دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج https://draslani.com بورد تخصصی ارتودنسی و ناهنجاری فک و صورت، فلوشيپ ارتودنسی جراحی دانشگاه شهيد بهشتى Mon, 07 Aug 2017 15:26:28 +0000 fa-IR hourly 1 https://draslani.com/wp-content/uploads/2016/10/cropped-logo2-1-32x32.pngدكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرجhttps://draslani.com 32 32 ارتودنسی برای بستن فاصله بین دندان‌هاhttps://draslani.com/%d9%81%d8%a7%d8%b5%d9%84%d9%87-%d8%a8%db%8c%d9%86-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%85/ https://draslani.com/%d9%81%d8%a7%d8%b5%d9%84%d9%87-%d8%a8%db%8c%d9%86-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%85/#respond Mon, 07 Aug 2017 15:24:46 +0000 https://draslani.com/?p=6072 دیاستم چیست؟ دیاستم (Diastema ) به فاصله بین دو دندان گفته می‌شود. فاصله بین دندان‌ها در هر جایی ممکن است ایجاد شود اما معمولاً بین دو دندان جلوئی دیده می‌شود. عدم هماهنگی بین اندازه استخوان فک و اندازه دندان‌ها می‌تواند باعث زیاد بودن فضای قوس دندانی و در نتیجه ایجاد فاصله بین دندان‌ها و یا […]

نوشته ارتودنسی برای بستن فاصله بین دندان‌ها اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
دیاستم چیست؟

دیاستم (Diastema ) به فاصله بین دو دندان گفته می‌شود. فاصله بین دندان‌ها در هر جایی ممکن است ایجاد شود اما معمولاً بین دو دندان جلوئی دیده می‌شود. عدم هماهنگی بین اندازه استخوان فک و اندازه دندان‌ها می‌تواند باعث زیاد بودن فضای قوس دندانی و در نتیجه ایجاد فاصله بین دندان‌ها و یا بالعکس کم بودن فضا و شلوغی و کج شدن دندان‌ها شود.

دلایل ایجاد فاصله بین دندان‌ها چیست؟

 • در صورتی که دندان‌ها خیلی کوچک باشند و یا اندازه فک خیلی بزرگ باشد، فضای اضافی در قوس دندانی باقی می‌ماند. معمولاً این وضعیت را به صورت فاصله بین دو دندان جلوئی مشاهده می‌کنید.

  با این حال ایجاد فاصله بین دندان‌ها دلایل دیگری نیز دارد.

 • گاهی اوقات برخی از دندان‌ها ممکن است کشیده شده یا افتاده باشند و باعث فاصله بین دندان‌ها شوند.
 • همچنین ممکن است یک یا چند دندان اندازه‌ ای کوچک‌تر از حد طبیعی داشته باشند. اغلب این اتفاق در مورد دندان‌های جلویی کناری ( دندان‌های مجاور دو دندان جلوی وسطی) در فک بالا دیده می‌شود. این امر باعث می‌شود بین دندان‌های جلویی وسطی بالایی فاصله بیفتد.
دیاستم یا فاصله بین دو دندان

دیاستم یا فاصله بین دو دندان

 • یکی دیگر از دلایل ایجاد فاصله بین دندان‌ها، بزرگ بودن فرنوم لبی است. فرنوم لبی یک تکه بافت کوچکی است که لب بالا را درست در ناحیه بالای دندانهای جلویی، به لثه متصل میکند. برای دیدن آن باید لب بالا را بلند کنید. گاهی اوقات فرنوم لبی بیش از اندازه رشد کرده و تا محدوده بین دو دندان جلوئی می‌رسد. در چنین شرایطی فرنوم اجازه نمی‌دهد فاصله بین این دندان‌ها بسته شود.
 • برخی عادات دهانی مانند مکیدن انگشت نیز می‌تواند باعث جلو راندن دندان‌های جلوئی و ایجاد فاصله بین آنها شوند.
 • عادت فشار زبان که نوعی الگوی غیر طبیعی بلع در کودکان می‌باشد، باعث می‌شود کودک هنگام بلعیدن زبان را به دندان‌های جلوئی فشار دهد؛ در حالی که در حالت طبیعی زبان باید به سقف دهان فشار داده شود. این عادت در اوایل کودکی امری بسیار طبیعی است اما با بزرگ شدن کودک به مرور زمان باید الگوی طبیعی بلع جایگزین آن شود. در غیر این صورت فشار زبان که به درمان‌های جلوئی وارد می‌شود به مرور زمان دندان‌ها را به جلو می‌راند و باعث فاصله بین آنها می‌شود.
 • بیماری لثه می‌تواند باعث از دست رفتن ساختارهای پشتیبانی ‌کننده دندان‌ها شود. عفونت لثه در صورتی که درمان نشود باعث تحلیل رفتن استخوان و در نتیجه لق شدن دندان می‌شود. در افرادی که مقدار زیادی از استخوان تحلیل رفته است، دندان‌ها نمی‌توانند موقعیت خود را حفظ کنند و ثبات کامل خود را تا حدی از دست می‌دهند. این لغزش‌های جزئی مداوم دندان باعث ایجاد فاصله بین آنها می‌شود.

البته باید توجه داشته باشید وجود فاصله بین دندان‌های شیری در کودکان امری طبیعی است و در بیشتر موارد هنگامی که دندان‌های دائمی رویش می‌کنند این فاصله بسته می‌شود.

دیاستم یا فاصله بین دو دندان

دیاستم یا فاصله بین دو دندان

پیشگیری از ایجاد فاصله بین دندان‌ها

 از تمام موارد فاصله بین دندان‌ها نمی‌توان پیشگیری کرد. برای مثال در صورتی که علت فاصله عدم هماهنگی اندازه فک و دندان باشد، نمی‌توان از آن پیشگیری کرده و بدون درمان اصلاح نمی‌شود. اما در بسیاری از موارد، حفظ سلامت لثه برای به پیشگیری از بیماری لثه و در نتیجه لق شدن دندان‌ها کمک می‌کند. افرادی که عادت فشار زبان دارند می‌توانند با درمان‌های مخصوصی الگوی بلع خود را تغییر دهند. عادت مکیدن انگشت را نیز می‌توان با رفتار درمانی و کمک گرفتن از برخی وسیله ‌های ارتودنسی کنترل و درمان نمود. همچنین با حفظ رعایت بهداشت و سلامت دهان و دندان، می‌توانید جلوی از دست رفتن دندان‌ها را گرفته و اجازه ندهید بین آنها فاصله ایجاد شود. در مورد بزرگ بودن فرنوم لبی میتوان با درمان به موقع جلوی ایجاد فاصله بین دندانها را گرفت.

دیاستم یا فاصله بین دو دندان

دیاستم یا فاصله بین دو دندان

روش‌های بستن فاصله بین دندان‌ها

 گاهی اوقات فاصله بین دندان‌ها یکی از چند مشکلی است که باید با درمان ارتودنسی اصلاح شود و گاهی اوقات فاصله بین دندان‌ها تنها مشکل موجود می‌باشد.

یکی از بهترین و ماندگارترین درمان‌های بستن فاصله بین دندان‌ها، ارتودنسی است. صرف ‌نظر از این که فاصله بین کدام دندان‌ها را می‌خواهید ببندید، براکت به تمام دندان‌ها چسبانده می‌شود. علت این است که حرکت هر دندان می‌تواند بر موقعیت تمامی دندان‌ها تأثیر بگذارد و هر دندان به عنوان یک عضو از مجموعه زنجیره ‌ای در نظر گرفته می‌شود. چرا که اگر یک دندان را به سمت دیگری برانید، در جای دیگری ممکن است فاصله ایجاد شده یا دندان کج شود.

