دكتر ماندانا حجازي متخصص دندانپزشكي اطفال

در راستای اجرای طرح وارنیش فلوراید دندان های کودکان دبستانی و سؤالات بسیاری از والدین در رابطه با اثربخشی و ایمنی استفاده از وارنیش، بر آن شدیم تا توضیحاتی مختصر در رابطه با این ماده ارائه دهیم.

13 1429x430 - طرح سلامت وارنیش فلوراید
طرح سلامت وارنیش فلوراید

 
پوسیدگی دندانی ناشی از اسید تولید شده توسط باکتریهایی است که در اطراف دندان و لثه تجمع یافته و سبب تشکیل پلاک دندانی می شوند. بدون مراقبت های بهداشتی روزانه خوب و ویزیت های منظم دندانپزشکی، دندان ها مستعد پوسیدگی خواهند شد. دوبار مسواک زدن در روز ، همراه با کشیدن نخ دندان به برداشته شدن پلاک دندانی کمک خواهد کرد.

راه مؤثر دیگر در به دست آوردن سلامت دهانی، استفاده از فلوراید است. فلوراید ماده ای است که سبب جلوگیری از پوسیدگی، کاهش سرعت پیشرفت پوسیدگی و سرانجام توقف روند پوسیدگی می شود. فلوراید از دو طریق در دسترس ما قرار می گیرد: سیستمیک و موضعی.

روش سیستمیک

روشی است که در آن، فلوراید از طریق بلعیدن دسترس دندان ها قرار می گیرد. نمونه هایی از این روش شامل آب های آشامیدنی فلوریده و مکمل های خوراکی فلوراید است.

روش موضعی

در این روش فلوراید مستقیماً در تماس با دندان ها قرار می گیرد. نمونه هایی از این روش شامل خمیردندان ها و دهانشویه و فلوراید تراپی در مطب دندانپزشکی است.

استفاده از اشکال مختلف فلوراید به سن کودک، وضعیت پوسیدگی کودک و میزان دریافت فلوراید روزانه آنها بستگی دارد.

وارنیش فلوراید چیست؟

2 - طرح سلامت وارنیش فلوراید
طرح سلامت وارنیش فلوراید

یکی از روش های استفاده موضعی فلوراید، وارنیش می باشد. وارنیش فلوراید، شکلی از فلوراید با غلظت بالاست (به شکل سدیم فلوراید 5%)  که توسط دندانپزشک یا بهداشتکاران دهان و دندان  بر روی سطوح دندان مورد استفاده قرار می گیرد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  کشیدن دندان در کودکان

این ماده دائمی نیست اما به دلیل خاصیت چسبندگی بالای خود قادر است برای چندین ساعت در تماس با دندان قرار گیرد. برای تأثیر مناسب وارنیش، بهتر است دندانها قبل از انجام کار، مسواک شده باشند.

از مزایای این روش می توان به آسانی و سرعت کاربرد آن اشاره نمود. طبق مطالعات انجام شده اثربخشی این روش به اندازه کاربرد دیگر روش های فلوراید تراپی می باشد.

3 584x430 - طرح سلامت وارنیش فلوراید
طرح سلامت وارنیش فلوراید

از مشکلات این ماده رنگ زرد روشن آن می باشد، اما طی 24-48 ساعت پس از استفاده از سطح دندان  پاک خواهد شد. برخی از وارنیش ها نیز ممکن است شفاف بوده یا دارای رنگ سفید باشند که در این صورت دیگر نگران تغییر رنگ موقتی دندان ها نخواهیم بود.

بعد از استفاده وارنیش، بیماران به مدت 30  دقیقه از خوردن و آشامیدن منع شده و توصیه می شود برای تماس طولانی تر ماده با دندان، تا روز بعد دندان های خود را مسواک نزنند.

به دلیل اینکه در کودکان میزان استفاده وارنیش کمتر از یک میلی لیتر می باشد، لذا مقدار فلوراید بلعیده شده بسیار ناچیز بوده و هیچ نگرانی در مورد ایمنی این روش وجود ندارد.

از موارد کاربرد این روش نیز می توان به کودکان بسیار خردسال ، بیماران با ریسک پوسیدگی متوسط یا بالا وهمچنین بیماران دارای براکت های ارتودنسی با بهداشت دهانی ضعیف اشاره نمود. بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که استفاده از وارنیش فلوراید سبب کاهش دمینرالیزاسیون و پوسیدگی دندان در مجاورت براکت های ارتودنسی می شود و در بیماران با بهداشت دهانی ضعیف اکیداً توصیه می شود. انجام این روش بسته به وضعیت ریسک پوسیدگی فرد، هر 3-6 ماه یکبار توصیه می شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  تغییر رنگ دندان ناشی از مکمل های آهن