 • براکت فلزی

اولین سیستم که برای صاف و مرتب کردن دندانها طراحی شد، براکت فلزی بود به همین علت اولین تصویری که از درمان ارتودنسی به ذهن متبادر می‌شود سیم ‌کشی دندانها است. اما سیستم براکت فلزی امروزی بسیار بهتر از گذشته بوده و براکت ها(نگین ها) کوچک‌تر شده‌ اند تا کمتر جلب توجه نمایند. همچنین از سیم ارتودنسی فعال شونده با حرارت استفاده می‌شود که با حرارت بدن کار کرده و با فشار و درد کمتر عملکرد بهتری نشان می‌دهد.

 • مزیت‌های براکت فلزی

  • هنوز بهترین و مؤثرترین روش درمان ارتودنسی براکت فلزی است که می‌تواند موارد بسیار پیچیده درمانی را انجام دهد.
  • می‌توان برای الاستیک از رنگ‌های مختلف استفاده کرد که ممکن است ویژگی جالب توجه برای کودکان باشد.
  • از نظر هزینه مقرون به صرفه و بسیار بادوام است.
 • معایب براکت فلزی

  • هنگام صحبت کردن و لبخند زدن به وضوح دیده می‌شود.
انواع براکتهای ارتودنسی

انواع براکتهای ارتودنسی

 • براکت سرامیکی

براکت سرامیکی که زمانی به عنوان براکت شفاف شناخته می‌شد، از سرامیک شفافی یا سفید رنگ ساخته می‌شود. همچنین ممکن است از سیم سفید رنگ برای شما استفاده شود تا براکت تان هر چه کمتر قابل دید باشد. این سیستم براکت همانند براکت فلزی است نگینهای براکت و سیم ارتودنسی و احتمالاً قطعات دیگر تشکیل می‌شود.

 • مزیت‌های براکت سرامیکی

  • در مقایسه با براکت فلزی کمتر جلب توجه می‌کند.
  • در مقایسه با الاینر شفاف (اینویزالاین) نتایج سریعتری حاصل می‌کند بنابراین طول دوره درمان کاهش پیدا می‌کند.
 • معایب براکت سرامیکی

  • هزینه بیشتری در مقایسه با براکت فلزی دارد.
  • نگینهای براکت ممکن است دچار تغییر رنگ و لک شوند.
  • برای حفظ شفافیت نگینهای براکت مراقبت بیشتری لازم است.
  • شکنندگی بیشتری نسبت به براکت های فلزی دارند.

download

 • براکت پشت دندانی

این سیستم براکت کاملاً مشابه براکت فلزی است؛ با این تفاوت که سیستم براکت در سطح پشتی دندانها تعبیه می‌شود. این سیستم براکت کمتر از سیستم‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • مزیت‌های براکت پشت دندانی

  • اصلاً در معرض دید قرار ندارد بنابراین نامرئی محسوب می‌شود.
 • معایب براکت پشت دندانی

  • دسترسی به آن سخت‌تر بوده و تمیز کردن آن دشوارتر است.
  • به علت سختی نصب و تنظیم آن هزینه بیشتری در بر دارد.
  • موارد پیچیده را نمی‌توان با آن درمان کرد.
  • برای زبان آزاردهنده است.
انواع براکتهای ارتودنسی

انواع براکتهای ارتودنسی

 • الاینر شفاف یا اینویزالاین

جدیدترین سیستم براکت سیستم الاینر شفاف یا اینویزالاین است. اینویزالاین بر خلاف سایر سیستمهایی که پیش تر به آنها اشاره شد، به دندانها چسبانده نمیشود بلکه غیر ثابت بوده و بیمار میتواند آن را در بیاورد. اینویزالاین مجموعه‌ای از ۱۸ تا ۳۰ الاینر پلاستیکی شفاف است که تقریباً هر دو هفته یکبار تعویض میشود. اینویزالاین شبیه به محافظ دهان بوده و اختصاصی برای بیمار ساخته می‌شود.

 • مزیت‌های الاینر شفاف

  • تقریباً نامرئی است و به سختی دیده می‌شود.
  • هیچ محدودیتی از نظر رژیم غذایی وجود ندارد و بیمار هر چیزی را که می‌خواهد می‌تواند مصرف کند.
  • هر زمانی که بیمار بخواهد می‌تواند الاینر را از دهان دربیاورد .
 • معایب الاینر شفاف

  • برای تمام موارد ارتودنسی مناسب نیست و بسیاری از مشکلات پیچیده را نمی‌توان با آن حل کرد.
  • برای کودکان استفاده نمی‌شود.
  • یکی از گران‌ترین گزینه‌های ارتودنسی می‌باشد.
  • از آنجایی که بیمار می‌تواند آن را از دهان خارج کند به راحتی ممکن است آن را گم کرده یا در جای نامناسبی بگذارد که باعث آسیب دیدن آن شود.
  • ممکن است بیمار فراموش کند مرتباً الاینر را استفاده کند که در این صورت نتایج درمان به مخاطره می‌افتد.
  • در صورت آسیب ‌دیدگی تعویض الاینر پرهزینه است.
  • دستیابی به نتایج مطلوب ممکن است بیشتر از براکت معمولی طول بکشد.

انواع براکتهای ارتودنسی

بهترین براکت ارتودنسی کدام است؟

این که چه براکتی بهتر است کاملاً بستگی به شرایط شما دارد. برای مثال برخی افراد ممکن است هزینه برایشان اولویت اصلی را داشته باشد و برخی دیگر ظاهر لبخند برایشان بسیار مهم است حتی اگر طول دوره درمان بیشتر شود. گاهی اوقات نیز پیچیدگی مشکلات ارتودنسی شما را ناچار به انتخاب یکی از گزینه ها میکند. بنابراین بسته به شرایط و نوع درمان شما نوع براکت انتخاب میشود.

