بوی بد دهان و علائمی که منجر به بروز آن می شوند می توانند افراد را در تمام سنین تحت تأثیر قرار دهند. خجالت آور و ناخوشایند است وقتی فردی به شما بگوید دهانتان بوی بد می دهد! شما ممکن است حتی خودتان از این موضوع آگاه باشید و از اینکه در کنار مردم قرار بگیرید خودداری کنید تا نگران این نباشید که آنها بوی دهان شما را حس کنند. قبل از رسیدن به نقطه آخر، بهتر است ابتدا بفهمید چه چیزی باعث شده است دهان شما بوی بد بدهد سپس گام هایی برای رفع آن بردارید.

علل بروز بوی بد دهان

علل مختلفی برای بوی بد دهان وجود دارد. شما باید همه آنها را مرور کنید تا به علت بوی بد دهان خود دست پیدا کنید.

خشکی دهان

زروستومیا Xerostomia که تحت عنوان خشکی مزمن دهان نیز شناخته می شود، زمانی اتفاق می افتد که سرعت تولید بزاق دهان کاهش پیدا می کند. یکی از کارهایی که بزاق انجام می دهد شستن ذرات غذای باقی مانده و باکتری ها از داخل دهان است. وقتی بزاق دهان وجود نداشته باشد تا این کار را انجام دهد، باکتری می تواند موجب بوجود آمدن بوی بسیار نامطبوعی داخل دهان شما شود.

کارهای زیادی هستند که می توانند موجب خشکی دهان شما شوند از جمله بالا رفتن سن، مصرف داروهای خاص یا درمان سرطان. برای کمک به تحریک تولید بزاق دهان، می توانید جویدن آدامس ها یا مکیدن آبنبات های فاقد شکر، شستشوی دهان با دهانشویه های فاقد الکل، و نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز را امتحان کنید. در صورت امکان، از داروهایی مانند داروهای هورمونی، داروهای ضد فشار خون، آنتی هیستامین ها، و گشاد کننده های برونش خودداری کنید. برخی داروهای می توانند با بوی بد دهان ارتباط داشته باشند زیرا آنها می توانند موجب بروز بوی بد دهان شوند.

فراورده های تنباکو

اگر سیگار، سیگار االکتریکی، یا دیگر دخانیات می کشید یا تنباکوی جویدنی استفاده می کنید، این کار می تواند باعث بوی بد دهان شما شود. علاوه بر بدی بوی دهان، فراورده های تنباکو می توانند باعث شوند مشکلات دیگری نیز برای سلامت دهان شما بروز پیدا کند، از جمله لکه دار شدن دندان خا و حساسیت لثه ها. نیاز نیست اشاره کنیم که، فراورده های تنباکو می توانند موجب تشدید مشکلاتی مانند بیماری لثه و بیماری پریودنتال شوند.

6 1 - چگونه می توان از شر بوی بد دهان خلاص شد؟
بوی بد دهان

غذاها

بزاق موجود در دهان ما پس از خوردن غذا شروع به در هم شکستن ذرات غذا می کند. اگر غذایی بین دندان ها، زیر خط لثه، یا کنار ابزار ارتودنسی شما گیر کرده باشد می تواند از خود گاز بد بویی متصاعد کند که موجب بد شدن بوی دهان شما می شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  متخصص ارتودنسی در گیشا

همین اتفاق در مورد غذاهای خاصی رخ می دهد که خودشان بو دارند، مانند سیر و پیاز. آنها نه تنها باعث بد بو شدن دهان شما پس از خوردن آنها می شوند، بلکه حتی مدتی پس از آنکه به طور کامل هضم شدند نیز بوی آنها به طور کامل از بین نمی رود. در طول روند هضم، بخشی از آنچجه باعث می شود این غذاها بو دار باشند این است که آنها وارد جریان خون می شوند، از جمله درون ریه، محلی که می تواند بویی درون نفس شما آزاد کند.

سیب زمینی، غلات، حبوبات، و آجیل نیز می توانند موجب بروز بوی بد دهان شوند. اگر دستگاه گوارش نتواند بلافاصله نشاسته را تجزیه کند، گازی که با هضم این خوراکی های نشاسته ای تولید می شود می تواند موجب بروز بوی بد دهان شود.

کنسرو ماهی تن منبع غنی اسیدهای چرب امگا 3 است، اما وقتی که داخل قوطی فلزی نگهداری می شود، می تواند موجب بالا رفتن روند اکسیداسیون شود. این فرایند منجر به تولید ترکیب بوی نامطبوع می شود.

