دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج https://draslani.com بورد تخصصی ارتودنسی و ناهنجاری فک و صورت، فلوشيپ ارتودنسی جراحی دانشگاه شهيد بهشتى Sat, 14 Oct 2017 15:52:26 +0000 fa-IR hourly 1 https://draslani.com/wp-content/uploads/2016/10/cropped-logo2-1-32x32.pngدكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرجhttps://draslani.com 32 32 ارتودنسی ثابت و متحرکhttps://draslani.com/%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d8%ab%d8%a7%d8%a8%d8%aa-%d9%88-%d9%85%d8%aa%d8%ad%d8%b1%da%a9/ https://draslani.com/%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d8%ab%d8%a7%d8%a8%d8%aa-%d9%88-%d9%85%d8%aa%d8%ad%d8%b1%da%a9/#respond Thu, 05 Oct 2017 16:33:47 +0000 https://draslani.com/?p=6159 درمان ارتودنسی برای صاف و مرتب کردن دندان‌ها استفاده می‌شود. امروز به علت افزایش اهمیت زیبایی لبخند و سلامت دهان و دندان، تقاضای درمان ارتودنسی روز به روز افزایش پیدا می‌کند. یکی از متداول‌ترین روش‌های صاف و مرتب کردن دندان‌ها براکت است. براکت وسیله ثابت ارتودنسی است که به سطح دندان‌ها متصل می‌شود بنابراین ثابت […]

نوشته ارتودنسی ثابت و متحرک اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
درمان ارتودنسی برای صاف و مرتب کردن دندان‌ها استفاده می‌شود. امروز به علت افزایش اهمیت زیبایی لبخند و سلامت دهان و دندان، تقاضای درمان ارتودنسی روز به روز افزایش پیدا می‌کند. یکی از متداول‌ترین روش‌های صاف و مرتب کردن دندان‌ها براکت است. براکت وسیله ثابت ارتودنسی است که به سطح دندان‌ها متصل می‌شود بنابراین ثابت بوده و نمی‌توانید آن را دربیاورید. اما به دلایل گوناگون بسیاری از افراد تمایل به ارتودنسی ثابت ندارند. به همین علت وسیله های غیر ثابت یا متحرک ارتودنسی  نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در اینجا با ارتودنسی ثابت و غیر ثابت آشنا می‌شوید.

ارتودنسی ثابت و متحرک

ارتودنسی ثابت و متحرک

ارتودنسی ثابت

در روش ارتودنسی ثابت، متخصص ارتودنسی براکت ها را به سطح دندان‌ها می‌چسباند. براکت ها به عنوان دستگیره ای برای کشیدن دندان عمل می‌کنند. سیم ارتودنسی که نقش اعمال نیرو را بر عهده دارد، از تک تک  براکت ها عبور می‌کند و آنها را به هم متصل نگه می‌دارد. مزیت ارتودنسی ثابت در این است که نیازی نیست هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن آن را از دهان خارج کنید. برای افرادی که نمی‌توانند پایبند به استفاده از ارتودنسی غیر ثابت باشند و دائماً آن را از دهان خارج کرده و کنار می‌گذارند یا فراموش می‌کنند آن را دوباره در دهان بگذارند، بهترین گزینه ارتودنسی ثابت است. به این صورت علاوه بر اطمینان یافتن از طی مراحل درمانی، احتمال گم شدن یا شکستن وسیله ارتودنسی نیز به حداقل می‌رسد. توجه داشته باشید هر چه ایجاد وقفه در درمان بیشتر باشد، دوره درمان طولانی‌تر شده و حتی احتمال بازگشت دندان‌ها به موقعیت قبلی بیشتر می‌شود.

با این حال به خاطر داشته باشید که تمیز کردن دهان در حالی که براکت به دندان‌ها چسبیده است، دشوارتر بوده و نیاز به صرف زمان و توجه بیشتر دارد. از طرفی معمولاً ارتودنسی ثابت در موارد پیچیده ‌تر درمان کارآمدتر بوده و گزینه بهتر و یا تنها گزینه موجود می‌باشد.

ارتودنسی ثابت و متحرک

ارتودنسی ثابت و متحرک

ارتودنسی متحرک یا غیر ثابت

در این روش برخلاف روش قبل، از سیستم ثابتی استفاده نمی‌شود. به این معنی که چیزی به دندان‌ها چسبانده نمی‌شود. رایج‌ترین وسیله غیر ثابت ارتودنسی الاینر شفاف (اینویزالاین) است. الاینر شفاف باید ۲۰ تا ۲۲ ساعت در روز استفاده شود تا تأثیر گذاری مناسبی داشته باشد. مهم‌ترین مزیت این سیستم نامرئی بودن آن است. به این معنی که برخلاف براکت، کاملاً پلاستیکی و شفاف بوده و تقریباً نامرئی و نامحسوس است. با این حال بسیاری از سازندگان براکت، طراحی‌های جدیدی برای نامرئی کردن سیستم براکت انجام داده ‌اند که از جمله آن‌ها به براکت پشت دندانی و براکت سرامیکی می‌توان اشاره کرد.

در صورتی که از ارتودنسی غیر ثابت می‌خواهید استفاده کنید، پایبندی به دستورات ارتودنتیست از نظر مدت زمان استفاده اهمیت زیادی دارد. در غیر این صورت درمان موفقیت‌ آمیز نخواهد بود.

یکی دیگر از مزیت‌های این روش سهولت تمیز کردن دندان‌ها و الاینر است. فرد به راحتی می‌تواند الاینر را از دهان خارج کرده و دندان‌های خود را مسواک کند و سپس الاینر را تمیز نماید.

همچنین الاینر شفاف لبه‌ های تیز یا فلزی ندارد بنابراین برخلاف براکت ثابت، بافت‌های نرم داخل دهان را تحریک نمی‌کند. این امر باعث افزایش راحتی بیمار می‌شود.

در صورتی که دیدار یا سخنرانی مهمی دارید، می‌توانید الاینر را در این مدت از دهان خارج کنید در حالی که در مورد براکت ثابت چنین حق انتخاب ندارید. همین ویژگی باعث می‌شود بسیاری از افراد که به واسطه شغل خود در موقعیت‌های اجتماعی مهم قرار می‌گیرند، به استفاده از ارتودنسی غیر ثابت تمایل بیشتری داشته باشند.

نوشته ارتودنسی ثابت و متحرک اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d8%ab%d8%a7%d8%a8%d8%aa-%d9%88-%d9%85%d8%aa%d8%ad%d8%b1%da%a9/feed/ 0 fixed-appliance-metal retainers
آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسیhttps://draslani.com/%d8%a2%d8%b4%d9%86%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d9%88%d8%b3%d8%a7%db%8c%d9%84-%d9%88-%d8%a7%d8%a8%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/ https://draslani.com/%d8%a2%d8%b4%d9%86%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d9%88%d8%b3%d8%a7%db%8c%d9%84-%d9%88-%d8%a7%d8%a8%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/#respond Wed, 27 Sep 2017 11:04:27 +0000 https://draslani.com/?p=6137 برای موفقیت درمان ارتودنسی باید بیمار نهایت همکاری را با متخصص ارتودنسی داشته باشد. برای جلب همکاری بیمار بهترین کار، آشنا کردن او با سیستم براکت و قطعات و وسیله ‌های ارتودنسی و نقش هر یک از آنها در فرایند درمانی  است. به این ترتیب بیمار اهمیت استفاده از آنها را درک کرده و دستورات […]

نوشته آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
برای موفقیت درمان ارتودنسی باید بیمار نهایت همکاری را با متخصص ارتودنسی داشته باشد. برای جلب همکاری بیمار بهترین کار، آشنا کردن او با سیستم براکت و قطعات و وسیله ‌های ارتودنسی و نقش هر یک از آنها در فرایند درمانی  است. به این ترتیب بیمار اهمیت استفاده از آنها را درک کرده و دستورات ارتودنتیست را رعایت می‌نماید.

قطعات و وسایل ارتودنسی

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

 • حلقه کشی یا الاستیک

الاستیک نقش مهمی در سوار شدن دندانهای فکین ایفا می‌کند. اگر چه براکت دندان‌ها را صاف و مرتب می‌کند، اما نمی‌تواند موقعیت دندانهای دو فک نسبت به هم را تغییر دهد مگر اینکه از الاستیک در کنار آن استفاده شود. الاستیک یک حلقه کشی است که معمولاً به دو یا چند براکت وصل می‌شود (شکل بالا). در روزهای اول ممکن است کمی احساس ناراحتی یا درد داشته باشید اما خیلی زود به آن عادت می‌کنید. برای کنترل ناراحتی می‌توانید در چند روز اول ایبوپروفن مصرف کنید. اگر الاستیک را به درستی و طبق دستور استفاده نکنید دوره درمان طولانی‌تر از آنچه پیش ‌بینی شده بود، خواهد شد.

