دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج https://draslani.com بورد تخصصی ارتودنسی و ناهنجاری فک و صورت، فلوشيپ ارتودنسی جراحی دانشگاه شهيد بهشتى Thu, 23 Mar 2017 15:53:02 +0000 fa-IR hourly 1 https://draslani.com/wp-content/uploads/2016/10/cropped-logo2-1-32x32.pngدكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرجhttps://draslani.com 32 32 عـالم باهنـر/ گفتگو با دکتر فتح‌الله شیبانی، دندان‌پزشک و فیلم‌سازhttps://draslani.com/%d8%b9%d9%80%d8%a7%d9%84%d9%85-%d8%a8%d8%a7%d9%87%d9%86%d9%80%d8%b1-%da%af%d9%81%d8%aa%da%af%d9%88-%d8%a8%d8%a7-%d8%af%da%a9%d8%aa%d8%b1-%d9%81%d8%aa%d8%ad%e2%80%8c%d8%a7%d9%84%d9%84%d9%87-%d8%b4/ https://draslani.com/%d8%b9%d9%80%d8%a7%d9%84%d9%85-%d8%a8%d8%a7%d9%87%d9%86%d9%80%d8%b1-%da%af%d9%81%d8%aa%da%af%d9%88-%d8%a8%d8%a7-%d8%af%da%a9%d8%aa%d8%b1-%d9%81%d8%aa%d8%ad%e2%80%8c%d8%a7%d9%84%d9%84%d9%87-%d8%b4/#respond Thu, 23 Mar 2017 01:49:44 +0000 https://draslani.com/%d8%b9%d9%80%d8%a7%d9%84%d9%85-%d8%a8%d8%a7%d9%87%d9%86%d9%80%d8%b1-%da%af%d9%81%d8%aa%da%af%d9%88-%d8%a8%d8%a7-%d8%af%da%a9%d8%aa%d8%b1-%d9%81%d8%aa%d8%ad%e2%80%8c%d8%a7%d9%84%d9%84%d9%87-%d8%b4/ تلفیق هنر و پزشکی، تلفیق جالبی است. پزشکی درعین ظرافت و زیبایی‌، درد را نیز در خود دارد و هنر در این فضا روح را صیقل می‌دهد تا پزشک با آرامش بیشتر و آسان‌تر با وجهه خشن حرفه خود کنار بیاید. شبنم کرمی/ روزنامه شهرآرا- پرداختن هم‌زمان به هنر و پزشکی، نیازمند عشقی است که […]

نوشته عـالم باهنـر/ گفتگو با دکتر فتح‌الله شیبانی، دندان‌پزشک و فیلم‌ساز اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
تلفیق هنر و پزشکی، تلفیق جالبی است. پزشکی درعین ظرافت و زیبایی‌، درد را نیز در خود دارد و هنر در این فضا روح را صیقل می‌دهد تا پزشک با آرامش بیشتر و آسان‌تر با وجهه خشن حرفه خود کنار بیاید.

شبنم کرمی/ روزنامه شهرآرا- پرداختن هم‌زمان به هنر و پزشکی، نیازمند عشقی است که اگر باشد، نه‌تنها فرد را به آرامش و آسایش می‌رساند، که محملی است تا از مسیر هنر، روح امید و انگیزه زندگی به کالبد جامعه دمیده شود. دکتر فتح‌ا… شیبانی، نمونه عینی چنین تلفیقی است؛ او هم جراح و دندان‌پزشک است و هم فیلم‌سازی هنرمند و موفق. با او به گفتگو نشسته‌ایم.

موفقیت بعداز ۳۷سال وقفه
وقتی از سن و سالش می‌پرسم، می‌گوید: هرگاه صحبت از این مقوله می‌شود، می‌گویم «صاحب بیش‌از نیم‌قرن تجربه».

دکتر شیبانی، رشته سخن را این‌گونه به‌دست می‌گیرد و درباره سابقه هنری‌اش چنین می‌گوید: از سال۱۳۴۹ با تئاتر وارد فعالیت‌های هنری شدم و دوره هنری را در اداره فرهنگ آن زمان آغاز کردم. در سال۱۳۵۰ به‌صورت افتخاری، گوینده رادیو بودم و در کارهای نمایشی رادیو هم شرکت می‌کردم. آن موقع افتخار همکاری با بازیگران بنامی مانند علی نصیریان، داریوش ارجمند و امیر قویدل، کارگردان فقید سریال میرزاکوچک‌خان جنگلی را داشتم که درکنارشان، تجربیات بسیاری فراگرفتم. سپس به پیشنهاد یکی از دوستان که مرا نصیحت کرد «درکنار هنر باید تحصیل باشد، وگرنه هیچ‌گاه به جایی نمی‌رسی!» در سال۱۳۵۳ دور کارهای هنری را خط کشیدم و برای ادامه تحصیل، عازم خارج از کشور شدم. تا سال۱۳۹۰ هیچ‌گونه کار هنری انجام ندادم تا اینکه با جرقه‌ای که ازسوی دختر کوچک هشت‌ساله‌ام ایجاد شد، دوباره به محیط هنری برگشتم و خدا را شکر می‌گویم که اولین ساخته‌ام به‌نام «آن‌ سوی پنجره» بعداز ۵۳سال، نخستین فیلمی بود که از ایران به جشنواره بین‌المللی اسپانیا راه پیدا کرد؛ به این جشنواره دعوت شدم و افتخار من است که پرچم کشور عزیزمان روی میز داوران قرار گرفت و از بین ۳هزارو۸۱ فیلمی که از تمام دنیا برای آن‌ها آمده بود «آن‌سوی پنجره» جای خودش را پیدا کرد و در مقام دوم جشنواره قرار گرفت.

نخستین «پنجره» برای فیلم‌سازی من
دخترم «عسل» را که الان به تحصیل در آمریکا مشغول است، از مدرسه برداشته بودم. روز تولدش بود. یکی از دوستانش، کتاب کوچکی حاوی داستان‌های کوتاه به قلم «نجمه مولوی» به او هدیه داده بود که به من نشانش داد. گفتم: «چه قشنگ! می‌توانی صفحه۲۱ آن را باز کنی و برایم بخوانی؟»

صفحه۲۱ کتاب، مربوط‌به داستانی با عنوان «آن‌ سوی پنجره» بود. به دخترم گفتم: «چه زیبا می‌شود اگر این داستان را فیلم کنم!» و همان‌وقت دنبال فکرم را گرفتم. لوکیشن این فیلم و بیشتر فیلم‌های من، طبیعت زیبای طرقبه بوده است. با «اشکان ضیایی» که یکی از فیلم‌سازان و هنرمندان بنام استان است، همکاری را شروع کردیم. این فیلم به تصویر کشیده شد و همچنان جزو افتخارات من است که همیشه به آن می‌بالم.

از «شاپرک» تا «یکی برای همه»
بعد از آن، فیلم «شاپرک» را به تصویر کشیدم. همواره مدتی را در محیط موضوعی فیلم‌هایی که کار می‌کنم، قرار گرفته‌ام. این فیلم، داستان دو نفر نابیناست؛ می‌خواستم ثابت کنم دنیایی که نابیناها دارند، بسیار زیباتر از دنیایی است که ما با چشمان باز می‌بینیم. روشندلان رنگ‌ها را بسیار زیبا تشخیص می‌دهند و احساسات درونی آن‌ها خیلی زیباتر از ماست که من، این موضوع را در «شاپرک» به‌تصویر کشیده‌ام. این فیلم در پارک وکیل‌آباد فیلم‌برداری شد و خاطرات بسیار زیبایی از زندگی در خوابگاه نابینایان را تجربه کردم تا توانستم راه و روش زندگی این دوستان را پیدا کنم.

بعد از آن، فیلم «بومِرنگ» را ساختم؛ داستان، مربوط به ساعت درس نقاشی یک کلاس است که بچه‌ها آنچه را در قلبشان است، روی کاغذ آورده‌اند.

fathollah sheybani1

دو تا مستند هم ساخته‌ام؛ یک مستند کوتاه با عنوان «خاله قزی» که در کاشمر فیلم‌برداری کردم. مستند بلند «مامان فروغ» از دیگر کارهایم است. آخرین کارم هم مستند بسیار زیبای «فرهنگ» است که در آن از یک فرد معلول فیلم‌برداری کرده‌ایم. از دیگر فیلم‌های من، «شاید دوباره» مربوط به معجزه‌ای از امام‌رضا(ع) است که برای خودم اتفاق افتاده بود و مجبور شدم در آن بازی کنم. این فیلم در جشنواره فجر در سینماهویزه به نمایش درآمد. «شاید دوباره» و یکی دیگر از کارهای بسیار زیبا از نظر خودم، با عنوان «فرشته‌ها بال ندارند» اخیرا در اجلاس سران نماز پخش شد و افتخاری برای من است که این فیلم از میان کارهای زیادی که برایشان رسیده بود، در رتبه خوبی قرار گرفت و برای مقامات کشورمان به نمایش درآمد. از کارهای دیگرم باید به اثری تبلیغاتی با عنوان «یکی برای همه» اشاره کنم که کار مشترک ایران و کره بود که برای آن‌ کشور فیلم‌برداری کردیم و فرستادیم. در بیشتر آثارم، کارگردانی و تهیه‌کنندگی کار با خودم بوده است و در چند تا از فیلم‌هایم هم بازی کرده‌ام.

جایزه من؛ تلنگری حتی برای یک نفر!
همه کارهایی که تولید کرده‌ام با خواست خدا و یاری دوستانی که با من همکاری کردند، به جشنواره یا برنامه‌هایی راه پیدا کرده است؛ در حال‌ حاضر نیز «فرشته‌ها بال ندارند» مهمان جشنواره «اُوِرهازِن» آلمان است که امیدواریم به جایگاه خوبی دست پیدا کند.

۱۲فیلمی که ساختم، از پنج جشنواره داخلی جایزه و لوح تقدیر دریافت کردند و در جشنواره اسپانیا، جشنواره مسلمانان انگلیس و جشنواره‌های خارجی دیگر هم مطرح شده‌اند.

خوشحالم که همیشه خداوند یار من بوده و فیلم‌هایم به جاهایی راه پیدا کرده‌اند که انتظار داشتم. من این موفقیت را مدیون اعتقاد به خداوندی می‌دانم که همیشه یار و یاور من بوده است. جوایز و لوح تقدیر ممکن است ارزشمند باشد ولی ارزشمندتر از آن، راهی است که در پیش گرفته‌ام و دوست دارم داستان‌هایی که می‌نویسم تلنگری باشد، حتی برای یک نفر، که اگر همین یک نفر را منقلب کند، برایم کافی است و این بهترین لوح تقدیر و جایزه‌ای ارزشمند برای من خواهد بود.

shybaniمعجزه هنر درکنار تیغ جراحی
همواره گفته‌ام که هنر می‌تواند درکنار تیغ جراحی قرار گیرد. هنر درکنار حرفه پزشکی یا معلمی یا مهندسی می‌تواند نقش مکمل را بازی کند. البته شاید حرفه من تاحدودی روی فیلم‌هایی که می‌سازم، تاثیر گذاشته و ظرافتی که در پزشکی است، در کار هنری هم به کارم آمده باشد. ضمن اینکه احساس می‌کنم از وقتی که فیلم‌سازی را شروع کرده‌ام، رفتارم با بیمارانم خیلی متفاوت شده و بیشتر عاطفی شده‌ام. در پنج‌سال گذشته به چیزهایی دست پیدا کرده‌ام که شاید در عمرِ بیش از پنجاه‌شصت‌ساله‌ام که خداوند به من داده است، هرگز به آن‌ها نرسیده بودم و این تحفه ارزشمند، همان پشت‌صحنه‌هایی است که حین کار برایم اتفاق افتاد.

برای تهیه فیلم «فرشته‌ها بال ندارند»، یکی‌دوماهی را در کویر زندگی کردیم؛ شب‌های کویر بسیار پرستاره است و به‌علت اینکه هوا صاف است، ستاره‌ها پایین به‌نظر می‌رسند؛ طوری‌که آسمان به سفیدی می‌زند. ساعت ۲:۳۰صبح در کویر مشغول فیلم‌برداری بودیم و سرمای وحشتناکی بود. در این فیلم، به‌عنوان پزشکی که از پرواز جامانده فقط با کراوات و کت‌‌وشلوار بازی می‌کردم و سرمای شبانه کویر گاهی تقریبا مرا بیهوش می‌کرد.

در فیلم، یک مادر به‌عنوان فرشته اول و پزشکی که به‌عنوان فرشته دوم در کویر بچه‌ای را مداوا می‌کند، نقش‌آفرینی می‌کنند. در آن لحظات با حسی چنان قوی کار می‌کردیم که شاید باور نکنید که هنگام فیلم‌برداری ما انگار برای یک لحظه تمام ستاره‌ها رفتند و دو تا ستاره مانند دو فرشته نورانی جلوی دوربین آمدند؛ این صحنه اشک دوستان را درآورد. این اتفاق عجیب در فیلم من فوق‌العاده موردتوجه قرار گرفته است و هرکس فیلم را می‌بیند، این دو ستاره برایش جالب‌ توجه است. همچنین در یکی از فیلم‌هایم، کودک بی‌سرپرستی را به بازی گرفتم که باعث شد یک خانواده خوب، او را در فیلم ببینند و به فرزندی بگیرند که همین برگ برنده، برای همیشه من کافی‌ است.

رمز موفقیت
بیشتر سوژه‌ فیلم‌هایم که نویسنده اکثرشان خودم بوده‌ام، اجتماعی و حاصل دیدن‌ها و شنیدن‌های مستقیم و غیرمستقیم خودم و دوستانم هستند. در همه کارهایم تِم مذهبی وجود دارد؛ همیشه سعی کرده‌ام به‌دلیلی، حضور خداوند را در فیلم‌هایم نشان دهم که یکی از رموز موفقیتم همین است.

دخترانم مشوقم هستند
خانواده همیشه مشوق من بوده‌اند و هیچ‌گاه سد راهم نبوده‌اند. دو دختر به نام‌های «عسل» و «نیلوفر» دارم که فوق‌العاده در پیشرفت کارهای هنری‌ام موثر بوده‌اند. انتخاب موزیک فیلم «فرشته‌ها بال ندارند» که موفقیت‌های بسیاری داشته با نیلوفر بود و پابه‌پای من در کویر به‌عنوان مدیر تولید زحمت کشید. دخترانم علاقه خیلی زیادی به کارهایم دارند و مشوقم هستند ولی هیچ‌گاه دوست ندارند به حرفه پزشکی وارد شوند و هیچ‌کدام علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌های پزشکی نیستند. عسل دورادور مرا راهنمایی می‌کند و ایده می‌دهد و نیلوفر هم در‌کنارم است.

«تندیس هنر»؛ فضای امنی برای هنرمندان
به‌جرئت می‌توانم بگویم استعدادهایی که استان خراسان دارد، در هیچ‌جای ایران نیست. از گذشته‌های دور بیشتر دانشمندان و هنرمندان بزرگ کشور از خطه خراسان بوده‌اند ولی متاسفانه راه رشد برای هنرمندان امروز باز نیست و من از مسئولان می‌خواهم که طریقی را برای بروز این استعدادها پیدا کنند.

من به‌عنوان موسس و مدیر شرکت سینمایی «تندیس هنر» که از سال‌۹۲ با موفقیت، فعالیت خود را آغاز کرده است، آمادگی کامل دارم با استفاده‌از ظرفیت‌های این شرکت، فضای امنی برای تمام علاقه‌مندان ایجاد و از آن‌ها دعوت کنم که بیایند و از این شرایط استفاده کنند. مسئولان هنری کشور باید ضمن کمک به کوتاه‌سازان عرصه فیلم در تامین هزینه‌های تولید، محیط‌هایی را آماده کنند که این فیلم‌ها به نمایش درآیند تا زیبایی‌های اجتماعی و فرهنگی کشور ما از این دریچه به چشم دنیا برسد.