اگر علت فاصله بین دندان‌ها کوچک بودن دندان‌های جلویی کناری باشد و بیمار مشکل دیگری نداشته باشد، ممکن است متخصص ارتودنسی استفاده از ونیر، باندینگ و یا روکش دندان را توصیه نماید.

اگر علت فاصله بین دندان‌ها از دست رفتن یک یا چند دندان باشد، ممکن است استفاده از ایمپلنت یا بریج دندان گزینه بهتری باشد.

در مواردی که فرنوم لبی بزرگ است و باعث فاصله بین دو دندان جلوئی شده است، باید با عمل جراحی فرنکتومی کوچک شود. در صورتی‌ که فرنکتومی در سن مناسبی در کودکی  انجام شود ممکن است فاصله بین دندان‌ها به خودی خود بسته شود اما در کودکان بزرگ‌تر و یا افراد بزرگسال پس از فرنکتومی باید با ارتودنسی فاصله بسته شود.

اگر علت فاصله بین دندان‌ها بیماری لثه باشد، ابتدا باید لثه تحت درمان قرار بگیرد. هنگامی که سلامت به لثه بازگردانده شد، در بسیاری از موارد می‌توان با ارتودنسی فاصله بین دندان‌ها را اصلاح نمود. ممکن است برای جلوگیری از ایجاد فاصله مجدد بین دندان‌ها اسپلینت به دندان‌ها چسبانده شود.

چه زمانی به متخصص ارتودنسی مراجعه کنیم؟

در صورتی که فاصله بین دندان‌ها تا درآمدن کامل دندان‌های دائمی ادامه داشته باشد، می‌توانید کودک را به ارتودنتیست نشان دهید. او علت فاصله بین دندان‌ها را شناسایی کرده و درمان مناسبی به شما توصیه می‌کند. به ‌طور کلی توصیه می‌شود کودکان را در سن هفت‌ سالگی به ارتودنتیست نشان دهید. گاهی حتی در صورت نیاز به درمان، ممکن است درمان به آینده موکول شود.

پیش ‌آگهی

در صورتی که فاصله بین دندان‌ها با درمان ارتودنسی بسته شود یا تحت درمان دندانپزشکی قرار بگیرد، بسته خواهد ماند. با این حال در صورتی که عامل ایجاد فاصله بین دندان‌ها عاداتی مانند مکیدن انگشت یا فشار زبان باشد ممکن است دوباره بین دندان‌ها فاصله ایجاد نماید. ممکن است پس از درمان، از نگهدارنده ارتودنسی برای حفظ نتایج استفاده شود. همچنین ممکن است اسپلینت به پشت دندان‌ها چسبانده شود تا دوباره از هم فاصله نگیرند.

نوشته ارتودنسی برای بستن فاصله بین دندان‌ها اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d9%81%d8%a7%d8%b5%d9%84%d9%87-%d8%a8%db%8c%d9%86-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%85/feed/ 0 ۱ ۲ ۳
کشیدن دندان عقل و ارتودنسیhttps://draslani.com/%da%a9%d8%b4%db%8c%d8%af%d9%86-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%b9%d9%82%d9%84-%d9%88-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/ https://draslani.com/%da%a9%d8%b4%db%8c%d8%af%d9%86-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%b9%d9%82%d9%84-%d9%88-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/#respond Sat, 29 Jul 2017 13:00:16 +0000 https://draslani.com/?p=6059 چرا دندان عقل کشیده می‌شود؟ دندان عقل در صورتی که نهفته باشد (در زیر لثه مانده باشد) و باعث آسیب به دندان‌های دیگر شود، باید کشیده شود. نهفتگی یا نیمه نهفتگی دندان عقل البته در موارد کمی میتواند درد مبهم در طرفین دهان نیز ایجاد کند. کشیدن دندان عقل در درمان ارتودنسی بسته به نظر […]

نوشته کشیدن دندان عقل و ارتودنسی اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
چرا دندان عقل کشیده می‌شود؟

دندان عقل در صورتی که نهفته باشد (در زیر لثه مانده باشد) و باعث آسیب به دندان‌های دیگر شود، باید کشیده شود. نهفتگی یا نیمه نهفتگی دندان عقل البته در موارد کمی میتواند درد مبهم در طرفین دهان نیز ایجاد کند.

کشیدن دندان عقل و ارتودنسی

کشیدن دندان عقل و ارتودنسی

کشیدن دندان عقل در درمان ارتودنسی

بسته به نظر متخصص ارتودنسی،ممکن است کشیدن دندان عقل قبل یا بعد از درمان توصیه شود. در بیمارانی که بین ۱۵ تا ۲۵ سال سن دارند احتمالاً بهتر است دندانهای عقل پیش از ارتودنسی کشیده شوند اما این کار برای کودکان کم سن یا پیش از نوجوانی توصیه نمی‌شود. در اواسط دهه ۲۰ زندگی، ریشه دندانهای عقل بلندتر شده و بیشتر در استخوان نفوذ می کند؛ بنابراین کشیدن آنها دشوارتر می‌شود. بیماران جوان‌تر پس از کشیدن دندان خیلی زودتر بهبود می‌یابند.

اگر نمی‌خواهید پیش از درمان ارتودنسی دندان خود را بکشید، باید پس از اتمام درمان این کار را انجام دهید. البته در گذشته بدون توجه به وضعیت دندان عقل،به طور کلی کشیدن این دندان توصیه می شد اما درسالهای اخیر معمولا” فقط دندانهایی کشیده می شوند که جای کافی یا زاویه مناسب رویشی نداشته باشند و احتمال برود هنگام بیرون زدن از لثه ممکن است  باعث انحراف دندان‌های دیگر یا آسیب به آنها شوند.

یکی دیگر از فواید کشیدن دندان عقل، جلوگیری از عفونت لثه یا کیستی شدن یا حتی تومورال شدن این دندانهاست. در مورد التهاب یا عفونت لثه علت این است که تمیز کردن دندان‌های عقل که در انتهای دهان قرار دارند بسیار دشوار بوده و معمولاً مسواک به آنها دسترسی ندارد؛ به همین علت باکتری‌ها شروع به گسترش کرده و باعث التهاب و عفونت لثه می‌شوند.

از طرفی معمولاً دندان عقل به صورت کامل بیرون نمی‌زند. نیمه بیرون زدن دندان‌ها می‌تواند مشکلاتی مانند کیست و تومور ایجاد نماید که همه اینها تأثیر منفی بر سلامت دهان می‌گذارند.

کشیدن دندان عقل و ارتودنسی

کشیدن دندان عقل و ارتودنسی

چه کاری باید انجام شود؟

برای بررسی وضعیت معمولا” متخصص ارتودنسی عکس رادیوگرافی تجویز می کند. در رادیوگرافی پانورامیک (عکس پرتوی ایکس از کل دهان) موقعیت دقیق دندانهای عقل و دندان‌های اطراف آنها دقیقاً مشخص میشود و در صورت نیاز ،نامه ارجاع به دندانپزشک شما می دهد تا دندان عقل را بکشد. ممکن است پیش از جراحی یا پس از آن آنتی‌ بیوتیک برایتان تجویز شود. پیش از جراحی ناحیه مورد نظر با تزریق بی‌حسی، بی‌حس می‌شود تا دردی احساس نکنید. معمولا”چند  ساعت پس از جراحی نیز نباید چیزی بخورید.