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

 • هدگیر

از هدگیر برای اصلاح جهت اعمال نیرو استفاده می‌شود تا دندانها را حرکت داده ویا رشد فک را هدایت کند. از هدگیر بیشتر برای اصلاح مشکلات فکی در کودکان استفاده می‌شود.

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

 • هدگیر معکوس یا فیس ماسک

هدگیر معکوس برای درمان بیمارانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که دندان‌های آنها مشکل آندربایت دارند. آندربایت وضعیتی است که در آن فک پایین جلوتر از فک بالا قرار گرفته است. هدگیر با اعمال نیروی ملایم دندان‌های بالایی یا فک بالا را جلو می‌راند. هدگیر معکوس معمولاً همراه با وسیله ‌های ارتودنسی دیگر مانند براکت یا وسیع کننده کام استفاده می‌شود.

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

 • پلاک فانکشنال توئین بلاک

توئین بلاک (Twin Block) یک وسیله ارتودنسی است که مشکل عدم تناسب فکی را بهبود می‌بخشد. این کار با تحریک رشد فک پایین به سمت جلو صورت می‌گیرد. این وسیله از دو قطعه غیر ثابت تشکیل شود که همانند پازل با هم جور هستند. این دو پلاک متحرک را باید تمام وقت وبا هم استفاده کنید تا عضله فک ،فک پایین را در موقعیت جدید و جلوتر نگه دارد. این وسیله بیشتر در کودکان در حال رشد و کم سن استفاده می‌شود. طول دوره درمان با این وسیله معمولاً نه تا دوازده ماه است.

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

 • دیستال جت

دیستال جت وسیله ‌ای است که به تدریج و با ملایمت دندانهای آسیاب را به عقب دهان هل میدهد. این کار برای ایجاد فضای لازم برای بیرون آوردن دندان‌های دائمی که در زیر لثه قرار دارند و احتمالاً کاهش به ‌هم‌ ریختگی  دندانها است. دیستال جت سه قطعه اصلی دارد: بخش پلاستیک صورتی رنگ (آکریلیک) که بر سقف دهان مطابقت دارد، بخش فلزی که بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و مکانیسم فنری که بخش پلاستیکی را به بند فلزی دور دندان آسیاب متصل می‌کند. دیستال جت دندان آسیاب را به عقب میکشد. برای تنظیم آن باید در فواصل منظم به متخصص ارتودنسی مراجعه شود. میزان فعال سازی فنر بستگی به مقدار حرکت مورد نیاز برای دستیابی به نتایج مطلوب دارد. همچنین پیچ کوچکی در این وسیله تعبیه شده است که با پیچاندن آن کشش در خط میانی کام ایجاد شده و به این ترتیب فک بالا پهن و وسیع می‌شود. در مواردی که نیاز به پهن کردن سقف دهان وجود نداشته باشد، نیازی به این پیچ و پیچاندن آن وجود ندارد. دیستال جت هر بار پس از تنظیم مجدد، تا چند روز بر تکلم و بلع تاثیر میگذارد اما باید به صحبت کردن و بلعیدن ادامه دهید تا زمانی که بتوانید به آن عادت کنید. زبان و لب خیلی زود با شرایط جدید سازگار می‌شود. با محلول آب و نمک ولرم دهان خود را شست‌وشو دهید تا به کاهش ناراحتی و درد دهان کمک کند.

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

 • باز کننده کام یا هایرکس

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

 • نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر

نگهدارنده ارتودنسی وسیله ‌ای است که پس از درآوردن براکت، برای حفظ نتایج و تثبیت دندان‌ها در موقعیت جدید استفاده می‌شود. نگهدارنده ارتودنسی ممکن است ثابت یا غیر ثابت باشد. روش استفاده از آن و طول مدت استفاده را متخصص ارتودنسی مشخص می‌کند. در صورتی که طبق دستور از نگهدارنده استفاده نکنید، ممکن است دندان‌ها به موقعیت سابق خود بازگشت و زحمات تان به هدر برود.

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

 • فضا ساز یا جدا کننده

فضا ساز یا جدا کننده، حلقه لاستیکی کوچکی است که بین دندان‌ها قرار داده می‌شود تا بین آنها فاصله ایجاد کند. علت این کار ایجاد فضای لازم برای انداختن بند فلزی ارتودنسی دور دندان آسیاب است. پس از ایجاد فاصله لازم، جدا کننده برداشته شده و بند فلزی دور دندان قرار میگیرد.

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی

 • بایت پلن

بایت پلین وسیله پلاستیکی کوچکی است که گیره های فلزی دارد. گیره های فلزی برای نگهداشتن وسیله در دندانهایی بالایی است. به طور کلی وسیله در ابتدای درمان استفاده می‌شود و هدف از آن کمک به اصلاح بایت عمیق می‌باشد. دیپ بایت یا بایت عمیق به وضعیتی گفته می‌شود که در آن دندان‌های بالایی هم‌پوشانی زیادی با دندان‌های پایینی دارند. استفاده از این وسیله باعث می‌شود هنگام بسته بودن دهان یا جویدن، دندان‌های بالایی بیش از حد پایین نیایند. استفاده از بایت پلین در ابتدا ممکن است کمی ناراحت ‌کننده باشد اما به آن عادت می‌کنید. این وسیله از تماس دندانهای عقبی با یکدیگر جلوگیری می‌کند بنابراین برای جویدن باید از دندان‌های جلویی استفاده کنید. صحبت کردن و بلعیدن ظرف چند روز بهبود می‌یابد. توجه داشته باشید این وسیله را باید ۲۴ ساعته استفاده کنید و تنها برای تمیز کردن دهان می‌توانید آن را در بیاورید. بیشتر اصلاح زمانی اتفاق می‌افتد که در حال جویدن هستید بنابراین حتماً هنگام غذا خوردن باید این وسیله در دهان تان قرارداشته باشد.10

 • فضا نگهدار

برای حفظ فضای لازم‌ در قوس دندانی از وسیله‌ ای به نام فضا نگه دار استفاده می‌شود. فضا نگهدار یک وسیله ثابت ارتودنسی است که با کمک بند یا میله به دندان آسیاب متصل می‌شود. یکی از متداول‌ترین دلایل استفاده از آن، افتادن زود هنگام دندان شیری پیش از رویش دندان دائمی زیر آن است. در چنین شرایطی برای حفظ فضا به منظور بیرون آمدن دندان شیری و همچنین جلوگیری از انحراف دندان‌های مجاور از فضا نگه دار استفاده می‌شود.

توجه داشته باشید استفاده از نخ دندان در اطراف دندانهای آسیاب و بین دندان‌ها بسیار مهم است چرا که ممکن است ذرات غذا در این محل محبوس شده و موجب تجمع پلاک و در نتیجه پوسیدگی دندان شود. حداقل روزی دو مرتبه مسواک و یک مرتبه نخ دندان باید استفاده شود. همچنین مصرف غذاهای چسبنده مانند آدامس، کارامل، تافی، پاستیل و غیره ممنوع است چرا که باعث شل شدن یا خم شدن وسیله ارتودنسی می‌شود. از جویدن غذاهای ترد و سفت مانند تهدیگ های سفت یا یخ خودداری نمایید.

نوشته آشنایی با وسایل و ابزار ارتودنسی اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d8%a2%d8%b4%d9%86%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d9%88%d8%b3%d8%a7%db%8c%d9%84-%d9%88-%d8%a7%d8%a8%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/feed/ 0 ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰
تغذیه در دوران درمان ارتودنسیhttps://draslani.com/%d8%aa%d8%ba%d8%b0%db%8c%d9%87-%d8%af%d8%b1-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/ https://draslani.com/%d8%aa%d8%ba%d8%b0%db%8c%d9%87-%d8%af%d8%b1-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/#respond Tue, 12 Sep 2017 13:03:31 +0000 https://draslani.com/?p=6114 اهمیت تغذیه در ارتودنسی هنگامی که تحت درمان ارتودنسی قرار می‌گیرید باید اقداماتی برای مراقبت از سیستم براکت و همچنین سلامت دهان و دندان انجام دهید. این امر احتمال موفقیت درمان را افزایش داده و طول دوره درمان را کوتاه‌تر می‌کند. برخی از بیماران ارتودنسی دچار پوسیدگی دندان، تغییر رنگ و لکه، دکلسیفیکاسیون و گاه […]

نوشته تغذیه در دوران درمان ارتودنسی اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
اهمیت تغذیه در ارتودنسی

هنگامی که تحت درمان ارتودنسی قرار می‌گیرید باید اقداماتی برای مراقبت از سیستم براکت و همچنین سلامت دهان و دندان انجام دهید. این امر احتمال موفقیت درمان را افزایش داده و طول دوره درمان را کوتاه‌تر می‌کند. برخی از بیماران ارتودنسی دچار پوسیدگی دندان، تغییر رنگ و لکه، دکلسیفیکاسیون و گاه التهاب لثه می‌شوند. در واقع خود وسیله ارتودنسی باعث این مشکلات نمی‌شود بلکه این مسئله به عدم رعایت بهداشت در این دوره مربوط می‌شود؛ چرا که مسلماً در شرایطی که دندان‌هایتان سیم ‌کشی شده و نگینهای براکت به آن‌ها چسبانده شده است، تمیز کردن دندان‌ها و سطوح بین آنها سخت‌تر خواهد بود.

