در درمانهای ارتودنسی درمان malocclusion class III جز سخت ترین موارد درمان درنظر گرفته میشود .این مشکلات میتوانند ناشی از عقب بودن فک بالا (maxillary retrusion) یا جلو بودن بیش از حد فک پایین (mandibular prognathismو یا ترکیبی از هر دو باشند. درمان این نوع  malocclusion از آن جهت اهمیت دارد که علاوه بر آنکه موجب میشود رشد فک در مسیری صحیح صورت گیرد, جلوی وارد شدن نیروهای مخرب به دندانها را نیز میگیرد.

qw1 1 - Chin cup یا چانه بند در درمان ارتودنسی
Chin cup یا چانه بند در درمان ارتودنسی

 چندین نوع applianceهای مختلف برای درمان این مشکلات طراحی شده اند: اپلاینسهایی ها که فک بالا را رو به جلو حرکت میدهند و اپلاینس هایی که روی فک پایین به کار می روند.

در این مقاله بیشتر روی اپلاینس های فک پایین و بخصوص شایعترین آنها یعنی   chin cup ( یا چانه بند) صحبت می کنیم.

Chin cup مدتهاست که برای درمان جلو بودن فک پایین در بیمارانی که هنوز در حال رشد هستند و به بلوغ نرسیده اند استفاده میشود و یک دستگاه خارج دهانی بوده که بر روی چانه بیمار نصب میشود.

qw2 1 - Chin cup یا چانه بند در درمان ارتودنسی
Chin cup یا چانه بند در درمان ارتودنسی

اساس عملکرد chin cupها وارد کردن نیرو به مفصل TMJ برای جلوگیری از رشد آن یا تغییر جهت رشدی آن است. اثرات این applianceها توسط متخصصین مختلف ارتودنسی  مورد بررسی قرار گرفته است. تاثیر در کاهش رشد فک پایین و کاهش لایه  prechondroblastic غضروف کندیلار، اثراتی از chin cupها هستند که طی مطالعات آزمایشگاهی به دست آمده اند. علاوه بر این مطالعاتی که بر روی انسانها انجام گرفته اند نیز اثرات اسکلتال و دندانی در chin cupها را تایید کرده اند اما شایع ترین یافته های این مطالعات تغییر درجهت رشد مندیبل (فک پایین)وچرخش clockwise (ساعتگرد) آن و ایجاد تمایل لینگوالی (lingual tipping) در دندانهای قدامی فک پایین بوده است.

به معنای اینکه اگر قرار باشد این وسیله روی میزان رشد فک پایین اثرگذار باشد بایستی نیرویی سنگین و 24 ساعته تا اتمام دوره رشدی به مفصل فک پایین وارد شود که در عمل نه تنها امکانپذیر نیست حتی می تواند مخرب نیز باشد.

نیروی مطلوب نیرویی است که با کمترین مقدار بتواند آثار dental و skeletal مطلوب ایجاد نماید. عموما نیروهای سبک که در طولانی مدت اعمال میشوند آثار جانبی کمتری نسبت به نیروهای سنگین و کوتاه مدت دارند.

نتایج آخرین  مطالعات انجام گرفته روی این وسیله به طور کلی در 3 مورد جمع بندی شده است:

  1. نتایج استفاده از chin cup معمولا” دلسرد کننده می باشد واغلب چرخش رو به پایین و عقب مندیبل( فک پایین) و نه کاهش واقعی در رشد آن مشاهده می شود.
  2. کاری که چین کاپ انجام می دهد تغییر جهت رشدی مندیبل با چرخش چانه به پایین و عقب می باشد به طوری که برجستگی چانه کمتر به نظر بیاید اما این مسئله باعث افزایش ارتفاع صورت نیز می شود.
  3. این وسیله موقتا” باعث توقف رشد می شود اما این حالت احتمالا” با ادامه رشد مندیبل جبران می گردد.

بنابراین بیشتر کودکان نژاد ما در نهایت نیاز به جراحی فک خواهند داشت و این وسیله کاربرد محدودی دارد.

از آنجا که بیشتر افراد class III زمینه ژنتیکی برای رشد زیاد فک پایین را در خانواده دارند ممکن است متخصص ارتودنسی بنا بر وضعیت بیمار و برای جلوگیری از افزایش ارتفاع قدامی صورت تشخیص دهد که لازم است فک بیمار پس از اتمام رشد با استفاده از جراحی فک پایین به عقب برده شود. در این بیماران عموما پیش از جراحی یک دوره درمان ارتودنسی صورت میگیرد و پس از انجام جراحی ادامه درمان از سر گرفته میشود.

telegram app - Chin cup یا چانه بند در درمان ارتودنسی
کانال تخصصی دندانپزشکی دکتر اصلانی و دکتر حجازی