نوشته کشیدن دندان عقل و ارتودنسی اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%da%a9%d8%b4%db%8c%d8%af%d9%86-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%b9%d9%82%d9%84-%d9%88-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/feed/ 0 ۲ ۳
ارتودنسی در دوران بارداریhttps://draslani.com/%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/ https://draslani.com/%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/#respond Mon, 24 Jul 2017 14:44:10 +0000 https://draslani.com/?p=6036 در صورتی‌ که باردار هستید، باید توجه ویژه‌ ای به سلامت لثه و دندان‌های خود داشته باشید. در دوران بارداری میزان هورمون‌ها تا حد قابل توجهی تغییر می‌کنند. این تغییرات هورمونی می‌تواند منجر به بوی بد دهان، تولید بزاق زیادی یا برعکس خشکی دهان  شود. به همین علت حفظ سلامت دهان و دندان در دوران […]

نوشته ارتودنسی در دوران بارداری اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
در صورتی‌ که باردار هستید، باید توجه ویژه‌ ای به سلامت لثه و دندان‌های خود داشته باشید. در دوران بارداری میزان هورمون‌ها تا حد قابل توجهی تغییر می‌کنند. این تغییرات هورمونی می‌تواند منجر به بوی بد دهان، تولید بزاق زیادی یا برعکس خشکی دهان  شود. به همین علت حفظ سلامت دهان و دندان در دوران بارداری اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

ارتودنسی در بارداری

بسیاری از خانمها اطلاع ندارند که می‌توانند درمان ارتودنسی خود را در بارداری ادامه داده و یا حتی آغاز کنند؛.البته بسیاری از افراد نگران درمان‌های دندانپزشکی در دوران بارداری هستند اما حتی برای عکس‌ برداری در این دوران، از لباس محافظ استفاده می‌شود که تمام بدن بیمار را پوشانده و اجازه نمی‌دهد تشعشع پرتوی ایکس با بدن مادر یا کودک برخورد نماید.

بارداری خود را به اطلاع ارتودنتیست برسانید

پیش از هر چیز ابتدا باید به متخصص  ارتودنسی خود بگویید که باردار هستید. مسلماً ارتودنتیست در صورت آگاهی به بارداری شما تمهیدات ویژه ‌ای می‌اندیشد و احتمالاً به صورتی برنامه‌ ریزی می‌کند که دوره درمان کوتاه‌تر شود یا از به کار بردن نیروهای سنگین در این دوره اجتناب می کند.

در صورتی که باردار هستید و براکت در دهان دارید، احتمالاً باید به دفعات بیشتری به دندانپزشک یا ارتودنتیست مراجعه کنید. به علت تغییرات سریع بدن در دوران بارداری سیستم براکت هم از نظر بهداشتی و هم بیومکانیکی باید به دفعات بیشتری تنظیم شود و تحت کنترل باشد.

پیش از درمان ارتودنسی نیز قصد بارداری خود را به متخصص خود اطلاع دهید.

اگر تصمیم دارید در حین درمان ارتودنسی باردار شوید، پیش از هر چیز باید موضوع را به اطلاع پزشک خود برسانید. حتی در صورتی که پیش از بارداری لثه و دندان‌هایتان هیچ مشکلی نداشته‌ اند، ممکن است در دوران بارداری دچار التهاب لثه شوید.اگر از پیش از بارداری از براکت یا الاینر در دهان استفاده می‌کنید، نباید بصورت نیمه کاره آنها را رها کنید. اگر درمان ارتودنسی را شروع کرده ‌اید باید آن را ادامه دهید تا دندان‌هایتان به موقعیت پیشین بازنگردند . در صورتیکه تحمل آنها برایتان دشوار شده می توانید از پزشک خود درخواست کنید که  چند ماه آخر، سیمها را خارج سازد تا تحمل بریس ها قدری راحت تر شود.

دوره درمان ارتودنسی در بارداری را کوتاه‌تر کنید

در صورتی که نگران طول مدت درمان هستید، می‌توانید اقداماتی انجام دهید که دوره درمان برایتان آسان‌تر شده و زودتر تمام شود.  می‌توانید با رعایت دقیق دستورات ارتودنتیست و مراقبت از اجزا و قطعات براکت، جلوی اخلال در درمان و طولانی‌تر شدن آن را بگیرید. چرا که هر چه اتفاقاتی مانند شکستن یا خم شدن سیم ارتودنسی، درآمدن  براکت و مواردی از این قبیل بیشتر اتفاق بیفتد دوره درمان طولانی‌تر خواهد شد.

تأثیر درمان ارتودنسی بر سلامت دهان و دندان

 درمان ارتودنسی باعث صاف شدن دندان‌ها می‌شود. در صورتی که دندان‌ها کج و نامرتب باشند، ذرات غذا به راحتی بین آن‌ها گیر کرده و به مرور فعالیت باکتری‌ها در آن ناحیه می تواند باعث پوسیدگی دندان و التهاب لثه شود. در نظر داشته باشید که با کمی تحمل ، محیط تماس سالم تری را در دهانتان، برای ارتباط با کودک خود ایجاد خواهید کرد.

داروها و درمان ارتودنسی

اگر در دوران بارداری نگران مصرف دارو به واسطه درمان ارتودنسی هستید، باید بدانید این درمان هیچ نیازی به مصرف داروی بی ‌حسی یا جراحی ندارد. اگر بخشی از سیستم براکت باعث ساییدگی یا تحریک لثه، گونه یا لب تان میشود، با استفاده از موم یا ژل مخصوصی می‌توانید این مشکل را برطرف کنید بدون این که هیچ‌ گونه عارضه ‌ای برای شما و کودکتان به دنبال داشته باشد. در صورتی که مشکل ارتودنسی شما جزیی باشد، می‌توانید از الاینر های شفاف برای درمان ارتودنسی استفاده کنید. الاینر شفاف هیچ دردی ایجاد نمی‌کند و باعث تحریک بافت‌های دهان نمی‌شود. همچنین مراقبت از سلامت دندان‌ها و لثه با الاینر شفاف بسیار آسان‌تر است.

آغاز درمان ارتودنسی پیش از تولد کودک

مسلماً پس از تولد کودک فرصت چندانی برای رسیدگی به خود و دندان‌هایتان ندارید. بنابراین اگر در حین درمان ارتودنسی خود،اقدام به بارداری نموده اید؛ درمان خود را به انتها برسانید. در صورتی که قبل از شروع ارتودنسی،باردار هستید یا تصمیم به بارداری دارید؛حتما” قبل از شروع درمان با متخصص خود مشورت کنید

نوشته ارتودنسی در دوران بارداری اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/feed/ 0
ارتودنسی هم رنگ دندانhttps://draslani.com/ceramic_braces/ https://draslani.com/ceramic_braces/#respond Fri, 21 Jul 2017 20:24:42 +0000 https://draslani.com/?p=6033 تعریف ارتودنسی هم رنگ دندان یا ارتودنسی نامریی مشکل بیشتر افرادی که به این نتیجه می‌رسند باید درمان ارتودنسی انجام دهند تا دندان‌هایشان را صاف کنند، تصور لبخند فلزی سیم‌ کشی شده و دیده شدن براکت فلزی در دهان می باشد. امروزه با تکنولوژی‌های جدید این امکان فراهم شده است که افراد بتوانند از ارتودنسی […]

نوشته ارتودنسی هم رنگ دندان اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
تعریف ارتودنسی هم رنگ دندان یا ارتودنسی نامریی