نوشته انواع براکت های ارتودنسی اولین بار در دکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسى - فلوشيپ فوق تخصصى ارتودنسى جراحى فك تهران و كرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b9-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%da%a9%d8%aa-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/feed/ 0 brace DT_1378989593_bfc6b078cd8856db9f4811834d250a25 download ارتودنسی نامرئی _۳ انواع براکتهای ارتودنسی
آشنایی با اجزای سیستم ارتودنسیhttps://draslani.com/%d8%a2%d8%b4%d9%86%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d8%a7%d8%ac%d8%b2%d8%a7%db%8c-%d8%b3%db%8c%d8%b3%d8%aa%d9%85-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/ https://draslani.com/%d8%a2%d8%b4%d9%86%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d8%a7%d8%ac%d8%b2%d8%a7%db%8c-%d8%b3%db%8c%d8%b3%d8%aa%d9%85-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/#respond Wed, 08 Nov 2017 08:46:05 +0000 https://draslani.com/?p=6259 سیستمهای ارتودنسی از قطعات و اجزاء گوناگون تشکیل شده اند که هر یک عملکرد متفاوتی دارند و باعث میشوند دندانها صاف و همراستا شوند. اگر چه سیستم‌های گوناگونی مانند براکت پشت دندانی، مینی براکت و براکت سرامیکی، برای براکتهای ارتودنسی طراحی شده است اما اجزاء و قطعات آنها تقریباً در همه سیستم‌های ارتودنسی یکسان است. […]

نوشته آشنایی با اجزای سیستم ارتودنسی اولین بار در دکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسى - فلوشيپ فوق تخصصى ارتودنسى جراحى فك تهران و كرج پدیدار شد.

]]>
سیستمهای ارتودنسی از قطعات و اجزاء گوناگون تشکیل شده اند که هر یک عملکرد متفاوتی دارند و باعث میشوند دندانها صاف و همراستا شوند. اگر چه سیستم‌های گوناگونی مانند براکت پشت دندانی، مینی براکت و براکت سرامیکی، برای براکتهای ارتودنسی طراحی شده است اما اجزاء و قطعات آنها تقریباً در همه سیستم‌های ارتودنسی یکسان است. وظیفه براکت ارتودنسی اعمال نیرو به دندانها برای حرکت دادن آنها است. گاهی اوقات از سایر وسیله ‌های ارتودنسی همراه با براکت کمک گرفته می‌شود تا نتایج بهتری کسب شود.

نگین یا براکت

نگین یا براکت

نگین یا براکت

نگین یا براکت

 • نگین یا براکت

نگین یا براکت ،قطعه مربعی ‌شکل کوچک فلزی یا سرامیکی است که به سطح دندان چسبانده می‌شود. نگین یا براکت همانند یک دستگیره برای دندان عمل می‌کند تا به کمک آن بتوان دندانها به سمت مورد نظر کشید.  براکت به گونه ‌ای طراحی شده که سیم ارتودنسی در شیار (اسلات) آن قرار بگیرد و با کش های لاستیکی(اورینگ)یا سیمهای فلزی کوچک(لیگاچور وایر)داخل آن نگهداری شود.

سیم ارتودنسی

سیم ارتودنسی

 • سیم ارتودنسی

سیم ارتودنسی یک سیم فلزی است که از تک تک نگینهای براکت عبور می‌کند و آنها را به سمت مورد نظر می‌کشاند. سیم ارتودنسی در طول دوره درمان تعویض میشود و هر مرتبه سیم قطورتری استفاده می‌شود تا بتوان نیروی بیشتری اعمال کند. در سیستم براکت سرامیکی ممکن است سیم ارتودنسی به رنگ سفید انتخاب شود تا کمتر جلب توجه نماید. هر بار که برای تنظیم سیستم براکت به ارتودنتیست مراجعه می‌نمایید، سیم سفت می شود و ممکن است اندکی احساس درد یا ناراحتی داشته باشید که خیلی زود برطرف می‌شود.

اورینگ یا لیگاچور وایر

اورینگ یا لیگاچور وایر

 • اورینگ یا لیگاچور وایر

اورینگ یک حلقه کشی کوچک و لیگاچور وایر یک سیم تابیده است که دور براکت قرار می‌گیرد. علت استفاده از اورینگ یا لیگاچور ،متصل نگه داشتن سیم در  براکت است. اورینگ در انواع رنگ‌های مختلف قابل تهیه است. در برخی سیستم های براکت  ( دیمون) نیازی به استفاده از لیگاچور نیست چرا که براکت به گونه ‌ای طراحی شده است که حاوی یک شیار بوده و سیم را در خود نگه می‌دارد.

زنجیر پلاستیکی (الاستیک چین)

زنجیر پلاستیکی (الاستیک چین)

 • زنجیر پلاستیکی (الاستیک چین)

زنجیر پلاستیکی مجموعه ای از حلقه های کشی به متصل است که دور  براکت قرار می‌گیرند. علت استفاده از آن معمولاً جلوگیری از ایجاد فاصله بین دندانها در هنگام حرکت می‌باشد. معمولاً  زنجیر پلاستیکی در چند دندان استفاده شده و آنها را به صورت یک گروه واحد در می‌آورد.

الاستیک

الاستیک

 • الاستیک

الاستیک یک حلقه کشی است که موقعیت دندان‌های دو فک را تنظیم کند. معمولاً الاستیک به یک نگین براکت در فک بالا و یک نگین براکت در فک پایین متصل می‌شود. برای اتصال الاستیک، براکت باید حاوی یک قلاب باشد. از الاستیک برای جفت شدن سطح دندانها بر یکدیگر استفاده می‌شود.

فنر مارپیچی (کویل اسپرینگ)

فنر مارپیچی (کویل اسپرینگ)

 • فنر مارپیچی (کویل اسپرینگ)

فنر مارپیچی فنری است که در فاصله بین یک  براکت تا  مجاور  و حول سیم ارتودنسی پیچیده می‌شود. فنر مارپیچی برای ایجاد فاصله بین دو دندانی که بیش از حد به یکدیگر نزدیک هستند استفاده می‌شود.

قلاب (هوک)

قلاب (هوک)

 • قلاب (هوک)

قلاب یک زایده دستگیره مانند است که در برخی از  براکت ها تعبیه میشود تا حلقه کشی الاستیک دور آن قرار بگیرد.

بند ارتودنسی

بند ارتودنسی

 • بند ارتودنسی

بند ارتودنسی یک حلقه فلزی است که همانند یک کمربند دور دندان آسیاب بزرگ قرار می‌گیرد و گاهی اوقات ممکن است ضمایمی به آن وصل شود. معمولا” آسیاب بزرگ به عنوان لنگر یا تکیه گاه در سیستم براکت عمل می‌کند و دور آن بند ارتودنسی قرار می‌گیرد.

