شکسته شدن دندان در کودکان میتواند به دنبال افتادن حین بازی کردن، در هنگام انجام فعالیت های ورزشی یا در اثر حوادث ناشی از تصادفات، اتفاق بیفتد. همچنین درکودکانی که در هنگام خوابیدن دندان هایشان را محکم روی یکدیگر قرار میدهند یا در مواردی که دندان به علت پوسیدگی ضعیف شده است، شکسته شدن دندان میتواند رخ دهد.

ضص12 - شکسته شدن دندان در کودکان
شکسته شدن دندان در کودکان
ضص21 - شکسته شدن دندان در کودکان
شکسته شدن دندان در کودکان

شکستگی میتواند در دندانهای شیری و یا در دندانهای دائمی رخ دهد و در بعضی موارد ممکن است کودک هیچ دردی را حس نکند. اما اگر قطعه ای بزرگ از دندان بشکند، احتمال بروز درد بیشتر میشود و قطعه باقی مانده به علت تیز و دندانه دار بودن میتواند به زبان آسیب برساند. در این گونه موارد میتوانید با استفاده از موم یا آدامس های فاقد شکر  ( sugar free) دندان آسیب دیده را موقتاً بپوشانید.

ضص31 - شکسته شدن دندان در کودکان
شکسته شدن دندان در کودکان
ضص4 - شکسته شدن دندان در کودکان
شکسته شدن دندان در کودکان

اگر شکستگی، پالپ دندان را که حاوی عروق خونی و اعصاب است درگیر کند، دندان نسبت به مایعات و غذاهای سرد و گرم بسیار حساس میشود. در این مدت اگر مجبور به خوردن چیزی هستید، از غذاهای نرم استفاده کنید و از گاز زدن و یا جویدن مواد غذایی با دندان شکسته و همچنین استفاده از نوشیدنی های اسیدی مانند آب لیمو یا نوشابه پرهیز کنید.

ضص5 - شکسته شدن دندان در کودکان
شکسته شدن دندان در کودکان
ضص6 - شکسته شدن دندان در کودکان
شکسته شدن دندان در کودکان

متخصص دندانپزشکی اطفال میتواند با توجه به موقعیت و اندازه دندان شکسته شده بهترین گزینه درمانی را به شما پیشنهاد دهد. در مواردی که شکستگی بسیار اندک است، ممکن است بنا بر تشخیص متخصص هیچ درمانی صورت نگیرد. اگر این شکستگی مربوط به دندانهای شیری باشد، دندانپزشک ممکن است آن را بدون درمان رها کند و تنها قسمت تیز دندان را صاف کند. اگر دندانهای قدامی دچار شکستگی شوند و یا دندان شکسته شده هنگام لبخند نمایان باشد، دندانپزشک بعد از پالیش کردن دندان، قسمت شکسته شده را با ترمیم های همرنگ دندان پر خواهد کرد. دندانهای دائمی نیز برای جلوگیری از پیش روی آسیب و کمتر شدن حساسیت دندان نیاز به مواد پرکننده دارند. اگر دندان شکسته شده ترمیم نشود، میتواند پالپ و عصب دندان را درگیر کند و در صورت پیشروی و عدم توجه، عفونت ناشی از آن میتواند به از دست رفتن کل دندان منجر شود. در اکثر موارد با استفاده از پرکننده های همرنگ دندان و در موارد شدیدتر با استفاده از تاج مصنوعی میتوان این شکستگی ها را درمان کرد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  تغییر رنگ دندان ناشی از مکمل های آهن
ضص73 - شکسته شدن دندان در کودکان
شکسته شدن دندان در کودکان
ضص8 - شکسته شدن دندان در کودکان
شکسته شدن دندان در کودکان

زمانی که متوجه شکستگی دندان کودکتان میشوید، دهان وی را برای یافتن بقایای دندان شکسته شده مورد ارزیابی قرار دهید. ممکن است که تکه های دندان به داخل لثه، گونه یا زبان فرورفته باشند. پس از آن دهان کودک را با آب شست و شو دهید. اگر ناحیه دندان شکسته در حال خونریزی است، یک گاز استریل و مرطوب را روی آن قرار دهید و از کودک بخواهید تا آن را گاز بگیرد یا به مدت 10 دقیقه در آن محل نگه دارد تا خونریزی متوقف شود. برای کاهش میزان التهاب یک کمپرس سرد را بر روی ناحیه دندان شکسته شده قرار دهید.

ضص92 - شکسته شدن دندان در کودکان
شکسته شدن دندان در کودکان

اگر بقایای دندان شکسته را پیدا کردید، در صورت امکان آنرا در یک لیوان شیر، آب یا سالین فیزیولوژیک قرار دهید. در صورتی که قرار باشد از قطعه شکسته در آینده جهت درمان دندان استفاده شود، بهتر است محلول نگهداری قطعه هر هفته تعویض شود. در بعضی موارد ممکن است دندانپزشک بتواند بقایای دندان را مجدداً بچسباند. از مزایای استفاده از قطعه شکسته شده می توان به امکان انجام ترمیم زیبا و فانکشنال دندان در زمان کوتاه تر اشاره کرد. هر چند گاهی مشکلاتی نظیر تغییر رنگ قطعه دوباره چسبانده شده مشاهده می شود .  اما ترمیم دندان شکسته یا چسباندن قطغه شکسته شده تنها راه درمانی این صدمات در این سن می باشد و درمان های قطعی تر نظیر روکش یا لامینیت به سنین بالاتر موکول خواهد شد. به طور کلی توصیه میشود در هنگام بروز چنین حوادثی، سریعاً با یک متخصص اطفال تماس بگیرید، چرا که اگر بیش از نیمی از دندان شکسته شده باشد، امکان وارد شدن آسیب به پالپ دندان زیاد است و نیاز به معاینه سریع وجود دارد. در صورت وجود درد نیز، با در نظر گرفتن سن وی، می توان از شربت استامینوفن یا بروفن استفاده کرد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  اقدامات ضروری هنگام خارج شدن دندان از فک
telegram app - شکسته شدن دندان در کودکان
كانال تلگرام دكتر اصلاني و دكتر حجازي