هرگز فیلم بلند نمی‌سازم
هرگز به فکر ساخت فیلم بلند نبوده‌ام و فکر نمی‌کنم هیچ‌وقت هم این کار را انجام دهم؛ به دو دلیل: یکی اینکه توانایی مالی این کار را ندارم و هزینه بسیار زیادی خواهد داشت. دوم اینکه من به‌خاطر دلم کار می‌کنم و اگر روزی فیلم‌های من، اجازه پخش در جایی را پیدا نکند، در آرشیوم باقی می‌ماند و خودم می‌نشینم و گاهی آن را تماشا می‌کنم. ولی اگر فیلم بلند اجازه پخش نگیرد، فکر می‌کنم زندگی تقریبا نابود شده است. بنابراین هرگز به فکر تهیه فیلم بلند نیستم ولی آمادگی این را دارم که با دوستان فیلم‌ساز همکاری کنم.

گاهی شعر می‌گویم
به‌طورکلی، همه کارهای هنری از نقاشی، خط، موسیقی و سایر هنرها، همه به هم ارتباط دارند و می‌توانند مکمل و کمک یکدیگر باشند. با این نگاه، کتاب شعری را در دست چاپ دارم و گاهی شعر می‌گویم. در باغچه کوچکم، باغبانی می‌کنم و این کار را یکی از هنرهای بزرگ می‌دانم. گاهی برای دل خودم به موسیقی هم روی می‌آورم، عکاسی نیز می‌کنم و از این رهگذر، عکسی را به «جشنواره تعاون» ارسال کردم که جایزه گرفت.

«آفتاب لب بام» را می‌سازم
فیلم جدیدی با نام «آفتاب لب بام» در دست دارم که در آن، مادر سالمندی را به تصویر می‌کشم. کار پیش‌تولیدش انجام شده و از هفته آینده، فیلم‌برداری آن آغاز می‌شود. قرارداد یک کار دیگر هم در آنتالیتای ترکیه منعقد شده است و فکر می‌کنم کار بعدی من آنجا باشد.

شرایط شهر و محله‌تان تاثیری در شکل‌گیری فیلم‌های شما داشته است؟
بسیار. لوکیشن‌های من همیشه در همین شهر و منطقه است، اغلب در طرقبه و روستاهای اطراف. اصلا دلیل سکونت امروز من در طرقبه هم، حرف یکی از مسئولان اداره ارشاد اینجا بود. می‌گفت شما که همیشه در طرقبه هستید و فیلم‌هایتان را اینجا می‌سازید، ملکی هم که دارید، چه بهتر است که شرکتی در همین محله افتتاح کنید تا ما هم به آن افتخار کنیم. من به این محله و مردمش بسیار علاقه‌مندم و سعی می‌کنم در کارهایم به آن‌ها بپردازم.

تا‌به‌حال خواسته‌اید از دیگر ظرفیت‌های محله خود فیلم بسازید؟ اگر بسازید کدام جنبه محله را در نظر می‌گیرید؟
در اکثر فیلم‎ها از نابازیگرانی استفاده کرده‌ام که بومی محلاتی بوده‌اند که در آنجا زندگی کرده‌ام. با دهیاری اینجا هم مطرح کرده‌ام که بسیار دوست دارم فیلمی بسازم با موضوعی که در همین اقلیم و محدوده اتفاق بیفتد. در حال حاضر به ساخت مستندی مشغول هستم که تمام مشاغل این محدوده را شامل می‌شود و به آن‌ها می‌پردازد؛ باغبان‌ها و گل‌سراهایی را هم که در بولوار وکیل‌آباد تا طرقبه تعدادشان کم نیست، درنظر دارد. یقین دارم که خود من طی این صحبت‌ها چیزهای زیادی یاد خواهم گرفت.

چرا از ابتدا به سمت فیلم‌سازی نرفتید؟
زمانی‌که فعالیت هنری را شروع کردم، خیلی دوست داشتم آن را ادامه دهم. به پزشکی فکر نمی‌کردم. یکی از دوستان در آن زمان، نصیحتی کرد که من امروز بسیار سپاسگزارش هستم؛ گفت بدون درس امکان پیشرفت نداری! این حرف برای من تلنگری بود تا درس را جدی‌تر دنبال کنم. دور هنر را خط کشیدم و دنبال تحصیل رفتم. نتیجه‌اش را هم دیده‌ام؛ برای همین امروز گاهی که مادرانی، فرزندان خود را برای بازیگری می‌آورند یا خود یا همسرشان اظهار علاقه می‌کنند بازیگری را دنبال کنند، به آن‌ها توصیه و سفارش می‌کنم اگر درسشان را ادامه ندهند و تحصیلات نداشته باشند، به جایی که استحقاقش را دارند، نمی‌رسند. به‌طور قاطع می‌گویم خودم اگر تحصیلاتی نداشتم، نه هرگز می‌توانستم شرکت فیلم‌سازی داشته باشم و نه حتی فیلم بسازم. بدون تحصیل هیچ‌کدام از کارهایی که کرده‌ام، ممکن نبود.

برگرفته از وبسایت خبری دندانه

نوشته عـالم باهنـر/ گفتگو با دکتر فتح‌الله شیبانی، دندان‌پزشک و فیلم‌ساز اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d8%b9%d9%80%d8%a7%d9%84%d9%85-%d8%a8%d8%a7%d9%87%d9%86%d9%80%d8%b1-%da%af%d9%81%d8%aa%da%af%d9%88-%d8%a8%d8%a7-%d8%af%da%a9%d8%aa%d8%b1-%d9%81%d8%aa%d8%ad%e2%80%8c%d8%a7%d9%84%d9%84%d9%87-%d8%b4/feed/ 0 fathollah sheybani1 shybani
درگذشت مدیر سابق مرکز تحقیقات کلینیکی کولگیتhttps://draslani.com/%d8%af%d8%b1%da%af%d8%b0%d8%b4%d8%aa-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%d8%a8%d9%82-%d9%85%d8%b1%da%a9%d8%b2-%d8%aa%d8%ad%d9%82%db%8c%d9%82%d8%a7%d8%aa-%da%a9%d9%84%db%8c%d9%86%db%8c%da%a9%db%8c/ https://draslani.com/%d8%af%d8%b1%da%af%d8%b0%d8%b4%d8%aa-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%d8%a8%d9%82-%d9%85%d8%b1%da%a9%d8%b2-%d8%aa%d8%ad%d9%82%db%8c%d9%82%d8%a7%d8%aa-%da%a9%d9%84%db%8c%d9%86%db%8c%da%a9%db%8c/#respond Thu, 23 Mar 2017 01:36:29 +0000 https://draslani.com/%d8%af%d8%b1%da%af%d8%b0%d8%b4%d8%aa-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%d8%a8%d9%82-%d9%85%d8%b1%da%a9%d8%b2-%d8%aa%d8%ad%d9%82%db%8c%d9%82%d8%a7%d8%aa-%da%a9%d9%84%db%8c%d9%86%db%8c%da%a9%db%8c/ دکتر ویرجینیا مانسول بارنز Virginia Monsul-Barnes، دندان‌پزشک و مدیر سابق مرکز تحقیقات کلینیکی کمپانی کولگیت، صبح روز بیست و یکم مارس ۲۰۱۷، پس از چهار سال دست و پنجه نرم کردن با سرطان، در سن پنجاه و چهارسالگی درگذشت. دکتر مانسول بارنز که در شهر سامرویل در ایالت ماساچوست به دنیا آمده و بزرگ شده […]

نوشته درگذشت مدیر سابق مرکز تحقیقات کلینیکی کولگیت اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
دکتر ویرجینیا مانسول بارنز Virginia Monsul-Barnes، دندان‌پزشک و مدیر سابق مرکز تحقیقات کلینیکی کمپانی کولگیت، صبح روز بیست و یکم مارس ۲۰۱۷، پس از چهار سال دست و پنجه نرم کردن با سرطان، در سن پنجاه و چهارسالگی درگذشت.

دکتر مانسول بارنز که در شهر سامرویل در ایالت ماساچوست به دنیا آمده و بزرگ شده بود، تنها فرزند خانواده‌ بود و پدری پزشک و مادری پرستار داشت که از آنان هوش سرشار و اراده پولادین به ارث برده بود.ASB159278-1_20170320 ویرجینیا پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان، مشغول به تحصیل در رشته زیست‌شناسی و شیمی در دانشگاه دلاورDelaware شد و سال ۱۹۸۴ مدرک کارشناسی‌اش را از این دانشگاه دریافت کرد. او سپس به دانشگاه جورج تاون رفت و در این دانشگاه دندان‌پزشکی خواند و همچنین در سال ۲۰۰۶، مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته بیوشیمی دریافت کرد.

این جراح دندان‌پزشک، در سال ۱۹۹۰، با تأسیس مطب، به‌عنوان دندان‌پزشک خانواده شروع به کار کرد و نه سال به این فعالیت ادامه داد. سپس در سال ۲۰۰۰، به دنبال دعوت جیمز نورفلیت James Norfleet، مدیر اجرایی کولگیت، به عنوان مدیر تحقیقات کلینیکی در این کمپانی مشغول به کار شد و سال ۲۰۱۰ به سمت دستیار مدیر تحقیقات نائل آمد.
دکتر بارنز در این دوران، تحت سرپرستی دکتر بیل دویزیو Bill Devizio، تائو زو Tao Xu، سوزان هرلیس Susan Herles و مک موریسون Mack Morrison قرار داشت که همگی آنان به عنوان معروف‌ترین و بهترین دانشمندان علم بیماری‌های پریودنتال، به دنبال راه‌حل‌های مناسب برای درمان این دسته از بیماری‌ها که تصور می‌شود بر هر عاملی از جمله دیابت و بیماری‌های قلبی تا تولد نوزاد نارس اثر می‌گذارند بودند. اوج موفقیت این گروه تحقیقاتی، زمانی بود که ترکیبات ابداعی آنان که قابلیت مهار کردن پروتئین‌های کاهش دهنده تراکم استخوان و پریو را داشت، در آمریکا گواهی ثبت اختراع گرفت.

دکتر ویرجینیا مانسول بارنز در واپسین سال‌های فعالیتش، تحقیقات بین‌المللی کمپانی کولگیت در حوزه بیماری‌های پریودنتال را که گستره‌ آن از آسیا تا آمریکای جنوبی در بر می‌گرفت مدیریت می‌کرد. او که چهار سال واپسین عمرش را در Sea Girt که روستایی در شهرستان مون ماوت در ایالت نیوجرسی است گذرانده بود، روز پنج‌شنبه، بیست و سوم مارس در این روستا به خاک سپرده می‌شود.
منبع: patch.com

برگرفته از وبسایت خبری دندانه

نوشته درگذشت مدیر سابق مرکز تحقیقات کلینیکی کولگیت اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d8%af%d8%b1%da%af%d8%b0%d8%b4%d8%aa-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%d8%a8%d9%82-%d9%85%d8%b1%da%a9%d8%b2-%d8%aa%d8%ad%d9%82%db%8c%d9%82%d8%a7%d8%aa-%da%a9%d9%84%db%8c%d9%86%db%8c%da%a9%db%8c/feed/ 0 ASB159278-1_20170320
دندان‌پزشکی جهادی/ درباره فعالیت بنیاد نورآوران سلامتhttps://draslani.com/%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86%e2%80%8c%d9%be%d8%b2%d8%b4%da%a9%db%8c-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d8%af%db%8c-%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%81%d8%b9%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%aa-%d8%a8%d9%86%db%8c%d8%a7/ https://draslani.com/%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86%e2%80%8c%d9%be%d8%b2%d8%b4%da%a9%db%8c-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d8%af%db%8c-%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%81%d8%b9%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%aa-%d8%a8%d9%86%db%8c%d8%a7/#respond Thu, 23 Mar 2017 01:19:31 +0000 https://draslani.com/%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86%e2%80%8c%d9%be%d8%b2%d8%b4%da%a9%db%8c-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d8%af%db%8c-%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%81%d8%b9%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%aa-%d8%a8%d9%86%db%8c%d8%a7/ گفتگو با دکتر مجید صنعت‌خانی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد روزنامه شهرآرا: بنیاد نورآوران سلامت یکی از نهادهای غیرانتفاعی است که خدمات درمانی را به شکل رایگان به مردم مناطق محروم ارایه می‌کنند. این بنیاد زیر نظر مستقیم دکتر حسن‌هاشمی قاضی زاده وزیر بهداشت فعالیت می‌کند.دکتر مجید صنعت خانی جزء کسانی هستند که […]

نوشته دندان‌پزشکی جهادی/ درباره فعالیت بنیاد نورآوران سلامت اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
گفتگو با دکتر مجید صنعت‌خانی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

روزنامه شهرآرا: بنیاد نورآوران سلامت یکی از نهادهای غیرانتفاعی است که خدمات درمانی را به شکل رایگان به مردم مناطق محروم ارایه می‌کنند. این بنیاد زیر نظر مستقیم دکتر حسن‌هاشمی قاضی زاده وزیر بهداشت فعالیت می‌کند.
دکتر مجید صنعت خانی جزء کسانی هستند که در اولین قدم‌ها با این گروه همراه بودند. برای آشنایی با فعالیت این بنیاد به گفتگو با ایشان پرداختیم که در ادامه می‌خوانید:

majid sanatkhani

تا جایی‌که ما اطلاع داریم شما جزو هسته اولیه و بنیان‌گذاران خیرین نورآوران سلامت هستید که زیر نظر مستقیم وزیر بهداشت به مناطق محروم شکل گرفت درست است؟
ایده کلی راه‌اندازی نورآوران سلامت بر می‌گردد به سال‌ها پیش زمانی که آقای دکتر‌‌ قاضی‌زاده هاشمی به همراه چند نفر از همکاران برای معاینه و درمان افراد محروم از خدمات چشم پزشکی، به منطقه بشاگرد سفر کردند.
در نهایت به همت ایشان و چند نفر از خیرین، درمانگاهی را در آن محل تجهیز و راه‌اندازی شد. اما نکته مهم در این خصوص آن بود که راه‌اندازی درمانگاه و اتاق عمل برای رشته‌هایی همچون چشم پزشکی که به تجهیزات زیاد و گران قیمت نیاز دارند، در مناطق کم‌جمعیت منطقی به نظر نمی‌رسید. زیرا علاوه بر هزینه زیاد راه‌اندازی و نگهداری، تأمین نیروی متخصص برای چنین مراکزی که جمعیت کمی را تحت پوشش قرار می‌دهند، به راحتی قابل انجام نبود.

این موضوعات باعث شد تا آقای دکتر تیمی را مسئول بررسی امکان راه‌اندازی سیستم درمانی قابل حمل و متحرک برای ارائه خدمات درمانی در مناطق محروم کند. این تیم با انجام سفر به کشورهای مختلف و بازدید از کلینیک‌ها و اتاق‌های عمل متحرک در این کشورها نهایتا تصمیم گرفت تا با ساخت یک مجموعه درمانی متحرک در کشور، این نیاز را برطرف کند.
البته خوب است اشاره کنم که مجموعه‌های درمانی متحرک در کشورهای مختلف جهان، به ویژه کشورهای پهناور با گستره جغرافیایی وسیع موضوع رایجی است و چه در قالب انتفاعی و چه خیریه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. ایالات متحده آمریکا، هند، ترکیه و عربستان ازجمله کشورهایی هستند که از چنین امکانات درمانی بهره می‌برند.