علاوه بر رعایت بهداشت، باید مراقب غذایی که می‌خورید باشید تا اجزاء براکت شکسته یا خراب نشوند. در صورتی که قطعات براکت خراب شود کارایی خود را از دست داده و باید به ترمیم یا تعویض آنها اقدام کنید. این مشکل جدا از ایجاد هزینه مضاعف، باعث طولانی‌تر شدن دوره درمان می‌شود.

تغذیه در دوران درمان ارتودنسی

تغذیه در دوران درمان ارتودنسی

در دوران درمان ارتودنسی چه غذاهایی نباید بخوریم

هنگامی که سیستم براکت در دهان قرار می‌گیرد، باید برخی از غذاها را از برنامه غذایی خود حذف کنید چرا که ممکن است باعث شل شدن یا شکستن براکت شوند. همچنین باید مراقب نحوه جویدن خود باشید تا آسیبی به سیم، نگین براکت و یا سایر اجزاء سیستم براکت وارد نشود.

– خوراکی‌ها و غذاهایی که سفت و ترد هستند

تغذیه در دوران درمان ارتودنسی

تغذیه در دوران درمان ارتودنسی

جویدن غذا های ترد و سفت، خطر شکستن یا جدا شدن قطعات سیستم براکت را به دنبال دارد. این مواد غذایی را باید مطلقاً از برنامه خود حذف کنید.

 • سبزیجات خام مانند هویج، کرفس، تربچه و غیره و میوه ‌های خام مانند سیب و میوه ‌هایی که کامل رسیده نیستند نباید مصرف شوند. با این حال می‌توانید این مواد را به صورت پخته و یا رنده مصرف نمایید.
 • آجیل از جمله بادام، بادام زمینی، فندق، تخمه و از این قبیل موارد نباید مصرف شوند. در صورت تمایل می‌توانید آنها را به ‌صورت خرد شده یا آسیاب شده مصرف کنید.
 • انواع آب ‌نبات و شکلات‌های سفت را به طور کامل باید حذف کنید.
 • ذرت بو داده علاوه بر این که خود حاوی پوسته ‌های سفت می‌باشد، ممکن است حاوی دانه‌های بو داده نشده و بسیار سخت باشد. همچنین ممکن است پوسته های آنها در زیر لثه گیر کرده و باعث التهاب لثه شود.
 • سیب ‌زمینی سرخ کرده در صورتی که لبه ‌های آن ترد شده باشد مناسب نیست. اگر می‌خواهید سیب ‌زمینی سرخ‌ کرده بخورید، لبه های ترد آن را جدا کنید یا انواع نرمتر آن را تهیه کنید.
 • چوب شور جزو خوراک های ترد و تا حدی سفت محسوب می‌شود.
 • برخی انواع غلات صبحانه سفت و ترد است. برای مصرف این مواد ابتدا آنها در شیر نرم کنید.
تغذیه در دوران درمان ارتودنسی

تغذیه در دوران درمان ارتودنسی

– خوراکی‌های چسبنده و جویدنی

از مصرف غذاها و خوراکی‌های چسبنده در این دوران باید خودداری کنید چرا که ممکن است ذرات غذا به قطعات براکت بچسبد. علاوه بر این که تمیز کردن آن‌ها دشوار است، ممکن است هنگام جدا کردن ذرات غذا از بین اجزاء براکت، سیم یا بخش‌های دیگر آسیب ببینند.

 • مصرف هرگونه آدامس و شکلات کشی ممنوع است. اگر می‌خواهید پس از صرف غذا دهانتان تازه شود، باید دهانتان را مسواک بزنید یا از دهان‌شویه استفاده کنید. با این حال استفاده زیاد از محلول دهان‌شویه باعث تحریک لثه می‌شود بنابراین در مصرف آن افراط نکنید.
 • تافی و شکلات‌های کاراملی و انواع خوراکی‌های جویدنی یا چسبناک را باید از برنامه خود حذف کنید.

عادات غذایی در دوران درمان ارتودنسی

حفظ رژیم غذایی متعادل در دوران درمان اهمیت زیادی دارد. علاوه بر این موضوع ، برخی عادات غذایی که در شرایط عادی بی‌ ضرر و بی‌ خطر هستند ممکن است در این دوران مناسب نباشد.

 • از دندان‌های جلویی خود استفاده نکنید. دندان‌هایی جلوئی هنگامی که تحت درمان ارتودنسی قرار می‌گیرند ممکن است حساس شده و هنگام جویدن با این دندان‌ها احساس ناراحتی پیدا کنید. علاوه بر این ممکن است فشار زیادی به وسیله وارد شده و باعث خراب شدن آن شود. هنگامی که وسیله ارتودنسی در دهان دارید باید یاد بگیرید غذا را به تکه ‌های کوچک‌تر تقسیم کنید تا لازم نباشد یک تکه بزرگ غذا را با دندان‌های جلو گاز بزنید. علاوه بر این که در این دوران دندان‌های جلو حساس‌تر هستند، به خاطر وجود وسیله ارتودنسی در دهان در باز کردن زیاد دهان نیز محدودیت دارید.
تغذیه در دوران درمان ارتودنسی

تغذیه در دوران درمان ارتودنسی

 • علاوه بر خوراکی‌ها و غذاهای ممنوعه در این مدت، برخی رفتارهای اشتباه نیز در دوران درمان ارتودنسی و یا حتی پس از آن باید متوقف شوند چرا که به دندان بندی آسیب وارد می‌کنند. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • جویدن مداد، خودکار یا هر شیء سفت دیگر برای ایجاد تمرکز یا غلبه بر استرس
 • جویدن ناخن یا کندن زایده های پوستی کنار ناخن با دندان
 • باز کردن درب پلاستیکی یا قوطی با دندان

توصیه‌ های غذایی پیش از درمان ارتودنسی

پس از نصب وسیله ارتودنسی و هر بار پس از تنظیم سیم ارتودنسی، بهتر است تا ۴۸ ساعت رژیم غذایی نرم داشته باشید. این کار به شما کمک می‌کند سریعتر با شرایط جدید سازگاری پیدا کنید و از طرفی براکتهای تازه چسبانده شده تثبیت شود. از جمله غذاهایی که در این ۴۸ ساعت می‌توانید مصرف کنید عبارتند از:

 • تخم‌مرغ ( در هر شکلی)
 • خوراک جو
 • کیک
 • سوپ
 • پوره سیب‌زمینی و سبزیجات پخته
 • برنج، ماکارونی و انواع پاستا
 • ماهی پخته
 • بستنی (بدون نان)
 • ماست، پودینگ، پنیر نرم ، کشک و خامه
 • میوه های بخارپز، پوره موز
 • فرنی
 • اسموتی میوه، میلک شیک و آبمیوه

نوشته تغذیه در دوران درمان ارتودنسی اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d8%aa%d8%ba%d8%b0%db%8c%d9%87-%d8%af%d8%b1-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/feed/ 0 ۲ Unhealthy Junk Food Differnt Types of Junk food, Popcorn, salty-sticks, salty-crackers on wooden table in still-life ۴ ۵
اهمیت سن در ارتودنسیhttps://draslani.com/%d8%a7%d9%87%d9%85%db%8c%d8%aa-%d8%b3%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/ https://draslani.com/%d8%a7%d9%87%d9%85%db%8c%d8%aa-%d8%b3%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/#respond Wed, 06 Sep 2017 14:44:00 +0000 https://draslani.com/?p=6103 سن مناسب برای درمان ارتودنسی چیست؟ برای انجام درمان ارتودنسی محدودیت سنی وجود ندارد. در واقع تمام دندان‌هایی که در استخوان فک فرو رفته‌ اند، با یک شیوه حرکت داده شده و به موقعیت مطلوب جا به ‌جا می‌شوند.البته به طور کلی توصیه می‌شود کودکان را از سن هفت ‌سالگی به متخصص ارتودنسی نشان دهید […]

نوشته اهمیت سن در ارتودنسی اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
سن مناسب برای درمان ارتودنسی چیست؟

برای انجام درمان ارتودنسی محدودیت سنی وجود ندارد. در واقع تمام دندان‌هایی که در استخوان فک فرو رفته‌ اند، با یک شیوه حرکت داده شده و به موقعیت مطلوب جا به ‌جا می‌شوند.البته به طور کلی توصیه می‌شود کودکان را از سن هفت ‌سالگی به متخصص ارتودنسی نشان دهید تا در صورت لزوم درمان‌های پیشگیرانه و یا زود هنگام صورت بگیرد.