مشکل بیشتر افرادی که به این نتیجه می‌رسند باید درمان ارتودنسی انجام دهند تا دندان‌هایشان را صاف کنند، تصور لبخند فلزی سیم‌ کشی شده و دیده شدن براکت فلزی در دهان می باشد. امروزه با تکنولوژی‌های جدید این امکان فراهم شده است که افراد بتوانند از ارتودنسی هم رنگ دندان بهره ببرند. ارتودنسی همرنگ دندان اگر چه کاملا نامرئی نیست، اما خیلی کمتر از براکت فلزی دیده میشود و به همین علت محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

صاف و مرتب کردن دندان‌ها با براکت سرامیکی

در این روش نیز مشابه براکت فلزی، براکت به دندان‌ها چسبانده شده و یک سیم فلزی از تک تک براکتها عبور می‌کند و به این ترتیب به دندان‌ها نیرو وارد می‌نماید. از این نظر تفاوت تکنیکی بین براکت های سرامیکی و فلزی وجود ندارد. از آنجای که علت اصلی طراحی براکتهای سرامیکی، نامرئی شدن سیستم براکت و عدم جلب توجه آن ها می باشد، در بسیاری از موارد به جای سیم با رنگ فلزی از سیمهایی با روکش یا رنگ سفید استفاده میشود که به نامرئی تر به نظر رسیدن سیستم براکت کمک میکند.

مقایسه ارتودنسی هم رنگ دندان و براکتهای فلزی

طبیعتا” مهم‌ترین مزیت ارتودنسی هم رنگ دندان، جنبه زیبایی آن است. از نظر استحکام طبیعتا” براکتهای فلزی استحکام بیشتری دارند اما براکت های سرامیکی نیز مقاومت و استحکام کافی دارند تا دوره درمان را بدون اشکال به اتمام برسانند.

براکتهای سرامیکی  در مقابل تغییر رنگ و لکه مقاوم هستند، اما اورینگ هایی که دور براکت ها قرار می گیرند (کش هایی که دور براکت ها قرار می گیرند و سیم را داخل براکت نگه می دارند) مستعد تغییر رنگ می باشند و نیازمند اجتناب بیمار از خوردن غذاها و نوشیدنی های رنگزا می باشند؛ضمن اینکه لازم است به طور مداوم تعویض شوند. از براکتهای سرامیکی به عنوان براکتهای نیمه نامریی نیز یاد می شود و در مقایسه با آن پلاکهای شفافی نیز وجود دارند که از آنها به عنوان ارتودنسی نامریی یاد می شود.

عملکرد و کارایی براکتهای سرامیکی از ارتودنسی نامرئی (الاینر شفاف ) بهتر است و موارد پیچیده ‌تر درمان که با الاینر شفاف قابل اصلاح نیست را می‌توان با براکت سرامیکی اصلاح نمود. همچنین دوره درمان با براکت سرامیکی معمولاً کوتاه‌تر و سریع‌تر از الاینر شفاف می باشد.

همچنین در مقایسه با براکت پشت دندانی (لینگوال)، اگر چه براکت پشت دندانی اصلا در معرض دید قرار ندارد و نامرئی محسوب می‌شود اما از نظر رعایت بهداشت و تمیز کردن براکت و دندان‌ها و راحتی تحمل، براکت پشت دندانی بسیار سخت‌تر است. از طرفی مدت زمانی که برای نصب براکت و همچنین تنظیم مجدد دوره ای آن لازم است، در مورد براکت پشت دندانی بسیار بیشتر است.

در مقایسه طول درمان بین دو نوع براکت شفاف و فلزی بایستی گفته شود که به دلیل خوانایی جنسیت فلزی براکتها و سیم ارتودنسی،معمولا” در براکتهای فلزی، زمان درمان کوتاهتر از براکت های با جنس سرامیک می باشد که البته این مشکل با قرار دادن بیس فلزی در براکت های سرامیکی به حداقل رسیده و البته این نوع براکتها گران قیمت می باشند.

به دلایلی که گفته شد بسیاری از افرادی که تمایلی به درمان ارتودنسی نداشته ‌اند، اکنون می‌توانند این درمان را با بهره گیری از براکتهای شفاف انجام دهند بدون این که مجبور باشند  بسیاری از محدودیت‌های براکت فلزی را تحمل کنند.

نوشته ارتودنسی هم رنگ دندان اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/ceramic_braces/feed/ 0
کشیدن دندان در ارتودنسیhttps://draslani.com/%da%a9%d8%b4%db%8c%d8%af%d9%86-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/ https://draslani.com/%da%a9%d8%b4%db%8c%d8%af%d9%86-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/#respond Mon, 03 Jul 2017 11:33:17 +0000 https://draslani.com/?p=5991 در دوره های مختلف زمانی از عمر صدوبیست ساله علم ارتودنسی،کشیدن یا نکشیدن دندان پذیرفته شده و رد شده است. در سال‌های اخیر نیز در مورد کشیدن دندان در درمان ارتودنسی اما و اگر های زیادی مطرح شده است ولی حتی با وجود روش‌های پیشرفت های امروزی، گاهی اوقات کشیدن دندان برای درمان ارتودنسی امری […]

نوشته کشیدن دندان در ارتودنسی اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
در دوره های مختلف زمانی از عمر صدوبیست ساله علم ارتودنسی،کشیدن یا نکشیدن دندان پذیرفته شده و رد شده است. در سال‌های اخیر نیز در مورد کشیدن دندان در درمان ارتودنسی اما و اگر های زیادی مطرح شده است ولی حتی با وجود روش‌های پیشرفت های امروزی، گاهی اوقات کشیدن دندان برای درمان ارتودنسی امری اجتناب‌ ناپذیر است.

چرا در درمان ارتودنسی دندان کشیده می‌شود

ضرورت کشیدن دندان در درمان ارتودنسی به شرایط مختلف زیادی بستگی دارد و عمده علت آن عدم وجود فضای کافی در قوس دندانی است. هنگامی که شلوغی دندان‌ها شدید باشد و نتوان فضای کافی برای صاف و مرتب کردن تمامی دندان‌ها فراهم کرد راه ‌حل کشیدن دندان است. همچنین برخی مواقع براثر کمبود فضا در دهان، دندان‌های قدامی جلوزده اند و برای بازگرداندن آنها به موقعیت مناسب، باید دندان کشیده شود.

یکی دیگر از دلایل کشیدن دندان در درمان ارتودنسی، اصلاح بایت است.به این معنا که برای ایجاد زیبایی دندانها و روی هم نشستگی ایده آل دندانی بایستی دندان کشیده شود. همچنین برای اصلاح خط میانی لبخند و بهبود پروفایل بافت نرم نیز ممکن است از این روش استفاده شود. تصمیم‌گیری در مورد کشیدن دندان بسیار پیچیده است و تمام اطلاعات جمع آوری شده در پرونده بیمار باید در نظر گرفته شوند.

به طور کلی بایت، خط میانی دندانها، میزان شلوغی دندان‌ها، موقعیت فک‌ها، موقعیت دندان‌ها، مسیر رشد، سایز دندان‌ها، پروفایل بافت نرم و ویژگی‌های دیگر برای تعیین بهترین مسیر درمانی آنالیز می‌شوند. برخی متخصصین ارتودنسی اعتقاد دارند که درمان ارتودنسی همواره باید بدون کشیدن دندان انجام شود. این ادعا بر اساس ارتباط کشیدن دندان با مشکلات مفصل فکی گیجگاهی بیان می‌شود. با این حال فلسفه درمان بدون کشیدن دندان پایه علمی محکمی ندارد. بسیاری از مطالعات منتشر شده که چنین نتیجه ‌ای را گزارش می‌کنند، بر اساس مطالعات موردی صورت گرفته اند.

