در این نوشته می خوانید:

اپن بایت قدامی (Anterior open bite)عموماً به وضعیتی گفته میشود که هنگام بستن فکین تاج دندانهای ثنایای بالا قادر به همپوشانی تاج دندانهای ثنایای پایین نیستند. در حالت خفیف، تنها قسمت انتهایی تاج دندانها با یکدیگر تماس دارند و مشکل عموماً مربوط به دندانها و زائده آلوئولار است. اما در حالت شدید، تنها دندانهای مولار با یکدیگر در تماس اند و اشکال به طور عمده مربوط به بعد عمودی اسکلت فکین میباشد.

qa1 - اپن بايت (Open bite) در کودکان
اپن بايت (Open bite) در کودکان

مطالعات صورت گرفته نشان میدهند که در کودکانی که دارای صورت بلند long face)) هستند، فاصله میان لبها در مقایسه با سایر کودکان به طور چشمگیری بیشتر بوده که این میزان بین 2 تا 5 برابر متغیر است و جالب توجه آنکه، دندانپزشکان عمومی در تشخیص این امر چندان موفق عمل نمیکنند. اپن بایت در هنگام جایگزینی دندانهای شیری توسط دندانهای دائمی روی میدهد و به عنوان مرحله ای نرمال و گذرا در رشد و تکامل دندانها محسوب میشود. بیشتر موارد open bite در سن mixed dentition (سنی که دندانهای دائمی هنوز به طور کامل جایگزین دندانهای شیری نشده اند) بدون نیاز به درمان برطرف میشوند. هرچند موارد پیچیده که بعد از سن مذکور ادامه پیدا میکنند و دندانهای غیر از دندانهای ثنایا را درگیر میکنند مشکل زا هستند.

 در تحقیقی در بریتانیا که بر روی کودکان صورت گرفت، شیوع open bite در کودکان 10 ساله بین 0.4% تا 3% و در کودکان 15 ساله 2% عنوان شده است. open bite همانند هر مال اکلوژن دیگری میتواند مرتبط با مشکلات ارثی یا محیطی باشد و فاکتورهای دخیل در آن پیش یا پس از تولد بر ناحیه فک و صورت اثر میگذارند. open bite قدامی یک بیماری multi factorial است و به وسیله ترکیبی از فاکتورهای متعدد که در حین رشد کودک اثر خود را ایفا میکنند، مشخص میشود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  تأثیر منفی مکیدن انگشت و پستانک روی دندان کودکان

مطالعات صورت گرفته اصلی ترین دلیل ایجاد این مشکل را موارد زیر عنوان کرده اند:

  • عوامل ارثی
  • عوامل محیطی همانند:1) مکیدن انگشتان و اجسام خارجی که یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد open bite در کودکان محسوب میشود. تحقیقات نشان داده اند 10-15% از کودکان عادت مکیدن انگشتان و اجسام خارجی را تا زمان ورود به مدرسه حفظ میکنند. این کودکان علاوه بر open bite با مشکل تنگی فک بالا نیز رو به رو هستند. اگر این عادات به موقع بر طرف شوند ممکن است open bite ایجاد شده تا حدی برطرف شود.

2) عملکرد غیر عادی زبان 3) وارد شدن ضربه یا تروما به یک یا هر دو کندیل

4) اختلال راه های هوایی و تنفس دهانی  5) استفاده از پستانک 6)عادات دهانی 7) لوزه های بزرگ

Skeletal open bite

ویژگیهای صورتی این بیماران عموماً شامل صورت کشیده، عدم تطابق و قرار گرفتن لبها به طور کامل بر روی یکدیگر، افزایش ارتفاع قدامی و کاهش ارتفاع خلفی صورت میباشد. این بیماران ممکن است رابطه اکلوژنیclass II همراه با رشد ناکافی فک پایین داشته باشند. به هم ریختگی دندانها، تنگی فک بالا به همراه کراس بایت در نواحی باکال، محدود بودن تماس دندانها به دندانهای مولر هنگام بستن دهان و افزایش حجم لثه در نواحی قدامی به علت تنفس دهانی از دیگر مشکلاتی است که ممکن است دیده شود.

qa2 - اپن بايت (Open bite) در کودکان
اپن بايت (Open bite) در کودکان
qa3 - اپن بايت (Open bite) در کودکان
اپن بايت (Open bite) در کودکان

Dental open bite

این بیماران عموماً خصوصیات صورتی طبیعی از خود نشان میدهند و تنها مشکلات داخل دهانی در آنها دیده میشود که میتواند ناشی از مکیدن شست، موقعیت و عملکرد زبان باشد. در صورت مکیدن انگشت شست تنگی فک بالا به همراه بیرون زدگی دندانهای بالا و داخل رفتن دندانهای فک پایین و در صورت اشکال در موقعیت زبان فاصله بین دندانهای ثنایا فک بالا و پایین و بیرون زدگی دندانهای فک بالا در این بیماران مشهود است.  open bite دندانی عموماً محدود به دندانهای ثنایا میباشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  فضای بین دندان های جلو
qa4 - اپن بايت (Open bite) در کودکان
اپن بايت (Open bite) در کودکان

اما راه های درمان این بیماری در کودکان چه هستند؟

  • عدم انجام درمان فعال

بنا بر تشخیص متخصص ممکن است در سنین mixed dentition در صورتی که وضعیت رشدی اسکلت طبیعی و عادات دهانی در کودک وجود نداشته باشند درمانی صورت نگیرد.

مطالعات نشان داده اند 80-40% از open biteهایی که در این سنین رخ میدهند طی سالهای آتی خود به خود اصلاح میشوند.

  • کنترل عادات

افزایش آگاهی کودک، تشویق وی برای ترک عادات و استفاده از اپلاینس هایی نظیر palatal crib میتواند در ترک عادات بسیار مؤثر باشد.

  • درمانهای رشدی و ارتودنسی

هدف از انجام  درمان فعال به تأخیر انداختن رویش دندانهای خلفی، کاهش و اصلاح رشد بعد عمودی صورت و بیرون زدگی دندانهای قدامی است. اپلاینس هایی نظیر bite blockها, head gearها و چانه بندها برای این منظور میتوانند مورد استفاده قرار بگیرند. درمانهای ثابت نظیر ارتودنسی باید به طور دقیق برنامه ریزی شوند چرا که متأسفانه برگشت نتایج حاصل از درمان یک نگرانی جدی در درمان open bite است .

qa5 - اپن بايت (Open bite) در کودکان
اپن بايت (Open bite) در کودکان
  • جراحی

درمان جراحی عموماً بعد از پایان رشد فک صورت میگیرد تا به این ترتیب احتمال ریلاپس به حداقل برسد. در این درمان ممکن است نیاز به کشیدن یک یا چند دندان خلفی نیز باشد. در موارد شدید ممکن است نیاز به maxillary impaction نیز باشد که با کاهش ارتفاع قدامی تحتانی صورت امکان بستن open bite را فراهم میکند.

درمان موثر کودکان با مشکل open bite یکی از چالش برانگیزترین مسائل در دندانپزشکی اطفال محسوب میشود، چرا که برای دستیابی به نتایج بلند مدت، تشخیص صحیح و طرح ریزی در درمان مناسب از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  چگونگی استفاده از دستگاه هایرکس در ارتودنسی
telegram app - اپن بايت (Open bite) در کودکان
كانال تلگرام مطب تخصصي دكتر اصلاني و دكتر حجازي