همه ما براکت فلزی ارتودنسی یا براکت شفاف ارتودنسی را به دفعات مکرر در دهان اطرافیان خود دیده ایم. وظیفه اصلی این براکتها کمک به نظم دندانی وشکل دهی الگوی روی هم نشستن دندانها می باشد. براكتهای ارتودنسی انواع متفاوتی دارند که بیمار می تواند از میان آن ها انتخاب کند.در این مقاله نمونه هایی از براکتهای فلزی یا براکتهای شفاف را برای کسانی که قصد انجام درمان ارتودنسی دارند معرفی می کنیم.

براكت های فلزی ارتودنسی

1 6 1 1 1 - براکتهای فلزی یا براکتهای شفاف؟ مزایا و معایب
براکتهای فلزی یا شفاف؟

براكت های فلزی ارتودنسی بیشترین مورد استفاده را در درمانهای ارتودنسی دارند. براکت های فلزی ارتودنسی بسیار مقاوم اند و تقریبا از عهده ی پاسخ گویی تمام نیازهای روزانه برمی آیند. جنس اکثر آنها نیز از آلیاژ استنلس استیل می باشد. البته به این دلیل که در استیل میزان زیادی نیکل وجود دارد و نیکل نیز ماده حساسیت زا می باشد، انواعی دیگراز براکت های فلزی ارتودنسی از جنس تیتانیوم نیز وارد بازار شده است. هرچند باید اشاره کرد ، میزان افرادی که به براکتهای معمولی استیل ارتودنسی حساسیت می دهند بسیار کم و در حدود 1% می باشد.

جالب است بدانید، بسیاری از افرادی که در تماس پوستی با جواهرات بدلی حساسیت می دهند، دستگاه های ارتودنسی استنلس استیل را به نحو رضایت بخشی تحمل می کنند که این موضوع به علت خاصیت شویندگی بزاق در حفره دهان می باشد. از جمله معایب براكتهای فلزی ارتودنسی مشکل تر شدن استفاده از نخ دندان است. برای حل این مشکل می توان در طول دوره درمان ارتودنسی از waterpik استفاده کرد.

2 6 1 1 1 - براکتهای فلزی یا براکتهای شفاف؟ مزایا و معایب
براکتهای فلزی یا شفاف؟

این دستگاه با استفاده از فشار آب، فضای اطراف براكتهای ارتودنسی و دندان ها را پاک میکند. سهولت استفاده از waterpik احتمال جایگزینی آن بجای نخ دندان را مطرح می کند اما واقعیت این است که که تاثیر این روش به تنهایی به اندازه استفاده از نخ دندان نیست چرا که آب قادر نخواهد بود به راحتی به فضای بین دندان ها که محکم به یکدیگر چسبیده اند نفوذ کند و مواد غذایی موجود در بین آن ها را پاک کند. اما به هرحال میتوان از این روش به عنوان مکملی برای نخ دندان استفاده کرد.

3 6 1 1 1 - براکتهای فلزی یا براکتهای شفاف؟ مزایا و معایب
براکتهای فلزی یا شفاف؟

براكتهای شفاف ارتودنسی

اولین دسته از براکت های شفاف ارتودنسی که وارد بازار شدند، براکت هایی از جنس پلاستیک بود که به دلیل ایرادات فراوانی که داشتند خیلی زود از بازار حذف شدند. نوعی دیگر از این براكتهای ارتودنسی  انواع سرامیکی آن هستند که نسبت به براکتهای قبلی بادوام تر بوده و در برابر تغییر رنگ مقاوم ترند. همین امر آن را به گزینه ای مناسب برای افراد بزرگسال که خواهان حفظ ظاهر طبیعی خود هستند بدل کرده است. البته براکت های شفاف ارتودنسی نیز دارای مشکلاتی می باشند که کاربرد آنها را محدود کرده است. براکت های شفاف ارتودنسی نسبت به انواع فلزی خود راحت تر می شکنند، خوانایی کمتری با سیمهای ارتودنسی دارند ودر صورتیکه در تماس با دندان مقابل باشند موجب آسیب به مینای دندان مقابل می شوند.ضمن اینکه جدا کردن براکت های شفاف ارتودنسی می تواند موجب صدمات مینایی شود. بیشتر بیمارانی که از مشکلات فوق آگاهی پیدا می کنند، می پذیرند که در دندانهای قدامی از براکت های شفاف سرامیکی و در سایر نواحی از براکتهای فلزی ارتودنسی استفاده شود.

4 e1482601431814 1 - براکتهای فلزی یا براکتهای شفاف؟ مزایا و معایب
براکتهای فلزی یا شفاف؟

براکت های سرامیکی ارتودنسی تغییر رنگ نمیدهند اما اورینگ هایی که دور براکت ها قرار دارند ممکن است بر اثر استفاده زیاد از نوشیدنی هایی همانند قهوه و یا کشیدن سیگار تغییر رنگ دهند و ممکن است لازم شود زودتر از زمان معمول تعویض شوند.

5 5 5 - براکتهای فلزی یا براکتهای شفاف؟ مزایا و معایب
براکتهای فلزی یا شفاف؟

در نهایت هر کدام از براکتهای فلزی یا براکتهای شفاف مزایا و معایب خود را دارند وانتخاب بین براکت های فلزی و سرامیکی مسئله ای است که باید با مشورت بیمار و متخصص ارتودنسی وبرحسب شرایط درمانی و بهداشتی فرد مورد نظر انتخاب شود.

6 4 4 - براکتهای فلزی یا براکتهای شفاف؟ مزایا و معایب
براکتهای فلزی یا شفاف؟
0/5 ( 0 بازدید )