در قسمت قبل در مورد تنگی فک بالاو اثار مخرب  آن بر سیستم دندانی، ظاهر فرد و applianceهایی که میتوان از آنها برای درمان تنگی فک بهره گرفت صحبت کردیم. در این قسمت به مکانیسم گسترش عرض فک بالا و نحوه استفاده و فعال کردن دستگاه مذکور خواهیم پرداخت.

 

سوالی که مطرح می شود این است که چگونه افزایش عرض کام امکانپذیر است؟

استخوان ماگزیلا(فک بالا) در بدن انسان به صورت جفت می باشد؛ به این معنا که در هر نیمه از بدن یکی از آنها وجود دارد. این دو نیمه توسط intermaxillary suture (شیار درز میانی) که در تصویر زیر با فلش قرمز نشان داده شده است به یکدیگر متصل میشوند. زمانیکه فرد هنوز در حال رویش می باشد،    شیارها حالت غضروفی خود را حفظ میکنند که همین امر امکان جدا کردن آنها از یکدیگر را ممکن میکند. نیروی لازم برای جدا کردن دو نیمه فک بالا نیز توسط فعال کردن روزانه دستگاه فراهم میشود.

 اما اگر فرد بالغ شده باشد ابتدا لازم است تا با جراحی، suture بین استخوانها باز شده و سپس با استفاده از دستگاه های مذکور، فرایند expansion صورت گیرد. پس تشخیص به موقع تنگی فک بالا توسط متخصص ارتودنسی میتواند در فرایند درمان آن نقش بسیار موثری داشته باشد.

ضش1 - چگونگی استفاده از دستگاه هایرکس در ارتودنسی
دستگاه هایرکس در ارتودنسی

 توسط اپلاینس هایرکس( که قبلا”به آن اشاره کردیم) با افزایش عرض فک بالا، هماهنگی آن با فک پایین، عملکرد صحیح فکین دندانها و ایجاد لبخندی زیباتر حاصل می شود. در بعضی از بیماران ،افزایش عرض فک، با ایجاد فضای بیشتر، نیاز به کشیدن دندانهای دایمی را مرتفع میکند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دیاستم یا فاصله بین دندان

 اما کارکرد دستگاه به چه صورت است؟

تشخیص میزان باز کردن دستگاه بر عهده متخصص ارتودنسی می باشد اما در شایع ترین حالت، باز کردن پیچ micrometric موجود دردستگاه یکبار در هر روز انجام میشود که میزان آن معمولا بین 0.2mm تا 0.25mm می باشد.

 در طول یک ماه اول، appliance باید هر روز فعال شود تا در نهایت موجب افزایش عرض فک به میزان 6mm شود. در طی روزهای نخست ممکن است جویدن, بلعیدن و صحبت کردن اندکی دچار اختلال شده و در ناحیه بینی مقداری احساس آزردگی حس شود که با استفاده از مسکنهای معمول قابل کنترل میباشد.

 14 تا 15 روز بعد از آغاز expansion ،فرد باید ویزیت شود تا متخصص ارتودنسی از صحت کارکرد دستگاه ونحوه فعال کردن آن توسط بیمار اطمینان حاصل کند وهمچنین تعداد روزهای باقی مانده را مشخص کند. 30 روز پس از آغاز فعالسازی،بررسی دیگر نیاز خواهد بود تا متخصص ارتباط فک بالا و پایین را در بعد عرضی مورد بررسی قرار دهد . پس از آن دیگر نیازی به فعال کردن دستگاه نخواهد بود. appliance عموما به مدت 6-4 ماه داخل دهان باقی میماند که یک ماه از آن فاز activation و باقی آن فاز retention می باشد که طی آن sutureها و استخوانها با فرایند remodeling خود را با وضعیت جدید وفق میدهند

و اما فعال کردن دستگاه چگونه صورت میگیرد؟

این کار نیاز به ابزار و آموزش ویژه ای دارد که توسط متخصص ارتودنسی به شما داده می شود و در تصاویر زیر آنرا می بینید.

  • میله را داخل حفره ای که در تصویر مشخص شده فرو کنید
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نقص ميناي دندان (آملوژنزیس ایمپرفکتا)
ضش2 - چگونگی استفاده از دستگاه هایرکس در ارتودنسی
دستگاه هایرکس در ارتودنسی
  • زمانیکه میله به خوبی جا افتاد میتوانید دسته را برای آغاز روند فعال کردن فشار دهید
ضش3 - چگونگی استفاده از دستگاه هایرکس در ارتودنسی
دستگاه هایرکس در ارتودنسی
  • دسته را به سمت عقب فشار دهید
ضش4 - چگونگی استفاده از دستگاه هایرکس در ارتودنسی
دستگاه هایرکس در ارتودنسی
  • بعد از پایان activation به میزان 4/1، یک حفره جدید ایجاد می شود که در تصویر بعدی با فلش مشخص شده شده است.
ضش5 - چگونگی استفاده از دستگاه هایرکس در ارتودنسی
دستگاه هایرکس در ارتودنسی
  • پس از آن می توانید میله را از جای خود خارج کنید
ضش6 - چگونگی استفاده از دستگاه هایرکس در ارتودنسی
دستگاه هایرکس در ارتودنسی

هر موقع که دندانها مسواک زده می شوند expander نیز باید تمیز شود و بعد از خوردن و استفاده از نوشیدنی های شکر دار ،دهان باید با آب شست و شو داده شود .

telegram app - چگونگی استفاده از دستگاه هایرکس در ارتودنسی