مطالعات زیادی نیز وجود دارند که این ادعاها را رد می‌کنند. این تحقیقات نشان داده‌ اند کشیدن دندان اگر به درستی انجام شود، باعث افزایش ثبات نظم دندان‌ها شده و تأثیر منفی بر لبخند، نیمرخ یا مفصل فکی گیجگاهی نمی‌گذارد. به عنوان نتیجه گیری نمیتوان قانون کلی برای تمام بیماران نوشت؛  در برخی از بیماران به علت ویژگی‌های دندانی یا صورت ممکن است برای این کار نیاز به کشیدن دندان احساس شود و در برخی دیگر این موضوع یک اشتباه جبران ناپذیر به حساب می آید.

کشیدن دندان در ارتودنسی

کشیدن دندان در ارتودنسی

روش‌های کشیدن دندان

دو روش برای کشیدن دندان وجود دارد:

 1. کشیدن ساده دندان: در این روش دندان به خوبی در دهان دیده می‌شود . برای کشیدن ساده دندان، ابتدا دندانپزشک با ابزار مخصوصی به نام الواتور دندان را لق میکند. سپس با استفاده از فورسپس دندان کشیده می‌شود.
 2. کشیدن دندان با جراحی: این روش کمی پیچیده‌تر از حالت قبل است. زمانی از این روش استفاده می‌شود که دندان موقعیت خوبی برای کشیدن ندارد مثلاً بخشی از آن شکسته است یا دندان به صورت نیمه نهفته یا نهفته در لثه قرار دارد. در این موارد جراح برش کوچکی در بافت لثه ایجاد می‌کند تا به دندان دسترسی بهتری پیدا کند. سپس دندان کشیده شده و بافت لثه بسته و بخیه می‌شود.

مراقبتهای لازم پس از کشیدن دندان

برای برطرف شدن درد و ناراحتی، یا کاهش تورم صورت به توصیه‌ های زیر توجه کنید:

 • بر روی صورت در ناحیه گونه، کمپرس یخ بگذارید. با این کار در کاهش یافته و تورم کمتر می‌شود. حتماً قطعات یخ را داخل دستمال یا حوله بپیچید و مستقیم آن را بر روی پوست نگذارید. ۲۰ دقیقه کمپرس یخ را روی صورت بگذرید و ۲۰ دقیقه به صورت خود استراحت بدهید.
 • تا چند روز پس از کشیدن دندان غذاهای نرم و خنک مصرف کنید.
 • ۲۴ ساعت پس از جراحی، دهان خود را با محلول آب نمک ولرم شست‌وشو دهید. برای تهیه محلول آب نمک، نصف قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان آب حل کنید.
 • سیگار نکشید. سیگار کشیدن التیام بافت‌ها را به تأخیر می‌اندازد.
 • از نی استفاده نکنید. مکیدن ممکن است باعث کنده شدن لخته خون که در حفره دندان کشیده شده تشکیل شده است، بشود.

در نهایت چند روز پس از کشیدن دندان،بایستی با هماهنگی قبلی به متخصص ارتودنسی خود مراجعه نمایید تا ادامه درمان، برایتان انجام شود.

نوشته کشیدن دندان در ارتودنسی اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%da%a9%d8%b4%db%8c%d8%af%d9%86-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/feed/ 0 ۲
اصلاح طرح لبخندhttps://draslani.com/%d8%a7%d8%b5%d9%84%d8%a7%d8%ad-%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d9%84%d8%a8%d8%ae%d9%86%d8%af/ https://draslani.com/%d8%a7%d8%b5%d9%84%d8%a7%d8%ad-%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d9%84%d8%a8%d8%ae%d9%86%d8%af/#respond Wed, 21 Jun 2017 13:33:31 +0000 https://draslani.com/?p=5937 اصلاح طرح لبخند اصلاح طرح لبخند به فرآیند زیبا سازی دندان‌ها و لبخند گفته می‌شود.که بیشتر در دندانپزشکی زیبایی صورت می‌گیرد. در زیبا سازی لبخند، درمان‌های زیر انجام می‌شود: ونیر دندان باندینگ کامپوزیت سفید کردن دندان ریکانتورینگ لثه مؤلفه ‌های زیبایی لبخند برای ایجاد تناسب و همخوانی دندانهای ترمیم شده، چند فاکتور وجود دارد که […]

نوشته اصلاح طرح لبخند اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند به فرآیند زیبا سازی دندان‌ها و لبخند گفته می‌شود.که بیشتر در دندانپزشکی زیبایی صورت می‌گیرد. در زیبا سازی لبخند، درمان‌های زیر انجام می‌شود:

 • ونیر دندان
 • باندینگ کامپوزیت
 • سفید کردن دندان
 • ریکانتورینگ لثه
اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند

مؤلفه ‌های زیبایی لبخند

برای ایجاد تناسب و همخوانی دندانهای ترمیم شده، چند فاکتور وجود دارد که دندانپزشک ابتدا آنها را بررسی می‌کند تا برای زیبا سازی لبخند  برنامه ‌ریزی نماید.

طول دندان: طول دندان نشان دهنده جوانی لبخند و دندان‌ها است. با افزایش سن و ساییدگی دندان‌ها در گذر زمان، به‌مرور دندان‌ها کوتاه‌تر می‌شوند. لبخند لثه ای (لبخندی که در آن بخش زیادی از لثه نمایان می‌شود) علت کوتاه‌تر نشان دادن دندان‌ها باعث پیرتر شدن لبخند و چهره می‌شود. درمان کوتاهی دندان‌ها شامل شکل‌ دهی مجدد و افزایش طول تاج دندانهای جلویی  می‌باشد. برای این کار از باندینگ کامپوزیت یا ونیر ممکن است استفاده شود. همچنین دندانپزشک ممکن است با ایجاد تغییراتی در مارجین لثه ( جراحی لثه) طول دندان‌ها را افزایش دهد. برای این منظور از لیزر نیز می‌توان استفاده کرد. افزایش طول تاج ممکن است بر چهره کلی فرد نیز تأثیر بگذارد. مثلاً افرادی که صورت گردی دارند، دندان‌های بلند مربعی شکل بر لبخند آنها تأثیر گذاشته و صورت آنها باریک تر دیده میشود.

خط لبخند: خط لبخند یک خط فرضی است که هم راستا با لبه‌ های دندان‌های بالا از یک طرف دهان به طرف دیگر کشیده می‌شود. در حالت ایده ‌آل خط لبخند باید منطبق بر انحنای لب پایینی (در هنگام لبخند زدن) باشد. این خط مرجع استاندارد برای کمک به تعیین طول دندان‌ها مفید است.

نسبت های دندانی: دندان‌ها باید بررسی شوند تا مشخص شود نسبت مناسبی با یکدیگر دارند یا خیر. بیشتر افرادی که لبخند زیبا و جذاب دارند، دو دندان جلویی وسطی آنها هنگام لبخند غالب بوده و نسبت پهنا به طول در آنها چهار به پنج می‌باشد. این نسبت به دندان پزشک کمک می‌کند طول و پهنای دندانهای ناحیه زیبایی لبخند را به بهترین شکل در حالت تعادل و توازن قرار دهد.

مشخصه ‌ها و ویژگی های فردی: دندانپزشک می‌تواند روکش یا ونیر را با مشخصه ‌های مردانه یا زنانه انتخاب کند.

اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند

درمانهای دندانپزشکی زیبایی

رنگ دندان: بسیاری از افراد پر شدگی آمالگام دندان را دوست ندارند. پر شدگی نقره‌ای یا آمالگام را می‌توان با ترمیم‌های کامپوزیت هم رنگ دندان تعویض نمود. همچنین لکه و تغییر رنگ دندان‌ها را با سفید کردن و بلیچینگ می‌توان اصلاح نمود. برای انجام کارهای زیبایی می‌توان رنگ مورد نظر دندان را انتخاب کرد. دندانپزشک هنگام انتخاب رنگ دندان دقت زیادی به خرج می‌دهد و به رنگ پوست، رنگ مو و رنگ دندان‌های دیگر توجه نموده و براساس آنها بهترین رنگ را انتخاب می‌کند. دندان‌پزشک زیبایی، مهارت ویژه ‌ای در برقراری تعادل بین سفیدی دندان و حس طبیعی بودن لبخند دارد.

نظم دندان‌ها: برای زیبا کردن لبخند باید دندان‌های کج و نامرتب صاف شده و فاصله بین دندان‌ها بسته شود.

پرکردن جای خالی دندان: در صورتی که یک یا چند دندان خود را از دست داده باشید و جای آنها در دهانتان خالی مانده باشد، زیبایی لبخند تا حد زیادی کاهش می‌یابد. همچنین به مرور زمان سیستم دندانی تحت تأثیر قرار گرفته و دندان‌های مجاور جای خالی، کج شده و انحراف پیدا می‌کنند. بنابراین جایگزینی دندان از دست رفته با دندان مصنوعی، ایمپلنت یا بریج برای زیبایی لبخند لازم است.

شکستگی دندان ها: لب پر شدگی، شکستگی دندان‌ها تأثیر بدی بر زیبایی لبخند می‌گذارد. تمام این موارد را می‌توان به راحتی با درمان‌های دندانپزشکی مانند باندینگ، ونیر، روکش و ریکانتورینگ اصلاح نمود.

پرتر شدن لبها و گونه: با درمان‌هایی مانند درمان ارتودنسی یا جراحی و فک و صورت می‌توان پیری و بدشکلی پایین صورت را اصلاح نموده و چهره را جوان‌تر کرد.

 

نوشته اصلاح طرح لبخند اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d8%a7%d8%b5%d9%84%d8%a7%d8%ad-%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d9%84%d8%a8%d8%ae%d9%86%d8%af/feed/ 0 DigitalSmileDesign2 smille-design
درمان ارتودنسی و جراحی برای مشکلات فکی شدیدhttps://draslani.com/%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d9%88-%d8%ac%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%b4%da%a9%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d9%81%da%a9%db%8c/ https://draslani.com/%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d9%88-%d8%ac%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%b4%da%a9%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d9%81%da%a9%db%8c/#respond Sat, 20 May 2017 13:57:51 +0000 https://draslani.com/?p=5868 ناهنجاری های فک و صورت ناهنجاریهای ناحیه فک و صورت که معمولا با بر هم خوردن تناسبهای طبیعی ناحیه صورت و بر هم خوردن روابط دندانی خود را نمایان میسازند، بسیار متنوع هستند و از نظر شدت، از خفیف تا مشکلات بسیار شدید که تواناییهای فرد را تحت تاثیر قرار میدهند متغیر هستند. خوشبختانه مشکلات […]

نوشته درمان ارتودنسی و جراحی برای مشکلات فکی شدید اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
ناهنجاری های فک و صورت

ناهنجاریهای ناحیه فک و صورت که معمولا با بر هم خوردن تناسبهای طبیعی ناحیه صورت و بر هم خوردن روابط دندانی خود را نمایان میسازند، بسیار متنوع هستند و از نظر شدت، از خفیف تا مشکلات بسیار شدید که تواناییهای فرد را تحت تاثیر قرار میدهند متغیر هستند. خوشبختانه مشکلات شدید که بر جنبه زیبایی، روانی و عملکردی فرد تاثیر نامطلوب دارند ؛از فراوانی زیادی برخوردار نیستند و تنها ۴-۲% از بیماران را درگیر میکنند. تشخیص این دسته از مشکلات نیازمند بررسی دقیق توسط متخصص ارتودنسی و مشاوره با متخصصین دیگر می باشد.درمان اینگونه مشکلات فکی ،صورتی نیز نیازمند همکاری میان ارتودنتیست و جراح فک و صورت می باشد .

درمان ارتودنسی و جراحی برای مشکلات فکی شدید

درمان ارتودنسی و جراحی برای مشکلات فکی شدید

کمبود رشد فک پایین

در ادامه بیماری را با مشکل severe mandibular deficiency (کمبود رشد فک پایین) و facial asymmetry (عدم تقارن در صورت) بر اثر انکیلوز کندیل مشاهده میکنید. لازم به ذکر است کندیل ناحیه ای از فک میباشد که در رشد آن نقشی حیاتی ایفا میکند. در تصویر زیر محل قرارگیری کندیل را مشاهده میکنید.

درمان ارتودنسی و جراحی برای مشکلات فکی شدید

درمان ارتودنسی و جراحی برای مشکلات فکی شدید

کندیل ممکن است در سنین پایین بر اثر وارد شدن ضربه به چانه دچار شکستگی شود و چون علایم آن بعد از مدتی برطرف میشوند معمولا از دید والدین پنهان میماند و آثار سو آن در سنین بالاتر خود را آشکار میکند.

درمان ارتودنسی و جراحی برای مشکلات فکی شدید

درمان ارتودنسی و جراحی برای مشکلات فکی شدید

یک نمونه درمانی

 این بیمار ۲۳ ساله با شکایت از عدم تقارن صورت، عقب بودن چانه، محدودیت در باز کردن دهان و دشواری در صحبت کردن و غذا خوردن به متخصص ارتودنسی مراجعه نموده است.

 تاریخچه پزشکی بیمار حاکی از شکستگی دو طرفه کندیل مندیبل بر اثر ضربه در سن ۱۰ سالگی بود که به محدودیت در باز کردن دهان منجر شده است. بررسیهای خارج دهانی بیمار نیز موید این مشکلات بودند. چانه بیمار انحراف شدیدی به سمت چپ داشت، نیمرخ محدب و عقب بودن شدید چانه به صورت بیمار نمای birdface بخشیده بود که ملاحظه میکنید.

درمان ارتودنسی و جراحی برای مشکلات فکی شدید

درمان ارتودنسی و جراحی برای مشکلات فکی شدید

در معاینات داخل دهانی، میزان باز شدن دهان تنها ۲۳ میلیمتر بود و هنگام باز شدن دهان به سمت چپ منحرف می شد. به هم ریختگی متوسط دندانها در فک بالا و به هم ریختگی شدید آنها در فک پایین نیز قابل رویت بود.

درمان ارتودنسی و جراحی برای مشکلات فکی شدید

درمان ارتودنسی و جراحی برای مشکلات فکی شدید

تنگی فک بالا و به هم ریختگی نامتقارن دندانها نیز قابل مشاهده بود.

درمان ارتودنسی و جراحی برای مشکلات فکی شدید

درمان ارتودنسی و جراحی برای مشکلات فکی شدید

نمای رادیوگرافیک بیمار نیز بسیار قابل توجه بود . تصاویر به وضوح انحرف فک به سمت چپ و علایم وارد شدن ضربه به مفصل فک و عقب بودن چانه را نشان میدادند که ملاحظه می کنید.

