دكتر ماندانا حجازي متخصص دندانپزشكي اطفال

اگر صاحب فرزند باشید یکی از نگرانی های اصلی شما حوادثی است که در اثر بی احتیاطی امکان وقوعشان برای فرزندتان وجود دارد. در بسیاری از موارد آسیبی که به سر کودک وارد میشود موجب شکسته شدن یا وارد شدن آسیبی جدی به دندان میشود. بنابر تحقیقات صورت گرفته در 30-8 % کودکان زیر7 سال دندانهای قدامی بر اثر حوادث مختلف دچار آسیب میشوند. هر زمان که دندانی آسیب میبیند امکان تغییر رنگ آن وجود دارد. اگر میخواهید بدانید صورتی، قرمز، خاکستری و سیاه شدن دندانها چه معنایی دارد در ادامه همراه ما باشید…

q121 - تغییر رنگ های ناشی از صدمات دندانی - تغییر رنگ دندان کودکان
تغییر رنگ دندان کودکان

زمانی که بر اثر آسیب وارد شده به دندان، عروق خونی آن پاره میشوند ترکیبات موجود در آن نظیر آهن وارد توبولهای کوچک موجود در عاج دندان میشوند و میتوانند موجب تغییر رنگ دندانها به خاکستری، خاکستری تیره، قهوه ای و یا حتی سیاه شوند. این تغییر رنگ عموماً 2 هفته بعد از آسیب وارد شده به دندان رخ میدهد و میتواند پس از قرمز شدن دندانها نیز رخ دهد. اگر چه این فرآیند میتواند تا حدودی برگشت پذیر باشد اما تاج دندان آسیب دیده میتواند برای مدتی نامحدود مقداری از این تغییر رنگ را در خود حفظ کند. در اینگونه موارد احتمال اینکه پالپ هنوز سلامت خود را حفظ کرده باشد وجود دارد، هرچند در مواردی که رنگ دندانهای اصلی به خاکستری تیره تغییر پیدا میکند این احتمال بسیار اندک است. به عقیده متخصصان هرچه میزان تغییر رنگ دندان بیشتر و تیره تر باشد احتمال از بین رفتن عصب دندان نیز بیشتر است. بنابر تحقیقات صورت گرفته در 33 مورد از 51 ترومایی که موجب تغییر رنگ دندان به خاکستری تیره شده اند، تغییر رنگ ناشی از نکروزه شدن بافت عصبی دندان بوده است. هرچند بعضی دیگر از متخصصان معتقدند که میزان تغییر رنگ دندان نمیتواند گویای وضعیت سلامت پالپ باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نگهداری وسایل ارتودنسی
q2 - تغییر رنگ های ناشی از صدمات دندانی - تغییر رنگ دندان کودکان
تغییر رنگ دندان کودکان

اگر دندان کودکتان تیره شد بهترین کاری که میتوانید انجام دهید مراجعه به دندانپزشک است. اگر همراه با تغییر رنگ دندان علایمی نظیر تورم و عفونت در فیلم x-ray ظاهر شدند، در این صورت متخصص بسته به شرایط اقدام به کشیدن دندان یا درمان ریشه دندان خواهد کرد. اگر علایمی از عفونت در دندان تیره نباشد و دندانپزشک تشخیص دهد که دندان مذکور موجب آسیب به دندانهای مجاور و لثه های آنها نخواهد شد ممکن است بدون انجام اقدامی خاص اجازه دهد دندان آسیب دیده تا زمان جایگزین شدن دندانهای اصلی در دهان بماند و خود به خود بیفتد. بنابر تحقیقات صورت گرفته 72% از دندانهایی تیره به صورت طبیعی و بدون تأثیر مخرب بر دندانهای اصلی         می افتند. همچنین تحقیقات نشان میدهند درمان ریشه در دندانهای پیش و نیشی که تغییر رنگ داده اند اما هیچ علایم دیگری در آنها مشاهده نشده ضروری نیست، چرا که موجب بهبودی وضعیت سایر دندانهای شیری و دندانهای اصلی جایگزین آن نخواهد شد.

تغییر رنگ دندان به قرمز یا صورتی میتواند در مدت زمانی کوتاه یا چند هفته تا چند هفته بعد از بروز حادثه رخ دهد. اگر مدت زمانی کوتاه بعد از تروما دندان قرمز شود عموماً به این معناست که عروق خونی داخل پالپ پاره شده اند و خون کل فضای پالپ را دربرگرفته و موجب قرمز شدن دندان شده است. از این وضعیت با نام pulpal hyperemia نیز یاد میشود. در بعضی موارد تشخیص این امر دشوار بوده و برای این کار باید نوری را به دندان کودک بتابانید و سپس به کمک آینه سطح زبانی دندان را بررسی کنید. این رنگ قرمز ممکن است طی مدت زمانی از بین برود و یا اینکه هرگز از بین نمیرود و پس از مدتی به خاکستری تغییر یابد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  بهداشت دهان و دندان کودکان ( قسمت دوم )
q31 - تغییر رنگ های ناشی از صدمات دندانی - تغییر رنگ دندان کودکان
تغییر رنگ دندان کودکان

در زیر مینای دندان لایه ای به نام عاج قرار دارد که زرد رنگ است در بعضی موارد آسیب وارد شده به دندان موجب میشود که دندان برای حفاظت از خود لایه ای دیگر از عاج تحت عنوان عاج ثالثیه بسازد. این افزایش در میزان عاج به طور همزمان موجب کاهش میزان پالپ دندان میشود و باعث میشود دندان زرد به نظر رسد. اگرچه محو شدن پالپ کانال فرایندی پاتولوژیک است اما تاکنون هیچ اثر زیان باری برای آن شناخته نشده است در اینگونه موارد نیاز به انجام درمانی خاص نبوده و تنها پیگیری وضعیت بیمار کفایت میکند.

q4 - تغییر رنگ های ناشی از صدمات دندانی - تغییر رنگ دندان کودکان
تغییر رنگ دندان کودکان

بسیاری از پدران و مادران با مشاهده تغییر رنگ دندان فرزندشان شتاب زده عمل میکنند. لازم به ذکر است تغییر رنگ دندانهای شیری در کودکان تا جایی که همراه با عفونت نباشد، نیازی به درمان پالپ یا کشیدن دندان ندارد و در بیشتر موارد دندان تغییر رنگ یافته تا زمان رویش دندانهای اصلی جایگزین، نگهداری میشود.

q6 - تغییر رنگ های ناشی از صدمات دندانی - تغییر رنگ دندان کودکان
تغییر رنگ دندان کودکان
q5 - تغییر رنگ های ناشی از صدمات دندانی - تغییر رنگ دندان کودکان
تغییر رنگ دندان کودکان

  در آخر لازم است اشاره کنیم بهترین راه برای جلوگیری از مواردی که به آنها اشاره کردیم استفاده کودکان از محافظهای دهان (mouth  guard) در هنگام انجام فعالیتهای ورزشی است که در آنها امکان وارد شدن آسیب به دهان, چانه و صورت وجود دارد. این محافظها با مهار ضربه های وارد شده به دندان و همچنین کاهش تأثیر آنها بر چانه و صورت میتوانند در جلوگیری از بروز صدمات جدی بسیار مؤثر باشند.