دندان عقل چیست؟

دندانهای مولار سوم که با نام  دندانهای عقل  آنها را میشناسیم عموما آخرین دندانهایی هستند که در انتهای قوس فکی رویش می یابند.

برای آنکه رویش دندان عقل به طور صحیح رخ دهد باید انتهای فک به اندازه کافی رشد کرده باشد تا بتواند خود را با این دندانها تطبیق دهد. با این وجود، این رویش کامل در بیشتر افراد بالغ به ندرت اتفاق می افتد. بیشترین میزان رشد در فک پایین, عموما در قسمت انتهایی آن رخ میدهد. اگر این رشد ناکافی باشد دندانهای عقل به صورت نهفته باقی می مانند. دندانهای عقلی که نمی توانند در زمان صحیح رویش پیدا کنند و به طور کامل در زیر لثه قرار دارند “دندان عقل نهفته” نام دارند و آنهایی که تنها قادر به سوراخ کردن قسمتی از لثه هستند “دندان عقل نیمه نهفته” نام دارند.

1 6 4 1 1 - دندانهای عقل، ارتودنتیست و دندانپزشک
دندان عقل و ارتودنسی

دندانپزشکان بر سر کشیدن دندانهای عقلی که  Symptomatic (علامت دار) هستند یا میتوانند باعث ایجاد مشکلاتی نظیر درد, عفونت و آسیب به سایر دندانها شوند اتفاق نظر دارند اما در مورد دندانهای عقلی که Asymptomatic هستند (علامتی ندارند) چطور؟

آیا رویش دندانهای عقل باعث به هم ریختگی دندانها می شود؟

عقیده عموم مردم بر این است که این دندانها هنگام رویش نیرویی شدید به سایر دندانها وارد می کنند و این نیرو موجب حرکت سایر دندانها شده و در نهایت باعث Crowding و به هم ریختگی دندانهای قدامی می شود اما این باور تا چه اندازه درست است؟ تحقیقات نشان میدهند سهم دندانهای عقل درحرکت و به هم ریختگی سایر دندانها بسیار ناچیز است و عوامل مهم دیگری نظیر residual growth (رشد باقیمانده فک ) در این به هم ریختگی دخیلند. حتی در صورتی که دندانهای عقل خارج شوند احتمالا به هم ریختگی دندانهای قدامی رخ خواهد داد. از اینرو بیشتر ارتودنتیستها و جراحان فک و صورت به این نتیجه رسیده اند که کشیدن دندانهای عقل صرفا به دلیل جلوگیری از به هم ریختگی سایر دندانها امری نادرست است. البته دلایل فراوان دیگری برای کشیدن این دندانها وجود دارد که به آن اشاره می کنیم.

دلایل موجه کشیدن دندان های عقل چیست؟

دلایلی که بر اساس آن توصیه میشود دندانهای عقل نهفته یا نیمه نهفته خارج شوند این است که دندانهای عقل نیمه نهفته در معرض خطر بالای پوسیدگی (در کوتاه مدت یا بلند مدت) قرار دارند و دندانهای عقل نهفته نیز میتوانند موجب ایجاد مشکلات پاتولوژیکی از جمله ایجاد کیست و تحلیل دندانهای مجاور شوند.

در ادامه  به چند مورد از این مشکلات اشاره خواهیم کرد.

2 6 4 1 1 - دندانهای عقل، ارتودنتیست و دندانپزشک
دندان عقل و ارتودنسی

در این تصویر دو دندان عقل فک بالا و پایین را میبینید که در زیر دندانهای مولار دوم قرار گرفته اند و موجب تحلیل شدید ریشه دندانهای مولار دوم شده اند به طوری که موجب شده هر دو دندان مولار دوم و سوم کشیده شوند و در شکل وضعیت ریشه آنها را می بینید.

3 6 4 1 1 - دندانهای عقل، ارتودنتیست و دندانپزشک
دندان عقل و ارتودنسی

در این تصویر دندانهای عقل فک بالا را می بینید که با مشکل رویشی مواجه اند و تنها با رادیوگرافی می توان متوجه این موضوع شد.این دندانها قادر نخواهند بود به اندازه کافی رویش پیدا کنند و از اینرو باید خارج شوند. در تصویر راست در صورتی که دندان عقل خارج نشود موجب آسیب به دندان مولار دوم خواهد شد.

4 4 1 1 - دندانهای عقل، ارتودنتیست و دندانپزشک

در این تصویر دندانهای عقل را میبینیم که شکل نگرفته اند ولی با ریشه دندانهای مولار دوم overlap  پیدا کرده اند که میتوانند در دراز مدت موجب بروز مشکلات احتمالی شوند.

برای بررسی وضعیت دندان عقل چه باید کرد؟

برای بررسی وضعیت دندانهای عقل بهترین راه تهیه تصاویر Panoramic radiograph است که قادر به ارزیابی چندین فاکتور نظیر اندازه دندان, شکل ریشه های دندان, جهت رویشی, وجود یا عدم وجود فضای کافی, وضعیت استخوان فک و موارد دیگر هستند.توصیه می شود برای آگاهی  از سیر تکاملی این دندانها، هر 3 یا 4 سال یکبار بررسی های رادیوگرافیک انجام شودچرا که اثرات ناشی ازدندانهای عقل ، مدت زمان طولانی تری بعد از بروز مشکل ظاهر میشوند و ممکن است در آن زمان آسیب هایی جدی رخ داده باشد.برای درک اهمیت ارزیابی مداوم این دندانها ، تصاویر زیر را ببینید:

5 5 3 1 1 - دندانهای عقل، ارتودنتیست و دندانپزشک
دندان عقل و ارتودنسی
    • A : در سن 15 سالگی دندانهای عقل اندکی به سمت جلو تمایل پیداکرده اند.
    • B: 3 سال بعد این تمایل بیشتر شده.رشد در قسمت انتهایی فک پایین به اندازه ای نبوده که بتواند به دندانهای عقل اجازه رویش صحیح را بدهد.در این زمان باید اقدام به کشیدن این دندانها می شده است چرا که امکان رویش صحیح ندارند.
    • C: در 21 سالگی دندانهای عقل فک پایین به صورت افقی قرار گرفته اند که خروج و کشیدن آنها را مشکل تر میکند.
    • D: دندانهای عقل فک پایین برای خروج باید سگمنته (تکه تکه) میشدند. مهارتهای جراح دندانپزشک خروج این دندانها را حتی در شرایطی بسیار بد امکانپذیر میکند.اما این نوع جراحی ها علاوه بر دندانپزشک برای بیمار نیز سخت خواهند بود.

از این رو توصیه میشود دندانهای عقل را از نظر فاکتورهایی که عنوان شد،بررسی کرده ویا تحت نظر بگیرید تا در صورت لزوم قبل  از بروز مشکلات بیشتر خارج شود.

0/5 ( 0 بازدید )