نگهداری نتایج درمان ارتودنسی یکی از سخت ترین جنبه های فرآیند درمان است. در مرحله نهایی درمان ارتودنسی که بعد از جدا کردن براکتها آغاز میشود هدف, به حداقل رساندن جا به جایی های ناخواسته در دندانها و حفظ موقعیت صحیح آنهاست.از این مرحله به عنوان فاز نگهداری نیز یاد میشود.در این دوره بیماران از یک یا چند ابزار نگهدارنده استفاده میکنند تا نتایج مطلوب به دست آمده طی پروسه درمانی خود را حفظ کنند.این نگهدارنده ها میتوانند ثابت یا متحرک باشند. دو نوع اصلی از نگهدارنده های متحرک عبارتند از نگهدارنده های شفاف ارتودنسی ( Essix) و پلاک متحرک ارتودنسی ( Hawley) .

1)  پلاک متحرک ارتودنسی

این نوع نگهدارنده می تواند علاوه بر حفظ موقعیت دندانها، برای تصحیح جابجایی های دندانی رخ داده نیز به کار رود. در گذشته این نوع نگهدارنده، شایع ترین نگهدارنده مورد استفاده برای فک بالا بود. البته هنوز نیزکاربرد خاص خود را برای برخی از شرایط حفظ کرده است.

1 6 3 1 1 - انواع نگهدارنده های ارتودنسی
انواع نگهدارنده های ارتودنسی

نوع خاصی از این نگهدارنده برای حفظ فضای ایجاد شده، و به همراه پونتیک (دندان مصنوعی) به کار می رود.

3 6 3 1 1 - انواع نگهدارنده های ارتودنسی
انواع نگهدارنده های ارتودنسی

انوای جدیدی از این نوع نگهدارنده، به منظور زیبایی بیشتر،با کمان خارجی شفاف نیز ساخته می شود

4 3 1 1 - انواع نگهدارنده های ارتودنسی
انواع نگهدارنده های ارتودنسی

2) نگهدارنده های شفاف ارتودنسی که از جنس پلاستیک بوده و سطح دندانها را میپوشانند .

امروزه این نوع نگهدارنده، شایع ترین نگهدارنده مورد استفاده برای فک بالا می باشد.حتی در برخی مطالعات، هیچ نوع تفاوتی بین این نوع نگهدارنده و نگهدارنده های ثابت دیده نشده است.

5 5 2 1 1 - انواع نگهدارنده های ارتودنسی
انواع نگهدارنده های ارتودنسی

از این نوع نگهدارنده می توان در تمام شرایط به جز غذا خوردن و مسواک زدن استفاده کرد. پس از مدتی استفاده از آن، ممکن است آثار ساییدگی به همراه سوراخ هایی ریز در آن مشاهده شود که امری طبیعی است و در کارکرد کلی آن اختلالی ایجاد نمیکند. انواع تغییر یافته ای از این نوع نگهدارنده نیز می تواند به کار رود مانند شکل زیر که در آن پونتیک (دندان مصنوعی) در داخل نگهدارنده شفاف برای حفظ فضای بی دندانی بکار رفته است.

6 4 2 1 1 - انواع نگهدارنده های ارتودنسی
انواع نگهدارنده های ارتودنسی

3) نگهدارنده دیگری که مورد استفاده قرار میگیرد، نگهدارنده ثابت می باشد که در سطح زبانی (پشتی) دندان قرار میگیرد و قابل رویت نیست.

7 1 1 - انواع نگهدارنده های ارتودنسی
انواع نگهدارنده های ارتودنسی

این نگهدارنده در صورت رعایت بهداشت میتواند برای چندین سال مورد استفاده قرار گیرد. برخلاف فک بالا، استفاده از هیچ نگهدارنده متحرکی در فک پایین توصیه نمی شود چرا که میزان تاثیر نگهدارنده های ثابت از انواع متحرک بیشتر بوده و به هم ریختگی مجدد دندانهای قدامی فک پایین نیز بیشترین مورد گزارش شده از برگشت درمان ارتودنسی در بین بیماران است.

8 1 1 - انواع نگهدارنده های ارتودنسی
انواع نگهدارنده های ارتودنس
0/5 ( 0 بازدید )