ظاهرا از سال ۷۸ هم کار برای درمان دهان و دندان هم کلید خورده است و شما هم خود جزء پزشکانی هستید که کاملا جهادی وارد این کار شدید؟
ساخت اولین کلینیک متحرک به عنوان کلینیک دندان پزشکی در سال ۱۳۸۷ کلید خورد و بعد از آن یک دستگاه تریلی با کاربری درمانگاه چشم پزشکی و یک دستگاه نیز با کاربری اتاق عمل چشم ساخته شدند.
با وجود این که اولین تجربه ساخت این نوع واحدهای درمانی بر روی تریلی در ایران بود، اما سعی شد تا ضمن انجام یک طراحی مناسب و زیبا، استانداردهای درمانی نیز در آنها رعایت شود. به عنوان مثال یک دستگاه تهویه دارای فیلترهای هپا با هوادهی مناسب برای تأمین هوای استریل داخل تریلی اتاق عمل تهیه و در این تریلی نصب شد. استفاده از میکروسکوپ سقفی، ماشین بیهوشی و سایر امکانات مورد نیاز، این تریلی را به یک اتاق عمل مدرن و مجهز تبدیل کرده است.

اولین سفر شما از کجا آغاز شد و چه مدت در هر منطقه محروم باقی می‌مانید؟
در سفرهای مجموعه نورآوران سلامت که از خواف در استان خراسان جنوبی آغاز شد، تریلی‌ها برای مدت ۳ تا ۴ماه در یک منطقه محروم مستقر می‌شوند و تیم‌های درمانی شامل دندان‌پزشک، چشم‌پزشک و اپتومتریست و سایر همکاران به محل اعزام شده و خدمات درمانی دندانپزشکی و چشم‌پزشکی را ارائه می‌دهند.
همه خدمات دندان پزشکی و نیز خدمات چشم‌پزشکی اعم از ویزیت، تحویل دارو، عینک و جراحی، همگی به رایگان انجام شده و حتی امکانات جابه‌جایی برای انتقال بیماران از روستاهای اطراف برای دریافت خدمات درمانی نیز به رایگان در اختیار ایشان قرار می‌گیرد.

مجموعه نورآوران سلامت تا کنون به ده‌ها منطقه کشور سفر نموده اند و در سال ۱۳۹۲ مجموعه دوم نورآوران با امکانات مشابه، تجهیز و راه اندازی شد تا بتوانند همزمان در دو نقطه کشور ارائه دهنده خدمت باشند.
اضافه شدن تریلی‌های پشتیبانی به این مجموعه در سال ۱۳۹۲، نورآوران سلامت را حتی از برق منطقه نیز بی نیاز کرد و این مجموعه توانسته است با استفاده از ژنراتور مستقر در تریلی پشتیبانی، حتی برق مورد نیاز خود را تأمین کرد.
همت و غیرت همکاران چشم پزشک، دندان پزشک، متخصص بیهوشی، اپتومتریست و سایر کادر درمانی در همراهی با آقای دکتر‌هاشمی باعث شده است تا این مجموعه بتواند منشأ خدماتی ارزشمند و نوآورانه در عرصه درمان نیازمندان و محرومان کشور باشد.

تاجایی‌که اطلاع داریم این حرکت در شروع با حضور تعداد کمی پزشک آغاز شده است اما این روزها تا۶۰۰ پزشک هم رسیده است خودتان تاثیر این کار را چه در بحث فرهنگی و چه روحیه جهادی و انقلابی چطور می‌بینید؟
ما سال‌ها پیش روند رشد جهاد سازندگی را داشتیم که متاسفانه با ادغام آن با جهاد کشاورزی خیلی از کارهای ارزنده این نهاد کمرنگ شد شاید نورآوران سلامت قدمی نو برای احیای همان روحیه جهادی باشد و پزشکان با ارائه خدمات رایگان در مناطق محروم بتوانند از آسیب‌های بیشتر به بدنه کشور جلوگیری کنند.
چیزی که امروز می‌تواند نورآوران سلامت را با قوای بیشتری پابرجا نگه دارد حضور حداکثری پزشکان در این امر جهادی است ما نه تنها در بخش درمان که در بحث پیشگیری و آموزش هم می‌توانیم در این مناطق در مدت حضورمان تاثیر گذار باشیم.

الان اگر فرهنگ پیشگیری در کشور به طور نهادینه آموزش داده شود خیلی از هزینه‌های جانبی جهت درمان حذف می‌شود.

متاسفانه مشکلات زندگی در مناطق محروم به اندازه ای است که افراد فرصت آموزش دیدن یا علم آموزی را ندارند و ما با این حرکت کمک بزرگی به چرخه اقتصاد کشور هم خواهیم کرد کلا از اهداف مهم نور آوران سلامت آموزش بهداشت است و امیدواریم روزی برسد که نه تنها در بخش محروم کشور بلکه در سطح کشور برنامه‌های آموزش بیشتر از از درمان باشد.

الان خیلی از بیمه‌ها در سرتاسر دنیا در جهت پیشگیری قدم بر می‌دارند که اگر فرد در این راستا قدم بردارد حتما جایزه هم می‌گیرد پس به این فکر کنید همین تشویق تا چه اندازه می‌تواند کاربردی داشته باشد اما بیمه‌های ما این طور نیست.

برگرفته از وبسایت خبری دندانه

نوشته دندان‌پزشکی جهادی/ درباره فعالیت بنیاد نورآوران سلامت اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86%e2%80%8c%d9%be%d8%b2%d8%b4%da%a9%db%8c-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d8%af%db%8c-%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%81%d8%b9%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%aa-%d8%a8%d9%86%db%8c%d8%a7/feed/ 0 majid sanatkhani
همه چیز از کنگره FDI 2017 در مادریدhttps://draslani.com/%d9%87%d9%85%d9%87-%da%86%db%8c%d8%b2-%d8%a7%d8%b2-%da%a9%d9%86%da%af%d8%b1%d9%87-fdi-2017-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d8%a7%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%af/ https://draslani.com/%d9%87%d9%85%d9%87-%da%86%db%8c%d8%b2-%d8%a7%d8%b2-%da%a9%d9%86%da%af%d8%b1%d9%87-fdi-2017-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d8%a7%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%af/#respond Wed, 22 Mar 2017 11:49:49 +0000 https://draslani.com/%d9%87%d9%85%d9%87-%da%86%db%8c%d8%b2-%d8%a7%d8%b2-%da%a9%d9%86%da%af%d8%b1%d9%87-fdi-2017-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d8%a7%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%af/ تمام آنچه می‌خواهید از کنگره فدراسیون جهانی دندان‌پزشکی سال ۲۰۱۷ در اسپانیا بدانید پایگاه خبری دندانه: یکی از مهم‌ترین نشست‌های علمی مربوط به دندان‌پزشکی، کنگره جهانی دندان‌پزشکی است که امسال در مادرید برگزار می‌شود و شرکت در آن می‌تواند به بالا رفتن وزن علمی دست‌اندرکاران این حوزه کمک کند. اما سرچشمه این کنگره در کجاست؟ […]

نوشته همه چیز از کنگره FDI 2017 در مادرید اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
تمام آنچه می‌خواهید از کنگره فدراسیون جهانی دندان‌پزشکی سال ۲۰۱۷ در اسپانیا بدانید

پایگاه خبری دندانه: یکی از مهم‌ترین نشست‌های علمی مربوط به دندان‌پزشکی، کنگره جهانی دندان‌پزشکی است که امسال در مادرید برگزار می‌شود و شرکت در آن می‌تواند به بالا رفتن وزن علمی دست‌اندرکاران این حوزه کمک کند. اما سرچشمه این کنگره در کجاست؟

فدراسیون جهانی
سال‌ها پیش از آن که سازمان بهداشت جهانی تاسیس شود، فدراسیون جهانی دندان‌پزشکی یا FDI کار خود را در سال ۱۹۰۰ آغاز کرد. این سازمان مدت‌ها پیش از تدوین اسناد آموزشی سازمان بهداشت جهانی، سرفصل‌هایی آموزشی برای حرفه دندان‌پزشکی تدوین کرد و تلاش کرد که مراقبت از سلامت دهان و دندان را در دنیا گسترش دهد.

تاریخچه
این فدراسیون در سال ۱۹۰۰ در پاریس تاسیس شد. شش دندان‌پزشک بزرگ به رهبری دکتر شارل گودون فرانسوی، این سازمان را تاسیس کردند. هدف آن برگزاری مداوم کنگره‌‌های دندان‌پزشکی برای پیش بردن این علم و تمرکز روی مسائلی مانند آموزش دندان‌پزشکی، بهداشت دهان و سلامت دندان‌ مردم بود. FDI در سال ۲۰۱۲، صدمین سالگرد تاسیسش را در هنگ‌کنگ جشن گرفت. اجلاس FDI در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ به ترتیب در شهرهای مکزیکو سیتی (مکزیک)، هنگ‌کنگ (چین)، استانبول (ترکیه)، دهلی نو (هند)، بانکوک (تایلند) و پوزنان (لهستان) برگزار شده است. این کنگره در سال جاری میلادی در شهر مادرید اسپانیا برگزار خواهد شد.

نماینده دندان‌پزشک‌ها
FDI بزرگ‌ترین سازمان جهان در حوزه دهان و دندان است. این سازمان نماینده اصلی بیش از یک میلیون دندان‌پزشک در سراسر دنیا است و کار آن توسعه سیاست‌های سلامت و برگزاری برنامه‌های آموزشی است. آنها صدایی متحد برای جامعه دندان‌پزشکی جهان هستند و از ترویج دندان‌پزشکی در سراسر دنیا حمایت می‌کنند. تقریبا ۲۰۰ کشور عضو FDI هستند و بیش از ۱۳۰ کشور هم عضو گروه‌های تخصصی این سازمان به شمار می‌روند.

fdi 2017 congressمرکز برگزاری کنگره FDI 2017
این کنگره امسال در «فریا د مادرید» برگزار می‌شود. این مرکز در شمال شرق مادرید واقع است و ده دقیقه با فرودگاه بین‌المللی مادرید (پاراخاس) فاصله دارد. فاصله آن با ایستگاه راه‌آهن شامارتین هم ده دقیقه است. این مرکز، سالن‌های بزرگ و اتاق‌های کنفرانس با اندازه‌های گوناگونی دارد. فاصله این مرکز با تاکسی از مرکز شهر ۱۵ دقیقه است و کرایه تاکسی حدود ۲۰ تا ۲۵ یورو می‌شود. همچنین فاصله آن از فرودگاه با تاکسی ۱۰ دقیقه است و حدود ۱۵ تا ۲۰ یورو باید هزینه تاکسی بپردازید.
فریا د مادرید میزبان نشست‌های بین‌المللی فراوانی بوده است و نقش مهمی در اقتصاد و تجارت پایتخت اسپانیا داشته است. این مرکز سالانه ۲ میلیارد دلار درآمد از راه گردشگری تجاری به مادرید می‌برد و ۴۰ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرده است. فریا د مادرید بیش از ۸۰ میلیون نفر را به مادرید کشانده است. محیط نمایشگاهی آن ۲۰۰ هزار متر مربع است.

هزینه شرکت در کنگره
هزینه شرکت در این کنگره به این ترتیب است:
ثبت‌نام تا ۱۰ خرداد ۱۳۹۶:
دندان‌پزشکان ۳۵۰ یورو، بهداشتکار دهان و دندان، کنیسین‌ها، درمانگر دندان ۲۰۰ یورو، دستیار دندان‌پزشک، کارمندان دفتری ۱۵۰ یورو، دانشجویان دندان‌پزشکی ۱۳۰ یورو، دانشجویان عضو فدراسیون دانشجویان دندان‌پزشکی اسپانیا ۱۱۰ یورو، نمایندگان تجاری و صنعتی ۱۳۰ یورو، کشورهای کم‌درآمد ۱۸۰ یورو، فرد همراه ۵۰ یورو
ثبت‌نام تا ۲۹ مرداد ۱۳۹۶:
دندان‌پزشکان ۴۵۰ یورو، بهداشتکار دهان و دندان، کنیسین‌ها، درمانگر دندان ۳۰۰ یورو، دستیار دندان‌پزشک، کارمندان دفتری ۲۰۰ یورو، دانشجویان دندان‌پزشکی ۱۸۰ یورو، دانشجویان عضو فدراسیون دانشجویان دندان‌پزشکی اسپانیا ۱۶۰ یورو، نمایندگان تجاری و صنعتی ۱۸۰ یورو، کشورهای کم‌درآمد ۲۳۰ یورو، فرد همراه ۵۰ یورو
ثبت‌نام در محل برگزاری کنگره:
دندان‌پزشکان ۵۰۰ یورو، بهداشتکار دهان و دندان، کنیسین‌ها، درمانگر دندان ۳۶۰ یورو، دستیار دندان‌پزشک، کارمندان دفتری ۲۵۰ یورو، دانشجویان دندان‌پزشکی ۲۳۰ یورو، دانشجویان عضو فدراسیون دانشجویان دندان‌پزشکی اسپانیا ۲۱۰ یورو، نمایندگان تجاری و صنعتی ۲۳۰ یورو، کشورهای کم‌درآمد ۲۸۰ یورو، فرد همراه ۵۰ یورو
کشورهای کم‌درآمد شامل این کشورها می‌شوند:
افغانستان، بنین، بورکینا فاسو، بوروندی، جمهوری آفریقای مرکزی، چاد، کومور، جمهوری دموکراتیک کنگو، اریتره، اتیوپی، گامبیا، گینه، گینه بیسائو، هاییتی، کره شمالی، لیبریا، ماداگاسکار، مالاوی، مالی، موزامبیک، نپال، نیجر، رواندا، سنگال، سیرالئون، سومالی، سودان جنوبی، تانزانیا، توگو، اوگاندا و زیمبابوه.
هزینه ثبت نام در کنگره شامل موارد زیر می‌شود:
گردن‌آویز کنگره، حضور در برنامه‌های کنگره، حضور در جلسات علمی و منطقه نمایشگاهی، حضور در مراسم افتتاحیه، دریافت تمامی اسناد علمی. همچنین هزینه افراد همراه شامل این موارد است: گردن‌آویز کنگره، مجوز ورود به منطقه نمایشگاه، حضور در مراسم افتتاحیه و تور شهر مادرید.

ساختار کنگره
برنامه‌های کنگره جهانی دندان‌پزشکی در دوره‌های مختلف تفاوت می‌کند، اما بخش‌های اصلی آن به این ترتیب است:

برنامه علمی
برگزاری مجمع عمومی و دیگر جلسات تجاری FDI و پارلمان جهانی دندان‌پزشکی FDI
نشست انجمن جهانی دهان و دندان
نمایشگاه جهانی دهان و دندان

برنامه‌های اجتماعی
جلسات علمی با همکاری کمیته آموزش و کمیته سازمان‌دهی کشور میزبان برگزار می‌‌شود تا یک برنامه علمی متنوع با سخنرانی افراد مختلف ترتیب داده شود.
همچنین کنگره در زمانی از سال برگزار می‌شود که مجمع عمومی هم در آن باشد. بیش از ۳۰۰ نماینده FDI در روزهای کنگره گرد هم می‌آیند تا تصمیماتی بگیرند که روی آینده دندان‌پزشکی تاثیر می‌گذارد. همچنین در جریان کنگره، پنج کمیته گرد هم می‌آیند تا روی پروژه‌هایی صحبت کنند که در طول سال قرار است روی‌شان کار کنند. همچنین زمان جلسه سالانه بخش‌های مختلف FDI و سازمان‌های محلی هم هم‌زمان با کنگره است.

برنامه کنگره
کنگره در تاریخ ۷ شهریور آغاز می‌شود و چهار روز به طول می‌انجامد. ساعت ۹ صبح روز سه‌شنبه، ۷ شهریور، برنامه علمی دارد. همچنین نمایشگاه از ۹ تا ۱۸ برگزار می‌شود، اما مراسم افتتاحیه در عصر برگزار می‌شود: در ساعت ۱۸.

