دكتر ماندانا حجازي متخصص دندانپزشكي اطفال

در 20 سال اخیر آگاهی در مورد استفاده از فیشورسیلانت دندان افزایش یافته است. با این وجود هنوز بسیاری از والدین اندکی با پذیرش اجرای این روش در فرزندان خود مشکل دارند و ممکن است لازم باشد قبل از مراجعه به دندانپزشک آگاهی های خود را در این باره افزایش دهند و فیشورسیلانت دندان را به عنوان اقدامی پیشگیرانه در حفظ سلامت دهان و دندان کودکشان در نظر بگیرند. سیلانت دندانی یک لایه پلاستیکی نازک محافظت کننده است که با هدف حفاظت دندانها از باقی مانده مواد غذایی، تشکیل پلاک و جرم بر روی سطح جونده دندانها خصوصاً مولرها و پرمولرها قرار داده میشود و به این ترتیب از بروز پوسیدگی جلوگیری میکند.

qw11 - فیشورسیلانت (شیارپوش) در کودکان
فیشورسیلانت (شیارپوش) در کودکان

بنا بر تحقیقات صورت گرفته توسط AAPD ( انجمن متخصصان دندانپزشکی کودکان در آمریکا ) استفاده از فیشورسیلانت دندان در کودکان باعث کاهش پوسیدگی دندان به میزان 86% در نخستین سال استفاده و همچنین کاهش 58% پوسیدگی بعد از 4 سال خواهد شد. هنگامی که فیشورسیلانت دندان به همراه سایر روشهای حفاظت دندان نظیر مسواک، خمیردندان و دهان شویه ها مورد استفاده قرار میگیرند، در طولانی مدت کمک شایانی به حفاظت دندانها خواهند کرد. در حالی که مسواک و نخ دندان به عنوان اجزای جدایی ناپذیر بهداشت دهان و دندان محسوب میشوند و میتوانند پلاکها و باقی مانده های مواد غذایی را پاک کنند، محافظهای دندان با پوشاندن شیارها و حفره های کوچک روی دندانها لایه ای محافظ برای مینای دندان ایجاد میکنند.

qw21 - فیشورسیلانت (شیارپوش) در کودکان
فیشورسیلانت (شیارپوش) در کودکان

تعداد دندانهایی که نیاز به فیشورسیلانت دارند با توجه به میزان مستعد بودن دندانها به پوسیدگی برای هر فرد متغیر است. ADA (انجمن دندانپزشکان آمریکا) پیشنهاد میکند دندانهای مولر در کودکان 6 ساله و 12 ساله که نقش اصلی در جویدن دارند با فیشورسیلانت حفاظت شوند. برای بیشترین میزان پیشگیری، فیشورسیلانت باید بلافاصله بعد از جوانه زدن دندانهای اصلی مورد استفاده قرار گیرند که برای بیشتر کودکان حدوداً بین 6 سالگی تا 14 سالگی در نظر گرفته میشود. در بعضی موارد فیشورسیلانت دندان بر روی دندانهای شیری نیز استفاده میشوند. زمانی که دندانهای شیری دارای شیارها و حفره های عمیق باشند، میتوان از این شیارپوش ها استفاده کرد. به خاطر نقش مهمی که دندانهای شیری در حفظ فضای کافی برای رویش دندانهای اصلی دارند سالم نگه داشتن آنها، برای جلوگیری از زود از دست رفتن آنها اهمیت ویژه ای دارد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دستگاه های فانکشنال در ارتودنسی
qw31 - فیشورسیلانت (شیارپوش) در کودکان
فیشورسیلانت (شیارپوش) در کودکان

فیشورسیلانت ها طی جلسات ویزیت معمولی توسط متخصص بر روی دندانها قرار میگیرند . ابتدا دندانها مورد معاینه قرار میگیرند و به طور کامل تمیز میشوند، بعد از آن دندانها خشک شده و مواد فیشورسیلانت روی سطح جونده دندان قرار میگیرند. سپس با کمک نوری مخصوص این مواد روی سطح دندان محکم میشوند. این فرایند سریع، بدون درد و بدون نیاز به بی حسی است.
در تصاویر زیر مراحل قرارگیری آنها برروی دندان را مشاهده میکنید:

ثثث - فیشورسیلانت (شیارپوش) در کودکان
فیشورسیلانت (شیارپوش) در کودکان

عمر فیشورسیلانت دندان میتواند تا 10 سال باشد، اما در طول این زمان باید توسط دندانپزشک تحت نظر باشند ( حدوداً هر 6 ماه یکبار ) تا در صورت شکستگی یا ساییدگی اصلاح شوند. در صورتی که فیشورسیلانت به طور کامل از روی دندان برداشته شود، مواد آن که به داخل مینا نفوذ کرده اند میتوانند تا حدی موجب حفاظت شوند، هرچند که جایگذاری فیشورسیلانت برداشته شده امری ساده است.
لازم به ذکر است شیارپوش ها بر روی دندانهایی که دارای پرشدگی هستند و تحت درمان بوده اند قرار نمیگیرند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، کودکان کاندید اصلی استفاده از فیشورسیلانت دندان در نظر گرفته می شوند، چرا که بسیاری از پوسیدگی ها در شیارها و حفرات بسیار باریک دندانهای تازه روییده شده رخ میدهند. برای این پدیده 2 علت را ذکر کرده اند:
• یکی آنکه پدران و مادران بلافاصله بعد از رویش دندانها مراقبت کافی را از آنها عمل نمی آورند و همین امر فرصت ایجاد پوسیدگی را در دندانها راهم میکند.
• و مورد دیگر آن است که شیارها و حفرات عمیق عموماً حتی در صورت مسواک زدن صحیح نیز از دسترس مسواک دور میمانند و تجمع پلاک در آنها در نهایت به پوسیدگی خواهد انجامید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ترس از دندانپزشکی در کودکان

در آخر لازم است اشاره کنیم که فیشورسیلانت دندان به هیچ وجه جایگزین مسواک و نخ دندان نخواهند شد و تنها نقش پیشگیری کننده دارند. همچنین در جلوگیری از بیماریهای لثه مانند التهاب لثه (gingivitis) نیز نقش ندارند.

telegram app - فیشورسیلانت (شیارپوش) در کودکان
كانال تلگرام دكتر اصلاني و دكتر حجازي