نوشته آشنایی با اجزای سیستم ارتودنسی اولین بار در دکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسى - فلوشيپ فوق تخصصى ارتودنسى جراحى فك تهران و كرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d8%a2%d8%b4%d9%86%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d8%a7%d8%ac%d8%b2%d8%a7%db%8c-%d8%b3%db%8c%d8%b3%d8%aa%d9%85-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/feed/ 0 ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰
نگهدارنده ارتودنسی (ریتینر)https://draslani.com/%d9%86%da%af%d9%87%d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%86%d8%af%d8%a9-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d8%b1%db%8c%d8%aa%db%8c%d9%86%d8%b1/ https://draslani.com/%d9%86%da%af%d9%87%d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%86%d8%af%d8%a9-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d8%b1%db%8c%d8%aa%db%8c%d9%86%d8%b1/#respond Mon, 30 Oct 2017 16:09:37 +0000 https://draslani.com/?p=6230 یک یا چند سال طول می‌کشد تا با کمک وسیله ارتودنسی مانند براکت یا اینویزالاین بتوانید دندان‌های صاف و مرتبی داشته باشید. اما کار شما در اینجا تمام نمی‌شود. اگر براکت را خارج کنید ممکن است دوباره دندان‌ها به موقعیت پیش بازگردند، چرا که هنوز در جای جدید خود تثبیت نشده ‌اند. در چنین شرایطی […]

نوشته نگهدارنده ارتودنسی (ریتینر) اولین بار در دکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسى - فلوشيپ فوق تخصصى ارتودنسى جراحى فك تهران و كرج پدیدار شد.

]]>
یک یا چند سال طول می‌کشد تا با کمک وسیله ارتودنسی مانند براکت یا اینویزالاین بتوانید دندان‌های صاف و مرتبی داشته باشید. اما کار شما در اینجا تمام نمی‌شود. اگر براکت را خارج کنید ممکن است دوباره دندان‌ها به موقعیت پیش بازگردند، چرا که هنوز در جای جدید خود تثبیت نشده ‌اند. در چنین شرایطی از نگهدارنده ارتودنسی استفاده می‌شود.

نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر چیست؟

نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر ( retainer) به دو صورت ثابت یا غیر ثابت (متحرک) می باشدکه پس از درآوردن براکت، جهت حفظ نتایج درمان و تثبیت موقعیت دندانها استفاده می‌شود. در برخی موارد نیز از برخی انواع ریتینر ممکن است برای اصلاحات جزیی دندان‌ها استفاده شود.

2

چرا باید از نگهدارنده ارتودنسی استفاده کنیم؟

هنگامی که دندان‌ها صاف و مرتب باشد، تمیز کردن آن‌ها آسان‌تر است. در نتیجه احتمال پوسیدگی دندان کاهش می‌یابد. اما پس از ماه‌ها تلاش و تحمل شرایط سخت درمان ارتودنسی اکنون که دندان‌هایتان صاف و مرتب شده، نباید بگذارید نتیجه زحمات تان به هدر برود. هنگامی که دندان‌ها تحت نیروی مداوم و ملایم قرار می‌گیرند، ناحیه جلوی آنها تحت فشار قرار گرفته و بازجذب استخوان اتفاق می‌افتد و دندان می‌تواند به جلو حرکت کند. از طرفی فضای خالی پشت دندان‌ها ایجاد می‌شود که با تولید سلول‌های استخوانی پر می‌شود. به این صورت دندان حرکت کرده و جابه‌جا می‌شود. اما در ابتدا که براکت را در می‌آورید، هنوز موقعیت آنها کاملاً تثبیت نشده است. بنابراین ممکن است به مرور به موقعیت قبلی خود بازگردد. نگهدارنده ارتودنسی دندان‌ها را در موقعیت فعلی خود ثابت نگه می‌دارد و به آنها اجازه بازگشت نمی‌دهد. پس از مدتی که دندان‌ها کاملاً ثابت شدند و احتمال حرکت کردن آنها کاهش یافت، ممکن است متخصص ارتودنسی اجازه دهد نگهدارنده را خارج کنید و یا فقط گاهی آن را استفاده کنید.

یکی دیگر از مزیت‌های کمتر شناخته شده نگهدارنده ارتودنسی، کمک به بازماندن مسیر تنفسی به خصوص در کودکان می‌باشد. برخی انواع ریتینر به صورتی طراحی می‌شود که مشکلات تنفسی از جمله وقفه تنفسی در حین خواب و خرخر کردن را برطرف نمایند.

انواع نگهدارنده ارتودنسی

به ترتیب از بالا به پایین نگهدارنده ارتودنسی هالی، اسیکس (شفاف) و ثابت نشان داده شده اند.

به ترتیب از بالا به پایین نگهدارنده ارتودنسی هالی، اسیکس (شفاف) و ثابت نشان داده شده اند.

به ‌طور کلی نگهدارنده ارتودنسی در دو نوع ثابت و غیر ثابت (متحرک) طراحی می‌شود. نگهدارنده ثابت در سطح پشتی دندان‌ها چسبانده میشود بنابراین در معرض دید قرار ندارد. رایج‌ترین نگهدارنده های غیر ثابت عبارتند از هالی و اسیکس. نگهدارنده هالی از پلاستیک و فلز ساخته شده و در سقف دهان قرار می‌گیرد. از این وسیله ارتودنسی برای حرکات جزئی دندان‌ها نیز استفاده می‌شود. اسیکس از پلاستیک شفاف ساخته شده و همانند اینویزالاین (الاینر شفاف) دندان‌ها را می‌پوشاند. امروزه معمولا” از نگهدارنده های متحرک برای فک بالا و از نگهدارنده ثابت برای فک پایین استفاده می شود. در نهایت بایستی در نظر داشت که مهم تر از نوع نگهدارنده مورد استفاده،پروتکل استفاده از آن می باشد که هنگام تحویل ریتینر،توسط متخصص ارتودنسی به بیمار توضیح داده می شود.