برنامه‌های علمی در سه روز بعد هم ادامه دارد و در چهارشنبه، از ساعت ۹ صبح آغاز شده و دو برنامه علمی دیگر در ساعت‌های ۱۰:۳۰ تا ۱۱:۳۰ و ۱۲ تا ۱۳ برگزار می‌شود. دو برنامه علمی هم در ساعات پس از ناهار است: ۱۵ تا ۱۶، و ۱۶:۳۰ تا ۱۷:۳۰. برنامه‌ها در پنجشنبه ادامه دارند و سرانجام در روز جمعه، ۱۰ شهریور در ساعت ۱۷:۳۰ به پایان می‌رسند.
کنگره جهانی FDI در کل، برنامه‌های علمی، نمایشگاه‌های تجاری و یک انجمن بین‌المللی درباره بررسی و بحث در زمینه پیشرفت‌های سلامت دندان، بهداشت دهان و دندان و دیگر موضوعات مربوط به اهداف FDI را در دستور کار دارد. این کنگره فرصتی برای تقویت روابط بین سازمان‌های دندان‌پزشکی، افراد شاغل در این حوزه و کشورهای دنیا است.

نشست انجمن جهانی دهان و دندان
انجمن جهانی دهان و دندان از سال ۲۰۱۲ در هنگ‌کنگ آغاز به کار کرد. این انجمن از مدل اجلاس اقتصادی داووس الهام گرفته است و در راستای پروژه ویژن ۲۰۲۰ است. در جریان این انجمن، جلساتی با سخنرانانی با پیش‌زمینه‌های مختلف برگزار می‌شود تا درباره موضوعات جهانی مرتبط با آینده بهداشت دهان و دندان بحث شود. این جلسه حدود یک ساعت طول می‌کشد و شامل ارائه‌های کوتاه (بدون اسلاید) می‌شود و سپس جلسات پرسش و پاسخ و بحث برگزار می‌شود.
هر کدام از این جلسات درباره موضوعات جهانی مرتبط با دندان‌پزشکان و همچنین جامعه است. هدف این است که اعضای FDI آموزش ببینند و با ایده‌هایی رویارو شوند که در کنگره‌های دندان‌پزشکی به آنها رسیدگی نمی‌شود. آنها قرار است با افرادی دیدار کنند که در رویدادهای معمول دندان‌پزشکی با آنها روبه‌رو نمی‌شوند.
این موضوع اولین بار در هنگ‌کنگ مطرح شد. در نشست‌ها، معمولا این افراد حضور می‌یابند:
یک نماینده از یک سازمان بین‌المللی (سازمان بهداشت جهانی، سازمان ملل، یونیسف، …) یا از یک سازمان سیاسی (وزارت بهداشت، وزارت محیط زیست، وزارت اقتصاد، …)
یک نماینده از صنعت بهداشت دهان و دندان
یک یا دو نماینده از اعضای FDI
یک نماینده از یک سازمان غیردندان‌پزشکی (متخصصان قلب، فناوری اطلاعات، …)

در این نشست‌ها درباره موضوعات زیر بحث می‌شود:
ویژن ۲۰۲۰ FDI
دندان‌پزشکی سبز و توسعه پایدار
پوسیدگی دندان

برنامه برای آینده این است که یک روز کامل به انجمن اختصاص پیدا کند. به اعتقاد برگزارکنندگان کنگره‌های FDI، این انجمن می‌تواند یک عامل کلیدی برای جذب مخاطبان در کنگره‌های بعدی باشد.
هر سال چنین نمایشگاهی برگزار می‌شود. در این نمایشگاه، شرکت‌های کوچک‌تر هم می‌توانند حضور داشته باشند و از فرصت استفاده کنند و بازارهای جدیدی برای خود بیابند.
در کنگره‌های جهانی FDI، اغلب مدیران ارشد شرکا حضور می‌یابند و با رهبران FDI دیدار می‌کنند.
در کنگره جهانی همچنین مراسمی مانند افتتاحیه، شام کنفرانس و البته یک شب در شهر برگزار می‌شود. در کل، کنگره پنجره‌ای عالی برای تبلیغ شهری است که کنگره در آن برگزار می‌شود. بسیاری از بازدیدکنندگان بین‌المللی و محلی ترجیح می‌دهند که سفر خود را چند روز بیشتر ادامه دهند و از شهری که در آن هستند بیشتر بازدید کنند.

سخنرانی‌ها
موضوع برنامه‌های علمی کنگره مادرید هنوز مشخص نشده است، اما برخی سخنرانی‌ها از هم‌اکنون مشخص است. در میان سخنرانی‌های پزشکان اسپانیایی می‌توان به این‌ها اشاره کرد:
دکتر ادواردو آنیتوا، جراح، «درمان بیولوژیک سوکت دندان پس از کشیدن: چرا و چگونه»
دکتر فرناندو آئوتران، دندان‌پزشک زیبایی، «تکامل کامپوزیت‌ها برای بخش جلویی، از ابتدای قرن بیست و یکم تا امروز»
پروفسور خوسه بیسنته باگان، طب دهان، «اختلالات بدخیم بالقوه در حفره دهانی: لکوپلاکیای دهانی»
پروفسور خوان بلانکو، جراح، «از دست دادن استخوان حاشیه به عنوان فاکتوری کلیدی در شناسایی پری‌ایمپلنت»
در میان سخنرانی‌های افراد خارجی هم می‌توان به این افراد اشاره کرد:
انریکه آکاستا جیو، مکزیک، ایمنی بیمار، «چالش افزایش ایمنی در بیماران در کلینیک‌های دندان‌پزشکی»
پروفسور پاتریک فینبار آلن، سنگاپور، دندان‌پزشکی بازسازی، «رهیافتی مبتنی بر ریسک در زمینه بازسازی دندان‌های افراد مسن»
پروفسور ادواردو چکوتی، آرژانتین، پاتولوژی دهانی، «مطب پاتولوژی دهانی، یک روز معمولی… موردهای بیماران کودک، نوجوان و بزرگسال»
در کل در این کنگره، تاکنون مشخص شده که ۲۸ نفر از اسپانیا و ۴۳ نفر از کشورهای خارج از اسپانیا سخنرانی خواهند داشت.

در سال ۲۰۱۶، ۱۲ هزار نفر در کل برای شرکت در کنگره ثبت نام کردند. آنها از ۹۰ کشور دنیا آمده بودند. کنگره در سال ۲۰۱۶ چهار روز به طول انجامید و ۳۵۰ شرکت هم در نمایشگاه حضور یافتند. این کنگره در شهر پوزنان لهستان برگزار شد و استقبال گسترده‌ای از آن به عمل آمد.
آدرس سایت رسمی فدراسیون جهانی دندان‌پزشکی که اطلاعات مورد نیاز درباره کنگره را می‌توان در آن پیدا کرد، www.fdiworldental.org است.

برگرفته از وبسایت خبری دندانه

نوشته همه چیز از کنگره FDI 2017 در مادرید اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d9%87%d9%85%d9%87-%da%86%db%8c%d8%b2-%d8%a7%d8%b2-%da%a9%d9%86%da%af%d8%b1%d9%87-fdi-2017-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d8%a7%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%af/feed/ 0 fdi 2017 congress
داستان تکراری تشخیص‌های غلطhttps://draslani.com/%d8%af%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d8%aa%da%a9%d8%b1%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%aa%d8%b4%d8%ae%db%8c%d8%b5%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ba%d9%84%d8%b7/ https://draslani.com/%d8%af%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d8%aa%da%a9%d8%b1%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%aa%d8%b4%d8%ae%db%8c%d8%b5%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ba%d9%84%d8%b7/#respond Wed, 22 Mar 2017 04:34:49 +0000 https://draslani.com/%d8%af%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d8%aa%da%a9%d8%b1%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%aa%d8%b4%d8%ae%db%8c%d8%b5%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ba%d9%84%d8%b7/ دکتر مسعود حاتمی‌متخصص بیماری‌های دهان، فک و صورت یک روز آرام و خلوت، آقایی قد بلند با صورتی کشیده و با کت و شلوار وارد بخش شد. نگرانی در نگاهش موج می‌زد. یک پاکت نامه به دستم داد. موضوع نامه، مشاوره‌ای از بخش گوش و حلق و بینی بیمارستان … بود، که نشان می‌داد بیمار […]

نوشته داستان تکراری تشخیص‌های غلط اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
دکتر مسعود حاتمی‌
متخصص بیماری‌های دهان، فک و صورت

یک روز آرام و خلوت، آقایی قد بلند با صورتی کشیده و با کت و شلوار وارد بخش شد. نگرانی در نگاهش موج می‌زد. یک پاکت نامه به دستم داد. موضوع نامه، مشاوره‌ای از بخش گوش و حلق و بینی بیمارستان … بود، که نشان می‌داد بیمار با سابقه زخم‌های مزمن از چهار ماه پیش به آنجا مراجعه کرده است. ظاهرا در بخش گوش و حلق و بینی، از زخم‌های ناحیه خلفی دهانش، دوبار با بیهوشی، بیوپسی کرده بودند.
من و بقیه دستیار‌ها بیمار را به طور کامل معاینه کردیم. عرق سردی به تنم نشست. تصور آن چه ضربان قلبم را به شدت بالا می‌برد، باعث شد به سرعت استاد را برای معاینه به بالین بیمار بیاورم. استاد بخش هم با نظر ما موافق بود و خیلی سریع سیاهه‌ای را پر کرد و بیمار را جهت بررسی بیشتر ارجاع داد (تصاویر ۱ تا ۴ را ملاحظه فرمایید):
«استاد محترم فوق تخصص آلرژی/ ایمونولوژی با سلام و احترام بیمار آقای … که با شکایت از زخم‌های مزمن دهانی از ۴ ماه پیش … »

dr hatami
تصویر ۱: زخم destructive ناحیه کام نرم و ستونک لوزه‌ای خلفی (محل بیوپسی قبلی)

dr hatami2
تصویر ۲: زخم عمقی ناحیه خلف گونه سمت راست

dr hatami3
تصویر ۳: زخم ناحیه مارژین لثه دندان مولر اول فک بالا سمت چپ

dr hatami4
تصویر ۴: کاندیدیازس سودوممبران (برفک دهانی)

در معاینه، اولین چیزی که توجه ما را به خود جلب کرد، زخم عمیق چهار سانتی متری در ناحیه ستونک خلفی و کام نرم بود. این زخم محل بیوپسی‌های قبلی بود. پاسخ هیستوپاتولوژی در هر دو بار بیوپسی، چیزی به جز زخم غیر اختصاصی (Non-Specific ulcer) به شکل نسج گرانولاسیون و التهاب چرکی نبود. زخم‌های متعدد دیگری در نواحی مارژین لثه‌ها و مخاط گونه و مخاط لب پایین هم به چشم می‌خورد (تصویر ۲). در کام سخت هم با یک سری ضایعات سفید منتشر شده که با گاز کنده می‌شد، برخورد کردیم (تصویر ۴). کاندیدیازیس سودوممبرانوس یا Trush اولین تشخیص ما بود و در مورد زخم‌ها هم، در اولین تشخیصnecrotizing ulcerative stomatitis یا NUS به ذهن ما رسید.
این سوال ذهن همه همکاران بخش را درگیر خود کرده بود:
«چطور ممکن است بیماری میانسال، دارای دندان و بدون سابقه بیماری خاصی با آنمی‌میکروسیتر و لکوپنی، با تابلوی بالینی برفک شدید دهان و استوماتیت نکروز‌دهنده زخمی‌(NUS) مراجعه کند؟؟» چون معمولا کاندیدیازیس حفره دهان در افراد خیلی کم سن و سال (نوزادان) و در افراد خیلی سال‌خورده و در افراد خیلی بیمار دیده می‌شود. NUS هم معمولا در بیماران با ضعف سیستم ایمنی، شایع است.
چند روز بعد بیمار با جواب نامه مشاوره بخش ایمونولوژی/ آلرژی و یک سری آزمایش‌های مجدد به بخش مراجعه کرد. حدس ما متأسفانه درست بود. داخل نامه این طور نوشته شده بود:
«با توجه به آزمایش‌های پنل ایمونولوژی و یافته‌های ELISA و PCR، بیماری سندرم نقص سیستم ایمنی اکتسابی ناشی از ویروس HIV (AIDS) در بیمار تأیید می‌شود.»
در یک برگه دیگر هم تعداد CD4 بیمار را کمتر از ٢٠٠ نشان می‌داد و این یعنی بیمار وارد فاز ایدز (مرحله سوم بیماری) شده بود. همکاران پزشک، درمان‌های ضد ویروسی را برای بیمار شروع کرده بودند. بیمار یک ماه بعد هم برای پیگیری ضایعات دهانی مراجعه کرد. اکثر زخم‌های دهانی پس از شروع داروهای ضد ویروسی، بهبود پیدا کرده بود و زخم ناحیه تونسیل سمت چپ هم در حال ترمیم بود (تصاویر ۵ و ۶).
قانونی در مورد زخم‌های دهان می‌گوید که اگر زخمی بیش از دو هفته و پس از حذف عامل ایجاد کننده آن بهبود نیابد، بایستی بیوپسی و از نظر هیستوپاتولوژی بررسی شود (۱). علت طولانی شدن این زخم‌ها هم معمولا ناشی از وجود بدخیمی، عفونت‌های قارچی عمقی، ضعف سیستم ایمنی، وجود واکنش‌های افزایش حساسیت نوع ۳ (بیماری‌های اتوایمیون نظیر انواع پمفیگوس و انواع پمفیگویید) و ضایعات گرانولوماتوز (نظیر گرانولوماتوز وگنر) است (۲). در بیمار ما، وجود عفونت کاندیدای سودوممبران و مزمن شدن زخم‌های مولتی فوکال در نواحی لثه مارژینال و سایر مخاطات، ما را به سمت نقایص سیستم ایمنی سوق داد. بهتر است قبل از انجام هر گونه اقدام تشخیصی (بیوپسی) که ممکن است برای بیمار عارضه‌دار باشد، با متخصص بیماری‌های دهان مشاوره صورت گیرد؛ کاری که معمولا در بخش‌های بیمارستانی صورت نمی‌پذیرد. این بیمار اگر از همان اول به متخصص بیماری‌های دهان مراجعه می‌کرد، بدون نیاز به بیوپسی، جهت بررسی وضعیت سیستم ایمنی، ارجاع داده می‌شد و چند ماه راحت‌تر می‌توانست غذا بخورد و درد کمتری هم تحمل می‌کرد.
در این چند سال، با تشخیص‌های اشتباه و بیوپسی‌های بدون پایه علمی زیادی ‌از سوی همکاران پزشک برخورد داشته‌ام ولی باز هم به آنان حق می‌دهم. چون با این که شاید چهل سال از ورود رشته‌های بیماری‌های دهان به ایران می‌گذرد، هنوز بسیاری از همکاران پزشک از وجود این تخصص بی‌خبرند و ما هم هنوز باید منتظر تشخیص‌های دیر هنگام ضایعات سرطانی یا ضایعاتی مشابه بیمار مذکور باشیم. هنوز هم باید شاهد دست به دست شدن بی‌فایده بیماران با ضایعات دهانی بین همکاران دیگر رشته‌های بالینی باشیم. باشد که مسئولین برنامه‌ریزی درسی پزشکی به فکر راه‌اندازی بخش بیماری‌های دهان در بیمارستان یا برنامه‌های دیگری برای معرفی این رشته میان مردم باشند.

dr hatami5
تصویر ۵: بهبود زخم ناحیه مارژین لثه‌ای پس از مصرف داروهای ضد ویروسی

dr hatami6
تصویر ۶: ترمیم زخم گونه سمت راست

تشکر و تقدیر:
از همکاران محترم سرکار خانم دکتر ذکایی و سر کار خانم دکتر صلاح که در ویرایش مقاله همکاری کردند، تشکر و قدردانی دارم.