اهمیت سن در ارتودنسی

اهمیت سن در ارتودنسی

حرکت دندان در کودکان

مکانیسم حرکت دندان در درمان ارتودنسی در همه سنین، اعمال نیرو به دندان در جهت مورد نظر می‌باشد. در این حالت در جلوی دندان فشار ایجاد شده و استخوان حل می‌شود و در پشت دندان کشش ایجاد شده و استخوان تولید شده و فضای خالی ایجاد شده را پر می‌کند. به این صورت دندان جلوتر می‌رود و موقعیت آن تثبیت میشود. با این حال کودکانی که هنوز در سن رشد قرار دارند، از مزیت مهمی برخوردار هستند: با هدایت رشد می‌توان درمان ارتودنسی را مؤثرتر و سریع‌تر انجام داد.

ارتودنسی در بزرگسالان

در افراد بزرگسال که رشد به اتمام رسیده است برخی اصلاحات را نمی‌توان در سطح بهینه انجام داد. بخصوص در افراد بزرگسال که دچار مشکلات دندانی بوده یا درگیر بیماری لثه هستند، برنامه ‌ریزی درمانی برای ارتودنسی متفاوت و پیچیده ‌تر خواهد بود. به این ترتیب که ابتدا باید سلامت لثه و استخوان بازیابی شده و سپس برنامه ‌ریزی برای صاف و همراستا کردن دندان‌ها انجام شود. هر چه بافت لثه و استخوان سالم‌تر باشد واکنش بهتری به اعمال نیرو و به طور کلی به درمان ارتودنسی نشان داده و درمان موفق‌تر و سریع‌تر خواهد بود.

در افراد بزرگسال برخی اصلاحات مال اکلوژن تنها از طریق کشیدن دندان امکان ‌پذیر است. گاهی اوقات برای این منظور دندان آسیاب کوچک یا دندان جلویی کناری فک پایین انتخاب می‌شود. همچنین برای اصلاح برخی موارد ناهمراستایی فک مانند جلو زدگی فک یا مشکلات بایت در دوران کودکی تنها با هدایت رشد به کمک وسیله ارتودنسی کافی است در صورتی که در بزرگسالی تنها با جراحی فک می‌توان به این اهداف دست یافت. با این حال نباید از مزیت همکاری بیمار با متخصص ارتودنسی در بزرگسالان چشم ‌پوشی نمود چرا که گاهی اوقات به علت احتمال عدم همکاری کودکان با ارتودنتیست، نتایج مورد نظر حاصل نمی‌شود.

حفظ نتایج درمان ارتودنسی

پس از درمان ارتودنسی برای حفظ نتایج باید اقداماتی انجام نمود تا دندان‌ها به موقعیت پیشین باز نگردند. در کودکان و نوجوانان نیاز به حفظ نتایج ارتودنسی  تا ۲۵ سال و در بزرگسالان مادام ‌العمر است.

نوشته اهمیت سن در ارتودنسی اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d8%a7%d9%87%d9%85%db%8c%d8%aa-%d8%b3%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/feed/ 0 ۲
ارتودنسی برای بستن فاصله بین دندان‌هاhttps://draslani.com/%d9%81%d8%a7%d8%b5%d9%84%d9%87-%d8%a8%db%8c%d9%86-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%85/ https://draslani.com/%d9%81%d8%a7%d8%b5%d9%84%d9%87-%d8%a8%db%8c%d9%86-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%85/#respond Mon, 07 Aug 2017 15:24:46 +0000 https://draslani.com/?p=6072 دیاستم چیست؟ دیاستم (Diastema ) به فاصله بین دو دندان گفته می‌شود. فاصله بین دندان‌ها در هر جایی ممکن است ایجاد شود اما معمولاً بین دو دندان جلوئی دیده می‌شود. عدم هماهنگی بین اندازه استخوان فک و اندازه دندان‌ها می‌تواند باعث زیاد بودن فضای قوس دندانی و در نتیجه ایجاد فاصله بین دندان‌ها و یا […]

نوشته ارتودنسی برای بستن فاصله بین دندان‌ها اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
دیاستم چیست؟

دیاستم (Diastema ) به فاصله بین دو دندان گفته می‌شود. فاصله بین دندان‌ها در هر جایی ممکن است ایجاد شود اما معمولاً بین دو دندان جلوئی دیده می‌شود. عدم هماهنگی بین اندازه استخوان فک و اندازه دندان‌ها می‌تواند باعث زیاد بودن فضای قوس دندانی و در نتیجه ایجاد فاصله بین دندان‌ها و یا بالعکس کم بودن فضا و شلوغی و کج شدن دندان‌ها شود.

دلایل ایجاد فاصله بین دندان‌ها چیست؟

 • در صورتی که دندان‌ها خیلی کوچک باشند و یا اندازه فک خیلی بزرگ باشد، فضای اضافی در قوس دندانی باقی می‌ماند. معمولاً این وضعیت را به صورت فاصله بین دو دندان جلوئی مشاهده می‌کنید.

  با این حال ایجاد فاصله بین دندان‌ها دلایل دیگری نیز دارد.

 • گاهی اوقات برخی از دندان‌ها ممکن است کشیده شده یا افتاده باشند و باعث فاصله بین دندان‌ها شوند.
 • همچنین ممکن است یک یا چند دندان اندازه‌ ای کوچک‌تر از حد طبیعی داشته باشند. اغلب این اتفاق در مورد دندان‌های جلویی کناری ( دندان‌های مجاور دو دندان جلوی وسطی) در فک بالا دیده می‌شود. این امر باعث می‌شود بین دندان‌های جلویی وسطی بالایی فاصله بیفتد.
دیاستم یا فاصله بین دو دندان

دیاستم یا فاصله بین دو دندان

 • یکی دیگر از دلایل ایجاد فاصله بین دندان‌ها، بزرگ بودن فرنوم لبی است. فرنوم لبی یک تکه بافت کوچکی است که لب بالا را درست در ناحیه بالای دندانهای جلویی، به لثه متصل میکند. برای دیدن آن باید لب بالا را بلند کنید. گاهی اوقات فرنوم لبی بیش از اندازه رشد کرده و تا محدوده بین دو دندان جلوئی می‌رسد. در چنین شرایطی فرنوم اجازه نمی‌دهد فاصله بین این دندان‌ها بسته شود.
 • برخی عادات دهانی مانند مکیدن انگشت نیز می‌تواند باعث جلو راندن دندان‌های جلوئی و ایجاد فاصله بین آنها شوند.
 • عادت فشار زبان که نوعی الگوی غیر طبیعی بلع در کودکان می‌باشد، باعث می‌شود کودک هنگام بلعیدن زبان را به دندان‌های جلوئی فشار دهد؛ در حالی که در حالت طبیعی زبان باید به سقف دهان فشار داده شود. این عادت در اوایل کودکی امری بسیار طبیعی است اما با بزرگ شدن کودک به مرور زمان باید الگوی طبیعی بلع جایگزین آن شود. در غیر این صورت فشار زبان که به درمان‌های جلوئی وارد می‌شود به مرور زمان دندان‌ها را به جلو می‌راند و باعث فاصله بین آنها می‌شود.
 • بیماری لثه می‌تواند باعث از دست رفتن ساختارهای پشتیبانی ‌کننده دندان‌ها شود. عفونت لثه در صورتی که درمان نشود باعث تحلیل رفتن استخوان و در نتیجه لق شدن دندان می‌شود. در افرادی که مقدار زیادی از استخوان تحلیل رفته است، دندان‌ها نمی‌توانند موقعیت خود را حفظ کنند و ثبات کامل خود را تا حدی از دست می‌دهند. این لغزش‌های جزئی مداوم دندان باعث ایجاد فاصله بین آنها می‌شود.

البته باید توجه داشته باشید وجود فاصله بین دندان‌های شیری در کودکان امری طبیعی است و در بیشتر موارد هنگامی که دندان‌های دائمی رویش می‌کنند این فاصله بسته می‌شود.

