فِرِنِکتومی چیست؟

فرنکتومی Frenectomy عبارت است از برداشتن فرنوم داخل دهان. فرنوم به اتصال ماهیچه ای بین دو بافت گفته می شود. دو نوع فرنوم داخل دهان وجود دارند که گاهی اوقات می توانند عملکرد طبیعی بافت های دیگر را مختل کنند و گزینه های مناسبی برای فرنکتومی هستند. این دو نوع فرنوم، فرنوم زبانی و فرنوم لبی هستند.

2 12 - فرنکتومی در کودکان
فرنکتومی در کودکان

 

فرنوم زبانی و فرنکتومی

فرنوم زبانی زبان را به کف دهان متصل می کند. گاهی اوقات، فرنوم زبانی می تواند تا نوک زبان امتداد داشته باشد، و باعث بروز “گره زبانی” شود، که در تصویر زیر آن را مشاهده می کنید.

 

3 11 - فرنکتومی در کودکان
فرنکتومی در کودکان

 

فرنوم محدود کننده زبانی در بعضی از کودکان اتفاق می افتد. به طور طبیعی، کودکان قادرند به خوبی خود را با فرنوم جلو آمده زبانی تطبیق دهند و به شکلی باور نکردنی می توانند به صورت طبیعی غذا بخورند و حرف بزنند. در صورتی که این اتصال تا نوک زبان امتداد داشته باشد، فرنکتومی تنها گزینه ای است که می تواند عملکرد طبیعی زبان را به آن بازگرداند.

فرنکتومی زبانی فرایندی بسیار ساده است و طی آن زبان با دارو بی حس می شود. سپس برش کوچکی ایجاد می شود که زبان را از کف دهان جدا می کند. در انتها روی برش بخیه زده می شود تا امکان بهبود بافت محیا شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  تبخال در کودکان

 

فرنوم لب بالا و فرنکتومی

فرنوم لب بالا داخل لب بالا را به لثه، درست بالای دو دندان جلوی فک بالا، متصل می کند. وقتی زبان خود را درست بالای فضای بین لب و لثه می کشید، یک تکه نازک بافت مشاهده می کنید.

 

4 8 - فرنکتومی در کودکان
فرنکتومی در کودکان

 

فرنوم برجسته لب بالا می تواند منجر به ایجاد فاصله ای بزرگ بین دو دندان جلوی فک بالا شود. این می تواند برای کودک نگران کننده باشد. با این حال، تا زمانی که فرنوم موجب بروز درد شدید در لب و لثه های بالا نشود، درمان فوری نیاز نخواهد بود. درمان باید به تأخیر بیفتد تا زمانی که دندان های دائمی فک بالا بیرون آمده باشند. در بسیاری موارد، جایگزینی دندان های شیری با دندان های دائمی، به طور طبیعی موجب بسته شدن فاصله بین دو دندان جلوی فک بالا می شود. در صورتی که این فاصله بسته نشود، (همانطور که در بالا نشان داده شده است) می توان آن را با استفاده از براکت های ارتودنسی درمان نمود.

در صورتی که پس از نزدیک شدن دندان ها به یکدیگر با استفاده از براکت ها، دندان ها مجدداً به تدریج از یکدیگر فاصله بگیرند، در صورتی که فرنوم موجب بروز این مشکل شده باشد، فرنکتومی لبی فک بالا می تواند آن را برطرف کند. فرنکتومی لبی فک بالا نباید قبل از بستن شکاف بین دندان ها انجام شود، زیرا اسکار (جای بخیه) به جا مانده از برش می تواند مانع بسته شدن فاصله بین دو دندان جلوی فک بالا شود. در تصویر زیر مشاهده می کنید فرنکتومی لب بالا در ظاهر به چه شکل خواهد بود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ترس از دندانپزشکی در کودکان

 

5 6 - فرنکتومی در کودکان
فرنکتومی در کودکان

 

 

آیا فرنکتومی می تواند مانع تحلیل لثه ها شود؟

تحلیل لثه ها می تواند چندین تأثیر منفی داشته باشد. این مشکل می تواند باعث شود دندان های شما خیلی بلندتر به نظر برسند، و پوشش روی سمنتوم دندان که ظاهری جذاب ندارد و روی سطح ریشه دندان قرار گرفته است، برداشته شود. بدون پوشش باقی ماندن ریشه دندان نیز می تواند منجر به حساسیت دندان شود.

هر چند ممکن است برخی افراد بواسطه بیماری لثه (که در نتیجه مراقبت های ضعیف دهانی یا دیگر عوامل بوجود می آیند) تحلیل لثه را تجربه کنند برخی دیگر تحلیل لثه را تنها بواسطه محل قرار گیری پیوندهای ماهیچه ای خود تجربه می کنند. در این موارد، فرنکتومی می تواند به پیشگیری از تحلیل لثه کمک کند.

 

6 7 - فرنکتومی در کودکان
فرنکتومی در کودکان

 

چگونه فرنوم منجر به تحلیل لثه می شود؟

همه ماهیچه ها نیاز به یک تکیه گاه دارند تا بتوانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند. در حالی که ماهیچه ها داخل استخوان تکیه دارند، تعدادی از ماهیچه ها کاملاً یا به صورت جزئی داخل بافت نرم قرار دارند. ماهیچه های لب ها و گونه ها از این دسته هستند، و چنین کار خارق العاده ای را انجام می دهند که باعث می شوند اشکال دلخواهی که برای صحبت کردن یا برای اصوات خاصی ضروری هستند، به راحتی بوجود بیایند. برخی از این پیوندها از طریق فرنوم داخل لثه بوجود آمده اند، و محل این نقطه اتکا می تواند منجر به تحلیل لثه شود.

در بهترین شکل ممکن، فرنوم باید به گونه ای تکیه داده شده باشد که در عملکرد لثه ها اختلال ایجاد نکند. با این حال، در برخی موارد، ممکن است فرنوم آنقدر بالا متصل شده باشد که ماهیچه های گونه و لب خم شوند و آنقدر موجب کشیدگی لثه ها شوند که باعث شوند لثه از دندان جدا شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  کشیدن دندان در کودکان

فشار ناشی از فرنوم می تواند با دیگر علل تحلیل لثه ترکیب شود. مثلاً ممکن است فرد در ابتدا تنها فرنومی داشته باشد که هیچ خطری برای لثه ها محسوب نشود، اما مقدار اندکی تحلیل لثه در نتیجه بیماری لثه یا دیگر علل می تواند باعث شود لثه در برابر آسیب ناشی از فرنوم آسیب پذیرتر شود.

 

فرنکتومی و پیوند لثه

وقتی فرنوم به تحلیل لثه ها مربوط می شود، برای کمک به ایجاد ثبات بیشتر در لثه ها، فرنکتومی ضروری است. این به عملکرد ماهیچه ها آسیب نمی زند زیرا آنقدر خوب عمل می کند که، تنها پیوند با لثه برداشته می شود.

با این حال، برای کمک به ثبات بیشتر لثه ها، ممکن است درمان های دیگری توصیه شوند. درمان بیماری لثه ضروری است، و اگر لثه های شما قبلاً به شکل چشمگیری تحلیل رفته باشند، پیوند لثه و دیگر فرایندهای ترمیمی ممکن است توصیه شوند.

0/5 (0 نظر)