منابع:
۱-Bricker, S. L., et al. (1994). Oral diagnosis, oral medicine, and treatment planning, Lea & Febiger.
۲- Glick M. Burket’s oral medicine 12th ed.PMPH-USA,LTD shelton, CT.2015.

برگرفته از وبسایت خبری دندانه

نوشته داستان تکراری تشخیص‌های غلط اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d8%af%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d8%aa%da%a9%d8%b1%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%aa%d8%b4%d8%ae%db%8c%d8%b5%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ba%d9%84%d8%b7/feed/ 0 dr hatami dr hatami2 dr hatami3 dr hatami4 dr hatami5 dr hatami6
مخاطرات اسفندی یک دندان‌پزشکhttps://draslani.com/%d9%85%d8%ae%d8%a7%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d8%b3%d9%81%d9%86%d8%af%db%8c-%db%8c%da%a9-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86%e2%80%8c%d9%be%d8%b2%d8%b4%da%a9/ https://draslani.com/%d9%85%d8%ae%d8%a7%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d8%b3%d9%81%d9%86%d8%af%db%8c-%db%8c%da%a9-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86%e2%80%8c%d9%be%d8%b2%d8%b4%da%a9/#respond Wed, 22 Mar 2017 03:24:23 +0000 https://draslani.com/%d9%85%d8%ae%d8%a7%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d8%b3%d9%81%d9%86%d8%af%db%8c-%db%8c%da%a9-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86%e2%80%8c%d9%be%d8%b2%d8%b4%da%a9/ خاطرات یک دندان‌پزشک واقعی: ۲۶ اسفند ماه ستم دیدن و تلخی چشیدن ما دندان‌پزشکان است. عید برای همه عید است و برای دندان‌پزشک جماعت ماه تدبر و تفکر در آزمایشات الهی که در قالب مشکلات کاری و مالی و اداری و … زندگی دندان‌پزشکان را سیبل قرار می‌دهد.در اسفند ماه برخی از مردم ناگهان به […]

نوشته مخاطرات اسفندی یک دندان‌پزشک اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
خاطرات یک دندان‌پزشک واقعی: ۲۶

اسفند ماه ستم دیدن و تلخی چشیدن ما دندان‌پزشکان است. عید برای همه عید است و برای دندان‌پزشک جماعت ماه تدبر و تفکر در آزمایشات الهی که در قالب مشکلات کاری و مالی و اداری و … زندگی دندان‌پزشکان را سیبل قرار می‌دهد.
در اسفند ماه برخی از مردم ناگهان به وجود عضوی از اعضای بدن به نام دندان داخل دهان خود پی‌ می‌برند که از قضا در همین ماه دچار نقص شده است و باید در اسرع وقت توسط دندان‌پزشک درمان شود. از آن‌جایی هم که دندان‌پزشکان باعث و سبب این همه مشکلات دندان‌درد و پوسیدگی هستند، وظیفه دارند که زمان خود را با زمان بیمارانی که هزاران گرفتاری مهم‌تر از دندان‌هایشان در شب عید دارند هماهنگ کنند و به یاری ایشان بشتابند. روکش‌ها را شب عید تحویل دهند و دست‌دندان را یک هفته‌ای بسازند و ایمپلنت‌ها را یک‌ماهه استئواینتگره کنند.
در این میان حضور در مطب دو ساعت بعد از ساعت تعیین شده وقت قبلی به دلیل ترافیک شب عید، فراموش کردن وقت درمان و کنسل کردن درست سی ثانیه قبل از ساعت درمان اموری عادی و توجیه پذیر هستند و دندان‌پزشکی که این مشکلات بیماران را درک نکند و ضمن ابراز همدردی با بیمار، درمان بیمار را در اسرع وقت، خارج از نوبت کاری، نصفه‌شب، شب چهارشنبه سوری یا یک ربع مانده به تحویل سال نو انجام ندهد، آدم بی‌وجدانی است که اخلاق پزشکی و این دست حرف‌ها را قورت داده و پشت بندش یک لیوان آب انار ملس هم نوش جان کرده است.

از طرف دیگر در این ماه به صغیر و کبیر، دارا و ندار، کچل و هیپی، باکلاه و بی‌کلاه، دوست و دشمن، دور و نزدیک، باقی و فانی مجبور هستی که عیدی بدهی. سلمانی‌ها از اواسط بهمن ضمن تبریک پیشا- پیشاپیش عید، عیدی خود را مطالبه می‌کنند. مخصوصاً در مورد آدم‌های نصفه کچلی مانند من که فالوآپ‌های اوستای سلمانی معمولاً دو سه ماهه است، این مطالبه ممکن است از دی ماه و حتی آذر شروع شود. چرا که استاد سلمانی نگران است که نکند آن چند تار موی دور کله‌ام هم بریزد و دیگر از هنردستش بی‌نیاز شوم و عیدی‌اش به فنا برود. پیک لابراتوار و نگهبان ساختمان و دستیار و منشی که اصحاب بر حق دریافت عیدی هستند. مخصوصاً هر سال تلاش می‌کنم که به نگهبان ساختمان عیدی بیشتری بدهم تا بیماران دندان‌پزشک مطب روبرویی را هم به سمت مطب من هدایت کند به این عده عیدی بگیر اصلی متصدی پمپ بنزین، واکسی که دم در مطب بساط می‌کند، پارکبان و بیمارانی را هم که به عنوان عیدی تخفیف می‌خواهند را اضافه کنید! معلوم نیست در این وانفسا که همه از ما عیدی می‌گیرند به ما قرار است چه‌کسی عید بدهد و ما قرار است بودجهٔ این عیدی‌ها را از کدام صندوق ذخیرهٔ ارزی تأمین منابع کنیم؟!

سال دیگر شاید تصمیم بگیرم از اواسط بهمن دست زن و بچه‌ام را بگیرم و به مسافرت دور ایران برویم! هرقدر هم که مخارج این سفر طولانی باشد، با این وضع کساد دندان‌پزشکی و تورم روزافزون پرداختی‌های عیدی، احتمالاً صرفهٔ بیشتری برایم خواهد داشت. چند روز تعطیلی عید را هم به‌جای ویلان شدن در جاده‌های شلوغ پر از ترافیک نوروزی، در رختخواب خانه سنگر می‌گیرم و لذت می‌برم! آخرین سنگر به راستی رختخواب است!

برگرفته از وبسایت خبری دندانه

نوشته مخاطرات اسفندی یک دندان‌پزشک اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d9%85%d8%ae%d8%a7%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d8%b3%d9%81%d9%86%d8%af%db%8c-%db%8c%da%a9-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86%e2%80%8c%d9%be%d8%b2%d8%b4%da%a9/feed/ 0
طرح تحول سلامت یا درمان؟ مساله این است!https://draslani.com/%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d8%aa%d8%ad%d9%88%d9%84-%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85%d8%aa-%db%8c%d8%a7-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%9f-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86-%d8%a7%d8%b3%d8%aa/ https://draslani.com/%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d8%aa%d8%ad%d9%88%d9%84-%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85%d8%aa-%db%8c%d8%a7-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%9f-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86-%d8%a7%d8%b3%d8%aa/#respond Tue, 21 Mar 2017 15:29:13 +0000 https://draslani.com/%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d8%aa%d8%ad%d9%88%d9%84-%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85%d8%aa-%db%8c%d8%a7-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%9f-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86-%d8%a7%d8%b3%d8%aa/ پس از اجرای شتابزده و بی‌برنامه طرح تحول سلامت که هزینه‌های کمرشکن و بی برنامگی در اجرا آن را به شکست کشانده، طرح تحول سلامت دهان و دندان نیز روی میز گذاشته شد تا دندان‌پزشکان نیز از معجزات تدبیر و اعتدال بی‌بهره نمانند. این خصلت دولت‌های غیر حزبی است که برنامه‌های اجرایی آن‌ها بیشتر تابع […]

نوشته طرح تحول سلامت یا درمان؟ مساله این است! اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
پس از اجرای شتابزده و بی‌برنامه طرح تحول سلامت که هزینه‌های کمرشکن و بی برنامگی در اجرا آن را به شکست کشانده، طرح تحول سلامت دهان و دندان نیز روی میز گذاشته شد تا دندان‌پزشکان نیز از معجزات تدبیر و اعتدال بی‌بهره نمانند. این خصلت دولت‌های غیر حزبی است که برنامه‌های اجرایی آن‌ها بیشتر تابع مد روز و عوام‌گرایی قرار می‌گیرد و در این میان طرح‌هایی که با جان و سلامت مردم سر و کار دارد هم زمینه‌ مساعدی برای بهره‌گیری از پوپولیسم دارند.

احزاب در کشورهای توسعه یافته و حتی کمتر توسعه یافته (همچون هندوستان) دولت‌هایی در سایه‌اند که کارشناسانی بسیار در شعب مختلف برنامه‌های دولت را نقد کرده و جایگزین‌های متناسب را به افکار عمومی احاله می‌دهند و برای رأی آوردن برنامه‌هایشان تلاش می‌کنند. پس از انتخاب شدن نیز این نیروهای کارشناسی همراه با برنامه‌هایشان منصب‌های سیاسی را اشغال و تلاش می‌کنند برنامه‌ها را اجرایی کنند. این برنامه‌ها از آن‌جایی که در دل بدنه‌ کارشناسی یک حزب ساخته و پرداخته شده و در معرض داوری افکار عمومی نیز قرار گرفته است، طرحی است پخته شده که موافقت و یا حتی مخالفت بخشی از افکار عمومی را با خود دارد و بودجه لازم و منابع تأمین بودجه آن طرح نیز تا حدی مشخص است.

متأسفانه طرح تحول سلامت دهان و دندان پشتوانه‌ تحقیقی و اجتماعی کافی (از آن نوعی که ذکرش در بالا رفت) را ندارد. پس چگونه می‌توان به این بسته‌های پیشنهادی که حتی وزیر را نیز سورپرایز می‌کند و نه در دولت و نه در مجلس و نه حتی در افکار عمومی و یا نشریات تخصصی در مورد آن سخنی نرفته است، اعتماد کرد؟ آیا وقتی بوروکرات‌های اداری به یک نتیجه‌ مشخص می‌رسند، می‌توانند بی‌نیاز از افکار عمومی و مخاطبان و متخصصان غیر از خودشان برنامه‌ها را اجرایی کنند؟ چگونه می‌توان بی‌ رضایت و همکاری مردم و تشکل‌های مردمی یک طرح «تحول» را پیش برد؟

دومین مسأله در مورد این طرح و طرح‌های مشابه این است که برنامه‌های وزارت بهداشت عموماً بر روی درمان متمرکز هستند. آن طرح‌هایی هم که پیشگیری را مدنظر دارند، عموماً بر آموزش تکیه می‌کنند. طرح‌های اندکی در این چند ساله به اجرا در آمده که بر تغییر رفتار و شرایط زندگی مردم تمرکز کند. به عنوان مثال طرح تحول سلامت یک طرح بیمارستانی است که بر روی کاهش میزان هزینه‌کرد خانوار در شرایط بستری و همین‌طور کاهش فساد و به‌اصطلاح «زیرمیزی» پزشکان متمرکز شده است. به این معنا که برای سلامت شهروندان برنامه‌ریزی خاصی صورت نگرفته؛ بلکه بیماری آنان در کانون توجه قرار گرفته است. مثلا در این طرح به محیط زیست انسان‌ها و شرایط آنها توجهی نشده است. یعنی شهروندان به همان شدت سابق در معرض هوای آلوده، پارازیت‌های سرطان‌زا، آب آلوده و پر نیترات و مملو از فلزات سنگین، سموم شیمیایی بسیار خطرناک در میوه‌جات و دیگر محصولات کشاورزی، روغن پالم در شیر خوراکی، آلودگی‌های انگلی و میکروبی در سبزیجات، قند و شکر و روغن مضر در غذاها، مواد سرطان‌زا در محصولات فرآوری شده و… قرار دارند. زندگی‌شان سرشار از ناامنی و استرس‌های منفی است. دورنمای زندگی اکثر آنها تیره و تار و یا حداقل مبهم است. عادات مضر به راحتی ارضا شده و سیگار و دیگر مواد مخدر گاه راحت‌تر و ارزان‌تر از روزنامه و کتاب تهیه می‌شوند! آن وقت در طرح تحول سلامت فقط و فقط محصول این زندگی پرآشوب به دیده گرفته شده و برای بیماری و درمان بودجه تخصیص داده می‌شود.

طرح تحول سلامت دهان و دندان نیز از دو مسأله فوق‌الذکر رنج می‌برد. اولا این طرح به بحث و مناظره عمومی گذاشته نشده تا مخالفان و موافقان بر اساس انگاره‌ها، پیش‌فرض‌ها و حتی منافع کوتاه و بلندمدت گرد هم بیایند و دلایل خود را در معرض افکار عمومی بگذارند. دوم اینکه این طرح بر تغییر زیست و زندگی شهروندان تأکیدی ندارد و البته شاید نمی‌تواند داشته باشد.
همه ما دندان‌پزشکان می‌دانیم که تغذیه ( با تأکید بر کربوهیدرات‌های ساده و شکر) تأثیر بیشتری از بهداشت و ژنتیک بر ایجاد پوسیدگی دارد[۱]. از زمانی که کارل مینتز[۲] تاریخ شکر را نوشت و سیر تولید و توزیع و گسترش این محصول را در دنیای جدید و کهن بررسی کرد، سی سالی گذشته است و شکر از آن دوران نیز حضور پررنگ‌تری در زندگی ما یتافته است. کافی است که برای رفع گرسنگی وارد یک کافه شوید. تقریبا تمامی سفارشات شما به قند و شکر ختم می شود. یا قفسه‌های یک سوپر مارکت را در نظر بگیرید؛ اگر بخواهید برای فرزندتان تغذیه‌ای تهیه کنید، قند و شکر تصفیه شده بخشی جدایی ناپذیر از خوراکی‌های دلخواه فرزندتان خواهد بود.

آمار و ارقام نیز ادعای ما را تأیید می‌کند. آنچه در نمودار اول آمده است، میزان تولید شکر و واردات آن را به نقل از گمرک کشور نشان می‌دهد. در این پانزده ساله و در دولت احمدی نژاد ما شاهد رکوردهای غریبی در زمینه وارادات شکر هستیم[۳]. این میزان شکر به هر حال باید در غذاها حل شده و به مصرف برسد. همان‌طور که در نمودار بعدی می‌بینیم مصرف سرانه شکر تابعی از میزان وارادات و تولید شکر است. به این معنا که در سال‌های سیادت دولت احمدی نژاد مصرف سرانه شکر به بالاترین میزان خود می‌رسد[۴]. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که مصرف سرانه شکر در ایران حدود سه کیلوگرم از میانگین جهانی آن بالاتر است[۵]، حال آن‌که مصرف میانگین جهانی نیز بسیار بالاست و بیماری‌های مزمن و متابولیکی بسیاری از این میزان مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده حاصل شده است.

ما دندانپزشکان می‌دانیم که از شش ماه تا دوسال برای ایجاد پوسیدگی زمان لازم است. پس می توان با توجه به سن رویش دندان کودکان و شروع تغذیه قندی آنها فرض کرد که در ابتدای دهه‌ نود خورشیدی ما باید بیشترین میزان پوسیدگی را داشته باشیم. در همین راستا می‌توان به سخنان مقامات دولتی استناد کرد. مثلا دکتر خوشنویسان، رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت دولت احمدی نژاد، در سال ۹۱ با اشاره به نتایج اولیه طرح پیمایش کشوری سلامت دهان و دندان اعلام کرده بود: «در حال حاضر شاخص پوسیدگی دندان در ایران وضعیت مناسبی ندارد و این شاخص در گروه سنی ۶ ساله از ۵ به ۵.۷ دندان پوسیده در طول کمتر از یک دهه افزایش یافته است.» وی با اشاره به روند افزایشی پوسیدگی دندا‌ن‌های کودکان در کشور، خاطر نشان کرده بود: «هر کودک ۶ ساله در ایران به طور متوسط ۵ دندان پوسیده در سال ۸۲ داشته است و این در حالی است که طبق بررسی انجام شده که در بین یک میلیون و ۲۰۰ هزار کودک ایرانی در سال ۹۰ انجام شد، شاخص پوسیدگی دندان به ۵.۷ دندان پوسیده افزایش یافته است[۶].»

