فقر آهن در کودکان خردسال همواره از جمله نگرانی های والدین بوده است. مطالعات نشان داده اند که فقر آهن در 6-15% کودکان دیده میشود. جلوگیری از پیدایش فقر آهن در سالهای نخست رشد و تکامل کودک حیاتی است، چرا که در غیر این صورت میتواند بر رشد روانی و جسمی وی اثر منفی داشته باشد.

qw1 - تغییر رنگ دندان ناشی از مکمل های آهن
تغییر رنگ دندان ناشی از مکمل های آهن

جذب کافی آهن در کودکان حائز اهمیت است، چرا که باعث کمک به رشد و تکامل گلبولهای قرمز میشود که مسئول تولید هموگلوبین هستند. هموگلوبین ناقل اکسیژن است و از این جهت در رشد کودک بسیار اهمیت دارد. عوامل متعددی نظیر رشد سریع و جذب ناکافی آهن میتوانند موجب فقرآهن شوند، اما رژیم غذایی فقیر از آهن به عنوان محتمل ترین عامل در نظر گفته میشود. از این رو برای بر طرف کردن این مشکل نیاز به استفاده از مکملها خواهد بود، چرا که مصرف آنها برای جلوگیری از پیدایش آنمی فقر آهن ضروریست.

qw2 - تغییر رنگ دندان ناشی از مکمل های آهن
تغییر رنگ دندان ناشی از مکمل های آهن

متأسفانه یکی از عوارض جانبی استفاده از این مکملها تغییر رنگ دندان و ایجاد لکه بر روی دندانهاست.

 تغییر رنگ دندان میتواند داخلی یا خارجی باشد. تغییر رنگ های خارجی بعد از رویش دندانها داخل حفره دهان ایجاد میشوند و بر روی سطح خارجی دندان واقع شده اند. در حالیکه تغییر رنگ های داخلی در هنگام شکل گیری و تکامل ساختار دندان ایجاد میشوند. تغییر رنگ های خارجی میتوانند ناشی از ترکیباتی باشند که در ساختار پلاک شرکت کرده و با تجمع بر روی دندان موجب تغییر رنگ آن میشوند. پلیکل لایه ای نازک از گلیکوپروتئین های بزاقی است که طی فرایندهای بیولوژیکی طبیعی بر روی دندان تشکیل می شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دندانهای ناتال و نئوناتال چیست؟

میزان این تغییررنگ خصوصاً در کودکانی که بهداشت دهان در آنها جدی گرفته نمیشوند بیشتر است. از آنجا که کودکان در این سنین عموماً قادر به بلعیدن نیستند، این مکملها غالباً فرم مایع دارند و به رنگ مشکی یا قهوه ای تیره هستند. همین امر موجب میشود که بر روی دندان و خط لثه،  لکه های تیره ای ایجاد کنند که ناشی از ذرات فریک نامحلول موجود در قطره آهن است و نباید آنرا با پوسیدگی اشتباه گرفت. این لکه ها میتوانند به سرعت یا بر اثر مرور زمان ایجاد شوند. به علاوه در صورتی که کودک استفاده از آنها را ادامه دهد، احتمال ایجاد شدن مجدد آنها زیاد خواهد بود.

qw3 - تغییر رنگ دندان ناشی از مکمل های آهن
تغییر رنگ دندان ناشی از مکمل های آهن

 رقیق کردن مکملهای آهن در آبمیوه یا آب میتواند از ایجاد لکه ها جلوگیری کند. آب پرتقال گزینه بسیار مناسبی است، چرا که ویتامین C میتواند جذب آهن را تسهیل کند. هیچگاه از شیر برای این امر استفاده نکنید، زیرا شیر در جذب صحیح آهن اختلال ایجاد میکند. میتوانید قطره آهن را بین دو وعده شیردهی به کودک خود دهید. برای کاهش تماس دندانهای قدامی کودک با محلول آهن میتوانید از نی استفاده کنید یا با استفاده از قاشق چایخوری و قطره چکان آنرا در قسمت خلفی دهان کودک بچکانید. در هر نوبت استفاده دقت کنید کودک تمام محلول را مصرف کند، چرا که کاهش نیاز به مکمل در طولانی مدت میتواند پتانسیل ایجاد لکه را کم کند. بعضی از والدین به علت ترس از تغییر رنگ دندان استفاده از قطره آهن را محدود میکنند، اما آهن نه تنها موجب پوسیدگی نمیشوند بلکه به همراه فلوراید میتواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک کنند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  سلامت دهان و دندان كودكان در دوران مدرسه
qw4 495x400 - تغییر رنگ دندان ناشی از مکمل های آهن
تغییر رنگ دندان ناشی از مکمل های آهن

آکادمی متخصصان اطفال در آمریکا برای تامین نیاز بدن کودک به آهن استفاده از مواد غذایی سرشار از آهن نظیر گوشت قرمز و همچنین استفاده از میوه های غنی از ویتامین C را توصیه میکنند. یکی از مهمترین این مواد غذایی شیر مادر است که اگرچه میزان آهن موجود در آن کم است اما جذبی بالا و در حدود 50% دارد در حالیکه میزان جذب آهن موجود در قطره آهن در حدود 12% است. در 6 ماه اول آهن موجود در شیر مادر کفایت میکند، اما بعد از آن نیاز به استفاده از مکملها خواهد بود.

qw5 495x400 - تغییر رنگ دندان ناشی از مکمل های آهن
تغییر رنگ دندان ناشی از مکمل های آهن

تمیز کردن دندانها با مسواک و یا  گاز مرطوب خصوصاً بعد از استفاده از قطره آهن میتواند روند تغییر رنگ دندانها را کند کند. اگر با وجود رعایت نکات فوق باز هم لکه مورد نظر پاک نشد، در صورت نیاز متخصص دندانپزشکی اطفال می تواند تغییر رنگ را با روش هایی نظیر بروساژ برطرف کرده و یا در صورت وجود پوسیدگی، آن را ترمیم نماید.

telegram app - تغییر رنگ دندان ناشی از مکمل های آهن
کانال تلگرام ما