درمان ارتودنسی و جراحی برای مشکلات فکی شدید

درمان ارتودنسی و جراحی برای مشکلات فکی شدید

پس از انجام بررسیهای لازم روند درمان بیمار آغاز شد. نخست بیمار تحت درمان ارتودنسی قرار گرفت. طی این دوره که ۱۴ ماه به طول انجامید ارتباط دندانهای فکین تا حد امکان اصلاح شد و افزایش عرض فک بالا به کمک archwireها صورت گرفت. پس از آن بیمار تحت عمل جراحی قرار گرفت. طی این عمل عدم تقارن فکین اصلاح و به دلیل آنکه نقص فک پایین بیمار بسیار شدید بود تصمیم به انجام distraction osteogenesis (DO) گرفته شد. همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم DO فرایندیست که با ایجاد فاصله تدریجی میان استخوانها روند استخوان سازی تحریک میشود و با تشکیل استخوان جدید فاصله مذکور بسته میشود.

درمان ارتودنسی و جراحی برای مشکلات فکی شدید

درمان ارتودنسی و جراحی برای مشکلات فکی شدید

 ِDO برای بیمار به مدت ۳ هفته صورت گرفت و پس از آن ۱۲ هفته زمان برای تثبیت نتایج درمان و کامل شدن remodeling استخوانها در نظر گرفته شد. پس از اتمام این دوره درمان ارتودنسی به مدت ۹ ماه ادامه پیدا کرد .

درمان ارتودنسی و جراحی برای مشکلات فکی شدید

درمان ارتودنسی و جراحی برای مشکلات فکی شدید

نتایج پس از درمان حاکی از بهبود چشمگیر زیبایی و تقارن صورت و نمای نیمرخ بیمار داشتند. توانایی بیمار در بازکردن دهان و صحبت کردن بسیار بهبود یافتند. در ادامه تصاویر بیمار پس از اتمام درمان را ملاحظه میکنید.

درمان ارتودنسی و جراحی برای مشکلات فکی شدید

درمان ارتودنسی و جراحی برای مشکلات فکی شدید

درمان ارتودنسی و جراحی برای مشکلات فکی شدید

درمان ارتودنسی و جراحی برای مشکلات فکی شدید

 

نوشته درمان ارتودنسی و جراحی برای مشکلات فکی شدید اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d9%88-%d8%ac%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%b4%da%a9%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d9%81%da%a9%db%8c/feed/ 0 ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ ۱۱
۱۵می، روز جهانی سلامت و ارتودنسیhttps://draslani.com/%db%b1%db%b5%d9%85%db%8c%d8%8c-%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85%d8%aa-%d9%88-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/ https://draslani.com/%db%b1%db%b5%d9%85%db%8c%d8%8c-%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85%d8%aa-%d9%88-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/#respond Sat, 20 May 2017 07:11:47 +0000 https://draslani.com/%db%b1%db%b5%d9%85%db%8c%d8%8c-%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85%d8%aa-%d9%88-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/ افزوده شدن روز جهانی سلامت و ارتودنسی به تقویم دندان‌پزشکی پانزدهمین روز ماه می روز جهانی سلامت و ارتودنسی نام‌گذاری شده است. کمیته اجرایی WFO (فدراسیون جهانی ارتودنتیست‌ها)، این روز را برای اولین بار از سال ۲۰۱۷ به این مناسبت انتخاب کرده است. وجه تسمیه این نام‌گذاری امضاء منشور این فدراسیون در این روز در […]

نوشته ۱۵می، روز جهانی سلامت و ارتودنسی اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
افزوده شدن روز جهانی سلامت و ارتودنسی به تقویم دندان‌پزشکی

پانزدهمین روز ماه می روز جهانی سلامت و ارتودنسی نام‌گذاری شده است. کمیته اجرایی WFO (فدراسیون جهانی ارتودنتیست‌ها)، این روز را برای اولین بار از سال ۲۰۱۷ به این مناسبت انتخاب کرده است. وجه تسمیه این نام‌گذاری امضاء منشور این فدراسیون در این روز در چهارمین کنگره بین‌المللی ارتودنسی در سانفرانسیسکو در سال ۱۹۹۵ است. در اصل روز جهانی ارتودنسی برای پیوند زدن گذشته و آینده WFO در نظر گرفته شده است.
این فدراسیون، سازمان‌های ذی‌ربط خود را ترغیب کرده است که به همراه اعضای خود، فعالیت‌های علمی یا تبلیغاتی را به مناسبت روز جهانی سلامت و ارتودنسی ترتیب بدهند. همچنین اعضاء WFO تشویق شده‌اند تا در مطب خود، برنامه‌هایی را برای ترویج اهمیت مراقبت‌های ارتودنسی در نظر بگیرند.
امسال جشن بزرگداشت روز جهانی ارتودنسی در کشورهای مختلف هم برگزار می‌شود و دکتر نیکلیش وِید، Nikhilesh Vaid، رئیس کمیته تبلیغات WFO در کاتماندو، پایتخت نپال به همراه برنامه‌ریزان دومین کنگره ارتودنسی منطقه‌ای SAARC (اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای جنوب آسیا) برنامه‌های مرتبط با سلامت و ارتودنسی را ترتیب داده‌اند.

یک لوگو و بیست و پنج پیام
wohd FINAL JPG coloured logoفدراسیون جهانی ارتودنتیست‌ها برای این مناسبت بین‌المللی، لوگو و همچنین پوسترهای مخصوصی طراحی کرده است که در عین سادگی، پیام‌های زیادی به بیننده القاء می‌کند و تصویر آن‌ها در فرمت‌های مختلف قابل دانلود کردن است. اعضاء WFO باید لوگوی مخصوص روز جهانی سلامت و ارتودنسی را همراه با تمام اقلام تبلیغاتی که برای این مناسبت در نظر گرفته‌اند استفاده کنند.
دکتر نیکلیش وِید، دکتر ریکاردو کروز ماچادو Ricardo Machado Cruz از برزیل و دکتر جان هنگ ژو Yanheng Zhou از چین، بیش از ۲۵ طرح را بر روی یک لوگو پیاده کرده‌اند تا نماد مناسبی برای روز جهانی سلامت و ارتودنسی تهیه کرده باشند.
آناد شانکار، Ananth Shankar، طراح و تصویرپرداز مشهور کارتون که طراح این لوگو است، در تحلیل آن می‌نویسد: «روز جهانی سلامت و ارتودنسی، با یک لوگو که به سادگی به عنوان نمادی برای مراقبت‌های ارتودنسی در سراسر جهان قابل شناسایی است جشن گرفته می‌شود. در مرکز این لوگو، یک لبخند پهن با دندان‌های سفید درخشان قرار دارد که لثه‌های صورتی سالم آن‌ها را در بر گرفته است. بر روی دندان‌ها بریس‌هایی قرار دارد که نشان‌دهنده دوستی بین ارتودنتیست‌ها و مردم دنیا است که زمانی که افراد لبخند می‌زنند، ایجاد می‌شود. با این هدف، بریس‌ها شبیه انسان‌هایی طراحی شده‌اند که مانند دوست، دستان یکدیگر را گرفته‌اند. همچنین هارمونی رنگ‌ها، همان‌طور که در نماد المپیک به کار گرفته شده است، نماد اتحاد بین افراد، از نژادها و با رنگ‌های پوست مختلف است. این لبخند داخل یک دایره سفید قرار دارد که خود در یک مربع جای گرفته است. این دایره سفید، یک جهان درخشان را نشان می‌دهد که داخل جسمی سخت و ثابت جای گرفته است. برای این لوگو قلمی مدرن انتخاب شده است و رنگ‌های فدراسیون جهانی ارتودنسی، در آن به کار برده شده است. البته برای راحتی استفاده، این لوگو به‌گونه‌ای طرحی شده است که بتوان آن را در رنگ‌های مختلف پرینت گرفت.»