برای آنکه ببینیم که طرح‌های درمانی دولت‌ها تا چه حدی ناکارآمد بوده کافی است این میزان افزایش پوسیدگی را در تناظر با افزایش تعداد دانشکده‌های دندان‌پزشکی و افزایش تعداد دندان‌پزشکان بگذاریم. با وجود شصت دانشکده دندان‌پزشکی تخمین زده می‌شود که سالانه ۱۵۰۰ دندان‌پزشک (فارغ‌التحصیل داخل و خارج) به خیل دندان‌پزشکان فعلی می‌پیوندند.
اما دولت‌مردان فعلی حرف و سخن دیگری دارند و شاخصDMF را بسیار پایین‌تر اعلام می‌کنند. با این حال تجربه زیسته هیچ یک از دندان‌پزشکان کودکان این آمارها را تأیید نمی‌کند و زیادتر شدن میزان پوسیدگی‌ها کاملا واضح است. با این حال حتی اگر شاخص‌های دبیر فعلی شورای سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت و دیگر مدیران وزارت بهداشت را ملاک قرار دهیم، باز هم می‌بینیم که شاخص پوسیدگی به واسطه این تعداد دانشکده و دندان‌پزشک تغییری نکرده است! پس درمان محوری نتوانسته سلامت دهان و دندان شهروندان را ارتقا دهد و از ابتدا هم بسیاری از کارشناسان بر این باور بودند که پیشگیری با تغییر تغذیه، رفتار و ساختارهای اقتصادی-سیاسی میسر خواهد شد نه افزایش تعداد درمانگران!

اگر درمان محوری یعنی تنها راه حل دولت‌مردان فعلی نمی‌تواند سلامت دهان و دندان شهروندان را تأمین کند، پس چه راهی پیش روی ماست؟ این راه‌حل به دست نمی‌آید جز با بحث و بررسی عمومی، تدقیق یافته‌ها و مشخص کردن گروه‌های ذی‌نفع و ذی‌نفوذ در تصویب طرح‌ها، مقایسه تطبیقی با الگوهای موفق و یافتن راهی بومی و متناسب با این مرز و بوم، بودجه‌نویسی شفاف و روشن تا معلوم شود که منابع مادی و انسانی در کجا بیشتر متمرکز شده و در کجا باید شود! … راهی طولانی برای طلب شفافیت و مشارکت پیش روست که جز با تلاش وجدان‌های آگاه و آزاد میسر نخواهد شد.

[۱] برای آگاهی بیشتر از این مبحث می‌توان به کتاب‌های ترمیمی و کودکان در بخش اتیولوژی پوسیدگی مراجعه کرد
[۲] Mintz, K. History of Sugar
[۳] http://isfs.ir/amarha/tejari/17.pdf
[۴] http://isfs.ir/amarha/tejari/14.pdf
[۵] http://www.farsnews.com/printable.php?nn=8801190643
[۶] http://www.dandane.ir/%D8%B9%D8%AF%D9%85-%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1-dmf-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86-%DB%B1%DB%B2-%D8%B3%D8%A7%D9%84%D9%87

برگرفته از وبسایت خبری دندانه

نوشته طرح تحول سلامت یا درمان؟ مساله این است! اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d8%aa%d8%ad%d9%88%d9%84-%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85%d8%aa-%db%8c%d8%a7-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%9f-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86-%d8%a7%d8%b3%d8%aa/feed/ 0
دندامپزشک! گفتگو با دکتر میثم یزدانی، دامپزشک فعال در حوزه دندان‌پزشکی اسبhttps://draslani.com/%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%85%d9%be%d8%b2%d8%b4%da%a9-%da%af%d9%81%d8%aa%da%af%d9%88-%d8%a8%d8%a7-%d8%af%da%a9%d8%aa%d8%b1-%d9%85%db%8c%d8%ab%d9%85-%db%8c%d8%b2%d8%af%d8%a7%d9%86%db%8c%d8%8c-%d8%af/ https://draslani.com/%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%85%d9%be%d8%b2%d8%b4%da%a9-%da%af%d9%81%d8%aa%da%af%d9%88-%d8%a8%d8%a7-%d8%af%da%a9%d8%aa%d8%b1-%d9%85%db%8c%d8%ab%d9%85-%db%8c%d8%b2%d8%af%d8%a7%d9%86%db%8c%d8%8c-%d8%af/#respond Tue, 21 Mar 2017 15:14:27 +0000 https://draslani.com/%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%85%d9%be%d8%b2%d8%b4%da%a9-%da%af%d9%81%d8%aa%da%af%d9%88-%d8%a8%d8%a7-%d8%af%da%a9%d8%aa%d8%b1-%d9%85%db%8c%d8%ab%d9%85-%db%8c%d8%b2%d8%af%d8%a7%d9%86%db%8c%d8%8c-%d8%af/ دندان‌پزشک اسب‌ها! این عنوان دقیقا تعریف شغل دکتر میثم یزدانی است، دکتر دامپزشکی که به دلیل علاقه به این حیوان نجیب، حوزه کاری خود را معطوف به اسب‌ها کرده و به شکل تخصصی بر دهان و دندان آنها متمرکز شده است. شنیدن جزییات حرفه او و شباهت‌ها و تفاوت‌های دندانی اسب‌ها با دندان انسان و […]

نوشته دندامپزشک! گفتگو با دکتر میثم یزدانی، دامپزشک فعال در حوزه دندان‌پزشکی اسب اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
دندان‌پزشک اسب‌ها! این عنوان دقیقا تعریف شغل دکتر میثم یزدانی است، دکتر دامپزشکی که به دلیل علاقه به این حیوان نجیب، حوزه کاری خود را معطوف به اسب‌ها کرده و به شکل تخصصی بر دهان و دندان آنها متمرکز شده است. شنیدن جزییات حرفه او و شباهت‌ها و تفاوت‌های دندانی اسب‌ها با دندان انسان و روش درمان آنها قطعا شنیدنی است.

meisam yazdani6– آقای دکتر یزدانی! دندان‌پزشکی تخصصی اسب، رشته خاصی است که ظاهرا افراد زیادی به آن نمی‌پردازند. چه شد که شما به سمت فعالیت تخصصی در این رشته گرایش پیدا کردید؟
من به راحتی می‌توانم با اسب ارتباط احساسی برقرار کنم و از دوران کودکی علاقه خاصی به این حیوان و سوارکاری با آن داشتم. بنابراین زمانی که شروع به تحصیل دامپزشکی کردم، به کار کردن بر روی اسب بیشتر از سایر حیوانات علاقه نشان دادم و موضوع پایان‌نامه‌ام را هم، مامایی اسب انتخاب کردم. بعد از فارغ‌التحصیلی، زمانی که به تهران و کرج آمدم، کار بر روی اسب را جدی‌تر دنبال کردم.
در این مدت که با اسب‌ها کار می‌کردم مسئله دهان و دندان و گوارش آن‌ها برایم بسیار حائز اهمیت بود و با راهنمایی و تشویق استادم دکتر سید مصطفی جوکار و همکارم دکتر هادی غفاری، تمایل پیدا کردم که بیشتر بر روی این مباحث کار کنم، چراکه پاسخی که اسب‌های ورزشی به فرمان ما توسط دهنه‌ای که به آن زده‌ایم می‌دهند و همچنین بحث گوارش آن‌ها، بسیار حائز اهمیت است و اگر این حیوان مشکل دهان و دندان داشته باشد، قطعاً نمی‌تواند در سواری دادن توفیقی داشته باشد.

– مباحث مربوط به دندان و به عبارتی دندان‌پزشکی چه جایگاهی در علم دامپزشکی و آموزش دانشگاهی این رشته در ایران دارند؟ به عبارتی، برای دندان‌پزشکی حیوانات در ایران رشته دانشگاهی تعریف شده است؟
در کشور ما به دندان‌پزشکی حیوانات بسیار کم پرداخته شده است. چرا که در مباحث آموزشی دانشگاه‌ها، سرفصل قابل قبولی برای دندان حیوانات و به خصوص اسب وجود ندارد و اساتید تنها حین تدریس مباحث مربوط به گوارش، اشاره بسیار گذرایی به این موضوع می‌کنند. به طور کلی برای اسب، هیچ رشته دانشگاهی تعریف نشده است و در ایران مبحث سلامت دهان اسب، مفقود شده است. به اعتقاد من، علت این است که ورود به این حرفه به دلیل قیمت گران اسب چندان راحت نیست و به همین دلیل دندان‌پزشکی حیوانات خانگی نسبت به اسب شیوع بیشتری دارد. چراکه این حیوانات به عنوان عضوی از اعضای خانواده، در کنار سایرین زندگی می‌کنند و حساسیت نسبت به آن‌ها بیشتر است. در ضمن اسب حیوان مقاومی است که علائم بیماری‌های دهان و دندان خود را دیرتر نشان می‌دهد و مربی، دامپزشک یا سوارکار باتجربه‌ای باید بتواند از طریق معاینه بالینی، این مشکلات را تشخیص دهد.

– ذهنیت بسیاری از ما درباره دندان حیوانات این است که برخی از آنان بی‌شمار دندان دارند و با افتادن هر دندان، دندان تازه‌ای در دهانشان رویش می‌کند. آیا این ذهنیت صحیح است؟
تفاوت دندان اسب با انسان و حیوانات خانگی، این است که دندان اسب، هیپسودونت و دندان انسان و حیوانات خانگی براکیدونت است. بنابراین در انسان و حیوانات خانگی بعد از رویش دندان دائمی دیگر دندانی رشد نمی‌کند، اما در اسب تاج ذخیره‌ای وجود دارد که هر سال ۳ تا ۴ میلی‌متر رویش مجدد دارد و این روند می‌تواند تا سن شانزده، هفده سالگی آن ادامه پیدا کند. از طرف دیگر دندان‌های اسب به دلیل نوع جویدن آن، سالی چند میلی‌متر سایش دارند و زمانی که این حیوان به سن هجده تا نوزده سال می‌رسد، تاج ذخیره آن تحلیل می‌رود، دندان‌ها لق می‌شوند و بیماری‌های پریودنتال در این سنین افزایش پیدا می‌کنند.

meisam yazdani4– آیا باکتری‌های مولد پوسیدگی در دهان حیوانات وجود دارد و دندان آن‌ها نیز دچار پوسیدگی، درد، آبسه و عفونت می‌شود؟
همه این بیماری‌ها از جمله پوسیدگی‌ها، آبسه‌، حفره‌ها و شکستگی‌ها در دندان اسب ایجاد می‌شوند. در دهان اسب باکتری‌هایی وجود دارد که می‌توانند در شرایط خاص و تحت استرس‌های گوارشی و با توجه به تغییر نوع جیره، تبدیل به پاتوژن شوند و به دندان آسیب‌هایی برسانند که گاهی در اثر آن‌ها مجبور می‌شویم حتی دندان‌های ثنایاء اسب را درمان ریشه (عصب‌کشی) کنیم.
در حال حاضر علم دندان‌پزشکی اسب، در دانشگاه‌های امریکا و اروپا تبدیل به یک رشته بسیار تخصصی با شاخه‌های بسیار متعدد از جمله اگزودنتیک، اندودنتیک، ارتودنسی و جراحی‌های فک و صورت شده است و حتی برای این رشته بورد تخصصی در نظر گرفته‌اند.

– حیوانات وحشی و غیر اهلی با مشکلات دندانی چه می‌کنند؟
هرجا عصب و عروق وجود داشته باشد، بیماری هم وجود دارد، بنابراین حیوانات وحشی هم دچار مشکلات دندانی می‌شوند که طبیعتاً به این راحتی قابل تشخیص نیستند مگر اینکه افرادی آن‌ها را اسیر کنند و با توجه به علائمی که دارند، این موضوع را تشخیص دهد. روند درمان حیوانات باغ‌وحش و حیوانات غیر اهلی که در طبیعت زندگی می‌کنند، به این شکل است که مواد بی‌هوش کننده از راه دور با تفنگ‌هایی به آنان شلیک می‌شود و کارهای بالینی دندان‌پزشکی در شرایط جراحی بر روی آن‌ها انجام می‌شود. اگر بیماری‌های دهان و دندان این حیوانات تشخیص داده نشود، آن‌ها باید با درد خود بسازند، چرا که در غیر این صورت، قانون طبیعت آن‌ها را حذف می‌کند.

– اطبای قدیم در قرون گذشته برای درمان مشکلات دندانی حیوانات چه می‌کردند؟
در قرون گذشته یعنی حدود صد و پنجاه تا دویست سال پیش، دندان‌پزشکی اسب در آمریکا و اروپا به شکلی ابتدایی‌تر و مقدماتی‌تر و با ابزار و وسایلی عجیب و غریب‌تر از آنچه اکنون وجود دارد، وجود داشت و این کار در حدی که بتوانند اسب را به میادین برگردانند و از کارایی‌های آن نهایت استفاده را ببرند انجام می‌شد.

– آیا ابزاری که در درمان دندان حیوانات مورد استفاده قرار می‌گیرد، مانند ابزار دندان‌پزشکان است؟
ابزارآلاتی که در درمان دندان‌پزشکی حیوانات مورد استفاده قرار می‌گیرند، شباهت زیادی به ابزار دندان‌پزشکی انسان‌ها دارند و حتی بسیاری از داروها و مواد دندانی بین این دو بیش از نود و پنج درصد مشابهت دارد، اما داروها، ابزارها و مواد دندانی که در دندان‌پزشکی اسب از آن‌ها استفاده می‌شود، از نظر قدرت و توانایی با دندان‌پزشکی حیوانات و انسان‌ها کاملاً متفاوت است. در دندان‌پزشکی اسب، وسایل خاصی داریم که با دهان استوانه‌ای حیوان مطابقت دارد و نوع دستگاه‌ها از نظر طول و قدرت دسته و آلیاژهایی که در آن‌ها به کار رفته کاملاً متفاوت است چرا که این دستگاه‌ها با توجه به بزرگ بودن آرواره اسب و شکل استوانه‌ای دندان‌ها و اندازه آن‌ها، دانسیته و ضخامت استخوان فک و خود دندان‌ها طراحی می‌شود.

meisam yazdani– در فضای مجازی عکس‌هایی از جرم‌گیری دندان اسب‌ها با برس‌هایی بزرگ و مولت‌ها و ابزاری خشن وجود دارد. آیا واقعاً کار دندان‌پزشکی بر روی اسب‌ها تا این حد خشونت‌آمیز است؟
کاری که دامپزشک‌ها انجام می‌دهند، خشونت‌آمیز نیست، بلکه سخت و سنگین است و به قدرت بدنی زیادی نیاز دارد. به همین دلیل کسانی که با اسب کار می‌کنند، بیشتر از ۴ روز در هفته اجازه کار فیزیکی ندارند و عمر طبیعی دامپزشکان اسب، ۱۰ سال از سایرین کمتر است. علت این امر هم بزرگ بودن حیوان است که سبب می‌شود مهار کردن آن بسیار سخت باشد. البته من شنیده‌ام که جرم‌گیری دندان را با دستگاه‌های سونوگرافی مخصوصی هم انجام می‌دهند که به‌شخصه پیگیر هستم دوره‌های آموزشی آن‌ها را ببینم و این کار را اجرایی کنم.

