احتمالاً شما نیز چیزهایی راجع به مزایای فلوراید شنیده اید. دندانپزشک ها استفاده از خمیر دندان های حاوی فلوراید را توصیه می کنند. برخی دهانشویه هایی که می توانید آنها را از داروخانه خریداری کنید نیز حاوی فلوراید هستند که ماده فعال آنها محسوب می شود.

اما در این مقاله ما قصد داریم به معرفی نوع دیگری از فلوراید بپردازیم که نمی توان آن را از داروخانه خریداری کرد؛ فلوراید تراپی تخصصی.

فلوراید تراپی تخصصی (وارنیش) بسیار قوی است و به صورت موضعی انجام می شود. این کار تنها باید توسط دندانپزشک انجام شود و فواید زیادی برای دندان ها دارد.

فلوراید یکی از مواد معدنی طبیعی است.

فلوراید ماده ای معدنی است که در سنگ، خاک و آب وجود دارد و سیزدهمین عنصر فراوان در پوسته زمین است. فلوراید در آب طبیعی که از زمین خارج می شود با سطوح مختلفی وجود دارد، به همین دلیل برخی مناطق در آب آشامیدنی خود فلوراید بیشتری دارند در حالی که در مناطق دیگر هیچ فلورایدی وجود ندارد.

فلوراید تراپی تخصصی ارزش صرف هزینه را دارد.

مهم نیست برای وارنیش چقدر هزینه می کنید، مهم این است که این هزینه کردن ارزش دارد. این هزینه مطمئناً خیلی کمتر از هزینه ای خواهد بود که مجبورید برای ترمیم و درمان پوسیدگی هزینه کنید که با فلوراید تراپی می توانید از بروز آن پیشگیری کنید. این درمان به بدن شما کمک می کند به صورت طبیعی با پوسیدگی ها مبارزه کند. فلوراید تراپی تخصصی، درمان پیشگیرانه ای است که به بدن شما کمک می کند به طور طبیعی با پوسیدگی ها مبارزه کند. با پیشگیری از پوسیدگی دندان، شما از هزینه ای که برای مراقبت از دندان های خود در طول عمرتان می پردازید کم خواهید کرد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دندانهای ناتال و نئوناتال چیست؟
2 15 - طرح سلامت وارنیش فلوراید
طرح سلامت وارنیش فلوراید

فلوراید با تقویت مینای دندان با پوسیدگی های دندان مبارزه می کند.

دندان های ما پیوسته در مبارزه بین دمینرالیزیشن Demineralization و رﻣﯿﻨﺮاﻟﯿﺰاﺳﯿﻮن Remineralization به سر می برند. مینرالیزیشن به معنای معدنی سازی، دمینرالیزیشن به معنای از بین رفتن مواد معدنی، و رﻣﯿﻨﺮاﻟﯿﺰاﺳﯿﻮن به معنای تأمین مجدد مواد معدنی از دست رفته یا همان معدنی سازی مجدد دندان است.

دمینرالیزیشن

باکتری های موجود در دهان ما از کربوهیدرات ها تغذیه می کنند و اسید تولید می کنند. اسید موجب در هم شکستن سطح مینای دندان ها می شود، در نتیجه نرم تر می شود و بیشتر مستعد پوسیدگی می شود. این فرایند دمینرالیزیشن نامیده می شود.

رﻣﯿﻨﺮاﻟﯿﺰاﺳﯿﻮن

مواد معدنی موجود در بزاق ما برای محکم و مقاوم کردن مینای دندان ها عمل می کنند. مواد معدنی که به طور طبیعی در بزاق دهان ما وجود دارند کلسیم و فسفات هستند. این مواد پیوسته در حال معدنی سازی مینای دندان ها هستند. فلوراید فرایند معدنی سازی مجدد دندان ها را تقویت می کند. حفره ها زمانی بوجود می آیند که از بین رفتن مواد معدنی دندان بیشتر از مینرالیزیشن مجدد اتفاق بیفتد. فلوراید فرایند مینرالیزیشن مجدد را افزایش می دهد، که مانع پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان می شود.

3 - طرح سلامت وارنیش فلوراید
طرح سلامت وارنیش فلوراید

فلوراید تراپی تنها برای کودکان نیست.

