سیلانت چیست؟

سیلانت ها راهی بی خطر و بدون درد برای محافظت از دندان های شما در برابر پوسیدگی دندان ها هستند. سیلانت نوعی پوشش پلاستیکی محافظ است که روی سطح جونده دندان های عقب دهان اعمال می شود. سیلانت پوشش محکمی تشکیل می دهد که از ورود ذرات غذا و باکتری به شیارهای ظریف داخل دندان و بروز پوسیدگی در آنها جلوگیری می کند.

چه دندان هایی باید سیل شوند؟

سیلانت ها تنها روی دندان های عقب (مولرها و پرمولرها) اعمال می شوند. اینها دندان هایی هستند که روی سطح جونده خود پیت (فرو رفتگی های کوچک) و فیشور (برجستگی) دارند. تیم دندانپزشکی پس از معاینه و بررسی وضعیت دندان ها به شما خواهد گفت که کدام دندان های شما باید سیل شوند، و چک می کنند آیا فیشورها به اندازه کافی عمیق هستند که سیل کردن آنها کمک کننده باشد. برخی دندان ها به صورت طبیعی فرو رفتگی های عمیق دارند که نیاز به سیل کردن دارند؛ برخی دیگر نیز فرو رفتگی های کم عمق تری دارند که نیاز به سیل کردن نخواهند داشت.

 

2 9 - فیشور سیلانت دندان شیری
پیت و فیشور سیلانت و پر کردن دندان

فرایند انجام فیشور سیلانت

این فرایند معمولاً خیلی سریع و بدون هیچ دردسری انجام می شود و انجام آن روی هر دندان تنها چند دقیقه طول می کشد. دندان ها با دقت تمیز می شوند، با محلول خاصی آماده می شوند و در انتها خشک می شوند. پس از آن، سیلانت مایع روی دندان ها اعمال می شود و اجازه داده می شود تا خشک شود- معمولاً این کار با تاباندن نور روی آن انجام می شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نقش دندان در دستگاه گوارش کودکان

آیا فیشور سیلانت داخل دهان احساس می شود؟

خیر. این کار کاملاً بدون درد انجام می شود، و دندان ها پس از آن هیچ حس متفاوتی نخواهند داشت.

 

 

3 8 - فیشور سیلانت دندان شیری
پیت و فیشور سیلانت و پر کردن دندان

 

آیا سیلانت از روی دندان قابل مشاهده است؟

سیلانت ها می توانند شفاف یا سفید باشند. از آنجا که روی دندان های عقب هستند، زمانی که کودک حرف می زند یا لبخند می زند قابل مشاهده نیستند.

فیشور سیلانت چقدر دوام دارد؟

سیلانت ها معمولاً چند سال دوام دارند، اما تیم دندانپزشکی شما ممکن است بخواهد آنها را به طور منظم چک کند تا اطمینان حاصل کند که سیل هنوز هم دست نخورده در جای خود قرار دارد. سیلانت ها می توانند به مرور زمان دچار ساییدگی شوند، و گاهی اوقات نیاز است تیم دندانپزشکی مقداری سیلانت اضافه کند یا سیلانت قبلی را تعویض کند تا اطمینان حاصل نماید که هیچ پوسیدگی زیر آن آغاز نشده باشد.

 

5 1 - فیشور سیلانت دندان شیری
پیت و فیشور سیلانت و پر کردن دندان

پیت و فیشور سیلانت ها چگونه عمل می کنند؟

سیلانت مانعی صیقلی و محافظ ایجاد می کند که همه برجستگی ها و فرو رفتگی های سطح دندان ها را پوشش می دهد. در صورتی که این فرو رفتگی ها سیل نشوند، پوسیدگی دندان ها آغاز می شود.

