در بعضی از کودکان به علت وجود ترس از دندانپزشک و بالطبع عدم همکاری ناشی از این ترس امکان انجام اعمال دندانپزشکی تحت بی حسی موضعی وجود ندارد. عواملی مانند تجربه ناخوشایند قبلی، کم سن و سال بودن کودک، شرایط محیط مطب، ترس از تزریق و صدای ناخوشایند دستگاه ها که در مقالات بعدی به طور کاملتری به آنها خواهیم پرداخت، در ترس و عدم همکاری کودک نقش دارند. در چنین شرایطی علاوه بر آنکه انجام درمان برای دندانپزشک چالش برانگیز خواهد بود، برای کودک نیز تجارب و آثار ناخوشایند روحی و روانی درپی خواهد داشت. از اوایل دهه 1900 تا کنون که دندانپزشکان آمریکایی اقدام به بیهوشی عمومی کودکان برای انجام اعمال دندانپزشکی نمودند، این روش راهکاری مناسب برای ارائه درمان با کیفیت در کودکانی می باشد که به دلایلی از جمله سن کم، ترس از دندانپزشکی و یا معلولیت  قادر به همکاری با دندانپزشک خود نیستند. طی این مدت بی دردی و بی حرکتی کامل برای کودک به وجود می آید و پس از آن کودک قادر به یاد آوردن وقایع انجام شده طی بیهوشی نخواهد بود و از سویی رغبت و تمایل کودک برای بازگشت مجدد بیشتر خواهد شد. این اوامرعلاوه بر تامین آسایش روانی کودک به دندانپزشک نیز امکان خواهند داد تا با آرامش کامل و دقت بالاتر کار خود را انجام دهد.

qw1 1 - درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی در کودکان
درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی در کودکان

بسیاری از والدین در مورد عوارض ناشی از بیهوشی بر روی کودک خود تردید دارند. در اوایل دوره ابداع این روش، مخاطرات آن طی دوره بیهوشی و پس از آن زیاد بود. اما امروزه به دلیل وجود مراکز مجهز به امکانات بیهوشی و سیستمهای مانیتورینگ و همچنین متخصص بیهوشی که در مدت بیهوشی تمامی علایم حیاتی کودک نظیر ضربان قلب، فشار خون و تنفس را تحت کنترل دارد، عوارض بیهوشی برای کودک بسیار کم شده اند و حتی میتوان گفت به طور قطع عوارضی نخواهند داشت. کودکان با بیماری های خاص یا عمومی مزمن که تحت کنترل هستند نیز می توانند بعد از مشاوره قبلی با متخصص خود و متخصص بیهوشی، برای درمان تحت بیهوشی مد نظر قرار بگیرند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  کشیدن دندان در کودکان
qw2 1 - درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی در کودکان
درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی در کودکان

از سویی دیگر وجود داروهای متنوع بیهوشی که برای مصارف گوناگون ساخته شده اند نیز در کاهش عوارض بیهوشی مفید بوده اند. بررسی آمار کلینیکی داخل کشور طی مدت 7 سال، هیچگونه عارضه ای که ناشی از بیهوشی بوده باشد را نشان نداده است. در این آمار جوانترین فرد درمان شده 1.5 سال و مسن ترین فرد 85 سال داشته است.

بیهوشی برای انجام اعمال دندانپزشکی با بیهوشی مرتبط با اعمال پزشکی تفاوتهایی دارد.  در امور دندانپزشکی به دلیل محدود بودن موضع، کم بودن احتمال خونریزی پس از عمل، عدم نیاز به تزریق داروهای بی حسی داخل وریدی و همچنین امکان کنترل درد پس از عمل با مسکنهای رایجی نظیر استامینوفن، میتوان کودک را در صبح روزعمل بستری و بعد از انجام معاینات کامل پس از پایان عمل، در پایان همان روز مرخص کرد.علاوه بر موارد ترس و عدم همکاری در کودکانی که نیاز به جراحی، درمانهای  وسیع و همچنین بیش از چندین دندان خراب دارند، بیهوشی امن ترین روش ممکن میباشد .

در طی بررسی انجام گرفته داخل کشور 72 بیمار تحت معالجه دندانپزشکی با بیهوشی قرار گرفتند که از این میان 31 نفر دختر 41 نفر پسر، با متوسط سن 7.2 بودند. اعمال دندانپزشکی انجام گرفته بر روی این بیماران شامل پالپوتومی، پالپکتومی، پر کردگی دندان با آمالگام و کشیدن دندان بودند. از جمله عوارض حین عمل خونریزی و تورم لب و زبان بودند که در 7% و 2.8% از موارد اتفاق افتادند و تماماً به خوبی توسط  کادر درمان کنترل شدند. از جمله عوارض بعد از بیهوشی بی قراری بود که در 38.9% از موارد اتفاق افتاد و در موارد اندک استفراغ و سایر افراد عوارض خاصی نداشتند. نتایج حاصل از این تحقیق بیهوشی را روشی قابل قبول با عوارض کم و قابل پیشگیری برای انجام اعمال دندانپزشکی توصیف کرده و همچنین اظهار داشته که با توجه به گستردگی اعمال انجام شده با متوسط 8.9 دندان در هر نوبت بیهوشی، بیهوشی عمومی میتواند موجب تسریع و پیشرفت درروند مراقبتهای درمانی بهداشتی گردد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  سوالات والدین درباره سلامت دهان و دندان کودک

 در صورتی که بنا بر تشخیص متخصص تصمیم به انجام درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی بری کودکتان دارید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  1. درمان توسط متخصصین دندانپزشکی اطفال که دوره های لازم برای انجام درمان تحت بیهوشی را دیده اند، صورت گیرد که متأسفانه اخیراً توسط بسیاری از دندانپزشکان عمومی صورت میگیرد.
  2. محل انجام درمان باید در بیمارستان یا مراکز جراحی مجهز به امکانات و دستگاه های بیهوشی صورت گیرد و در داخل مطب نباید صورت گیرد.
  3. سرماخوردگی و همچنین واکنشهای آلرژیک کودک عاملی مهم در انتخاب داروهای بیهوشی و همچنین روند درمان هستند. در صورت سابقه قبلی و یا خانوادگی در زمینه آلرژی به داروهای بی حسی و بیهوشی متخصص را در جریان بگذارید و همچنین بهتر است در هنگام انجام درمان علایم سرماخوردگی در کودک وجود نداشته باشد.
  4. در صورت لزوم و تجویز متخصص آزمایشات لازم باید قبل از عمل صورت گیرند و مشاوره با متخصص بیهوشی صورت گیرد.

telegram app - درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی در کودکان