نوشته نگهدارنده ارتودنسی (ریتینر) اولین بار در دکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسى - فلوشيپ فوق تخصصى ارتودنسى جراحى فك تهران و كرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d9%86%da%af%d9%87%d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%86%d8%af%d8%a9-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d8%b1%db%8c%d8%aa%db%8c%d9%86%d8%b1/feed/ 0 ۲ ۳
تغییر رنگ دندان در ارتودنسیhttps://draslani.com/%d8%aa%d8%ba%db%8c%db%8c%d8%b1-%d8%b1%d9%86%da%af-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/ https://draslani.com/%d8%aa%d8%ba%db%8c%db%8c%d8%b1-%d8%b1%d9%86%da%af-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/#respond Wed, 25 Oct 2017 14:21:49 +0000 https://draslani.com/?p=6203 ارتباط میان تغییر رنگ دندان و درمان ارتودنسی همچنان بحث برانگیز باقی مانده است. بعضی از مطالعات انجام شده حاکی از آن بوده اند که فرآیندهای چسباندن و کندن براکتها به تنهایی تاثیر چشمگیری بر تغییر رنگ مینای دندان نداشته است و از سویی دیگر بعضی از مطالعات نشان داده اند متغیرها و عواملی که […]

نوشته تغییر رنگ دندان در ارتودنسی اولین بار در دکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسى - فلوشيپ فوق تخصصى ارتودنسى جراحى فك تهران و كرج پدیدار شد.

]]>
ارتباط میان تغییر رنگ دندان و درمان ارتودنسی همچنان بحث برانگیز باقی مانده است. بعضی از مطالعات انجام شده حاکی از آن بوده اند که فرآیندهای چسباندن و کندن براکتها به تنهایی تاثیر چشمگیری بر تغییر رنگ مینای دندان نداشته است و از سویی دیگر بعضی از مطالعات نشان داده اند متغیرها و عواملی که بر تغییر رنگ مینا اثر دارند، به طور واضحی با فرایند درمان در ارتباط اند. در ادامه به مرور مطالعه ای خواهیم پرداخت که تغییرات رنگ مینا را درشرایط مختلف بررسی کرده و به نتایج جالبی دست یافته است.

تغییر رنگ دندان در ارتودنسی

تغییر رنگ دندان در ارتودنسی

چسبندگی میان رزینها(چسبهای) ارتودنسی و مینای دندان در دندانپزشکی منحصر به فرد است؛ چرا که این اتصال از سویی باید به طور موقت باشد (چون بهرحال روزی باید این وسایل خارج شوند) و از سویی دیگر بایستی به اندازه ای با دوام باشد که بتواند در برابر نیروها و استفاده های روزانه مقاومت کند. بعد از اتمام درمان اتودنسی ،براکتها و رزینها باید با کمترین میزان تروما ازسطح دندان جدا شوند و در حالت ایده آل هیچگونه رزینی نباید در سطح دندانها باقی بماند .باقی ماندن رزینها در طولانی مدت باعث تجمع پلاکهای باکتریال شده و میتواند منجر به پوسیدگی دندان و مشکلات پریودنتال و البته در ادامه تغییر رنگ مینای دندان شود. در این بین مقایسه میان مواد چسبنده مختلف نشان داده اند که رزینهای شیمیاییchemically cured (CC) در مقایسه با انواع نوری light-cured (LC) موجب تغییر رنگ بیشتر دندان میشوند.

تغییر رنگ دندان در ارتودنسی

تغییر رنگ دندان در ارتودنسی

در مورد روشهای debonding نیز مطالعات حاکی از آن هستند که برداشتن بقایای رزین میتواند موجب تغییرات فیزیکی در مینا شود که میتوانند به صورت زبر و خشن شدن مینا و ایجاد ترک های میکروسکوپیک باشند ؛این کار همچنین همچنین میتواند بر تغییر رنگ مینای دندان نیز موثر باشد به این صورت که رزین به صورت غیر قابل برگشت به داخل مینا نفوذ کرده و موجب تغییر رنگ داخلی دندان شود.

تغییر رنگ دندان در ارتودنسی

تغییر رنگ دندان در ارتودنسی

روشهایی  از دباندینگ که در آن سایش صورت میگیرد در مقایسه با روشهای بدون grinding نقش بیشتری در تغییر رنگ مینای دندان دارند.

تغییر رنگ دندان در ارتودنسی

تغییر رنگ دندان در ارتودنسی

در ارتباط میان روشهای برداشتن براکتها و تغییر رنگ مینا ۳ مطالعه صورت گرفته است. نتایج حاکی از آن هستند که در صورتی که برای برداشتن لایه adhesive باقی مانده از فرزهای stainbuster به جای کارباید تنگستن استفاده شود احتمال تغییر رنگ دندان کمتر خواهد بود. به این علت که فرزهای stainbuster سطح مینا را صافتر و نرمتر میکنند و بازتاب نور را افزایش میدهند.

تغییر رنگ دندان در ارتودنسی

تغییر رنگ دندان در ارتودنسی

نتایج نهایی این تحقیقات به این صورت عنوان شده است که هیچگونه شواهد قطعی مبنی بر این که درمان ازتودنسی ثابت میتواند حتما موجب تغییر رنگ قابل تشخیص مینای دندان شود وجود ندارد . بهرحال آنچه از نظر عملی دیده می شود این است که مقدار تیره تر شدن دندانها در اثر درمان ارتودنسی مرتبط با مواد درمانی بکار گرفته شده توسط متخصص ارتودنسی و رعایت بهداشت دهانی مناسب در طول دوره درمان از سوی بیمار میباشد.

نوشته تغییر رنگ دندان در ارتودنسی اولین بار در دکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسى - فلوشيپ فوق تخصصى ارتودنسى جراحى فك تهران و كرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d8%aa%d8%ba%db%8c%db%8c%d8%b1-%d8%b1%d9%86%da%af-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/feed/ 0 ۱ ۲ ۴ ۳ ۵
ارتودنسی ثابت و متحرکhttps://draslani.com/%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d8%ab%d8%a7%d8%a8%d8%aa-%d9%88-%d9%85%d8%aa%d8%ad%d8%b1%da%a9/ https://draslani.com/%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d8%ab%d8%a7%d8%a8%d8%aa-%d9%88-%d9%85%d8%aa%d8%ad%d8%b1%da%a9/#respond Thu, 05 Oct 2017 16:33:47 +0000 https://draslani.com/?p=6159 درمان ارتودنسی برای صاف و مرتب کردن دندان‌ها استفاده می‌شود. امروز به علت افزایش اهمیت زیبایی لبخند و سلامت دهان و دندان، تقاضای درمان ارتودنسی روز به روز افزایش پیدا می‌کند. یکی از متداول‌ترین روش‌های صاف و مرتب کردن دندان‌ها براکت است. براکت وسیله ثابت ارتودنسی است که به سطح دندان‌ها متصل می‌شود بنابراین ثابت […]

نوشته ارتودنسی ثابت و متحرک اولین بار در دکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسى - فلوشيپ فوق تخصصى ارتودنسى جراحى فك تهران و كرج پدیدار شد.

