دكتر ماندانا حجازي متخصص دندانپزشكي اطفال

زمانی که فرزندتان با دهانی خونین و دندانی در دست نزد شما می آید چه باید بکنید؟ بیشتر والدین در چنین شرایطی دستپاچه می شوند، هرچند اگر بدانید چه اقداماتی باید انجام دهید، شانس حفظ دندان وجود دارد.

ض1 - اقدامات ضروری هنگام خارج شدن دندان از فک
خارج شدن دندان از فک

خارج شدن دندان دائمی، یکی از جدی ترین آسیب های دندانی در کودکان است.  بنا بر اعلام آکادمی دندانپزشکان آمریکا، از هر 3 پسر یک نفر و از هر 4 دختر نیز یک نفر، تجربه یک تروما یا آسیب دندانی را در طی دوران مدرسه خواهند داشت.

زمانی که دندان از جای خود خارج می شود، اعصاب، عروق خونی و بافت های پشتیبان دندان آسیب خواهند دید. نکته بسیار مهم در چنین مواردی حفظ خونسردی و مراجعه سریع به دندانپزشک است. همچنین بسیار مهم است که از آسیب بیشتر به دندان جلوگیری شود.

اقدامات بعد از خارج شدن دندان در پیش آگهی دندان حیاتی است. جایگذاری فوری ، بهترین اقدام در هنگام بروز حادثه است. اگر این امر به هر دلیلی امکان پذیر نباشد، روش دیگر استفاده از یک محلول مناسب برای حفظ و انتقال دندان به نزدیک ترین مرکز دندانپزشکی می باشد. هر چه زودتر درمان انجام شود، احتمال ایجاد نتایج مثبت بیشتر خواهد بود. بر طبق تحقیقات صورت گرفته اگر دندان تا 2 ساعت بعد از آسیب مجدداً جایگذاری شود، شانس حفظ دندان به مراتب بیشتر خواهد شد.

والدین می توانند با انجام اقدامات زیر شانس حفظ دندان کودکان خود را افزایش دهند:

    • آرامش خود و کودک را حفظ کنید.
    • دندان را پیدا کنید. باید اطمینان حاصل کنید دندان خارج شده وارد مجاری تنفسی کودک نشده باشد. اگر دندان پیدا نشد به یک متخصص اطفال جهت معاینه کودک مراجعه کنید. از آنجایی که رفلکسهای کودکان هنوز در حال تکامل هستند احتمال این که دندان سهواً وارد مجاری تنفسی شود و در آنجا به دام بیفتد وجود دارد. این امر می تواند موجب سختی در تنفس شود و اگر اقدامی صورت نگیرد احتمال عفونت ریه ها نیز وجود دارد.
    •  دندان پیدا شده را  سریعاً از قسمت تاج دندان( قسمت سفید دندان) بگیرید. از دست زدن به ریشه دندان خودداری کنید.
    • اگر دندان آلوده است آن را مختصراً زیر آب سرد (حداکثر10 ثانیه) بشوئید و آن را به جای خود برگردانید. از کودک بخواهید یک دستمال را برای نگه داشتن دندان در جای خود، به آرامی گاز بگیرد.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  سلامت دهان و دندان كودكان در دوران مدرسه
ض22 - اقدامات ضروری هنگام خارج شدن دندان از فک
خارج شدن دندان از فک
    • اگر امکان قرار دادن دندان بدون فشار وجود ندارد، ایمن ترین راه، نگهداری دندان در محلول نمکی( Hanks) است ، چرا که بهترین راه برای زنده نگه داشتن سلولهای خارجی دندان می باشد. در مواردی که به این محلولها دسترسی ندارید از شیر نیز می توانید به عنوان جایگزین استفاده کنید. اگر شیر نیز در دسترس نبود، می توان دندان را داخل دهان کودک قرار داد و سریعاً به مطب دندانپزشکی مراجعه نمود.

 اگرچه کودکان کم سن و سال ممکن است قادر به حفظ دندان در دهان خود نباشند و آن را ببلعند. در این موارد می توان دندان را داخل یک ظرف حاوی بزاق کودک نگه داشت. تا جای ممکن بهتر است از آب برای حفظ و انتقال دندان استفاده نشود.

ض3 - اقدامات ضروری هنگام خارج شدن دندان از فک
خارج شدن دندان از فک

بنابر مطالعات صورت گرفته در 5/62% از موارد افراد تلاشی برای پیدا کردن دندان خارج شده انجام ندادند و یا بعد از پیدا شدن آن را دور انداختند، 8/20% از افراد دندان را در شرایط مرطوب و محلولهای مخصوص قرار دادند و7/16% از افراد نیز سریعاً به دندانپزشک مراجعه کردند.

ض4 - اقدامات ضروری هنگام خارج شدن دندان از فک
خارج شدن دندان از فک

اگر دندان خارج شده یکی از دندان های شیری کودک باشد، نیازی به جایگذاری دندان نمی باشد. بازگرداندن دندان شیری به جای خود، امکان آسیب به جوانه دندان های دائمی را در پی خواهد داشت. در این موارد حتی نیاز به استفاده از فضانگهدار جهت جلوگیری از حرکت دندان های مجاور به فضای بی دندانی نمی باشد. در این موارد تنها گاهی تأخیر در رویش دندان های دائمی انتظار می رود.

ض5 495x4001 - اقدامات ضروری هنگام خارج شدن دندان از فک
خارج شدن دندان از فک

گاهی نیز از دست دادن دندان شیری خصوصاً در سنینی معین تأثیراتی را بر سلامت کودک خواهد گذاشت:

    • اگر دندانهای نیش شیری کودک هنوز نروییده باشند از دست دادن سایر دندانها میتواند باعث کوچکتر شدن فک و سخت تر شدن شرایط برای رویش دندانهای اصلی شود.
    • اگر زمانی که تواناییهای کلامی کودک هنوز در حال تکامل هستند دندانهای پیش کودک ( 4 دندان قدامی ) از دست روند شاهد اختلال در این روند رشد و تکامل تا زمان رویش دندانهای پیش اصلی خواهیم بود.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  سوالات والدین درباره سلامت دهان و دندان کودک

در چنين مواردی تنها با تشخیص دندانپزشک ، می توان دندان شیری را تحت شرایط خاصی در جای خود قرار داد. در آخر دوباره یادآور می شویم بهترین اقدام در زمان وقوع چنین مواردی، حفظ آرامش و انجام اقدامات سریع می باشد .