دستیابی به لبخندی زیبا توسط درمان ارتودنسی به چندین روش ممکن است. معمولترین روش ،براکتهایی فلزی است که توسط wireها به یکدیگر متصل شده اند و به این طریق موجب حرکت دندانها می شوند البته این تنها انتخاب موجود نیست و به منظور تامین نیازهای زیبایی ،انواع سیستمهای شفاف ارتودنسی نیز وارد بازار شده اند.

 Alignerهای شفاف به عنوان جایگزینی برای braceهای معمول در نظر گرفته میشوند و شامل مجموعه ای از چندین aligner متحرک هستند که به آرامی موجب حرکت دندانها می شوند. هریک از این alignerها که از پلاستیک شفاف ساخته می شود به طور کامل دندان را میپوشاند و بایستی به مدت 2 تا 4 هفته و روزانه 20 ساعت مورد استفاده قرار گیرد. اولین جفت از alignerها ممکن است تفاوتی با وضعیت کنونی دندانهای بیمار نداشته باشند و صرفا برای تطابق بیمار با وضعیت جدید ساخته شوند. پس از آن نوبت به ست های بعدی aligner میرسد که هر کدام به تدریج تفاوتهایی اندک با ست قبلی خواهند داشت. استفاده منظم و مداوم از هریک از این alignerها در طی دوره مشخص شده، در نهایت موجب حرکت دندانها به موقعیت صحیح خود خواهد شد.

1 4 1 1 1 - Aligner هاى شفاف ارتودنسى
Aligner هاى شفاف ارتودنسى

 Alignerها بر اساس طرح درمان ارایه شده توسط متخصص ارتودنسی وبه صورت اختصاصی ساخته خواهند شد. مدت زمان درمان، بسته به وضعیت بیمار میتواند بین 6 ماه تا 2 سال متغیر باشد. زمانی که طرح درمان به صورت صحیح برنامه ریزی شده باشد alignerهای شفاف قادر به منظم کردن دندانها, بستن فضای اندک میان آنها وهمچنین درمان به هم ریختگی های اندک خواهند بود. این سیستم در مقایسه با braceهای معمول ،درانجام حرکاتی نظیر بستن فضای دندانهای کشیده شده ،rotation ( چرخش دندانها )، کاهش deep bite و بعضی دیگر از حرکات پیچیده با محدودیتهایی رو به روست و از اینرو نمیتوان alignerها را برای همه بیماران مورد استفاده قرار داد.

2 4 1 1 1 - Aligner هاى شفاف ارتودنسى
Aligner هاى شفاف ارتودنسى

نخستین قدم معاینه کامل و تشخیص صحیح مشکل دندانها میباشد که توسط یک متخصص ارتودنسی صوت می گیرد .این معاینه شامل تهیه تصاویر x-ray از دندانهای فک و جمجمه و همچنین قالبگیری خواهد بود که در نهایت به تهیه مدلی از دندانها خواهد انجامید. در صورتی که وضعیت bite (میزان همپوشانی دندانهای پایین توسط دندانهای بالا)مناسب باشد میتوان alignerهای شفاف را به عنوان یکی از گزینه ها در نظر گرفت. با bite مناسب نیروهای جونده به طور مساوی بر روی تمام دندانها پخش خواهند شد که موجب حفظ سلامتی ساختارهای ,periodontal لثه ها و استخوان فک خواهد شد اما در bite نامناسب، توزیع نامساوی نیروها موجب سایش غیر یکنواخت دندانها و بی ثباتی موقعیت دندانها خواهد شد. از اینرو در مشکلات شدید bite نظیر open bite و over bite ،مشکلات اسکلتی استخوان فکین و به هم ریختگی شدید و فاصله زیاد میان دندانها ،استفاده از braceهای معمول گزینه بهتری به شمار میروند چرا که در صورت نامناسب بودن فرایند درمان، مشکلات bite میتوانند شدیدتر شوند.

3 4 1 1 1 - Aligner هاى شفاف ارتودنسى
Aligner هاى شفاف ارتودنسى

شفاف و متحرک بودن این alignerها هنگام صحبت کردن و خندیدن موجب خشنودی بیماران خصوصا در آغاز فرایند درمان میشود؛ اما برای موثر بودن فرایند درمان، این alignerها باید روزانه20 تا 22 ساعت مورد اسفاده قرار گیرند. از اینرو هرگونه کوتاهی در استفاده از آنها میتواند هفته ها پروسه درمان را به تعویق بیندازد.