]]>
درمان ارتودنسی برای صاف و مرتب کردن دندان‌ها استفاده می‌شود. امروز به علت افزایش اهمیت زیبایی لبخند و سلامت دهان و دندان، تقاضای درمان ارتودنسی روز به روز افزایش پیدا می‌کند. یکی از متداول‌ترین روش‌های صاف و مرتب کردن دندان‌ها براکت است. براکت وسیله ثابت ارتودنسی است که به سطح دندان‌ها متصل می‌شود بنابراین ثابت بوده و نمی‌توانید آن را دربیاورید. اما به دلایل گوناگون بسیاری از افراد تمایل به ارتودنسی ثابت ندارند. به همین علت وسیله های غیر ثابت یا متحرک ارتودنسی  نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در اینجا با ارتودنسی ثابت و غیر ثابت آشنا می‌شوید.

ارتودنسی ثابت و متحرک

ارتودنسی ثابت و متحرک

ارتودنسی ثابت

در روش ارتودنسی ثابت، متخصص ارتودنسی براکت ها را به سطح دندان‌ها می‌چسباند. براکت ها به عنوان دستگیره ای برای کشیدن دندان عمل می‌کنند. سیم ارتودنسی که نقش اعمال نیرو را بر عهده دارد، از تک تک  براکت ها عبور می‌کند و آنها را به هم متصل نگه می‌دارد. مزیت ارتودنسی ثابت در این است که نیازی نیست هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن آن را از دهان خارج کنید. برای افرادی که نمی‌توانند پایبند به استفاده از ارتودنسی غیر ثابت باشند و دائماً آن را از دهان خارج کرده و کنار می‌گذارند یا فراموش می‌کنند آن را دوباره در دهان بگذارند، بهترین گزینه ارتودنسی ثابت است. به این صورت علاوه بر اطمینان یافتن از طی مراحل درمانی، احتمال گم شدن یا شکستن وسیله ارتودنسی نیز به حداقل می‌رسد. توجه داشته باشید هر چه ایجاد وقفه در درمان بیشتر باشد، دوره درمان طولانی‌تر شده و حتی احتمال بازگشت دندان‌ها به موقعیت قبلی بیشتر می‌شود.

با این حال به خاطر داشته باشید که تمیز کردن دهان در حالی که براکت به دندان‌ها چسبیده است، دشوارتر بوده و نیاز به صرف زمان و توجه بیشتر دارد. از طرفی معمولاً ارتودنسی ثابت در موارد پیچیده ‌تر درمان کارآمدتر بوده و گزینه بهتر و یا تنها گزینه موجود می‌باشد.

ارتودنسی ثابت و متحرک

ارتودنسی ثابت و متحرک

ارتودنسی متحرک یا غیر ثابت

در این روش برخلاف روش قبل، از سیستم ثابتی استفاده نمی‌شود. به این معنی که چیزی به دندان‌ها چسبانده نمی‌شود. رایج‌ترین وسیله غیر ثابت ارتودنسی الاینر شفاف (اینویزالاین) است. الاینر شفاف باید ۲۰ تا ۲۲ ساعت در روز استفاده شود تا تأثیر گذاری مناسبی داشته باشد. مهم‌ترین مزیت این سیستم نامرئی بودن آن است. به این معنی که برخلاف براکت، کاملاً پلاستیکی و شفاف بوده و تقریباً نامرئی و نامحسوس است. با این حال بسیاری از سازندگان براکت، طراحی‌های جدیدی برای نامرئی کردن سیستم براکت انجام داده ‌اند که از جمله آن‌ها به براکت پشت دندانی و براکت سرامیکی می‌توان اشاره کرد.

در صورتی که از ارتودنسی غیر ثابت می‌خواهید استفاده کنید، پایبندی به دستورات ارتودنتیست از نظر مدت زمان استفاده اهمیت زیادی دارد. در غیر این صورت درمان موفقیت‌ آمیز نخواهد بود.

یکی دیگر از مزیت‌های این روش سهولت تمیز کردن دندان‌ها و الاینر است. فرد به راحتی می‌تواند الاینر را از دهان خارج کرده و دندان‌های خود را مسواک کند و سپس الاینر را تمیز نماید.

همچنین الاینر شفاف لبه‌ های تیز یا فلزی ندارد بنابراین برخلاف براکت ثابت، بافت‌های نرم داخل دهان را تحریک نمی‌کند. این امر باعث افزایش راحتی بیمار می‌شود.

در صورتی که دیدار یا سخنرانی مهمی دارید، می‌توانید الاینر را در این مدت از دهان خارج کنید در حالی که در مورد براکت ثابت چنین حق انتخاب ندارید. همین ویژگی باعث می‌شود بسیاری از افراد که به واسطه شغل خود در موقعیت‌های اجتماعی مهم قرار می‌گیرند، به استفاده از ارتودنسی غیر ثابت تمایل بیشتری داشته باشند.

نوشته ارتودنسی ثابت و متحرک اولین بار در دکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسى - فلوشيپ فوق تخصصى ارتودنسى جراحى فك تهران و كرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d8%ab%d8%a7%d8%a8%d8%aa-%d9%88-%d9%85%d8%aa%d8%ad%d8%b1%da%a9/feed/ 0 fixed-appliance-metal retainers
آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسیhttps://draslani.com/%d8%a2%d8%b4%d9%86%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d9%88%d8%b3%d8%a7%db%8c%d9%84-%d9%88-%d8%a7%d8%a8%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/ https://draslani.com/%d8%a2%d8%b4%d9%86%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d9%88%d8%b3%d8%a7%db%8c%d9%84-%d9%88-%d8%a7%d8%a8%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/#respond Wed, 27 Sep 2017 11:04:27 +0000 https://draslani.com/?p=6137 برای موفقیت درمان ارتودنسی باید بیمار نهایت همکاری را با متخصص ارتودنسی داشته باشد. برای جلب همکاری بیمار بهترین کار، آشنا کردن او با سیستم براکت و قطعات و وسیله ‌های ارتودنسی و نقش هر یک از آنها در فرایند درمانی  است. به این ترتیب بیمار اهمیت استفاده از آنها را درک کرده و دستورات […]

نوشته آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی اولین بار در دکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسى - فلوشيپ فوق تخصصى ارتودنسى جراحى فك تهران و كرج پدیدار شد.