– برای مهار کردن اسب‌ها و سایر حیوانات حین درمان چه می‌کنید؟
برای مهار کردن اسب حین درمان‌های بالینی، از دو روش مقید کردن فیزیکی و مقید کردن شیمیایی استفاده می‌کنیم. در مقید کردن فیزیکی از ابزارآلات خاص استفاده می‌شود که یک نمونه از آن‌ها، لواشه یا بند لوپ‌مانندی است که دور لب بالای اسب می‌پیچند و با آزاد کردن اندورفین و کتورفین و ایجاد درد سبب می‌شود اسب در جای خود بایستد. یکی دیگر از این روش‌ها، بالا گرفتن یکی دست‌های حیوان به حالت فلکس است تا اسب ثابت بایستد. گرفتن پوست گردن یا گوش اسب هم از جمله این روش‌ها هستند.
در کارهای درمانی سنگین‌تر مانند جراحی و کارهای بالینی دندان‌پزشکی، از مقید کردن شیمیایی با استفاده از داروهای آرام‌بخش بسیار قوی و متنوع با دوز کاملاً مشخص استفاده می‌شود که در ایران، بیشتر از چهار، پنج نوع آن وجود ندارد. البته باید توجه داشت که این داروها خطرات خود را هم دارند. برای مثال اگر دوز مناسبی از آن‌ها استفاده نشود ممکن است سبب شوک و حمله قلبی شوند. در ضمن اسب حیوانی خطرزا است و بارها برای شخص من پیش آمده است که این حیوان حتی پس از تزریق آرام‌بخش، حرکات بسیار ناگهانی از خود نشان داده و سبب آسیب خود و ما شده است.

meisam yazdani1– آیا ممکن است مجبور به کشیدن دندان اسب‌ها شوید؟
البته دندان برای اسب اهمیت بسیار زیادی دارد، چرا که باید تغذیه خوبی داشته باشد. برای مثال اسب‌های ورزشی نباید بیش از یک ساعت گرسنه بمانند و حتماً باید از ریزمغذی‌ها بهره‌مند شوند، اما با این وجود گاهی مجبور می‌شویم که دندان‌های نابجا و اضافی، دندان‌های عفونی و دندان‌هایی که تمام یا حتی قسمتی از آن‌ها دچار شکستگی شده است را با فرسپس‌های بسیار مخصوص یا حتی با متدهای جراحی بکشیم و پس از کشیدن دندان، جای آن را با مواد خاص دندانی‌ مخصوص پر می‌کنیم تا لثه ترمیم شود و به سطح بیاید. البته از آنجا که دندان‌های اسب سالی چند میلی‌متر رشد می‌کنند، باید به تقارن فک حیوان توجه کرد و با سوهان‌های برقی یا دستی آن را حفظ کرد. بنابراین زمانی که دندانی را می‌کشیم، باید توجه کنیم که دندان مقابل در فک مقابل رشد بیش از حد نکند و به لثه آسیب نرساند.

– آیا برای حیوانات ترمیم کامپوزیت، جراحی لثه، ایمپلنت یا ارتودنسی هم انجام می‌شود؟
ایمپلنت، کامپوزیت، آمالگام، باندینگ ایجنت‌ها، جراحی لثه و ارتودنسی در دندان‌های حیوانات از جمله اسب وجود دارد و می‌توانیم در تعدادی از کارها مانند درمان پوسیدگی و بستن دیاستم‌ها، جراحی‌های لثه از آن‌ها استفاده کنیم. همچنین حالت براکیگناتیسم یا پروگناتیسم هم در کره‌اسب‌ها دیده می‌شود که با مواد دندانی ارتودنسی می‌شود.

– صاحبان حیوانات خانگی چگونه باید از سلامت دندان‌های آن‌ها مراقبت کنند؟
بهترین راه رسیدگی به وضعیت سلامت حیوانات خانگی، این است که صاحبان آن‌ها به دامپزشکانی که در کلینیک‌های مخصوص سطح شهر حضور دارند مراجعه کنند. البته باید در کنار معاینه مرتب دامپزشکی، علائم رفتاری حیوان را هم در نظر گرفت و اگر علائم غیرعادی در هر یک از ارگان‌های خود داشت، آن را به نزد دامپزشک برد.

برگرفته از وبسایت خبری دندانه

نوشته دندامپزشک! گفتگو با دکتر میثم یزدانی، دامپزشک فعال در حوزه دندان‌پزشکی اسب اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%85%d9%be%d8%b2%d8%b4%da%a9-%da%af%d9%81%d8%aa%da%af%d9%88-%d8%a8%d8%a7-%d8%af%da%a9%d8%aa%d8%b1-%d9%85%db%8c%d8%ab%d9%85-%db%8c%d8%b2%d8%af%d8%a7%d9%86%db%8c%d8%8c-%d8%af/feed/ 0 meisam yazdani6 meisam yazdani4 meisam yazdani meisam yazdani1
گفتگو با دکتر اسماعیل اسدزادهhttps://draslani.com/%da%af%d9%81%d8%aa%da%af%d9%88-%d8%a8%d8%a7-%d8%af%da%a9%d8%aa%d8%b1-%d8%a7%d8%b3%d9%85%d8%a7%d8%b9%db%8c%d9%84-%d8%a7%d8%b3%d8%af%d8%b2%d8%a7%d8%af%d9%87/ https://draslani.com/%da%af%d9%81%d8%aa%da%af%d9%88-%d8%a8%d8%a7-%d8%af%da%a9%d8%aa%d8%b1-%d8%a7%d8%b3%d9%85%d8%a7%d8%b9%db%8c%d9%84-%d8%a7%d8%b3%d8%af%d8%b2%d8%a7%d8%af%d9%87/#respond Tue, 21 Mar 2017 14:34:41 +0000 https://draslani.com/%da%af%d9%81%d8%aa%da%af%d9%88-%d8%a8%d8%a7-%d8%af%da%a9%d8%aa%d8%b1-%d8%a7%d8%b3%d9%85%d8%a7%d8%b9%db%8c%d9%84-%d8%a7%d8%b3%d8%af%d8%b2%d8%a7%d8%af%d9%87/ زندگی را زیاد سخت نگیرید! محال است از پروتزهای دندانی بخصوص پروتزهای متحرک در ایران صحبتی به میان بیاید و نام دکتر اسماعیل اسدزاده مطرح نشود. این پیشکسوت دوست داشتنی و فرهیخته رشته پروستودونتیکس ایران که سال‌ها مدیریت گروه پروتز متحرک دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه شهید بهشتی را بر عهده داشته و دانشجویان و متخصصان فراوانی […]

نوشته گفتگو با دکتر اسماعیل اسدزاده اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
زندگی را زیاد سخت نگیرید!

محال است از پروتزهای دندانی بخصوص پروتزهای متحرک در ایران صحبتی به میان بیاید و نام دکتر اسماعیل اسدزاده مطرح نشود. این پیشکسوت دوست داشتنی و فرهیخته رشته پروستودونتیکس ایران که سال‌ها مدیریت گروه پروتز متحرک دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه شهید بهشتی را بر عهده داشته و دانشجویان و متخصصان فراوانی از آموزش‌های ایشان بهرهمند شدهاند، بدون شک یکی از درخشانترین چهره‌های تاریخ دندان‌پزشکی و پروتز ایران محسوب می‌شوند. دکتر اسدزاده امسال(۱۳۹۵) ریاست شانزدهمین کنگره انجمن پروستودونتیستهای ایران را هم برعهده داشت و به همین دلیل مختصری هم درباره کنگره شانزدهم از ایشان سوال کردیم. در انتهای گفتگو از دکتر پرسیدم نظرتان درباره زندگی چیست و ایشان پاسخ دادند زندگی را نباید زیاد سخت گرفت.

فقط یک حق انتخاب داشتیم
متولد سال ۱۳۲۱ در تهران هستم. پدرم در کار چاپ فعالیت می‌کرد و مادرم خانه‌دار بود. ما سه برادر و یک خواهر بودیم. سال ۱۳۳۹ از دبیرستان تمدن در تهران دیپلم گرفتم و همان سال در کنکور دانشگاه تهران شرکت کردم. آن موقع از رشته‌های گروه پزشکی فقط یک رشته می‌توانستیم انتخاب کنیم. بنابراین نمی‌توانستیم هم دانشکده پزشکی امتحان بدهیم هم دندان‌پزشکی هم داروسازی و هم دامپزشکی. من به دلیل علاقه‌ای که به دندان‌پزشکی داشتم این رشته را انتخاب کردم و خوشبختانه پذیرفته شدم.
دوره ۵ ساله آن زمان را در خرداد سال ۱۳۴۴ به پایان بردم و همان سال برای خدمت نظام وظیفه در قالب سپاه بهداشت اعزام شدم. ۵ ماه خدمت من در بوشهر بود و ۹ ماه هم در زاهدان خدمت کردم. در سال ۱۳۴۶ خدمت من تمام شد و وارد فعالیت حرفهای دندان‌پزشکی شدم.

ESMAEEL ASADZADEH10مربی بخش پروتز متحرک
وقتی خدمت نظام وظیفه تمام شد برای کار در بیمارستان خانواده ارتش درخواست دادم که تازه تاسیس شده بود و نیاز به دندان‌پزشک داشت. آن زمان همه سعی داشتند یک کار صبح ثابت داشته باشند و جایی استخدام بشوند و من هم مستتثنا نبودم. بهرحال درخواست من مورد قبول واقع شد. همان موقع استاد عزیز من آقای دکتر نیلفروشان با من تماس گرفتند و گفتند که دانشجویان دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه ملی بزودی وارد بخش میشوند و دانشکده در بخش پروتز متحرک نیاز به مربی دارد و به من گفتند به خانم دکتر وفا مراجعه کن و بگو دکتر نیلفروشان مرا فرستاده. من به همراه مرحوم دکتر ارفعی با هم به دانشکده رفتیم. خانم دکتر وفا مصاحبه کوتاهی با ما انجام دادند و هر دو بعنوان مربی در بخش پروتز متحرک مشغول به کار شدیم.

چرا پروتز؟
واقعیت این است که علاقه من به پروتز تا حد زیادی مرهون استاد عزیزم جناب آقای دکتر دادمنش بود. من در زمان دانشجویی در دومین مرتبهای که در بخش متحرک بیمار میدیدم، جناب آقای دکتر دادمنش تازه از آمریکا به ایران آمده بودند و استاد من بودند. بیماری که من در خدمت دکتر دادمنش کار کردم کیس پیچیدهای بود و با راهنمایی دکتر دادمنش توانستم آن بیمار را درمان کنم. حضور دکتر دادمنش و دانش ایشان از رشته پروتز دریچه جدیدی جلوی چشمان ما باز کرد و همین مساله نقش مهمی در علاقه من به پروتز متحرک داشت.

آموزش هم می‌دیدیم
ماجرا به این شکل نبود که ما بعنوان مربی فقط آنجا آموزش بدهیم بلکه آموزش هم میدیدیم. خانم دکتر وفا برای ما بیمار میگذاشتند و بالای سر ما میآمدند و راهنمایی میکردند و ایرادات احتمالی را گوشزد میکردند. خانم دکتر وفا از دانشگاه لندن مدرک تخصصی پروتز داشتند و دقیقا همان اسلوب و نظم و ترتیب انگلیسی را در بخش و در آموزش به دانشجویان و به ما پیاده میکردند. ما هفتهای یکبار در مورد یک موضوع در زمینه پروتز متحرک کنفرانس و بحث علمی داشتیم که باعث میشد اطلاعات مان همواره به روز باشد.

تخصص پروتز
بعد از ۳ سال با استفاده از بورس سازمان پیمان مرکزی (سنتو) برای دریافت مدرک تخصصی پروتز عازم انگلستان و دانشگاه لندن شدم. خیلی با صداقت عرض میکنم که در انگلستان ما کمبود خاصی در زمینه آموزش نداشتیم و واقعا همه چیز را خانم دکتر وفا به ما آموزش داده بودند. آنجا بیشتر وقت ما صرف تز تحقیقاتی و بحثهای تئوریک شد. در نهایت بعد از اخذ مدرک تخصصی به ایران برگشتم و دوباره در بخش پروتز متحرک دانشکده ملی سابق(شهید بهشتی) مشغول به کار شدم.

ESMAEEL ASADZADEH12۲۰ سال مدیریت گروه
۶ ماه یا یکسال بعد از بازگشتم به ایران، به درجه استادیاری رسیدم و ۵ یا ۶ سال بعد دانشیار شدم و فکر میکنم ۲۰ سالی مدیر گروه بخش پروتز متحرک دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه شهید بهشتی بودم، حدود ده سال عضو هیات ممتحنه بورد تخصصی بودم. در نهایت در بهمن سال ۷۹ بازنشسته شدم و میدان را به جوانترها واگذار کردیم.
بعد از بازنشستگی ارتباطم کمافی السابق با کنگرههای علمی همیشه برقرار بوده. در واقع از زمان ورودم به دانشکده همیشه با کنگرههای علمی ارتباط نزدیکی داشته و دارم. در زمان دانشجویی ما، نخستین کنگره انجمن دندان‌پزشکی ایران برگزار شد و از همان موقع من در کنگرههای علمی حضور داشتم.

گل‌هایی که به بار نشستند
جدا از آموزش به دانشجویان دوره عمومی، آموزش دانشجویان تخصصی هم در بخش ما وجود داشت. در مورد رزیدنتهایی که داشتیم باید بگویم بسیاری از این عزیزان از لحاظ علمی به درجات بسیار بالایی رسیدهاند و کاملا پاسخگو نیازهای آموزشی بخشهای پروتز دانشکدههای دندان‌پزشکی کشور چه در بخش عمومی و چه تخصصی هستند و این واقعا باعث افتخار و خرسندی بنده است که میبینم گلهایی که ما پرورش دادهایم اینطور به بار نشستهاند.

پروتز کامل هنر است
الان با پیدایش ایمپلنت واقعا انقلابی در دندان‌پزشکی و درمانهای پروتزی ایجاد شده است. ولی لازم است اشاره کنم که رشته پروتز متحرک و بخصوص پروتز کامل یک هنر است که نباید همکاران دندان‌پزشک از آن غفلت کنند و به آن بیتوجه باشند. بیماری که برای پروتز کامل مراجعه کرده همه چیز را از دست داده، استخوان را از دست داده، تونیسیته عضلات از بین رفته، تکلم و زیبایی بیمار مختل شده و تعذیه بیمار با اشکال روبرو است. در برخی موارد بیدندانی کامل حتی ایمپلنت هم نمیتواند جوابگو باشد. حالا نمیدانم شانس من است یا نه ولی من مراجعان زیادی دارم که استخوان فک بشدت تحلیل رفته و وقتی به همکاران جراح ارجاع میدهم که بلکه با گذاشتن چند فیکسچر بشود از آنها کمک گرفت، جراح بخاطر تحلیل شدید استخوان استفاده از پیوندهای استخوانی وسیع را مطرح میکند. اغلب این بیماران در شرایط سنی و جسمیای هستند که توان تحمل جراحیهای سنگین را ندارند. در نتیجه عمدتا ما میمانیم و بیماری که با این شرایط نیاز به پروتز دارد. اینکه دندان‌پزشک بتواند از عهده درمان چنین بیمارانی برآید و بتواند کمکی به این بیماران انجام دهد واقعا یک هنر است.