نوشیدنی ها

قهوه و دیگر نوشیدنی های کافئین دار ادرار آور تلقی می شوند. به این معنا که آنها آب بدن را می کشند و موجب خشکی دهان می شوند. وقتی دهان به درستی هیدراته نشده باشد، می تواند باعث بروز بوی بد دهان شود، زیرا رطوبت کافی برای زدودن ذرات و سلول های مرده پوست وجود ندارد.

بیماری لثه/ بیماری پریودنتال

پلاک های دندانی حاوی باکتری هستند، که از خود سم آزاد می کنند و می توانند باعث بد شدن بوی دهان شوند. اگر شما هر یک از این شرایط را دارید، مشکلات با بوی بد دهان افزایش پیدا می کنند زیرا پلاک بین خط لثه و پایه دندان گیر می کند، محلی که دسترسی به آن وجود ندارد.

عادت بد مسواک زدن

اگر دو مرتبه در طول روز، حداقل به مدت دو دقیقه دندان های خود را مسواک نزنید، پلاک های دندانی می توانند روی سطوح دندان ها باقی بمانند. همانطور که پیش از این اشاره شد، پلاک ها سمی آزاد می کنند که به بوی بد دهان مربوط می شود.

عادت بد نخ دندان کشیدن

اگر شما حداقل یک مرتبه در طول روز نخ دندان نکشید، ذرات غذا بین دندان ها باقی می مانند. بزاق موجود در دهان ما به تغذیه از این ذرات و هضم آنها ادامه می دهند. بعلاوه، پلاک های دندانی شکل می گیرند و سمی آزاد می  کنند که بوی بد دهان ناشی از آن است.

7 - چگونه می توان از شر بوی بد دهان خلاص شد؟
بوی بد دهان

پاکسازی بد ابزارهای ارتودنسی و دندانپزشکی

اگر شما بریس یا اینویزیلاین دارید، مهم است این ابزارها را به درستی پاکسازی کنید. با بریس ها، شما نیاز دارید ذرات غذا را با تکنیک های مسواک زدن درست بردارید تا از بروی بوی بد دهان پیشگیری نمایید.

با اینویزیلاین، یکی از بزرگترین اشتباهاتی که افراد می کنند این است که قبل از آنکه الاینرهای خود را دوباره داخل دهان در جای خود قرار دهند دندان های خود را نخ دندان نمی کشند و مسواک نمی زنند. این باعث می شود ذرات غذا کنار دندان ها گیر کنند و نه تنهای نفس شما بوی بدی داشته باشد بلکه الاینر نیز بوی بد داشته باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا ایمپلنت های دندانی گزینه ای برای افراد مبتلا به پوکی استخوان هستند؟

پوسیدگی دندان

باکتری که موجب پوسیدگی و خراب شدن دندان ها می شود، می تواند علت بوی بد دهان باشد. ضرورتاً، باکتری دندان ها را تخریب می کند، و به صورت طبیعی تخریب کننده است. در طول این روند، بوی بد و عجیبی می تواند داخل دهان آزاد شود.

داروها/ شرایطی پزشکی

عوارض جانبی برخی داروها و شرایط بد پزشکی می تواند بروز بوی بد دهان باشد. اگر شما اخیراً داروی جدیدی را شروع کرده اید، یا شرایط پزشکی جدیدی برای شما تشخیص داده شده است و متوجه شدید که دهان شما بوی بدی دارد، این می تواند علت باشد.

عفونت های پس از کشیدن دندان

اگر لازم است به عنوان بخشی از طرح درمان ارتودنسی شما، دندان عقل یا دندان دیگری برای شما کشیده شود، احتمال اندک بروز یک عفونت وجود دارد. اگر عفونت گسترش پیدا کند، می تواند موجب بوی بد دهان شود. با این حال، ما همه احتیاط های لازم را انجام می دهیم، مانند تجویز آنتی بیوتیک برای پرهیز از بروز این مشکل.

تشخیص بوی بد دهان

نخستین کاری که باید انجام دهید این است که عادات شخصی خود را مرور کنید، هم عادات خوب و هم عادات بد. شاید خوب باشد مروری انجام دهید تا مشکلات احتمالی که ممکن است باعث بوی بد دهان شما شوند را کاهش دهید. پرسش هایی که باید از خودتان بپرسید از قرار زیر هستند:

 • چند مرتبه در طول روز و چه زمانی دندان های خود را مسواک می زنید و نخ دندان می کشید.
 • نوع غذاهایی که می خورید.
 • نوع نوشیدنی هایی که می نوشید.
 • تمام داروهایی که مصرف می کنید.
 • هر گونه شرایط پزشکی که دارید.
 • چقدر الکل می نوشید.
 • چند وقت یک بار فراورده های تنباکو استفاده می کنید یا سیگار می کشید.
 • چه زمان هایی بوی بد دهان شما آغاز می شود و چقدر طول می کشد.