]]>
برای موفقیت درمان ارتودنسی باید بیمار نهایت همکاری را با متخصص ارتودنسی داشته باشد. برای جلب همکاری بیمار بهترین کار، آشنا کردن او با سیستم براکت و قطعات و وسیله ‌های ارتودنسی و نقش هر یک از آنها در فرایند درمانی  است. به این ترتیب بیمار اهمیت استفاده از آنها را درک کرده و دستورات ارتودنتیست را رعایت می‌نماید.

قطعات و وسایل ارتودنسی

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

 • حلقه کشی یا الاستیک

الاستیک نقش مهمی در سوار شدن دندانهای فکین ایفا می‌کند. اگر چه براکت دندان‌ها را صاف و مرتب می‌کند، اما نمی‌تواند موقعیت دندانهای دو فک نسبت به هم را تغییر دهد مگر اینکه از الاستیک در کنار آن استفاده شود. الاستیک یک حلقه کشی است که معمولاً به دو یا چند براکت وصل می‌شود (شکل بالا). در روزهای اول ممکن است کمی احساس ناراحتی یا درد داشته باشید اما خیلی زود به آن عادت می‌کنید. برای کنترل ناراحتی می‌توانید در چند روز اول ایبوپروفن مصرف کنید. اگر الاستیک را به درستی و طبق دستور استفاده نکنید دوره درمان طولانی‌تر از آنچه پیش ‌بینی شده بود، خواهد شد.

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

 • هدگیر

از هدگیر برای اصلاح جهت اعمال نیرو استفاده می‌شود تا دندانها را حرکت داده ویا رشد فک را هدایت کند. از هدگیر بیشتر برای اصلاح مشکلات فکی در کودکان استفاده می‌شود.

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

 • هدگیر معکوس یا فیس ماسک

هدگیر معکوس برای درمان بیمارانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که دندان‌های آنها مشکل آندربایت دارند. آندربایت وضعیتی است که در آن فک پایین جلوتر از فک بالا قرار گرفته است. هدگیر با اعمال نیروی ملایم دندان‌های بالایی یا فک بالا را جلو می‌راند. هدگیر معکوس معمولاً همراه با وسیله ‌های ارتودنسی دیگر مانند براکت یا وسیع کننده کام استفاده می‌شود.

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

 • پلاک فانکشنال توئین بلاک

توئین بلاک (Twin Block) یک وسیله ارتودنسی است که مشکل عدم تناسب فکی را بهبود می‌بخشد. این کار با تحریک رشد فک پایین به سمت جلو صورت می‌گیرد. این وسیله از دو قطعه غیر ثابت تشکیل شود که همانند پازل با هم جور هستند. این دو پلاک متحرک را باید تمام وقت وبا هم استفاده کنید تا عضله فک ،فک پایین را در موقعیت جدید و جلوتر نگه دارد. این وسیله بیشتر در کودکان در حال رشد و کم سن استفاده می‌شود. طول دوره درمان با این وسیله معمولاً نه تا دوازده ماه است.

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

 • دیستال جت

دیستال جت وسیله ‌ای است که به تدریج و با ملایمت دندانهای آسیاب را به عقب دهان هل میدهد. این کار برای ایجاد فضای لازم برای بیرون آوردن دندان‌های دائمی که در زیر لثه قرار دارند و احتمالاً کاهش به ‌هم‌ ریختگی  دندانها است. دیستال جت سه قطعه اصلی دارد: بخش پلاستیک صورتی رنگ (آکریلیک) که بر سقف دهان مطابقت دارد، بخش فلزی که بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و مکانیسم فنری که بخش پلاستیکی را به بند فلزی دور دندان آسیاب متصل می‌کند. دیستال جت دندان آسیاب را به عقب میکشد. برای تنظیم آن باید در فواصل منظم به متخصص ارتودنسی مراجعه شود. میزان فعال سازی فنر بستگی به مقدار حرکت مورد نیاز برای دستیابی به نتایج مطلوب دارد. همچنین پیچ کوچکی در این وسیله تعبیه شده است که با پیچاندن آن کشش در خط میانی کام ایجاد شده و به این ترتیب فک بالا پهن و وسیع می‌شود. در مواردی که نیاز به پهن کردن سقف دهان وجود نداشته باشد، نیازی به این پیچ و پیچاندن آن وجود ندارد. دیستال جت هر بار پس از تنظیم مجدد، تا چند روز بر تکلم و بلع تاثیر میگذارد اما باید به صحبت کردن و بلعیدن ادامه دهید تا زمانی که بتوانید به آن عادت کنید. زبان و لب خیلی زود با شرایط جدید سازگار می‌شود. با محلول آب و نمک ولرم دهان خود را شست‌وشو دهید تا به کاهش ناراحتی و درد دهان کمک کند.

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

 • باز کننده کام یا هایرکس

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

 • نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر

نگهدارنده ارتودنسی وسیله ‌ای است که پس از درآوردن براکت، برای حفظ نتایج و تثبیت دندان‌ها در موقعیت جدید استفاده می‌شود. نگهدارنده ارتودنسی ممکن است ثابت یا غیر ثابت باشد. روش استفاده از آن و طول مدت استفاده را متخصص ارتودنسی مشخص می‌کند. در صورتی که طبق دستور از نگهدارنده استفاده نکنید، ممکن است دندان‌ها به موقعیت سابق خود بازگشت و زحمات تان به هدر برود.

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

 • فضا ساز یا جدا کننده

فضا ساز یا جدا کننده، حلقه لاستیکی کوچکی است که بین دندان‌ها قرار داده می‌شود تا بین آنها فاصله ایجاد کند. علت این کار ایجاد فضای لازم برای انداختن بند فلزی ارتودنسی دور دندان آسیاب است. پس از ایجاد فاصله لازم، جدا کننده برداشته شده و بند فلزی دور دندان قرار میگیرد.