ESMAEEL ASADZADEH9درمان‌های بهتر، بهداشت بهتر، بی‌دندانی کمتر
به نظر من وضعیت بهداشتی مردم بهتر شده و به موازات آن کیفیت خدمات دندان‌پزشکی هم به واسطه پیشرفتهای صورت گرفته ارتقا یافته است. مثلا الان درمانهای ریشه بهتر از سابق انجام میشود که طبعا باعث میشود کار ما برای ساخت پروتزهای ثابت راحتتر شود. ترکیب اینها با هم باعث شده مردم تا سنین بالاتری دندانهای خود را حفظ کنند و الان سن بیدندانی کامل بسیار بالاتر از قبل است. در سابق در سن ۴۵ تا ۵۰ سالگی مردم با بیدندانی مراجعه میکردند ولی الان شاهد هستیم که بیماران بالای ۶۰ سال یا ۷۰ سال یا حتی بالاتر، دست کم تعدادی از دندانهای طبیعی خود را حفظ کردهاند. یک مساله دیگر بحث افزایش اطلاعات مردم از درمانهای دندان‌پزشکی است. الان به محض اینکه والدین یک بچه متوجه درهم ریختگی دندانهای کودک بشوند فورا او را نزد ارتودونتیست میبرند در حالی که سابق اصلا چنین رویکردی وجود نداشت. بحث زیبایی را هم کنار بگذاریم، کرادینگ یکی از اصلیترین عوامل تشدید پوسیدگی است و اگر دندانها ردیف و مرتب باشند خطر پوسیدگی کمتر شده و بیمار بهتر میتواند بهداشت دهان را رعایت کند.

افزایش دانش ایمپلنت
ایمپلنت به هرحال رشته جدیدی است و من معتقدم کسانی که قصد فعالیت در این رشته را دارند باید با آگاهی و دانش کافی کار خود را شروع کنند. این مساله میسر نیست مگر با شرکت در دورههای آموزشی در کنگرههای یا دورههای آموزشی با کیفیت که برخی موسسات خصوصی برگزار میکنند یا حضور مستمر در کنگرههای علمی دندان‌پزشکی که باعث ارتقا دانش و اطلاعات همکاران میشود. الان شاهد هستیم که درمانهای نامطلوب در زمینه ایمپلنت کمی زیاد شده و حتی در بین همکاران متخصص هم دیده میشود. دندان‌پزشکان ما باید سطح آگاهی خود را افزایش بدهند و بتوانند درمانهای مطلوبی برای بیماران انجام بدهند تا باعث آسیب دیدن بیمار و سرخوردگی او نشود.

اهمیت درمان‌های رایج
طبعا مواردی وجود دارد که امکان قرار دادن ایمپلنت وجود ندارد. ما باید بیمار را محور توجه قرار بدهیم و تم کنگره ۱۶ پروتز که بنده مسوولیت آن را برعهده دارم نیز همین است یعنی ببینیم بر اساس وضعیت و شرایط بیمار از تمام جنبهها چه درمانی میتوانیم برای او انجام بدهیم. بسیاری از بیماران به دلایل مختلف سیستمیک یا اقتصادی امکان دریافت ایمپلنت را ندارند و اینجا است که ما باید با درمانهای رایج(کانونشنال) بیمار را درمان کنیم و لازمه این کار این است که در زمینه درمانهای پروتز ثابت و متحرک دانش کافی داشته باشیم. این مساله مختص همکاران متخصص نیست و دندان‌پزشکان عمومی هم باید حتما در زمینه پروتزهای دندانی رایج توانمند باشند. فرض کنیم قرار است برای بیماری یک درمان پارسیل با فریم فلزی انجام بشود. این کار نیازمند یک طراحی مناسب و صحیح است. اگر طراحی نامناسب باشد نتیجه آن از دست رفتن بقیه دندانها خواهد بود. پس لازم است آگاهی دندان‌پزشک از درمان کافی باشد. دندان‌پزشک نباید صرفا به تکنیسن لابراتوار متکی باشد. تکنیسین که شرایط بیمار را نمیداند، وضعیت پریودونتال و مخاط دهان را ندیده است؛ تکنیسین یک کست گچی میبیند و بر همان اساس طراحی میکند در صورتی که این وظیفه دندان‌پزشک است که بر اساس معاینه و رادیوگرافی باید تشخیص بدهد که کجا میتواند رست یا کلاسپ بگذارد. بنابراین یک درمان کانونشنال میتواند جایگزین مطلوبی برای ایمپلنت باشد ولی دندان‌پزشک در مورد همین درمانهای به ظاهر ساده و معمولی هم باید دانش و اطلاعات کافی داشته باشد.

انجمن پروتز
هدف این انجمن از اول پرورش این رشته و کمک به همه دندان‌پزشکان بوده و فکر میکنم با توجه به کارهایی که انجام شده در رسیدن به هدف موفق بوده است. کنگرههای انجمن پروتز در زمره پرطرفدارترین کنگرههای برگزار شده در ایران بوده و جمعیت زیادی از همکاران دندان‌پزشک همیشه با عشق و علاقه و بدون در نظر گرفتن بحث امتیار بازآموزی در آن شرکت میکنند تا مطالب جدیدی یاد بگیرند. موفقیت کنگرههای پروتز مطلبی نیست که بنده بگویم بلکه واقعیتی است که همه به آن اذعان دارند. در مجموع به نظر من بعنوان عضو کوچکی از این انجمن، انجمن پروستودونتیستهای ایران از بدو تاسیس تا بحال بسیار خوب کار کرده و امیدوارم این روند مثبت همچنان تداوم داشته باشد. امیدوارم همکاران جوان ما حضور موثرو مثبتی در کنگرهها داشته باشند. بنده امیدوارم در کنار برگزاری هر کنگره در ضمن آن از شرکت کنندگان برای سال آینده نظرخواهی بشود تا مشخص بشود که برای سال آینده چه چیزی مورد نیاز همکاران دندان‌پزشک است و سال بعد بر اساس همین نظرات تم اصلی کنگره تعیین بشود که همکاران بتوانند بیشترین استفاده را ببرند نه اینکه خود ما بنشینیم و بجای آنها تصمیم بگیریم. بهترین راه به نظر من این است که خود همکاران درباره مطالب درخواستی خود در کنگرهها نظر بدهند؛ بدین ترتیب بازدهی کنگره افزایش خواهد یافت گرچه همین الان هم بازدهی آن مطلوب است.

ESMAEEL ASADZADEH3 copyکنگره شانزدهم
این کنگره ماحصل تلاش همه همکاران است و در واقع بار اصلی برگزاری کنگره شانزدهم بر دوش همکاران و دوستانی است که در این کنگره با من همکاری میکنند. دبیر اجرایی ما آقای دکتر نواب روز و شب در حال کار و فعالیت هستند. آقای دکتر جوان که مسوولیت نمایشگاه را برعهده دارند خیلی زحمت میکشند. مهمتر از همه بخش علمی ما است که انتخاب مقالات و سخنرانان و برنامه ریزی پنلها و برنامههای علمی را برعهده دارند. مسوولیت این بخش آخر با آقای دکتر خاکی و قائم مقام ایشان خانم دکتر حبیب زاده است که بصورت شبانه روزی در حال تلاش و فعالیت هستند و زحمت زیادی میکشند. دوستان دیگر ما هم هر کدام در بخشهای دیگر کنگره فعال هستند و زحمت میکشند. وقتی کسی خودش دستی بر آتش نداشته باشد شاید متوجه نشود که برگزاری کنگره و هماهنگی بین گروهها و افراد چقدر کار مشکلی است و من هم زمانی که خودم مستقیما درگیر این کار شدم فهمیدم که چقدر کار سخت و دشواری است که هم از نظر علمی هم از نظر اجرایی کمبود و ایرادی وجود نداشته باشد. گرچه در نهایت امکان ندارد که کاری بدون ایراد باشد ولی تلاش میکنیم که کنگره با حداقل اشکال و مشکل برگزار شود.

نخستین برنامه عملی
یکی از کنگره‌های انجمن دندان‌پزشکی ایران بود؛ در زمانی که محل انجمن در خیابان ملاصدرا بود. کنگره هم در هتل هما برگزار میشد. من پیشنهاد کردم که بیماری را بیاوریم و یک قالب نهایی برای بیمار بگیریم و تعداد محدودی مثلا ۱۵ نفر از همکاران را هم ثبت نام کنیم تا این برنامه را از نزدیک ببینند. مطمئن نیستم ولی فکر میکنم این نخستین ورک شاپ برگزار شده در یک کنگره دندان‌پزشکی بود. روزی که برای اجرای برنامه به کنگره رفتم دیدم یک یونیت را روی سن سالن گذاشتهاند و اینقدر جمعیت زیاد بود که سالن کاملا پر شده بود. آن موقع هم که شرایط فیلمبرداری و ویدئو پروجکشن و اینطور چیزها وجود نداشت. طبعا این برخلاف آن چیزی بود که ما مد نظر داشتیم و بنده به مسوولین برگزاری گفتم که همکاران که چیزی نمیبینند ولی به من گفتند که خود همکاران اینطور استقبال کردند و ناچار شدیم همه را در سالن راه بدهیم. خلاصه اینکه ما آن بالا کار میکردیم و همکاران هم آن پایین نشسته بودند و واقعا نمیدانم چقدر استفاده کردند ولی بهرحال استقبال بسیار خوبی از این برنامه به عمل آمد و نشان میداد که چقدر همکاران به این قبیل برنامهها علاقه مند بوده و هستند.

حرف آخر
دلم میخواهد به مناسبت مسوولیتم در کنگره شانزدهم انجمن پروستودونتیستهای ایران به چند نکته درباره وضعیت فعلی دندان‌پزشکی کشور اشاره کنم. متاسفانه این رشته از علوم پزشکی روز به روز قداست خود را از دست داده و برخی از همکاران فقط جنبههای مالی را مد نظر قرار داده و سایر توجهات را نادیده میگیرند. این دسته از دندان‌پزشکان سعی نمیکنند با بیمار دوست شده و به خواستههای او گوش کرده و تا جایی که لطمهای به کیفیت علمی درمانها وارد نشده آنها را برآورده کنند. امروزه میبینیم که برخلاف گذشته که درد عامل اصلی مراجعه بیماران به مطبهای دندان‌پزشکی بود، بسیاری از بیماران برای دریافت درمانهای زیبایی به دندان‌پزشک مراجعه میکنند.
دندان‌پزشک وظیفه دارد معایب و مزایای هر درمان را بطور کامل برای بیمار تشریح کرده و بیمار را وادار به پذیرش هیچ درمانی نکند بلکه گزینههای درمانی را برای بیمار تشریح کرده و او را در انتخاب درمان صحیح، به درستی راهنمایی کند. امیدوارم بخصوص همکاران جوان که به تازگی وارد این حرفه شدهاند، با راهنمایی صحیح بیماران، بهترین درمان را برای آنها انجام داده و از انجام درمانهای نامناسب خودداری کنند، تا پیش وجدان خود شرمنده نباشند.

برگرفته از وبسایت خبری دندانه

نوشته گفتگو با دکتر اسماعیل اسدزاده اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%da%af%d9%81%d8%aa%da%af%d9%88-%d8%a8%d8%a7-%d8%af%da%a9%d8%aa%d8%b1-%d8%a7%d8%b3%d9%85%d8%a7%d8%b9%db%8c%d9%84-%d8%a7%d8%b3%d8%af%d8%b2%d8%a7%d8%af%d9%87/feed/ 0 ESMAEEL ASADZADEH10 ESMAEEL ASADZADEH12 ESMAEEL ASADZADEH9 ESMAEEL ASADZADEH3 copy
هشتمین دوره جایزه لبخند خلیج فارس برگزیدگان خود را شناختhttps://draslani.com/%d9%87%d8%b4%d8%aa%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%af%d9%88%d8%b1%d9%87-%d8%ac%d8%a7%db%8c%d8%b2%d9%87-%d9%84%d8%a8%d8%ae%d9%86%d8%af-%d8%ae%d9%84%db%8c%d8%ac-%d9%81%d8%a7%d8%b1%d8%b3-%d8%a8%d8%b1%da%af%d8%b2/ https://draslani.com/%d9%87%d8%b4%d8%aa%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%af%d9%88%d8%b1%d9%87-%d8%ac%d8%a7%db%8c%d8%b2%d9%87-%d9%84%d8%a8%d8%ae%d9%86%d8%af-%d8%ae%d9%84%db%8c%d8%ac-%d9%81%d8%a7%d8%b1%d8%b3-%d8%a8%d8%b1%da%af%d8%b2/#respond Tue, 21 Mar 2017 02:41:59 +0000 https://draslani.com/%d9%87%d8%b4%d8%aa%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%af%d9%88%d8%b1%d9%87-%d8%ac%d8%a7%db%8c%d8%b2%d9%87-%d9%84%d8%a8%d8%ae%d9%86%d8%af-%d8%ae%d9%84%db%8c%d8%ac-%d9%81%d8%a7%d8%b1%d8%b3-%d8%a8%d8%b1%da%af%d8%b2/ دبیرخانه جایزه لبخند خلیج فارس روز ۳۰ اسفند همزمان با ۲۰ مارس، روز جهانی سلامت دهان، برگزیدگان هشتمین دوره این جایزه را معرفی کرد. چهار برگزیده دوره هشتم این جایزه عبارتند از:– در بخش اطلاع‌رسانی: دکتر سیامک شایان امین، به واسطه فعالیت اثر بخش در حوزه خبر و اطلاع‌رسانی دندان‌پزشکی– در بخش اجتماعی: دکتر شروان […]

نوشته هشتمین دوره جایزه لبخند خلیج فارس برگزیدگان خود را شناخت اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
دبیرخانه جایزه لبخند خلیج فارس روز ۳۰ اسفند همزمان با ۲۰ مارس، روز جهانی سلامت دهان، برگزیدگان هشتمین دوره این جایزه را معرفی کرد.

چهار برگزیده دوره هشتم این جایزه عبارتند از:
– در بخش اطلاع‌رسانی: دکتر سیامک شایان امین، به واسطه فعالیت اثر بخش در حوزه خبر و اطلاع‌رسانی دندان‌پزشکی
– در بخش اجتماعی: دکتر شروان شعاعی، به‌علت فعالیت نوین در بخش دندان‌پزشکی سبز و مبتنی بر محیط زیست (اکودنتیستری)
– در بخش فرهنگی: دکتر افشین قناد، به واسطه فعالیت زیبا در نظم و نثر دندانپزشکی
– در بخش تحقیق و توسعه: خانم دکتر آرزو ابن احمدی، به‌خاطر فعالیت در بخش دندانپزشکی و ترک دخانیات

دکتر عبدالرضا معادی مدیر عامل موسسه اطلاع رسانی دندانپزشکی و بنیانگذار این جایزه همزمان با روز جهانی سلامت دهان، ضمن تبریک این روز به دندانپزشکان و دست‌اندرکاران سلامت دهان کشور اعلام داشت: با توجه به تغییر شاخص‌های این جایزه و تقسیم‌بندی حوزه‌های مرتبط با دندانپزشکی جامعه‌نگر در این جایزه، برگزیدگان این دوره به صورت انتخابی از سوی کمیته داوری تعیین گردیدند.
دکتر معادی اظهار امیدواری کرد که در سال آینده شاهد رقابت شرکت‌کنندگان و حمایت انجمن‌های صنفی و علمی از این جایزه باشیم.
قابل ذکر است که با توجه به تقارن روز جهانی سلامت دهان و تعطیلات نوروزی در ایران، تندیس‌ برگزیدگان این جایزه در مراسمی که در سال ۹۶ برگزار می‌شود اهدا خواهد شد.

lankhand khalij fars

برگرفته از وبسایت خبری دندانه

نوشته هشتمین دوره جایزه لبخند خلیج فارس برگزیدگان خود را شناخت اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d9%87%d8%b4%d8%aa%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%af%d9%88%d8%b1%d9%87-%d8%ac%d8%a7%db%8c%d8%b2%d9%87-%d9%84%d8%a8%d8%ae%d9%86%d8%af-%d8%ae%d9%84%db%8c%d8%ac-%d9%81%d8%a7%d8%b1%d8%b3-%d8%a8%d8%b1%da%af%d8%b2/feed/ 0 lankhand khalij fars