برای نمونه، اگر دوست دارید هر روز ناهار غذاهای پر ادویه که سیر و پیاز دارند بخورید، ممکن است متوجه شوید که بوی بد دهان شما اواخر بعد از ظهر آغاز می شود و کل عصر طول می کشد. برای مشخص نمودن این که آیا علت بوی بد دهان شما این است، شما باید چند روز را بدون این نوع غذاها سپری کنید تا ببینید آیا واقعاً مشکل این است.

پس از مرور عادات خود به مدت یک هفته، اگر نمی توانید علت بوی بد دهان خود را مشخص نمایید، زمان آن رسیده است که از ارتودنتیست خود کمک تخصصی بگیرید. بهتر است مرور عادات را با ارتودنتیست خود در میان بگذارید تا از این اطلاعات برای داشتن یک تشخیص صحیح استفاده کند.

8 - چگونه می توان از شر بوی بد دهان خلاص شد؟
بوی بد دهان

درمان بوی بد دهان

وقتی می خواهید از شر بوی بد دهان رها شوید، می تواند به معنای تغییرات بزرگ در عادات فردی شما باشد. تغییر زمان می برد، و بهتر است هر بار تعدادی تغییرات ایجاد کنید و هر دو یا سه هفته یک تغییر جدید ایجاد کنید. از این طریق، بیشتر احتمال دارد که راحت تر بتوانید با عادات جدید خود تطبیق پیدا کنید و از آنها دست نکشید و آنهایی که موجب بروز بوی بد دهان می شوند را ادامه ندهید.

 • مقدار زیادی آب بنوشید. مصرف قهوه و نوشیدنی های کافئین دار، شامل نوشیدنی های انرژی زای حاوی قند و نوشابه ها را قطع کنید. آب به هیدراته نگهداشتن دهان شما کمک می کند، علاوه بر این باکتری هایی که موجب بوی بد دهان می شوند را می شوید.
 • مقدار الکل مصرفی خود را کاهش دهید. اگر آبجو، شراب، یا دیگر نوشیدنی های الکلی را می نوشید، اینها می توانند موجب بروز بوی بد دهان شوند.
 • استفاده از فراورده های تنباکو را متوقف نمایید. ممکن است ترک سیگار یا عدم استفاده از فراورده های تنباکو کار دشواری باشد. با این حال، اگر شما بتوانید سعی کنید آنها را کاهش داده یا کاملاً قطع کنید، بوی دهان شما خیلی بهتر خواهد شد.
 • مصرف غذاهایی که موجب بروز بوی بد دهان می شوند را قطع کنید. حتی اگر این غذاها مورد علاقه شما هستند، کاهش مصرف آنها به یک یا دو مرتبه در طول روز بوی دهان شما را به شدت بهبود خواهد داد.
 • طرح درمان ارتودنسی خود را دنبال کنید. ارتودنتیست شما طرح درمانی برای شما تجویز خواهد کرد که مشخص خواهد کرد که چه زمانی باید دندان های خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید، خواه بریس داشته باشید یا اینویزیلاین. علاوه بر این برای شما توضیح داد الاینرها، ریتینرها، و دیگر ابزارهای متحرک دندانی خود را چگونه پاکسازی کنید.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی لینگوال (پشت دندانی)

نکات: جویدن آدامس و استفاده از خوشبو کننده های دهان روش های مؤثری برای درمان بوی بد دهان نیستند. این محصولات تنها به طور موقت بوی بد را پنهان می کنند. علاوه بر این، برخی از آنها حاوی قند هستند که باعث خواهد شد احتمال پوسیدگی و کرم خوردگی دندان های شما افزایش پیدا کند.

در برخی موارد، مثلاً زمانی که بوی بد مزمن دهان برای شما تشخیص داده شده است،علاوه بر تغییر عادات شخصی خود، دیگر درمان های ماندگار وجود دارند که شما می توانید از آنها برای کنترل و مدیریت این مشکل استفاده کنید. این می تواند شامل استفاده از مسواک های ارتودنتیک، خمیر دندان ها، و دهانشویه های تجویزی باشد.

ارتودنتیست ها با همه بیماران خود مانند اعضای خانواده خود برخورد می کنند، بنابراین نیازی نیست از حرف زدن در مورد بوی بد دهان با آنها خجالت بکشید یا احساس ناخوشایندی داشته باشید. آنها برای کمک به شما و یافتن راهی مؤثر برای پیشگیری و کاهش بروز بوی بد دهان در خدمت شما هستند. علاوه بر این، لبخندی که لیاقت آن را دارید را برای شما خواهند ساخت.

0/5 (0 نظر)