اگر شما هم به عنوان یک ارتودنتیست، مشتاق هستید در این حرکت جهانی شرکت کنید، می‌توانید با یک کلیک پوسترها و لوگوی روز جهانی سلامت و ارتودنسی را دانلود کنید و تصاویری از فعالیت‌های خود را به آدرس ای میل WOHD@wfo.org برای فدراسیون جهانی ارتودنسی ارسال کنید.

منبع: wfo.org

برگرفته از وبسایت خبری دندانه

نوشته ۱۵می، روز جهانی سلامت و ارتودنسی اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%db%b1%db%b5%d9%85%db%8c%d8%8c-%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85%d8%aa-%d9%88-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/feed/ 0 wohd FINAL JPG coloured logo
کنگره ۱۵ انجمن ارتودنسی (آذر۹۶)https://draslani.com/%da%a9%d9%86%da%af%d8%b1%d9%87-%db%b1%db%b5-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d9%85%d9%86-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d8%a2%d8%b0%d8%b1%db%b9%db%b6/ https://draslani.com/%da%a9%d9%86%da%af%d8%b1%d9%87-%db%b1%db%b5-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d9%85%d9%86-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d8%a2%d8%b0%d8%b1%db%b9%db%b6/#respond Sat, 20 May 2017 05:49:25 +0000 https://draslani.com/%da%a9%d9%86%da%af%d8%b1%d9%87-%db%b1%db%b5-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d9%85%d9%86-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d8%a2%d8%b0%d8%b1%db%b9%db%b6/ دومین سمپوزیوم انجمن ارتودنسی ایرانپانزدهمین کنگره سالیانه انجمن ارتودنسی ایرانزمان: ۱۵ تا ۱۷ آذر ۹۶ (پیش‌کنگره: ۱۴ آذر)محور کنگره: تکنیک‌های مدرن؛ مزایا و معایبمکان: هتل پارسیان کرمانشاهرییس کنگره: دکتر امین گلشاهدبیر کنگره: دکتردبیر علمی کنگره: دکترامتیاز بازآموزی: ?سایت کنگره: congress.iao.irدبیرخانه: کرمانشاه، خیابان کشاورز، مرکز مطالعات و توسعه دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاهتلفن: ۰۸۳۳۸۳۶۷۳۳۵ رخدادهای مهم:برگزاری مجمع عمومی […]

نوشته کنگره ۱۵ انجمن ارتودنسی (آذر۹۶) اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
دومین سمپوزیوم انجمن ارتودنسی ایران
پانزدهمین کنگره سالیانه انجمن ارتودنسی ایران
زمان: ۱۵ تا ۱۷ آذر ۹۶ (پیش‌کنگره: ۱۴ آذر)
محور کنگره: تکنیک‌های مدرن؛ مزایا و معایب
مکان: هتل پارسیان کرمانشاه
رییس کنگره: دکتر امین گلشاه
دبیر کنگره: دکتر
دبیر علمی کنگره: دکتر
امتیاز بازآموزی: ?
سایت کنگره: congress.iao.ir
دبیرخانه: کرمانشاه، خیابان کشاورز، مرکز مطالعات و توسعه دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه
تلفن: ۰۸۳۳۸۳۶۷۳۳۵

رخدادهای مهم:
برگزاری مجمع عمومی سالیانه و انتخابات هیات‌مدیره انجمن ارتودنسی ایران
۱۶ آذر ۹۶: مراسم اعطای جایزه بهرمان

برگرفته از وبسایت خبری دندانه

نوشته کنگره ۱۵ انجمن ارتودنسی (آذر۹۶) اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%da%a9%d9%86%da%af%d8%b1%d9%87-%db%b1%db%b5-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d9%85%d9%86-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d8%a2%d8%b0%d8%b1%db%b9%db%b6/feed/ 0
کنگره۱۶ انجمن دندانپزشکی کودکان (تیر۹۶)https://draslani.com/%da%a9%d9%86%da%af%d8%b1%d9%87%db%b1%db%b6-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d9%85%d9%86-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86%d9%be%d8%b2%d8%b4%da%a9%db%8c-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86-%d8%aa%db%8c%d8%b1%db%b9/ https://draslani.com/%da%a9%d9%86%da%af%d8%b1%d9%87%db%b1%db%b6-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d9%85%d9%86-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86%d9%be%d8%b2%d8%b4%da%a9%db%8c-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86-%d8%aa%db%8c%d8%b1%db%b9/#respond Sat, 20 May 2017 00:29:07 +0000 https://draslani.com/%da%a9%d9%86%da%af%d8%b1%d9%87%db%b1%db%b6-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d9%85%d9%86-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86%d9%be%d8%b2%d8%b4%da%a9%db%8c-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86-%d8%aa%db%8c%d8%b1%db%b9/ شانزدهمین کنگره انجمن دندانپزشکی کودکان ایرانزمان: ۲۱ تا ۲۳ تیر ۹۶ (پیش‌کنگره: سه‌شنبه ۲۰تیر۹۶)محور کنگره: موفقیت و شکست در درمان دندان‌پزشکی کودکانمکان: هتل المپیک تهرانرییس کنگره: دکتر ژاله محمودیاندبیر کنگره: دکتر مهدی شهرابیدبیر علمی کنگره: دکتر بهمن سراجامتیاز بازآموزی: ۲۰ امتیازسایت کنگره: iapd2017.irدبیرخانه: انتهای خیابان کارگر شمالی، قبل از بزرگراه حکیم، دانشکده دندان‌پزشکی تهران، گروه […]

نوشته کنگره۱۶ انجمن دندانپزشکی کودکان (تیر۹۶) اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
شانزدهمین کنگره انجمن دندانپزشکی کودکان ایران
زمان: ۲۱ تا ۲۳ تیر ۹۶ (پیش‌کنگره: سه‌شنبه ۲۰تیر۹۶)
محور کنگره: موفقیت و شکست در درمان دندان‌پزشکی کودکان
مکان: هتل المپیک تهران
رییس کنگره: دکتر ژاله محمودیان
دبیر کنگره: دکتر مهدی شهرابی
دبیر علمی کنگره: دکتر بهمن سراج
امتیاز بازآموزی: ۲۰ امتیاز
سایت کنگره: iapd2017.ir
دبیرخانه: انتهای خیابان کارگر شمالی، قبل از بزرگراه حکیم، دانشکده دندان‌پزشکی تهران، گروه دندانپزشکی کودکان
تلفن: ۰۲۱۸۸۲۴۶۰۹۳ و ۰۹۳۸۱۱۴۰۲۳۶

kodakan 16th2

جدول هزینه ثبت نام:
متخصصیت کودکان
تا پایان سال ۹۵: ۲۵۰هزار تومان
تا ۱۴ تیر ۹۶: ۳۵۰هزار تومان
روز کنگره: ۴۵۰هزار تومان

دندان‌پزشکان عمومی:
تا پایان سال ۹۵: ۲۰۰هزار تومان
تا ۱۴ تیر ۹۶: ۳۰۰هزار تومان
روز کنگره: ۳۵۰هزار تومان

برگرفته از وبسایت خبری دندانه

نوشته کنگره۱۶ انجمن دندانپزشکی کودکان (تیر۹۶) اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%da%a9%d9%86%da%af%d8%b1%d9%87%db%b1%db%b6-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d9%85%d9%86-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86%d9%be%d8%b2%d8%b4%da%a9%db%8c-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86-%d8%aa%db%8c%d8%b1%db%b9/feed/ 0 kodakan 16th2