برای بسیاری از بیماران، veneerها گزینه درمانی جذابی به نظر میرسند و طی چندین هفته و حتی گاهی اوقات چندین روز، لبخندی زیبا را برای آنها به ارمغان می آورند. بهبود لبخند افراد سرشناس با این روش نیز به جذابیت آن افزوده و موجب شده این روش روز به روز بیشتر به چشم آید. این درمان زمانی که دندانها دچار شکستگی، ساییدگی یا تغییر رنگ شدید شده باشند گزینه درمانی بسیار مناسبی می باشد اما زمانی که نظم( alignment )دندانهای قدامی دچار اشکال است و به جای آنها میتوان ترکیب درمان ارتودنسی به همراه سفید کردن دندانها را مورد استفاده قرار داد کدام گزینه درمانی بهتر است؟

1 1 1 - درمان ارتودنسی یا veneerهای پرسلنی؟

 در ابتدای بحث باید اشاره شود که خود veneer ها به چندین روش به کار می روند که از مهمترین آنها می توان به ونییرهای پرسلنی و کامپوزیتی اشاره کرد که در مقاله پیش رو به نوع پرسلنی آن اشاره خواهد شد.در این روش لایه سطحی دندان تراش می خورد و پس از قالبگیری از دندان پوسته ای روکش مانند برای آن ساخته شده و روی دندان چسبانده می شود.

2 1 1 - درمان ارتودنسی یا veneerهای پرسلنی؟

یکی از بزرگترین معایب veneerهای پرسلنی تخریب مینای سالم و در بعضی موارد حتی عاج سالم دندان میباشد. در دندانپزشکی امروز اصل و هدف اصلی حفاظت از ساختار دندان است واز اینرو در تمام درمانهای صورت گرفته این اصل مد نظر قرار میگیرد .

متاسفانه درمان با veneerهای پرسلنی یک درمان غیر محافظه کارانه و غیر قابل بازگشت است چرا که برای قرارگیری آنها بر روی دندان لازم است تا مقدار زیادی از structure و ساختار دندان برداشته شود و در بعضی موارد برای دستیابی به زیبایی بیشتر در نتایج درمان، لازم است میزان بیشتری از ساختار دندان برداشته شود. از سوی دیگر در صورتی که بیمار از نتایج درمان با veneer رضایت نداشته باشد دو راهکار بیشتر وجود ندارد: یکی جایگزینی veneerها با veneerهای دیگر و دیگری برداشت بیشتر ساختار دندان برای آماده سازی آن برای روکش . در هر صورت دیگر امکان بازگشت دندانها به حالت نخست وجود ندارد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی و جراحی بیرون زدگی فک پایین

3 1 1 - درمان ارتودنسی یا veneerهای پرسلنی؟

به خاطر مشکلات مذکور، در صورت امکان امکان استفاده از درمان ارتودنسی و سفید کردن دندانها به عنوان گزینه اول درمان در نظر گرفته میشود و حتی اگر بیمار خواهان مرتب کردن تمام دندانهای خود نباشد، بهتر است برای کاهش تراش ناشی از بی نظمی دندانها برای ونییر، فقط دندانهای قدامی منظم شود.

 از نظر سلامت،درمان ارتودنسی نسبت به استفاده از veneerها جایگزین بهتری می باشد ،این در حالیست که veneerها بیشتر جنبه زیبایی دارند و در اصل همانند یک ماسک مشکلات ارتودنتیک زیرین خود را پنهان کرده و کمتر جنبه درمانی دارند.

در ارتودنسی موقعیت خود دندانها اصلاح میشود و در صورتی که نگهداری آن به خوبی انجام گیرد در تمام طول زندگی پایدار خواهد ماند. Veneerها پوششی ظریف و نازک می باشند که روی دندانها قرار میگیرند و طبیعتا تمایل به chipping و شکستگی در آنها وجود دارد.

4 1 1 - درمان ارتودنسی یا veneerهای پرسلنی؟

از سوی دیگر در صورتی که مشکلات فوق برای آنها پیش نیاید طول عمر veneerها بسته به کیفیت آنها بین 5-12 سال است و در پایان این دوره گزینه ای به جز جایگزین کردن آنها با veneerهای دیگر وجود ندارد.

همانطور که از مطالب بالا نیز متوجه شده اید با آنکه درمان ارتودنسی در قیاس با veneerها درمان طولانی تری به شمار میرود اما لبخندی طبیعی که تماما با دندانهای شماست ارزش اندکی صبر خواهد داشت.

0/5 (0 نظر)