دیاستم یا فاصله بین دو دندان

دیاستم یا فاصله بین دو دندان

پیشگیری از ایجاد فاصله بین دندان‌ها

 از تمام موارد فاصله بین دندان‌ها نمی‌توان پیشگیری کرد. برای مثال در صورتی که علت فاصله عدم هماهنگی اندازه فک و دندان باشد، نمی‌توان از آن پیشگیری کرده و بدون درمان اصلاح نمی‌شود. اما در بسیاری از موارد، حفظ سلامت لثه برای به پیشگیری از بیماری لثه و در نتیجه لق شدن دندان‌ها کمک می‌کند. افرادی که عادت فشار زبان دارند می‌توانند با درمان‌های مخصوصی الگوی بلع خود را تغییر دهند. عادت مکیدن انگشت را نیز می‌توان با رفتار درمانی و کمک گرفتن از برخی وسیله ‌های ارتودنسی کنترل و درمان نمود. همچنین با حفظ رعایت بهداشت و سلامت دهان و دندان، می‌توانید جلوی از دست رفتن دندان‌ها را گرفته و اجازه ندهید بین آنها فاصله ایجاد شود. در مورد بزرگ بودن فرنوم لبی میتوان با درمان به موقع جلوی ایجاد فاصله بین دندانها را گرفت.

دیاستم یا فاصله بین دو دندان

دیاستم یا فاصله بین دو دندان

روش‌های بستن فاصله بین دندان‌ها

 گاهی اوقات فاصله بین دندان‌ها یکی از چند مشکلی است که باید با درمان ارتودنسی اصلاح شود و گاهی اوقات فاصله بین دندان‌ها تنها مشکل موجود می‌باشد.

یکی از بهترین و ماندگارترین درمان‌های بستن فاصله بین دندان‌ها، ارتودنسی است. صرف ‌نظر از این که فاصله بین کدام دندان‌ها را می‌خواهید ببندید، براکت به تمام دندان‌ها چسبانده می‌شود. علت این است که حرکت هر دندان می‌تواند بر موقعیت تمامی دندان‌ها تأثیر بگذارد و هر دندان به عنوان یک عضو از مجموعه زنجیره ‌ای در نظر گرفته می‌شود. چرا که اگر یک دندان را به سمت دیگری برانید، در جای دیگری ممکن است فاصله ایجاد شده یا دندان کج شود.

اگر علت فاصله بین دندان‌ها کوچک بودن دندان‌های جلویی کناری باشد و بیمار مشکل دیگری نداشته باشد، ممکن است متخصص ارتودنسی استفاده از ونیر، باندینگ و یا روکش دندان را توصیه نماید.

اگر علت فاصله بین دندان‌ها از دست رفتن یک یا چند دندان باشد، ممکن است استفاده از ایمپلنت یا بریج دندان گزینه بهتری باشد.

در مواردی که فرنوم لبی بزرگ است و باعث فاصله بین دو دندان جلوئی شده است، باید با عمل جراحی فرنکتومی کوچک شود. در صورتی‌ که فرنکتومی در سن مناسبی در کودکی  انجام شود ممکن است فاصله بین دندان‌ها به خودی خود بسته شود اما در کودکان بزرگ‌تر و یا افراد بزرگسال پس از فرنکتومی باید با ارتودنسی فاصله بسته شود.

اگر علت فاصله بین دندان‌ها بیماری لثه باشد، ابتدا باید لثه تحت درمان قرار بگیرد. هنگامی که سلامت به لثه بازگردانده شد، در بسیاری از موارد می‌توان با ارتودنسی فاصله بین دندان‌ها را اصلاح نمود. ممکن است برای جلوگیری از ایجاد فاصله مجدد بین دندان‌ها اسپلینت به دندان‌ها چسبانده شود.

چه زمانی به متخصص ارتودنسی مراجعه کنیم؟

در صورتی که فاصله بین دندان‌ها تا درآمدن کامل دندان‌های دائمی ادامه داشته باشد، می‌توانید کودک را به ارتودنتیست نشان دهید. او علت فاصله بین دندان‌ها را شناسایی کرده و درمان مناسبی به شما توصیه می‌کند. به ‌طور کلی توصیه می‌شود کودکان را در سن هفت‌ سالگی به ارتودنتیست نشان دهید. گاهی حتی در صورت نیاز به درمان، ممکن است درمان به آینده موکول شود.

پیش ‌آگهی

در صورتی که فاصله بین دندان‌ها با درمان ارتودنسی بسته شود یا تحت درمان دندانپزشکی قرار بگیرد، بسته خواهد ماند. با این حال در صورتی که عامل ایجاد فاصله بین دندان‌ها عاداتی مانند مکیدن انگشت یا فشار زبان باشد ممکن است دوباره بین دندان‌ها فاصله ایجاد نماید. ممکن است پس از درمان، از نگهدارنده ارتودنسی برای حفظ نتایج استفاده شود. همچنین ممکن است اسپلینت به پشت دندان‌ها چسبانده شود تا دوباره از هم فاصله نگیرند.

نوشته ارتودنسی برای بستن فاصله بین دندان‌ها اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d9%81%d8%a7%d8%b5%d9%84%d9%87-%d8%a8%db%8c%d9%86-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%85/feed/ 0 ۱ ۲ ۳
کشیدن دندان عقل و ارتودنسیhttps://draslani.com/%da%a9%d8%b4%db%8c%d8%af%d9%86-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%b9%d9%82%d9%84-%d9%88-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/ https://draslani.com/%da%a9%d8%b4%db%8c%d8%af%d9%86-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%b9%d9%82%d9%84-%d9%88-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/#respond Sat, 29 Jul 2017 13:00:16 +0000 https://draslani.com/?p=6059 چرا دندان عقل کشیده می‌شود؟ دندان عقل در صورتی که نهفته باشد (در زیر لثه مانده باشد) و باعث آسیب به دندان‌های دیگر شود، باید کشیده شود. نهفتگی یا نیمه نهفتگی دندان عقل البته در موارد کمی میتواند درد مبهم در طرفین دهان نیز ایجاد کند. کشیدن دندان عقل در درمان ارتودنسی بسته به نظر […]

نوشته کشیدن دندان عقل و ارتودنسی اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
چرا دندان عقل کشیده می‌شود؟

دندان عقل در صورتی که نهفته باشد (در زیر لثه مانده باشد) و باعث آسیب به دندان‌های دیگر شود، باید کشیده شود. نهفتگی یا نیمه نهفتگی دندان عقل البته در موارد کمی میتواند درد مبهم در طرفین دهان نیز ایجاد کند.

کشیدن دندان عقل و ارتودنسی

کشیدن دندان عقل و ارتودنسی

کشیدن دندان عقل در درمان ارتودنسی

بسته به نظر متخصص ارتودنسی،ممکن است کشیدن دندان عقل قبل یا بعد از درمان توصیه شود. در بیمارانی که بین ۱۵ تا ۲۵ سال سن دارند احتمالاً بهتر است دندانهای عقل پیش از ارتودنسی کشیده شوند اما این کار برای کودکان کم سن یا پیش از نوجوانی توصیه نمی‌شود. در اواسط دهه ۲۰ زندگی، ریشه دندانهای عقل بلندتر شده و بیشتر در استخوان نفوذ می کند؛ بنابراین کشیدن آنها دشوارتر می‌شود. بیماران جوان‌تر پس از کشیدن دندان خیلی زودتر بهبود می‌یابند.

اگر نمی‌خواهید پیش از درمان ارتودنسی دندان خود را بکشید، باید پس از اتمام درمان این کار را انجام دهید. البته در گذشته بدون توجه به وضعیت دندان عقل،به طور کلی کشیدن این دندان توصیه می شد اما درسالهای اخیر معمولا” فقط دندانهایی کشیده می شوند که جای کافی یا زاویه مناسب رویشی نداشته باشند و احتمال برود هنگام بیرون زدن از لثه ممکن است  باعث انحراف دندان‌های دیگر یا آسیب به آنها شوند.

یکی دیگر از فواید کشیدن دندان عقل، جلوگیری از عفونت لثه یا کیستی شدن یا حتی تومورال شدن این دندانهاست. در مورد التهاب یا عفونت لثه علت این است که تمیز کردن دندان‌های عقل که در انتهای دهان قرار دارند بسیار دشوار بوده و معمولاً مسواک به آنها دسترسی ندارد؛ به همین علت باکتری‌ها شروع به گسترش کرده و باعث التهاب و عفونت لثه می‌شوند.

از طرفی معمولاً دندان عقل به صورت کامل بیرون نمی‌زند. نیمه بیرون زدن دندان‌ها می‌تواند مشکلاتی مانند کیست و تومور ایجاد نماید که همه اینها تأثیر منفی بر سلامت دهان می‌گذارند.