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

 • بایت پلن

بایت پلین وسیله پلاستیکی کوچکی است که گیره های فلزی دارد. گیره های فلزی برای نگهداشتن وسیله در دندانهایی بالایی است. به طور کلی وسیله در ابتدای درمان استفاده می‌شود و هدف از آن کمک به اصلاح بایت عمیق می‌باشد. دیپ بایت یا بایت عمیق به وضعیتی گفته می‌شود که در آن دندان‌های بالایی هم‌پوشانی زیادی با دندان‌های پایینی دارند. استفاده از این وسیله باعث می‌شود هنگام بسته بودن دهان یا جویدن، دندان‌های بالایی بیش از حد پایین نیایند. استفاده از بایت پلین در ابتدا ممکن است کمی ناراحت ‌کننده باشد اما به آن عادت می‌کنید. این وسیله از تماس دندانهای عقبی با یکدیگر جلوگیری می‌کند بنابراین برای جویدن باید از دندان‌های جلویی استفاده کنید. صحبت کردن و بلعیدن ظرف چند روز بهبود می‌یابد. توجه داشته باشید این وسیله را باید ۲۴ ساعته استفاده کنید و تنها برای تمیز کردن دهان می‌توانید آن را در بیاورید. بیشتر اصلاح زمانی اتفاق می‌افتد که در حال جویدن هستید بنابراین حتماً هنگام غذا خوردن باید این وسیله در دهان تان قرارداشته باشد.10

 • فضا نگهدار

برای حفظ فضای لازم‌ در قوس دندانی از وسیله‌ ای به نام فضا نگه دار استفاده می‌شود. فضا نگهدار یک وسیله ثابت ارتودنسی است که با کمک بند یا میله به دندان آسیاب متصل می‌شود. یکی از متداول‌ترین دلایل استفاده از آن، افتادن زود هنگام دندان شیری پیش از رویش دندان دائمی زیر آن است. در چنین شرایطی برای حفظ فضا به منظور بیرون آمدن دندان شیری و همچنین جلوگیری از انحراف دندان‌های مجاور از فضا نگه دار استفاده می‌شود.

توجه داشته باشید استفاده از نخ دندان در اطراف دندانهای آسیاب و بین دندان‌ها بسیار مهم است چرا که ممکن است ذرات غذا در این محل محبوس شده و موجب تجمع پلاک و در نتیجه پوسیدگی دندان شود. حداقل روزی دو مرتبه مسواک و یک مرتبه نخ دندان باید استفاده شود. همچنین مصرف غذاهای چسبنده مانند آدامس، کارامل، تافی، پاستیل و غیره ممنوع است چرا که باعث شل شدن یا خم شدن وسیله ارتودنسی می‌شود. از جویدن غذاهای ترد و سفت مانند تهدیگ های سفت یا یخ خودداری نمایید.

نوشته آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی اولین بار در دکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسى - فلوشيپ فوق تخصصى ارتودنسى جراحى فك تهران و كرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d8%a2%d8%b4%d9%86%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d9%88%d8%b3%d8%a7%db%8c%d9%84-%d9%88-%d8%a7%d8%a8%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/feed/ 0 ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰
تغذیه در دوران درمان ارتودنسیhttps://draslani.com/%d8%aa%d8%ba%d8%b0%db%8c%d9%87-%d8%af%d8%b1-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/ https://draslani.com/%d8%aa%d8%ba%d8%b0%db%8c%d9%87-%d8%af%d8%b1-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/#respond Tue, 12 Sep 2017 13:03:31 +0000 https://draslani.com/?p=6114 اهمیت تغذیه در ارتودنسی هنگامی که تحت درمان ارتودنسی قرار می‌گیرید باید اقداماتی برای مراقبت از سیستم براکت و همچنین سلامت دهان و دندان انجام دهید. این امر احتمال موفقیت درمان را افزایش داده و طول دوره درمان را کوتاه‌تر می‌کند. برخی از بیماران ارتودنسی دچار پوسیدگی دندان، تغییر رنگ و لکه، دکلسیفیکاسیون و گاه […]

نوشته تغذیه در دوران درمان ارتودنسی اولین بار در دکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسى - فلوشيپ فوق تخصصى ارتودنسى جراحى فك تهران و كرج پدیدار شد.

]]>
اهمیت تغذیه در ارتودنسی

هنگامی که تحت درمان ارتودنسی قرار می‌گیرید باید اقداماتی برای مراقبت از سیستم براکت و همچنین سلامت دهان و دندان انجام دهید. این امر احتمال موفقیت درمان را افزایش داده و طول دوره درمان را کوتاه‌تر می‌کند. برخی از بیماران ارتودنسی دچار پوسیدگی دندان، تغییر رنگ و لکه، دکلسیفیکاسیون و گاه التهاب لثه می‌شوند. در واقع خود وسیله ارتودنسی باعث این مشکلات نمی‌شود بلکه این مسئله به عدم رعایت بهداشت در این دوره مربوط می‌شود؛ چرا که مسلماً در شرایطی که دندان‌هایتان سیم ‌کشی شده و نگینهای براکت به آن‌ها چسبانده شده است، تمیز کردن دندان‌ها و سطوح بین آنها سخت‌تر خواهد بود.

علاوه بر رعایت بهداشت، باید مراقب غذایی که می‌خورید باشید تا اجزاء براکت شکسته یا خراب نشوند. در صورتی که قطعات براکت خراب شود کارایی خود را از دست داده و باید به ترمیم یا تعویض آنها اقدام کنید. این مشکل جدا از ایجاد هزینه مضاعف، باعث طولانی‌تر شدن دوره درمان می‌شود.

تغذیه در دوران درمان ارتودنسی

تغذیه در دوران درمان ارتودنسی

در دوران درمان ارتودنسی چه غذاهایی نباید بخوریم

هنگامی که سیستم براکت در دهان قرار می‌گیرد، باید برخی از غذاها را از برنامه غذایی خود حذف کنید چرا که ممکن است باعث شل شدن یا شکستن براکت شوند. همچنین باید مراقب نحوه جویدن خود باشید تا آسیبی به سیم، نگین براکت و یا سایر اجزاء سیستم براکت وارد نشود.

