لثه و نسوج نرم اطراف دندان، در حفاظت و پشتیبانی از دندانها اهمیت بسزایی دارند. در گذشته اهمیت سلامت لثه در کودکان چندان جدی گرفته نمیشد، چرا که تصورمیشد بیشتر بیماریهای لثه در بالغین اتفاق می افتند. اما مطالعات اپیدمیولوژیک نشان میدهند که ژنژیویت (gingivitis) تقریباً به طور شایع در تمامی سنین، هم در کودکان و هم در بزرگسالان دیده میشود. این مطالعات همچنین نشان میدهند که شیوع نوع مخرب بیماریهای پریودنتال در کودکان کمتر از بزرگسالان است به طوری که بروز نوع شدید آن در میان کودکان و نوجوانان بین 0.2% تا 0.5% گزارش شده است. همچنین نتایج مطالعات حاکی از آن هستند که تحلیل استخوان و تحلیل لثه ناشی از بیماریهای پریودنتال در کودکان ناشایع اند، اما بروز آنها در کودکان 12-17 سال در مقایسه با کودکان 5-11 سال شروع به افزایش میکند.

ضص11 - بیماریهای لثه در کودکان
بیماریهای لثه در کودکان

2 ساعت پس از مسواک زدن پلاک دندانی شروع به تشکیل میکند. به تدریج بر تعداد باکتریها و مقدار پلاک افزوده میشود به طوری که بعد از 24 ساعت تنها با کمک مسواک قابل برداشتن است. در صورتی که در این مدت نیز پلاک برداشته نشود جرم تشکیل خواهد شد که با مسواک نیز قابل برداشتن نیست و تنها به صورت حرفه ای و با کمک جرمگیری میتوان آنرا برداشت. جرم به دلیل سطح خشنی که دارد، زمینه را برای گیر بیشتر پلاک فراهم میکند که سرانجام به التهاب لثه یا gingivitis منجر خواهد شد.

ضص12 - بیماریهای لثه در کودکان
بیماریهای لثه در کودکان

 ژنژیویت عموماً با التهاب لثه بدون درگیری نسوج پریودنتال یا استخوان شناخته میشود که در کودکان نیز بسیار رایج است. قرمزی لثه و خونریزی بر اثر تحریک از دیگر علایم آن هستند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  براکسیسم(دندان قروچه)در کودکان
ضص13 - بیماریهای لثه در کودکان
بیماریهای لثه در کودکان

 تغییرات میزان هورمونهای بدن مانند گنادوتروپین که در دوره بلوغ اتفاق می افتد میتوانند با ایجاد تغییر پاسخ التهابی بدن، سبب gingivitis شوند. ژنژیویت بلوغ عموماً در ناحیه قدامی فک و تنها در یکی از دو فک دیده میشود که با رژیم غذایی و رعایت بهداشت قابل کنترل است. در مواردی که بیماری شدید باشد ممکن است نیاز به جراحی لثه وجود داشته باشد. این وضعیت در کودکانی که دیابت وابسته به انسولین دارند نیز دیده میشود.

ضص14 - بیماریهای لثه در کودکان
بیماریهای لثه در کودکان

 Gingivitis مرحله اول و آغازگر اغلب بیماریهای پیشرفته لثه است و همانطور که گفته شد یکی از شایعترین مشکلات کودکان است. به همین خاطر درمان آن از اهمیت زیادی برخوردار است. درمان ژنژیویت با حذف عامل محرک که همان پلاک باکتریایی است و همچنین بهبود بهداشت دهان صورت میگیرد. قسمتی از خذف پلاک که در خانه و به کمک مسواک و نخ دندان صورت میگیرد لازم است ولی کافی نیست و حذف پلاک به طور حرفه ای توسط متخصص نیز باید صورت گیرد، که یکی از نمونه های آن جرمگیری است که در براشت پلاک زیر لثه ای که غالباً از دسترس کودکان دور میماند بسیار اهمیت دارد.

ضص15 - بیماریهای لثه در کودکان
بیماریهای لثه در کودکان

ژنژیویت رویشی نیز در سنین 6-7 سالگی و در هنگام رویش دندانها بروز میکند و چاره ای جز رعایت بهداشت مناسب ندارد.

اگر gingivitis درمان نشود و به مرحله پیشرفته برسد به آن پریودنتیت گفته میشود. پریودنتیت میتواند به صورت مزمن یا مهاجم و یا به عنوان تظاهری از یک بیماری سیستمیک باشد که در این میان نوع مهاجم آن بیشتر ممکن است در کودکان دیده شود. نشانه اصلی نوع مهاجم تحلیل سریع استخوان لثه و از دست رفتن دندانها به همراه وجود سابقه خانوادگی قبلی از این بیماری است. این بیماری میتواند به صورت جنرالیزه و یا موضعی باشد. نوع موضعی تنها دو دندان دایمی که عموماً مولرها و ثنایاها هستند را درگیر میکند و نوع جنرالیزه علاوه بر دو دندان مذکور باید حداقل 3 دندان دیگر را درگیر کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دكتر ارتودنسى خوب كيست؟
ضص16 - بیماریهای لثه در کودکان
بیماریهای لثه در کودکان

از آنجا که تشخیص زودهنگام این بیماریها کلید اصلی در درمان و محدود کردن آنها می باشد، مراجعه مرتب به متخصص برای بررسی وضعیت سلامت دندانها و نسوج اطراف آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در کنار متخصص، والدین نیز در تشخیص زودهنگام بیماری نیز متوانند بسیار مؤثر باشند. بیماریهای لثه عموماً بدون درد هستند، اما علایم واضحی نیز دارند؛ مانند خونریزی لثه ها هنگام مسواک زدن وخوردن غذاهای سخت، تورم لثه ها و اریتم (قرمزی)،  بوی بد دهان که با مسواک نیز برطرف نمی شود.

ضص17 - بیماریهای لثه در کودکان
بیماریهای لثه در کودکان

 حساسیت و خونریزی لثه ها ممکن است موجب شود که کودک مسواک زدن را کنار بگذارد، اما لازم به ذکر است که مسواک زدن در این دوره بیش از پیش اهمیت دارد و حتی لازم است تعداد دفعات آن نیز افزایش پیدا کنند. نخ دندان از اهمیت زیادی برخورداراست و با برداشت پلاکهای بین دندانی به سلامت لثه کمک میکند. استفاده از دهانشویه آب نمک (نصف قاشق چایخوری آب نمک در یک لیوان آب جوشیده) و دهانشویه هایی که متخصص تجویز می کند به همراه ماساژ لثه ها به درمان بیماری کمک خواهند نمود.

telegram app - بیماریهای لثه در کودکان
كانال تلگرام دكتر اصلاني و دكتر حجازي