کشیدن دندان عقل و ارتودنسی

کشیدن دندان عقل و ارتودنسی

چه کاری باید انجام شود؟

برای بررسی وضعیت معمولا” متخصص ارتودنسی عکس رادیوگرافی تجویز می کند. در رادیوگرافی پانورامیک (عکس پرتوی ایکس از کل دهان) موقعیت دقیق دندانهای عقل و دندان‌های اطراف آنها دقیقاً مشخص میشود و در صورت نیاز ،نامه ارجاع به دندانپزشک شما می دهد تا دندان عقل را بکشد. ممکن است پیش از جراحی یا پس از آن آنتی‌ بیوتیک برایتان تجویز شود. پیش از جراحی ناحیه مورد نظر با تزریق بی‌حسی، بی‌حس می‌شود تا دردی احساس نکنید. معمولا”چند  ساعت پس از جراحی نیز نباید چیزی بخورید.

نوشته کشیدن دندان عقل و ارتودنسی اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%da%a9%d8%b4%db%8c%d8%af%d9%86-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%b9%d9%82%d9%84-%d9%88-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/feed/ 0 ۲ ۳
ارتودنسی در دوران بارداریhttps://draslani.com/%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/ https://draslani.com/%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/#respond Mon, 24 Jul 2017 14:44:10 +0000 https://draslani.com/?p=6036 در صورتی‌ که باردار هستید، باید توجه ویژه‌ ای به سلامت لثه و دندان‌های خود داشته باشید. در دوران بارداری میزان هورمون‌ها تا حد قابل توجهی تغییر می‌کنند. این تغییرات هورمونی می‌تواند منجر به بوی بد دهان، تولید بزاق زیادی یا برعکس خشکی دهان  شود. به همین علت حفظ سلامت دهان و دندان در دوران […]

نوشته ارتودنسی در دوران بارداری اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
در صورتی‌ که باردار هستید، باید توجه ویژه‌ ای به سلامت لثه و دندان‌های خود داشته باشید. در دوران بارداری میزان هورمون‌ها تا حد قابل توجهی تغییر می‌کنند. این تغییرات هورمونی می‌تواند منجر به بوی بد دهان، تولید بزاق زیادی یا برعکس خشکی دهان  شود. به همین علت حفظ سلامت دهان و دندان در دوران بارداری اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

ارتودنسی در بارداری

بسیاری از خانمها اطلاع ندارند که می‌توانند درمان ارتودنسی خود را در بارداری ادامه داده و یا حتی آغاز کنند؛.البته بسیاری از افراد نگران درمان‌های دندانپزشکی در دوران بارداری هستند اما حتی برای عکس‌ برداری در این دوران، از لباس محافظ استفاده می‌شود که تمام بدن بیمار را پوشانده و اجازه نمی‌دهد تشعشع پرتوی ایکس با بدن مادر یا کودک برخورد نماید.

بارداری خود را به اطلاع ارتودنتیست برسانید

پیش از هر چیز ابتدا باید به متخصص  ارتودنسی خود بگویید که باردار هستید. مسلماً ارتودنتیست در صورت آگاهی به بارداری شما تمهیدات ویژه ‌ای می‌اندیشد و احتمالاً به صورتی برنامه‌ ریزی می‌کند که دوره درمان کوتاه‌تر شود یا از به کار بردن نیروهای سنگین در این دوره اجتناب می کند.

در صورتی که باردار هستید و براکت در دهان دارید، احتمالاً باید به دفعات بیشتری به دندانپزشک یا ارتودنتیست مراجعه کنید. به علت تغییرات سریع بدن در دوران بارداری سیستم براکت هم از نظر بهداشتی و هم بیومکانیکی باید به دفعات بیشتری تنظیم شود و تحت کنترل باشد.

پیش از درمان ارتودنسی نیز قصد بارداری خود را به متخصص خود اطلاع دهید.

اگر تصمیم دارید در حین درمان ارتودنسی باردار شوید، پیش از هر چیز باید موضوع را به اطلاع پزشک خود برسانید. حتی در صورتی که پیش از بارداری لثه و دندان‌هایتان هیچ مشکلی نداشته‌ اند، ممکن است در دوران بارداری دچار التهاب لثه شوید.اگر از پیش از بارداری از براکت یا الاینر در دهان استفاده می‌کنید، نباید بصورت نیمه کاره آنها را رها کنید. اگر درمان ارتودنسی را شروع کرده ‌اید باید آن را ادامه دهید تا دندان‌هایتان به موقعیت پیشین بازنگردند . در صورتیکه تحمل آنها برایتان دشوار شده می توانید از پزشک خود درخواست کنید که  چند ماه آخر، سیمها را خارج سازد تا تحمل بریس ها قدری راحت تر شود.

دوره درمان ارتودنسی در بارداری را کوتاه‌تر کنید

در صورتی که نگران طول مدت درمان هستید، می‌توانید اقداماتی انجام دهید که دوره درمان برایتان آسان‌تر شده و زودتر تمام شود.  می‌توانید با رعایت دقیق دستورات ارتودنتیست و مراقبت از اجزا و قطعات براکت، جلوی اخلال در درمان و طولانی‌تر شدن آن را بگیرید. چرا که هر چه اتفاقاتی مانند شکستن یا خم شدن سیم ارتودنسی، درآمدن  براکت و مواردی از این قبیل بیشتر اتفاق بیفتد دوره درمان طولانی‌تر خواهد شد.

تأثیر درمان ارتودنسی بر سلامت دهان و دندان

 درمان ارتودنسی باعث صاف شدن دندان‌ها می‌شود. در صورتی که دندان‌ها کج و نامرتب باشند، ذرات غذا به راحتی بین آن‌ها گیر کرده و به مرور فعالیت باکتری‌ها در آن ناحیه می تواند باعث پوسیدگی دندان و التهاب لثه شود. در نظر داشته باشید که با کمی تحمل ، محیط تماس سالم تری را در دهانتان، برای ارتباط با کودک خود ایجاد خواهید کرد.

داروها و درمان ارتودنسی

اگر در دوران بارداری نگران مصرف دارو به واسطه درمان ارتودنسی هستید، باید بدانید این درمان هیچ نیازی به مصرف داروی بی ‌حسی یا جراحی ندارد. اگر بخشی از سیستم براکت باعث ساییدگی یا تحریک لثه، گونه یا لب تان میشود، با استفاده از موم یا ژل مخصوصی می‌توانید این مشکل را برطرف کنید بدون این که هیچ‌ گونه عارضه ‌ای برای شما و کودکتان به دنبال داشته باشد. در صورتی که مشکل ارتودنسی شما جزیی باشد، می‌توانید از الاینر های شفاف برای درمان ارتودنسی استفاده کنید. الاینر شفاف هیچ دردی ایجاد نمی‌کند و باعث تحریک بافت‌های دهان نمی‌شود. همچنین مراقبت از سلامت دندان‌ها و لثه با الاینر شفاف بسیار آسان‌تر است.

آغاز درمان ارتودنسی پیش از تولد کودک

مسلماً پس از تولد کودک فرصت چندانی برای رسیدگی به خود و دندان‌هایتان ندارید. بنابراین اگر در حین درمان ارتودنسی خود،اقدام به بارداری نموده اید؛ درمان خود را به انتها برسانید. در صورتی که قبل از شروع ارتودنسی،باردار هستید یا تصمیم به بارداری دارید؛حتما” قبل از شروع درمان با متخصص خود مشورت کنید

نوشته ارتودنسی در دوران بارداری اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/feed/ 0
ارتودنسی هم رنگ دندانhttps://draslani.com/ceramic_braces/ https://draslani.com/ceramic_braces/#respond Fri, 21 Jul 2017 20:24:42 +0000 https://draslani.com/?p=6033 تعریف ارتودنسی هم رنگ دندان یا ارتودنسی نامریی مشکل بیشتر افرادی که به این نتیجه می‌رسند باید درمان ارتودنسی انجام دهند تا دندان‌هایشان را صاف کنند، تصور لبخند فلزی سیم‌ کشی شده و دیده شدن براکت فلزی در دهان می باشد. امروزه با تکنولوژی‌های جدید این امکان فراهم شده است که افراد بتوانند از ارتودنسی […]

نوشته ارتودنسی هم رنگ دندان اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
تعریف ارتودنسی هم رنگ دندان یا ارتودنسی نامریی

مشکل بیشتر افرادی که به این نتیجه می‌رسند باید درمان ارتودنسی انجام دهند تا دندان‌هایشان را صاف کنند، تصور لبخند فلزی سیم‌ کشی شده و دیده شدن براکت فلزی در دهان می باشد. امروزه با تکنولوژی‌های جدید این امکان فراهم شده است که افراد بتوانند از ارتودنسی هم رنگ دندان بهره ببرند. ارتودنسی همرنگ دندان اگر چه کاملا نامرئی نیست، اما خیلی کمتر از براکت فلزی دیده میشود و به همین علت محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

صاف و مرتب کردن دندان‌ها با براکت سرامیکی

در این روش نیز مشابه براکت فلزی، براکت به دندان‌ها چسبانده شده و یک سیم فلزی از تک تک براکتها عبور می‌کند و به این ترتیب به دندان‌ها نیرو وارد می‌نماید. از این نظر تفاوت تکنیکی بین براکت های سرامیکی و فلزی وجود ندارد. از آنجای که علت اصلی طراحی براکتهای سرامیکی، نامرئی شدن سیستم براکت و عدم جلب توجه آن ها می باشد، در بسیاری از موارد به جای سیم با رنگ فلزی از سیمهایی با روکش یا رنگ سفید استفاده میشود که به نامرئی تر به نظر رسیدن سیستم براکت کمک میکند.