این کار چه زمانی باید انجام شود؟

سیلانت ها اغلب به محض بیرون آمدن اولین دندان دائمی می توانند روی دندان اعمال شوند. این سن معمولاً بین 6 تا 7 سال است. سایر دندان ها معمولاً زمانی سیل می شوند که دندان ها بیرون می آیند که می تواند هر زمانی بین 11 و 14 سال باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  پوسیدگی دندان نوزاد با شیشه شیر

آیا هنوز هم باید دندان ها را تمیز کرد؟

بله. هنوز هم انجام این کار مهم است. سیلانت ها تنها بخشی از مراقبت های پیشگیرانه دندانی هستند. اکنون تمیز و سالم نگه داشتن سطوح صاف و صیقلی سیل با مسواک زدن راحت تر شده است. استفاده از خمیر دندان فلورایده باید آخرین کاری باشد که شب ها انجام می دهید تا به حفاظت از دندان ها کمک کند. دو مرتبه مسواک زدن در طول روز، هنوز هم مهم است. پیت و فیشور سیل کننده، پوسیدگی دندان ها و تعداد پر شدگی های مورد نیاز دندان ها را کاهش می دهد.

بعلاوه به خاطر داشته باشید:

  • هر روز صبح و عصر دندان ها و لثه های خود را مسواک بزنید.
  • از خمیر دندان فلورایده به اندازه یک نخود استفاده کنید.
  • به مدت 3 دقیقه مسواک بزنید.
  • غذا و نوشیدنی پر شکر به مقدار زیاد، مخصوصاً بین دو وعده غذایی، نخورید. این نوع غذاها را تنها برای مواقع خاص استفاده کنید.

پر کردن دندان ها

پر کردن دندان بیشتر برای دندان های مولر عقب دهان لازم است، جایی که مقدار پوسیدگی دندان ها بیشتر است. با پاکسازی صحیح دندان ها و حفظ رژیم غذایی سالم می توان از پر کردن دندان در نتیجه پوسیدگی دندان ها بی نیاز شد. مراجعه منظم به دندانپزشک برای چکاپ این اطمینان را بوجود خواهد آورد که مشکلات خیلی زود شناسایی و درمان می شوند.

موادی که برای پر کردن دندان ها استفاده می شوند عبارتند از:

  • پر شدگی های همرنگ دندان ها
  • آمالگام های دندانی (نقره ای رنگ)
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  کنده شدن دندان

دیگر اشکال ترمیم های دندانی مانند روکش های طلا یا سرامیکی، گزینه های جایگزین گران قیمتی برای پر کردن دندان با مواد همرنگ دندان یا آمالگام هستند.

پر شدگی های سفید رنگ

سالهاست که پر شدگی های همرنگ دندان (سفید رنگ) برای دندان های جلوی دهان و با اهداف زیبایی استفاده می شوند. بهبودهایی که اخیراً در مواد پر کننده دندان، برای دندان های عقب دهان بوجود آمده است، اکنون قابل پرداخت هستند و به شکل گسترده به عنوان جایگزین آمالگام های دندانی استفاده می شوند.

پر شدگی های نقره ای رنگ

آمالگام دندانی (نقره ای رنگ) ماده ای ارزان و فوق العاده با دوام است که برای پر کردن دندان ها استفاده می شود. آمالگام های جدید دندانی، آلیاژ فلز هستند که عموماً از جیوه، نقره و قلع، و مقادیر اندکی مس یا زینک ساخته می شوند.

تفاوت پر کردن و سیل کردن دندان

این دو روش درمان تقریباً مشابه هستند اما سیلانت ها جنبه پیشگیری دارند و از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کنند، در حالی که پر کردن دندان هدف درمانی، اصلاحی دارد و با آن دندان های آسیب دیده ترمیم می شوند. موادی که برای انجام آنها استفاده می شود نیز کاملاً متفاوت است. از نظر دوام و ماندگاری نیز با یکدیگر متفاوت هستند. سیلانت ها دائمی نیستند و راهکاری موقت تلقی می شوند و احتمال خارج شدن آنها با جویدن آدامس یا غذاهای چسبناک وجود دارد در حالی که پر شدگی های دندان ها سال ها دوام خواهند داشت.

0/5 (0 نظر)