دکتر ماندانا حجازی متخصص دندانپزشکی اطفال

فرنکتومی به برداشتن فرنوم موجود در دهان گفته میشود. فرنوم به اتصال ماهیچه ای بین دو بافت گفته میشود. دو فرنوم در دهان وجود دارند که بعضی مواقع به علت موقعیت نامناسب یا به علت ایجاد اختلال در کارکرد بافتهای اطرافشان به عنوان کاندید درمان فرنکتومی در نظر گرفته میشوند. یکی از این فرنوم ها فرنوم زبانی ( lingual ) نام دارد که ارتباط زبان با کف دهان را برقرار میکند و دیگری فرنوم labial یا لبی نام دارد که ارتباط سطح داخلی لب بالا را با لثه های میانی دو دندان قدامی فک بالا برقرار میکند.

ضص1 - فرنکتومی در کودکان
فرنکتومی در کودکان

 گاهی اوقات فرنوم lingual از مکان اصلی خود به سمت نوک زبان حرکت میکند و باعث میشود که زبان حالتی گره خورده پیدا کند. بروز مشکل در فرنوم lingual در کودکان و نوجوانان امری شایع است. به طور معمول کودکان به خوبی خود را با این مشکل وفق میدهند و میتوانند به راحتی صحبت کنند یا غذا بخورند. اما اگر فرنوم به سمت نوک زبان حرکت کند و مانع حرکت طبیعی زبان ، صحبت کردن و غذا خوردن شود، فرنکتومی تنها راه آزادسازی زبان و بازگرداندن کارکرد عادی زبان است.

ضص22 - فرنکتومی در کودکان
فرنکتومی در کودکان

 لینگوال فرنکتومی امری ساده است که در آن متخصص با استفاده از بی حسی موضعی زبان را بی حس میکند، بعد از آن برشی کوچک برای آزادسازی زبان از کف دهان زده میشود و در نهایت ناحیه برش خورده بخیه زده میشود تا به بافت آن اجازه ترمیم دهد.

ضص31 - فرنکتومی در کودکان
فرنکتومی در کودکان
ضص41 - فرنکتومی در کودکان
فرنکتومی در کودکان

 فرنوم لبی همانطور که گفته شد ارتباط لب بالا با لثه های فوقانی دو دندان قدامی را برقرار میکند. اگر زبانتان را میان لب بالا و دندانهایتان حرکت دهید میتوانید این قسمت ماهیچه ای را احساس کنید. برجستگی فرنوم لبی میتواند فاصله ای زیاد میان دو دندان سانترال فک بالا ایجاد کند که باعث ایجاد نگرانی در پدر و مادر میشود. با این وجود تا زمانی که فرنوم باعث ایجاد نیروی صدمه زننده به لثه بین دندانهای دائمی فک فوقانی نشود، نیاز به درمان فوری نخواهد بود و درمان باید تا زمان رویش دندانهای اصلی فک بالا خصوصاً دندانهای نیش دایمی به تعویق افتد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دندانهای ناتال و نئوناتال
ضص51 - فرنکتومی در کودکان
فرنکتومی در کودکان

 در بسیاری از موارد هنگامی که دندانهای اصلی جایگزین دندانهای شیری میشوند، فضای بین دو دندان سانترال به طور طبیعی بسته خواهد شد. اگر این فضا بسته نشد میتوان با درمان ارتودنسی آن را برطرف کرد. اگر بعد از پایان درمان ارتودنسی دندانها مجدداً شروع به حرکت به سمت موقعیت قبلی خود کردند و در صورتی که متخصص تشخیص دهد علت این امر مربوط به فرنوم است ، میتوان فرنکتومی را به عنوان یکی از گزینه ها در نظر گرفت.

ضص61 - فرنکتومی در کودکان
فرنکتومی در کودکان
ضص71 - فرنکتومی در کودکان
فرنکتومی در کودکان

 فرنکتومی  labial ( لبی ) نباید پیش از بسته شدن فضای میان دو دندان قدامی صورت گیرد چرا که اسکاری که بعد از جراحی شکل میگیرد، بستن فضای میان دو دندان قدامی را غیر ممکن خواهد کرد و باعث میشود کودک فاصله ای دایمی میان دو دندان خود داشته باشد. از این رو عموماً فرنکتومی لبیال پیش از 11 تا 12 سالگی صورت نمیگیرد.

ضص8 - فرنکتومی در کودکان
فرنکتومی در کودکان

 بنا بر نظر متخصصان دندانپزشکی اطفال،  فرنکتومی به ندرت در مرحله دندانی مختلط ( قبل از آنکه تمام دنداهای شیری به وسیله دندانهای اصلی جایگزین شوند) انجام میگیرد. اما در مواردی میتوان فرنکتومی لبیال را زودتر از سنین یاد شده انجام داد. اگر محل اتصال فرنوم بیش از اندازه به لثه حاشیه ای ( لثه ای که پیرامون دندان را در برگرفته ) نزدیک باشد، میتواند با نیرویی که وارد میکند، موجب شود لثه از دندان فاصله بگیرد و به جمع شدن پلاک در این فضا منجر شود و مسواک زدن صحیح را با مشکل رو به رو کند. مورد دیگر که به ندرت اتفاق می افتد زمانی است که فرنوم، فشاری دردناک بر روی لثه چسبنده دندانهای دایمی وارد کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  کراس بایت در کودکان

 از اینرو پیشنهاد میشود فرنکتومی چه در فک پایین وچه در فک بالا زمانی انجام شود که باعث ایجاد درد شدید یا اختلال در غذا خوردن و صحبت کردن فرد میشود.

ضص9 - فرنکتومی در کودکان
فرنکتومی در کودکان