همزمان با رشد دندانهای کودک تغییراتی در نسوج اطراف دندان و لثه ها نیز رخ میدهند که قسمتی از فرایند تکاملی دندانها بوده و به مرور برطرف میشوند. از سویی دیگر بیماریهای لثه که کودکان را درگیر میکنند متعدد بوده و با پیشرفت خود ممکن است سلامت پریودنشیم فرد در بزرگسالی را به خطر بیندازند.

بر اساس مطالعات صورت گرفته بسیاری از علایم و آثار مشاهده شده, در بیماریهای پریودنتال در بزرگسالان ریشه در دوران کودکی دارند. از اینرو در صورت مراجعه به موقع کودک, متخصصان نقش مهمی در تشخیص و درمان زودهنگام بیماریهای پریودنتال و جینجیوال خواهند داشت.

ساختار بافهای پریودنتال در کودکان و بزرگسالان تفاوتهای چشمگیری با یکدیگر دارند. عرض لثه چسبنده در نواحی دندانهای incisor بیشتر بوده در ناحیه دندانهای کانین کاهش پیدا میکند و مجددا در ناحیه مولرهای شیری و دایمی افزایش پیدا میکند. عرض لثه چسبنده با افزایش سن افزایش پیدا میکند.

ض1 3 - تغییرات لثه در کودکان
تغییرات لثه در کودکان

علاوه بر آن contact point یا ناحیه تماس میان دندانهای شیری به محکمی دندانهای دایمی نیست و از اینرو مکان مناسبی را برای رشد باکتریها فراهم میکند و به این ترتیب استعداد ابتلای نواحی بین دندانی به بیماریهای لثه افزایش میابد.

ض2 4 - تغییرات لثه در کودکان
تغییرات لثه در کودکان

 در دوران جایگزینی دندانهای شیری با دندانهای دایمی, همزمان با رویش دندانهای دایمی تغییراتی در لثه نیز رخ میدهد که به چندین مورد آنها اشاره میکنیم.

  • تورم قبل از رویش دندان: قبل از شروع رویش تاج دندانهای دایمی در حفره دهان, لثه متورم, سفت و اندکی رنگ پریده میشود. به گونه ای که شکل این تورم با شکل تاج دندان زیرین تطابق دارد.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  اپن بايت (Open bite) در کودکان
ض3 3 - تغییرات لثه در کودکان
تغییرات لثه در کودکان
  • شکل گیری gingival margin: با خارج شدن تاج دندان از مخاط دهان marginal gingiva (لثه آزاد) و سالکوس لثه شروع به رشد و تکامل میکنند. طی خارج شدن کامل دندان مارجین لثه متورم و اندکی قرمز و ملتهب است.
ض4 3 - تغییرات لثه در کودکان
تغییرات لثه در کودکان
  • برجستگی نرمال در gingival margin: در طول دوران mixed dentition (دورانی که دندانهای شیری به طور کامل با دندانهای دایمی جایگزین نشده اند) لثه آزاد (یا همان لثه marginal در تصویر بالا) خصوصا در نواحی قدامی برجسته است. چرا که دراین مرحله از رویش دندان, لثه هنوز به تاج دندان چسبیده است و به همین خاطر حجیم به نظر میرسد. تصویر زیر حالت مذکور را نشان میدهد.

 بر اساس مطالعات صورت گرفته شیوع و بروز gingivitis در میان کودکان 11-6 سال 73% عنوان شده است و این میزان با افزایش سن افزایش میابد به گونه ای که در بزرگسالان به حداکثر میزان خود رسیده و 99-50% عنوان شده است ژینژیویت انواع بسیار متعددی دارد که به برخی از مهمترین آنها که مرتبط با کودکان است اشاره میکنیم:

ژینژیویت ناشی از پلاک: علت اصلی ایجاد Gingivitis پلاک است. بر اساس تحقیقات انجام شده سرعت تشکیل پلاک دندانی در کودکان 12-8 سال بیشتر از بزرگسالان است. این نوع از ژینژیویت در آغاز معمولا محدود به لثه marginal است و با گذر زمان به دیگر ساختارهای پریودنشیم گسترش پیدا میکند. مشخصه اصلی این نوع ژینژیویت در کودکان تغییر رنگ و تورم لثه است و مواردی نظیر خونریزی لثه و افزایش عمق پاکت کمتر در کودکان دیده میشود.

ض5 2 - تغییرات لثه در کودکان
تغییرات لثه در کودکان

Eruption gingivitis: این نوع از ژینژیویت مرتبط با رویش دندان است. لازم به ذکر است که رویش دندان به خودی خود باعث ایجاد ژینژیویت نمیشود بلکه با افزایش ریسک تجمع پلاک در ناحیه جوانه زنی دندان و مشکلتر شدن رعایت بهداشت در ناحیه مذکور, به تدریج باعث ایجاد تورم و التهاب در آن ناحیه میشود. برای اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله هماتوم رویشی مراجعه نمایید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  سوالات والدین درباره سلامت دهان و دندان کودک

برخلاف تصور اکثر والدین که بیماریهای درگیر کننده نسوج دندان را منحصر به بزرگسالی میدانند این بیماریها صرف نظر از سن میتوانند در هر زمانی از دوران کودکی تا بزرگسالی بروز کنند. دانش ناکافی یا نادیده گرفتن این بیماریها متوانند سلامت بافتهای پریودنشیم در بزرگسالی را به خطر بیندازند.

telegram app - تغییرات لثه در کودکان
كانال تلگرام مطب تخصصي دندانپزشكي دكتر اصلاني و دكتر حجازي