مقایسه ارتودنسی هم رنگ دندان و براکتهای فلزی

طبیعتا” مهم‌ترین مزیت ارتودنسی هم رنگ دندان، جنبه زیبایی آن است. از نظر استحکام طبیعتا” براکتهای فلزی استحکام بیشتری دارند اما براکت های سرامیکی نیز مقاومت و استحکام کافی دارند تا دوره درمان را بدون اشکال به اتمام برسانند.

براکتهای سرامیکی  در مقابل تغییر رنگ و لکه مقاوم هستند، اما اورینگ هایی که دور براکت ها قرار می گیرند (کش هایی که دور براکت ها قرار می گیرند و سیم را داخل براکت نگه می دارند) مستعد تغییر رنگ می باشند و نیازمند اجتناب بیمار از خوردن غذاها و نوشیدنی های رنگزا می باشند؛ضمن اینکه لازم است به طور مداوم تعویض شوند. از براکتهای سرامیکی به عنوان براکتهای نیمه نامریی نیز یاد می شود و در مقایسه با آن پلاکهای شفافی نیز وجود دارند که از آنها به عنوان ارتودنسی نامریی یاد می شود.

عملکرد و کارایی براکتهای سرامیکی از ارتودنسی نامرئی (الاینر شفاف ) بهتر است و موارد پیچیده ‌تر درمان که با الاینر شفاف قابل اصلاح نیست را می‌توان با براکت سرامیکی اصلاح نمود. همچنین دوره درمان با براکت سرامیکی معمولاً کوتاه‌تر و سریع‌تر از الاینر شفاف می باشد.

همچنین در مقایسه با براکت پشت دندانی (لینگوال)، اگر چه براکت پشت دندانی اصلا در معرض دید قرار ندارد و نامرئی محسوب می‌شود اما از نظر رعایت بهداشت و تمیز کردن براکت و دندان‌ها و راحتی تحمل، براکت پشت دندانی بسیار سخت‌تر است. از طرفی مدت زمانی که برای نصب براکت و همچنین تنظیم مجدد دوره ای آن لازم است، در مورد براکت پشت دندانی بسیار بیشتر است.

در مقایسه طول درمان بین دو نوع براکت شفاف و فلزی بایستی گفته شود که به دلیل خوانایی جنسیت فلزی براکتها و سیم ارتودنسی،معمولا” در براکتهای فلزی، زمان درمان کوتاهتر از براکت های با جنس سرامیک می باشد که البته این مشکل با قرار دادن بیس فلزی در براکت های سرامیکی به حداقل رسیده و البته این نوع براکتها گران قیمت می باشند.

به دلایلی که گفته شد بسیاری از افرادی که تمایلی به درمان ارتودنسی نداشته ‌اند، اکنون می‌توانند این درمان را با بهره گیری از براکتهای شفاف انجام دهند بدون این که مجبور باشند  بسیاری از محدودیت‌های براکت فلزی را تحمل کنند.

نوشته ارتودنسی هم رنگ دندان اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/ceramic_braces/feed/ 0
کشیدن دندان در ارتودنسیhttps://draslani.com/%da%a9%d8%b4%db%8c%d8%af%d9%86-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/ https://draslani.com/%da%a9%d8%b4%db%8c%d8%af%d9%86-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/#respond Mon, 03 Jul 2017 11:33:17 +0000 https://draslani.com/?p=5991 در دوره های مختلف زمانی از عمر صدوبیست ساله علم ارتودنسی،کشیدن یا نکشیدن دندان پذیرفته شده و رد شده است. در سال‌های اخیر نیز در مورد کشیدن دندان در درمان ارتودنسی اما و اگر های زیادی مطرح شده است ولی حتی با وجود روش‌های پیشرفت های امروزی، گاهی اوقات کشیدن دندان برای درمان ارتودنسی امری […]

نوشته کشیدن دندان در ارتودنسی اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
در دوره های مختلف زمانی از عمر صدوبیست ساله علم ارتودنسی،کشیدن یا نکشیدن دندان پذیرفته شده و رد شده است. در سال‌های اخیر نیز در مورد کشیدن دندان در درمان ارتودنسی اما و اگر های زیادی مطرح شده است ولی حتی با وجود روش‌های پیشرفت های امروزی، گاهی اوقات کشیدن دندان برای درمان ارتودنسی امری اجتناب‌ ناپذیر است.

چرا در درمان ارتودنسی دندان کشیده می‌شود

ضرورت کشیدن دندان در درمان ارتودنسی به شرایط مختلف زیادی بستگی دارد و عمده علت آن عدم وجود فضای کافی در قوس دندانی است. هنگامی که شلوغی دندان‌ها شدید باشد و نتوان فضای کافی برای صاف و مرتب کردن تمامی دندان‌ها فراهم کرد راه ‌حل کشیدن دندان است. همچنین برخی مواقع براثر کمبود فضا در دهان، دندان‌های قدامی جلوزده اند و برای بازگرداندن آنها به موقعیت مناسب، باید دندان کشیده شود.

یکی دیگر از دلایل کشیدن دندان در درمان ارتودنسی، اصلاح بایت است.به این معنا که برای ایجاد زیبایی دندانها و روی هم نشستگی ایده آل دندانی بایستی دندان کشیده شود. همچنین برای اصلاح خط میانی لبخند و بهبود پروفایل بافت نرم نیز ممکن است از این روش استفاده شود. تصمیم‌گیری در مورد کشیدن دندان بسیار پیچیده است و تمام اطلاعات جمع آوری شده در پرونده بیمار باید در نظر گرفته شوند.

به طور کلی بایت، خط میانی دندانها، میزان شلوغی دندان‌ها، موقعیت فک‌ها، موقعیت دندان‌ها، مسیر رشد، سایز دندان‌ها، پروفایل بافت نرم و ویژگی‌های دیگر برای تعیین بهترین مسیر درمانی آنالیز می‌شوند. برخی متخصصین ارتودنسی اعتقاد دارند که درمان ارتودنسی همواره باید بدون کشیدن دندان انجام شود. این ادعا بر اساس ارتباط کشیدن دندان با مشکلات مفصل فکی گیجگاهی بیان می‌شود. با این حال فلسفه درمان بدون کشیدن دندان پایه علمی محکمی ندارد. بسیاری از مطالعات منتشر شده که چنین نتیجه ‌ای را گزارش می‌کنند، بر اساس مطالعات موردی صورت گرفته اند.

مطالعات زیادی نیز وجود دارند که این ادعاها را رد می‌کنند. این تحقیقات نشان داده‌ اند کشیدن دندان اگر به درستی انجام شود، باعث افزایش ثبات نظم دندان‌ها شده و تأثیر منفی بر لبخند، نیمرخ یا مفصل فکی گیجگاهی نمی‌گذارد. به عنوان نتیجه گیری نمیتوان قانون کلی برای تمام بیماران نوشت؛  در برخی از بیماران به علت ویژگی‌های دندانی یا صورت ممکن است برای این کار نیاز به کشیدن دندان احساس شود و در برخی دیگر این موضوع یک اشتباه جبران ناپذیر به حساب می آید.

کشیدن دندان در ارتودنسی

کشیدن دندان در ارتودنسی

روش‌های کشیدن دندان

دو روش برای کشیدن دندان وجود دارد:

 1. کشیدن ساده دندان: در این روش دندان به خوبی در دهان دیده می‌شود . برای کشیدن ساده دندان، ابتدا دندانپزشک با ابزار مخصوصی به نام الواتور دندان را لق میکند. سپس با استفاده از فورسپس دندان کشیده می‌شود.
 2. کشیدن دندان با جراحی: این روش کمی پیچیده‌تر از حالت قبل است. زمانی از این روش استفاده می‌شود که دندان موقعیت خوبی برای کشیدن ندارد مثلاً بخشی از آن شکسته است یا دندان به صورت نیمه نهفته یا نهفته در لثه قرار دارد. در این موارد جراح برش کوچکی در بافت لثه ایجاد می‌کند تا به دندان دسترسی بهتری پیدا کند. سپس دندان کشیده شده و بافت لثه بسته و بخیه می‌شود.