فلوراید روند مینرالیزیشن مجدد روی سطح دندان ها را بهبود می دهد. افراد در همه سنین، و نه فقط کودکان، مستعد پوسیدگی دندان هستند. همه افرادی که خطر پوسیدگی دندان در آنها بالاست، باید به طور منظم و دوره ای تحت درمان وارنیش قرار بگیرند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دندان های کوسه ای

افراد میانسالی که نگران بهداشت دهان خود هستند می توانند از مزایای فلوراید تراپی بهره مند شوند. از آنجا که این افراد قادر نیستند به شکلی مؤثر پلاک روی دندان های خود را از بین ببرند، اساساً بیشتر در معرض پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان های خود هستند. با اعمال تخصصی فلوراید، هر 3 یا 6 ماه یک مرتبه روی دندان ها، طی وارنیش، این خطر تا میزان زیادی کاهش خواهد یافت.

بیمارانی که نیازهای خاصی دارند نیز قادر نیستند دندان های خود را تمیز نگه دارند و احتمال پوسیدگی دندان در آنها بیشتر است. برای کاهش این خطر، فلوراید تراپی تخصصی مزایای قابل توجهی دارد.

فلوراید علاوه بر مبارزه با پوسیدگی ها و حفره ها، حساسیت دندان ها را نیز کاهش می دهد. برخی افراد بزرگسال فلوراید تراپی را به منظور کاهش ناراحتی های ناشی از حساسیت دندان ها انجام می دهند. فلوراید تراپی تخصصی می تواند جرمگیری و پاکسازی تخصصی را برای افرادی که دندان های حساسی دارند راحت تر کند.

وارنیش فلوراید می تواند روند پوسیدگی دندان ها را معکوس کند.

وقتی از بین رفتن مواد معدنی دندان بیشتر از معدنی سازی آن اتفاق می افتد، پوسیدگی دندان آغاز می شود. پوسیدگی در مراحل اولیه خود ضایعه پوسیدگی اولیه نامیده می شود. این نوع پوسیدگی های اولیه را می توان با درمان وارنیش و نیز رعایت بهداشت در منزل متوقف کرد. چه کسی نمی خواهد مانع روند پوسیدگی دندان های خود شود؟ پیشگیری از پیشرفت پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان خیلی بهتر از آن است که اجازه دهید پیشرفت کند و نیاز به فرایندهای دندانپزشکی داشته باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دندان نیش نهفته در کودکان

وارنیش فلوراید بی خطر است.

دوز فلورایدی که در فلوراید تراپی تخصصی استفاده می شود مورد تأیید مطالعات علمی است که در این زمینه انجام شده اند، و مؤثر و بی خطر بودن آن را اثبات کرده اند. این دوز اگر در منزل و به صورت روزانه استفاده شود بی خطر نخواهد بود. تحقیقات حاکی از این هستند که فلوراید تراپی تخصصی در صورتی بی خطر و مؤثر خواهد بود که با فواصل زمانی 3 ماهه انجام شود.

فلوراید تراپی موجب ایجاد لکه روی دندان ها نمی شود.

ایجاد لکه در نتیجه مصرف زیاد فلوراید (فلوروسیس Fluorosis) تنها در طول مدتی اتفاق می افتد که دندان ها در حال رشد هستند. فلوروسیس می تواند زمانی اتفاق بیفتد که مادر باردار آب حاوی حجم زیادی فلوراید بنوشد. دندان های کودک تحت تأثیر قرار خواهند گرفت و روی آنها لکه های تیره بوجود خواهد آمد. این اتفاق زمانی که دندان ها شکل گرفته اند رخ نمی دهد، به این معنا که دندان هایی که تحت درمان تخصصی با فلوراید قرار می گیرند در خطر لکه قرار ندارند.

4 12 - طرح سلامت وارنیش فلوراید
طرح سلامت وارنیش فلوراید

فلوراید تراپی درد ندارد.

فلوراید تراپی یا وارنیش فلوراید ساده ترین درمانی است که ممکن است در مطب دندانپزشکی انجام داده باشید. وارنیش فلوراید با یک فرچه کوچک، مانند رنگ روی دندان ها زده می شود. گاهی اوقات هم تری حاوی ژل یا فوم فلوراید به مدت 1-2 دقیقه روی دندان ها قرار داده می شود. هیچ کار تهاجمی روی دندان ها انجام نمی شود.

0/5 (0 نظر)