در مقایسه با بزرگسالان، شکستگی استخوانهای فک و صورت در کودکان شیوع کمتری دارد، خصوصاً در کودکانی که که کمتر از 5 سال سن دارند. در کودکان بیشتر نیروی وارد شده در اثر تروما، به جای آنکه توسط صورت جذب شود توسط پیشانی و جمجمه جذب میشود. چرا که در کودکان نسبت حجم جمجمه به حجم صورت در قیاس با بزرگسالان بیشتر است (8:1 در زمان تولد، 4:1 در 5 سالگی در مقایسه با 2:1 در بزرگسالان). علاوه بر آن استخوانهای صورت کودکان به خاطر الاستیسیته بیشتر، وجود بافت چربی ضخیم احاطه کننده ، ثبات و استواری بیشتر فک بالا و پایین به خاطر دندانهای رویش نیافته، در مقابل شکستن مقاومت بیشتری از خود نشان میدهند.

qw1 2 - شکستگی فک در کودکان
شکستگی فک در اطفال (كودكان)

علی رغم تمامی موارد گفته شده، اگر از استخوانهای بینی چشم پوشی کنیم، استخوان مندیبل (فک پایین) بیشترین آمار شکستگی را در بین استخوانهای صورت کودکان دارد. استخوان مندیبل از برخی جهات با سایر استخوانهای صورت تفاوتهایی دارد. علاوه بر نقشی که این استخوان در حفظ ابعاد صورت خصوصاً حفظ تقارن صورت بر عهده دارد، استخوان مندیبل تنها استخوان متحرک صورت است و استرسهای شدید وارده از جانب عضلات را تحمل میکند.

 مطالعات نشان داده اند که 7.7% از شکستگیهای مندیبل در کودکان زیر 16 سال و 2.9% از آن در کودکان زیر 10 سال اتفاق می افتند و بروز شکستگیهای فک پایین با افزایش سن افزایش پیدا میکنند. همچنین بیشتر مطالعات بروز آنرا در پسرها بیشتر از دخترها ذکر کرده اند.

 علل متفاوتی در شکستگی فک در کودکان نقش دارند. از این میان حوادث هنگام استفاده از وسایل نقلیه 40-60% موارد شکستگی را به خود اختصاص داده اند که بیشترین میزان آن حوادث هنگام دوچرخه سواری است. 18% موارد در اثر افتادن و زمین خوردن و 20% موارد ناشی از حوادث هنگام فعالیتهای ورزشی بوده اند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  پوسیدگی دندان نوزاد با شیشه شیر
qw2 2 - شکستگی فک در کودکان
شکستگی فک در اطفال (كودكان)

اگر شکستگی در تنه استخوان فک پایین اتفاق بیفتد اعصاب موجود در آن ممکن است صدمه ببینند که بسته به آنکه کدام عصب درگیر شود ممکن است در نواحی چانه، دندانها، 2/3 قدامی زبان، گوشه لبها و گونه بی حسی ایجاد شود. اگر بر اثر شکستگی، زخم، هماتوم یا خونریزی داخل دهانی ایجاد شود، دراین موارد ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود. همچنین اگر دندانها، خصوصاً دندانهای دائمی دچار آسیب شده باشند، لازم است فوراً درمان شوند.

 بر اثر شکستگی در صورت ممکن است علائمی مانند عدم تقارن، تورم و اکیموز خصوصاً در نواحی اطراف گوش و زخم بر روی چانه نمایان شود.

qw3 3 - شکستگی فک در کودکان
شکستگی فک در کودکان
qw4 2 - شکستگی فک در کودکان
شکستگی فک در اطفال (كودكان)

معاینه فک هنگام باز و بسته شدن آن ممکن است نشان دهنده انحراف یا عدم توانایی در باز کردن کامل آن باشد. تریسموس نیز ممکن است به علت اسپاسم و ترومای وارد شده به عضلات دیده شود. بر اثر تغییر در موقعیت فک ممکن است تغییرات واضح در اکلوژن کودک نیز دیده شود. مشکل در تنفس بر اثر مسدود شدن راه های هوایی بر اثر تروما، تورم و هماتوم، مشکل در حرف زدن و غذا خوردن نیز از دیگر علایم شکستگی هستند.

qw5 2 - شکستگی فک در کودکان
شکستگی فک در اطفال (كودكان)

برای بررسی دقیق تر، متخصص اقدام به تهیه عکس x-ray از فک کودک خواهد نمود.اصول درمان شکستگی فک در کودکان، به دلیل در حال رشد بودن مندیبل و وضعیت تکاملی دندانهای ، با بزرگسالان تفاوت دارد. در حالیکه در بزرگسالان بازگرداندن استخوان شکسته و جابجا شده به موقعیت اولیه و ثابت نمودن آن مد نظر است، در کودکان حداقل دستکاری در وضعیت اسکلتی انجام میشود. هدف از درمان این شکستگیها بازسازی استخوان زیرین با کمترین درمان تهاجمی ممکن، با حداقل تأثیر بر ظاهر و عملکرد کودک است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  شکاف کام و لب در کودکان
qw6 2 - شکستگی فک در کودکان
شکستگی فک در اطفال (كودكان)

 بسته به نوع شکستگی و مرحله تکاملی اسکلتی کودک، درمان میتواند شامل ثابت کردن خارجی فک و عدم حرکت آن باشد و یا همراه با مداخلات داخلی و جراحی باشد. از آنجا که دستکاری لایه پریوست استخوان مندیبل میتواند بر رشد آن اثرات منفی و غیر قابل پیش بینی داشته باشد، نوع اول درمان برای کودکان مناسب تر است.

 در تصویر زیر کودکی 4.5 ساله را میبینید که بر اثر افتادن از دوچرخه دچار سانحه شده است. معاینات صورت گرفته توسط متخصص حاکی از خونریزی داخل دهانی، بر هم خوردن اکلوژن و جا به جایی در قسمت پایینی فک پایین بودند.

qw7 1 - شکستگی فک در کودکان
شکستگی فک در اطفال (كودكان)

نخست تحت بیهوشی ، از دهان کودک قالبی تهیه شد و با استفاده از آن یک اسپلینت آکریلی (acrylic splint) برای کودک ساخته شد.

qw8 1 - شکستگی فک در کودکان
شکستگی فک در اطفال (كودكان)

 سپس تحت بی حسی موضعی splint در دهان کودک قرار گرفته و با arch wireهایی در اطراف محکم شد که در نتیجه آن فک در جای خود ثابت و بی حرکت شد.

qw9 1 - شکستگی فک در کودکان
شکستگی فک در اطفال (كودكان)

 پس از آن هر هفته بیمار تحت نظارت قرار گرفت و در هفته سوم بنابر تشخیص متخصص splint تحت بی حسی موضعی از دهان کودک خارج شد. شکستگی فک نیز به طور کامل بر طرف شده بود. قرارگیری wireها اندکی فاصله در ناحیه دندانهای ثنایا تا کانین ایجاد کرده است.

qw10 1 - شکستگی فک در کودکان
شکستگی فک در اطفال (كودكان)

 از آن پس بیمار هر 6 ماه به طور ماهانه تحت نظارت قرار گرفت و در ماه دوم فضای موجود بسته، ترتیب دندانها درست شد و اکلوژن بیمار به حالت ایده آل رسید.

qw11 - شکستگی فک در کودکان
شکستگی فک در اطفال (كودكان)

telegram app - شکستگی فک در کودکان