شاید مواجه شدن با چنین موقعیتی نگران کننده باشد، اما خونریزی لثه در کودکان نوپا یکی از علائم اولیه بهداشت بد دهان و بد مسواک زدن، رژیم غذایی ناسالم، یا دیگر مشکلات دهانی کودک است.

خونریزی لثه ها از جمله علائم شرایطی به نام ژینژیویت gingivitis  است، به علاوه علائم دیگر مانند قرمزی، تورم لثه ها، لکه های صورتی در بزاق دهان پس از مسواک زدن. کارهایی هستند که بیمار می تواند برای مبارزه با این شرایط انجام دهد. بهبود عادات مسواک زدن و گنجاندن غذاهای مناسب دندان ها در رژیم غذایی کودک، معمولاً موجب کاهش خونریزی ظرف 7 تا 10 روز می شوند.

8 3 - خونریزی لثه در کودکان
خونریزی لثه در کودکان

علل خونریزی لثه ها

علل شایع خونریزی لثه ها در کودکان نوپا عبارتند از تجمع پلاک روی دندان ها، ژینژیویت، خشکی دهان و لثه ها، و آسیب به لثه ها. بر اساس توضیحات آکادمی دندانپزشکان کودکان آمریکا، انباشته شدن پلاک روی دندان ها شایع ترین علت خونریزی لثه ها در کودکان است.

باکتری های داخل دهان از قند موجود در شرینی جات و غذاهای نشاسته ای تغذیه می کنند، که با پلاک ها ترکیب می شوند و روی لثه ها و دندان ها گسترش می یابند و موجب پوسیدگی و کرم خوردگی دندان ها، تارتار، و التهاب بافت لثه ها می شوند. لثه های ملتهب هنگام مسواک زدن خونریزی خواهند داشت.

انجمن بین المللی دندانپزشکان کودکان توضیح می دهد چگونه لثه های خشک به راحتی می توانند دچار خونریزی شوند، مخصوصاً در کودکان که اغلب در نتیجه واکنش های آلرژیک، تورم لوزه ها یا غدد لنفاوی، حین تنفس از راه دهان به جای بینی دچار خشکی لثه ها می شوند. کوتاهی لب بالا نیز مانع بسته شدن دهان در طول شب می شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  روکش دندان کودکان

در مواردی که خشکی لثه ها موجب خونریزی آنها می شود، تنها لثه های بالا معمولاً تحت تأثیر قرار می گیرند. لثه های سالم نیز گاهی اوقات دچار خونریزی می شوند، وقتی با مسواک زدن محکم یا مسواک زدن با مسواک های دارای فرچه سفت آسیب می بینند.

9 - خونریزی لثه در کودکان
خونریزی لثه در کودکان

درمان خونریزی لثه ها

دو مرتبه مسواک زدن در طول روز، با یک مسواک مناسب می تواند خونریزی لثه ها را در اکثر کودکان کاهش دهد. در صورتی که دست کودک روی درست مسواک زدن کنترل ندارد، پدر یا مادر باید دندان های او را مسواک بزنند. کودکان مستقل، قبل از سن رفتن به مدرسه، دوست دارند این کار را خودشان انجام دهند، اما والدین باید تا سن 7 یا 8 سال به آنها کمک کنند، که معمولاً سنی است که کودک این قابلیت را دارد که درست مسواک بزند.

بهترین زمان مسواک زدن برای کودکان بعد از صبحانه و قبل از رفتن به رختخواب است. مسواک زدن بعد از خوردن میان وعده های قندی و نشاسته ای نیز به شدت توصیه می شود. از مسواک های دارای فرچه های نرم، با سری کوچک، استفاده کنید به راحتی داخل دهان کودک جا می شوند. برای کودکان زیر دو سال، خمیر دندان را روی مسواک بمالید و برای کودکان دو تا پنج ساله، خمیر دندان را به اندازه یک نخود استفاده کنید. مطمئن شوید، کودک بین دندان هایی که کاملاً به یکدیگر چسبیده هستند را مسواک می زند.

خونریزی لثه ها در کودکان نوپا می تواند با داشتن رژیم غذایی سالم و مناسب پیشگیری شود. اکثر افراد می دانند نوشیدنی های گازدار و مملو از شکر برای دندان ها و لثه ها مضر هستند. اما آیا می دانسته اید آبمیوه ها و میان وعده های حاوی میوه های خشک نیز مملو از قند هستند؟

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  کیست های لثه و دندان در کودکان

چیپس ها، نان ها، کراکرها، پاستا، و چوب شورها نیز می توانند منجر به خونریزی لثه ها شوند. خوردن منظم وعده های غذایی حاوی سبزیجات، دانه های کامل، گوشت بدون چربی، فراورده های لبنی، و میان وعده های حاوی میوه ها یا پنیرها نیز می تواند به کاهش خونریزی لثه ها کمک کند. یک روش برای پیشگیری از درخواست میان وعده های ناسالم از سوی کودک این است که از آنها داخل منزل نگه ندارید.

در صورتی که مسواک زدن به طور منظم و وعده های غذایی سالم، ظرف مدت یک هفته تا ده روز خونریزی لثه های کودک شما را کاهش نمی دهند، ممکن است لازم باشد کار دیگری انجام شود. می توانید شب ها مقدار اندکی ژله پترولیوم (petroleum jelly یا وازلین ژله ای) روی لب ها و لثه های کودک بمالید تا از خشکی آنها پیشگیری کنید. اگر نگران وضعیت کودک خود هستید، به دندانپزشک یا دندانپزشک کودکان مراجعه کنید.

پرهیز از بد اخلاقی های کودک برای مسواک زدن

برای برخی کودکان دشوار است اجازه دهند پدر یا مادر دندان های آنها را مسواک بزند، اما شما به عنوان والدین می توانید این کار را برای آنها به تجربه ای خوشایند تبدیل کنید:

  • کودک را به مسواک زدن دعوت کنید.
  • او را مقابل آینه قرار دهید تا ببیند وقتی برای او مسواک می زنید چه اتفاقی رخ می دهد.
  • تعدادی مسواک و خمیر دندان خریداری کنید و اجازه دهید کودک از بین آنها انتخاب نماید.
  • اجازه دهید کودک مسواک زدن شما را ببیند.
  • اگر آرام، خوشحال، و راحت ماند؛ به خاطر این رفتار خوب او به او جایزه دهید و رفتار ناپسند او را نادیده بگیرید.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نهفتگی دندان در کودکان

خونریزی لثه ها در کودکان شرایطی است که باید با مسواک زدن منظم و داشتن رژیم غذایی سالم، به سرعت درمان شود. حفظ این بهبودها در طولانی مدت می تواند از بروز مجدد مشکل پیگیری نماید. کودک خود را به داشتن عادات خوب تشویق کنید تا لبخندی زیبا به آنها هدیه دهید که تا پایان عمر با آنها همراه باشد.

0/5 (0 نظر)