مراقبتهای لازم پس از کشیدن دندان

برای برطرف شدن درد و ناراحتی، یا کاهش تورم صورت به توصیه‌ های زیر توجه کنید:

 • بر روی صورت در ناحیه گونه، کمپرس یخ بگذارید. با این کار در کاهش یافته و تورم کمتر می‌شود. حتماً قطعات یخ را داخل دستمال یا حوله بپیچید و مستقیم آن را بر روی پوست نگذارید. ۲۰ دقیقه کمپرس یخ را روی صورت بگذرید و ۲۰ دقیقه به صورت خود استراحت بدهید.
 • تا چند روز پس از کشیدن دندان غذاهای نرم و خنک مصرف کنید.
 • ۲۴ ساعت پس از جراحی، دهان خود را با محلول آب نمک ولرم شست‌وشو دهید. برای تهیه محلول آب نمک، نصف قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان آب حل کنید.
 • سیگار نکشید. سیگار کشیدن التیام بافت‌ها را به تأخیر می‌اندازد.
 • از نی استفاده نکنید. مکیدن ممکن است باعث کنده شدن لخته خون که در حفره دندان کشیده شده تشکیل شده است، بشود.

در نهایت چند روز پس از کشیدن دندان،بایستی با هماهنگی قبلی به متخصص ارتودنسی خود مراجعه نمایید تا ادامه درمان، برایتان انجام شود.

نوشته کشیدن دندان در ارتودنسی اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%da%a9%d8%b4%db%8c%d8%af%d9%86-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%88%d8%af%d9%86%d8%b3%db%8c/feed/ 0 ۲
اصلاح طرح لبخندhttps://draslani.com/%d8%a7%d8%b5%d9%84%d8%a7%d8%ad-%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d9%84%d8%a8%d8%ae%d9%86%d8%af/ https://draslani.com/%d8%a7%d8%b5%d9%84%d8%a7%d8%ad-%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d9%84%d8%a8%d8%ae%d9%86%d8%af/#respond Wed, 21 Jun 2017 13:33:31 +0000 https://draslani.com/?p=5937 اصلاح طرح لبخند اصلاح طرح لبخند به فرآیند زیبا سازی دندان‌ها و لبخند گفته می‌شود.که بیشتر در دندانپزشکی زیبایی صورت می‌گیرد. در زیبا سازی لبخند، درمان‌های زیر انجام می‌شود: ونیر دندان باندینگ کامپوزیت سفید کردن دندان ریکانتورینگ لثه مؤلفه ‌های زیبایی لبخند برای ایجاد تناسب و همخوانی دندانهای ترمیم شده، چند فاکتور وجود دارد که […]

نوشته اصلاح طرح لبخند اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند به فرآیند زیبا سازی دندان‌ها و لبخند گفته می‌شود.که بیشتر در دندانپزشکی زیبایی صورت می‌گیرد. در زیبا سازی لبخند، درمان‌های زیر انجام می‌شود:

 • ونیر دندان
 • باندینگ کامپوزیت
 • سفید کردن دندان
 • ریکانتورینگ لثه
اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند

مؤلفه ‌های زیبایی لبخند

برای ایجاد تناسب و همخوانی دندانهای ترمیم شده، چند فاکتور وجود دارد که دندانپزشک ابتدا آنها را بررسی می‌کند تا برای زیبا سازی لبخند  برنامه ‌ریزی نماید.

طول دندان: طول دندان نشان دهنده جوانی لبخند و دندان‌ها است. با افزایش سن و ساییدگی دندان‌ها در گذر زمان، به‌مرور دندان‌ها کوتاه‌تر می‌شوند. لبخند لثه ای (لبخندی که در آن بخش زیادی از لثه نمایان می‌شود) علت کوتاه‌تر نشان دادن دندان‌ها باعث پیرتر شدن لبخند و چهره می‌شود. درمان کوتاهی دندان‌ها شامل شکل‌ دهی مجدد و افزایش طول تاج دندانهای جلویی  می‌باشد. برای این کار از باندینگ کامپوزیت یا ونیر ممکن است استفاده شود. همچنین دندانپزشک ممکن است با ایجاد تغییراتی در مارجین لثه ( جراحی لثه) طول دندان‌ها را افزایش دهد. برای این منظور از لیزر نیز می‌توان استفاده کرد. افزایش طول تاج ممکن است بر چهره کلی فرد نیز تأثیر بگذارد. مثلاً افرادی که صورت گردی دارند، دندان‌های بلند مربعی شکل بر لبخند آنها تأثیر گذاشته و صورت آنها باریک تر دیده میشود.

خط لبخند: خط لبخند یک خط فرضی است که هم راستا با لبه‌ های دندان‌های بالا از یک طرف دهان به طرف دیگر کشیده می‌شود. در حالت ایده ‌آل خط لبخند باید منطبق بر انحنای لب پایینی (در هنگام لبخند زدن) باشد. این خط مرجع استاندارد برای کمک به تعیین طول دندان‌ها مفید است.

نسبت های دندانی: دندان‌ها باید بررسی شوند تا مشخص شود نسبت مناسبی با یکدیگر دارند یا خیر. بیشتر افرادی که لبخند زیبا و جذاب دارند، دو دندان جلویی وسطی آنها هنگام لبخند غالب بوده و نسبت پهنا به طول در آنها چهار به پنج می‌باشد. این نسبت به دندان پزشک کمک می‌کند طول و پهنای دندانهای ناحیه زیبایی لبخند را به بهترین شکل در حالت تعادل و توازن قرار دهد.

مشخصه ‌ها و ویژگی های فردی: دندانپزشک می‌تواند روکش یا ونیر را با مشخصه ‌های مردانه یا زنانه انتخاب کند.

اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند

درمانهای دندانپزشکی زیبایی

رنگ دندان: بسیاری از افراد پر شدگی آمالگام دندان را دوست ندارند. پر شدگی نقره‌ای یا آمالگام را می‌توان با ترمیم‌های کامپوزیت هم رنگ دندان تعویض نمود. همچنین لکه و تغییر رنگ دندان‌ها را با سفید کردن و بلیچینگ می‌توان اصلاح نمود. برای انجام کارهای زیبایی می‌توان رنگ مورد نظر دندان را انتخاب کرد. دندانپزشک هنگام انتخاب رنگ دندان دقت زیادی به خرج می‌دهد و به رنگ پوست، رنگ مو و رنگ دندان‌های دیگر توجه نموده و براساس آنها بهترین رنگ را انتخاب می‌کند. دندان‌پزشک زیبایی، مهارت ویژه ‌ای در برقراری تعادل بین سفیدی دندان و حس طبیعی بودن لبخند دارد.

نظم دندان‌ها: برای زیبا کردن لبخند باید دندان‌های کج و نامرتب صاف شده و فاصله بین دندان‌ها بسته شود.

پرکردن جای خالی دندان: در صورتی که یک یا چند دندان خود را از دست داده باشید و جای آنها در دهانتان خالی مانده باشد، زیبایی لبخند تا حد زیادی کاهش می‌یابد. همچنین به مرور زمان سیستم دندانی تحت تأثیر قرار گرفته و دندان‌های مجاور جای خالی، کج شده و انحراف پیدا می‌کنند. بنابراین جایگزینی دندان از دست رفته با دندان مصنوعی، ایمپلنت یا بریج برای زیبایی لبخند لازم است.

شکستگی دندان ها: لب پر شدگی، شکستگی دندان‌ها تأثیر بدی بر زیبایی لبخند می‌گذارد. تمام این موارد را می‌توان به راحتی با درمان‌های دندانپزشکی مانند باندینگ، ونیر، روکش و ریکانتورینگ اصلاح نمود.

پرتر شدن لبها و گونه: با درمان‌هایی مانند درمان ارتودنسی یا جراحی و فک و صورت می‌توان پیری و بدشکلی پایین صورت را اصلاح نموده و چهره را جوان‌تر کرد.

 

نوشته اصلاح طرح لبخند اولین بار در دكتر فرزين اصلانی متخصص ارتودنسی در تهران و کرج پدیدار شد.

]]>
https://draslani.com/%d8%a7%d8%b5%d9%84%d8%a7%d8%ad-%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d9%84%d8%a8%d8%ae%d9%86%d8%af/feed/ 0 DigitalSmileDesign2 smille-design