– خوراکی‌ها و غذاهایی که سفت و ترد هستند

تغذیه در دوران درمان ارتودنسی

تغذیه در دوران درمان ارتودنسی

جویدن غذا های ترد و سفت، خطر شکستن یا جدا شدن قطعات سیستم براکت را به دنبال دارد. این مواد غذایی را باید مطلقاً از برنامه خود حذف کنید.

 • سبزیجات خام مانند هویج، کرفس، تربچه و غیره و میوه ‌های خام مانند سیب و میوه ‌هایی که کامل رسیده نیستند نباید مصرف شوند. با این حال می‌توانید این مواد را به صورت پخته و یا رنده مصرف نمایید.
 • آجیل از جمله بادام، بادام زمینی، فندق، تخمه و از این قبیل موارد نباید مصرف شوند. در صورت تمایل می‌توانید آنها را به ‌صورت خرد شده یا آسیاب شده مصرف کنید.
 • انواع آب ‌نبات و شکلات‌های سفت را به طور کامل باید حذف کنید.
 • ذرت بو داده علاوه بر این که خود حاوی پوسته ‌های سفت می‌باشد، ممکن است حاوی دانه‌های بو داده نشده و بسیار سخت باشد. همچنین ممکن است پوسته های آنها در زیر لثه گیر کرده و باعث التهاب لثه شود.
 • سیب ‌زمینی سرخ کرده در صورتی که لبه ‌های آن ترد شده باشد مناسب نیست. اگر می‌خواهید سیب ‌زمینی سرخ‌ کرده بخورید، لبه های ترد آن را جدا کنید یا انواع نرمتر آن را تهیه کنید.
 • چوب شور جزو خوراک های ترد و تا حدی سفت محسوب می‌شود.
 • برخی انواع غلات صبحانه سفت و ترد است. برای مصرف این مواد ابتدا آنها در شیر نرم کنید.
تغذیه در دوران درمان ارتودنسی

تغذیه در دوران درمان ارتودنسی

– خوراکی‌های چسبنده و جویدنی

از مصرف غذاها و خوراکی‌های چسبنده در این دوران باید خودداری کنید چرا که ممکن است ذرات غذا به قطعات براکت بچسبد. علاوه بر این که تمیز کردن آن‌ها دشوار است، ممکن است هنگام جدا کردن ذرات غذا از بین اجزاء براکت، سیم یا بخش‌های دیگر آسیب ببینند.

 • مصرف هرگونه آدامس و شکلات کشی ممنوع است. اگر می‌خواهید پس از صرف غذا دهانتان تازه شود، باید دهانتان را مسواک بزنید یا از دهان‌شویه استفاده کنید. با این حال استفاده زیاد از محلول دهان‌شویه باعث تحریک لثه می‌شود بنابراین در مصرف آن افراط نکنید.
 • تافی و شکلات‌های کاراملی و انواع خوراکی‌های جویدنی یا چسبناک را باید از برنامه خود حذف کنید.

عادات غذایی در دوران درمان ارتودنسی

حفظ رژیم غذایی متعادل در دوران درمان اهمیت زیادی دارد. علاوه بر این موضوع ، برخی عادات غذایی که در شرایط عادی بی‌ ضرر و بی‌ خطر هستند ممکن است در این دوران مناسب نباشد.

 • از دندان‌های جلویی خود استفاده نکنید. دندان‌هایی جلوئی هنگامی که تحت درمان ارتودنسی قرار می‌گیرند ممکن است حساس شده و هنگام جویدن با این دندان‌ها احساس ناراحتی پیدا کنید. علاوه بر این ممکن است فشار زیادی به وسیله وارد شده و باعث خراب شدن آن شود. هنگامی که وسیله ارتودنسی در دهان دارید باید یاد بگیرید غذا را به تکه ‌های کوچک‌تر تقسیم کنید تا لازم نباشد یک تکه بزرگ غذا را با دندان‌های جلو گاز بزنید. علاوه بر این که در این دوران دندان‌های جلو حساس‌تر هستند، به خاطر وجود وسیله ارتودنسی در دهان در باز کردن زیاد دهان نیز محدودیت دارید.
تغذیه در دوران درمان ارتودنسی

تغذیه در دوران درمان ارتودنسی

 • علاوه بر خوراکی‌ها و غذاهای ممنوعه در این مدت، برخی رفتارهای اشتباه نیز در دوران درمان ارتودنسی و یا حتی پس از آن باید متوقف شوند چرا که به دندان بندی آسیب وارد می‌کنند. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • جویدن مداد، خودکار یا هر شیء سفت دیگر برای ایجاد تمرکز یا غلبه بر استرس
 • جویدن ناخن یا کندن زایده های پوستی کنار ناخن با دندان
 • باز کردن درب پلاستیکی یا قوطی با دندان

توصیه‌ های غذایی پیش از درمان ارتودنسی

پس از نصب وسیله ارتودنسی و هر بار پس از تنظیم سیم ارتودنسی، بهتر است تا ۴۸ ساعت رژیم غذایی نرم داشته باشید. این کار به شما کمک می‌کند سریعتر با شرایط جدید سازگاری پیدا کنید و از طرفی براکتهای تازه چسبانده شده تثبیت شود. از جمله غذاهایی که در این ۴۸ ساعت می‌توانید مصرف کنید عبارتند از:

 • تخم‌مرغ ( در هر شکلی)
 • خوراک جو
 • کیک
 • سوپ
 • پوره سیب‌زمینی و سبزیجات پخته
 • برنج، ماکارونی و انواع پاستا
 • ماهی پخته
 • بستنی (بدون نان)
 • ماست، پودینگ، پنیر نرم ، کشک و خامه
 • میوه های بخارپز، پوره موز
 • فرنی
 • اسموتی میوه، میلک شیک و آبمیوه

نوشته تغذیه در دوران درمان ارتودنسی اولین بار در دکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسى - فلوشيپ فوق تخصصى ارتودنسى جراحى فك تهران و كرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d8%aa%d8%ba%d8%b0%db%8c%d9%87-%d8%af%d8%b1-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/feed/ 0 ۲ Unhealthy Junk Food Differnt Types of Junk food, Popcorn, salty-sticks, salty-crackers on wooden table in still-life ۴ ۵