در هنگام استفاده از clear alignerها مانند هر appliance دیگری باید نکاتی را هم برای مراقبت و هم برای سالم و تمیز نگه داشتن آنها رعایت کرد:

  • نباید از خمیر دندان برای تمیز کردن alignerها استفاده کرد.

این نکته را شاید بتوان اولین و مهمترین نکته در مورد نگهداری از alignerها دانست ؛ خمیردندان یک ماده تمیز کننده با خاصیت سایندگی است و ترکیباتی دارد که موجب ازبین رفتن پلاکها و بیوفیلم روی دندانها میشود و از آنجا که دندانها از مینا تشکیل شده اند و مینا سخت ترین ماده در بدن انسان است میتواند در برابر این سایندگی مقاومت کند اما alignerها عموما از پلاستیک ساخته شده اند که به مراتب نرم تر از مینا است و نمیتواند  در برابر سایش خمیردندان مقاومت کند ؛از این رو خمیردندان خراشهایی کوچک بر روی آنها ایجاد میکند که میتوانند به محل تجمع پلاکها تبدیل شوند واز سوی دیگر خمیردندان موجب تغییر رنگ و بوی نامطبوع appliance میشود.

  • برای شستشو از صابون به همراه آب ولرم یا سرد استفاده شود.

صابون هم به طور معمول در خانه ها وجود دارد و هم بسیار ملایم تر و بهتر از خمیردندان عمل میکند .مقداری از آن بر روی appliance قرار داده شده و با یک مسواک نرم به آرامی روی آن کشیده می شود. پس از آن نیزبه خوبی با آب شست وشو داده می شود.

  • از جوشاندن یا ریختن آب جوش بر روی alignerها خودداری شود.

آب جوش میتواند باکتریها را از بین ببرد اما در کنار باکتریها aligner ها را نیز از بین خواهد برد چرا که گرما موجب تغییر شکل پلاستیک وسیله میشود. دلیل اینکه متخصص ارتودنسی پیش از تهیه alignerها از دهان قالب تهیه میکند اطمینان حاصل کردن از fit شدن کامل appliance در دهان میباشد و اگر این fit بودن از بین برود کارکرد وسیله و همچنین راحتی آن در دهان از بین خواهد رفت.در مورد clear alignerها که میلیمتر به میلیمتر برای حرکت دندانها طراحی شده اند اندکی تغییر شکل میتواند موجب حرکت دندانها در مسیری ناخواسته شود.

  • Appliance ها بدون محافظ رها نشوند.

زمانی که applianceها از دهان خارج میشوند یا بعد از تمیز کردن ،باید آنها را در جعبه های محافظ مخصوص خودشان قرار داد یا در محلولهایی که مخصوص تمیز کردن آنهاست غوطه ور کرد. این کار علاوه بر محافظت از appliance ،آنها را در برابر صدمات خارجی محافظت کرده و از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور قرار میدهد. باید توجه کرد  که این اپلاینس ها را باید در محلولهای مخصوص غوطه ور کرد و نه در دهان شویه ها ؛چرا که دهان شویه ها میتوانند موجب تغییر رنگ alignerها شوند

  • مسواک و نخ دندان

بعد از خوردن غذا و قبل از استفاده مجدد از alignerها ،باید دندانها مسواک زده شوند و نخ دندان کشیده شود؛ در غیر این صورت ذرات غذایی ممکن است بین دندان و aligner گیر کنند و مشکلاتی را هم برای aligner وهم برای دندانهاایجاد کنند.

در نهایت باید گفت که  چون طراحی وساخت alignerهای شفاف با کامپیوتر و تکنیک های لابرتوری پیچیده صورت میگیرد و این تکنولوژی هنوز به طور کامل وارد ایران نشده ،تبلیغات زیاد در مورد این alignerها و تحت عنوانهایی نظیر ارتودنسی با پلاکهای شفاف را باید با دقت بیشتری مورد بررسی قرار داد.

درباره این تبلیغات و میزان صحت وسقم آنها به زودی به تفصیل صحبت خواهیم کرد…