درمان ارتودنسی در گذشته عموما” تا حدود سنین 12-14 سالگی به تعویق انداخته می شد اما امروزه بنابر پیشنهاد انجمن ارتودنتیستهای آمریکا بهتر است تمامی کودکان در حدود 7 سالگی و زمانی که اولین دندانهای مولر دایمی آنها رویش پیدا میکند ؛برای ارزیابی ارتودنسی به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند. در کوکان کم سن و سال بین 7-11 سال، با بهره گیری از مزیت در حال رشد بودن آنها، میتوان موجب سازگاری بیشتر و پاسخ بهتر آنها به درمان شد.

qw1 - ارتودنسی پیشگیری
ارتودنسی پیشگیری

به معنایی دیگر اگر ارتودنسی پیشگیری به درستی انجام شود می تواند موجب کمتر شدن احتمال نیاز به کشیدن دندان و دستیابی به نتایج بهتر شود.در اصل ،ارتودنسی پیشگیری فازی از درمان ارتودنسی است که با هدف تصحیح مشکل اسکلتی ویا جلوگیری از پیدایش مشکل دندانی بیشتر در بزرگسالی صورت میگیرد.

این درمان پیشگیری علاوه بر اینکه تمیز کردن و استفاده از نخ دندان برای دندانها را راحت تر میکند ؛ در دندانهایی که protrude (بیرون زده) می باشند احتمال chipping و شکستگی را نیز کاهش می دهد.

qw2 - ارتودنسی پیشگیری
ارتودنسی پیشگیری

گاهی اوقات متخصص ارتودنسی تشخیص میدهد که کشیدن دندانهای شیری معینی موجب خواهد شد که malocclusion موجود به طور تدریجی در ادامه روند رویش دندانهای دایمی برطرف شود و بالعکس در بعضی موارد ترجیح میدهد تا بعضی از دندانها حفظ شوند.

qw3 1 - ارتودنسی پیشگیری
ارتودنسی پیشگیری

ارتودنسی پیشگیری برای کودکان به عنوان فاز اول درمان محسوب میشود که اگر چه ممکن است موجب برطرف شدن نیاز به Braceها در بزرگسالی نشود اما موجب به حداقل رسیدن آن خواهد شد. فاز دوم درمان در سنین 12-14 سالگی که تمامی دندانهای دایمی روییده اند آغاز میشود و از آنجا که بیشتر مشکلات در فاز اول درمان برطرف شده اند بازه فاز دوم کوتاه تر خواهد شد.

در این بین  اصلاح مشکلات اسکلتی (skeletal problems) در سنین پایین به مراتب راحت تر است چون رشد استخوانها کامل نشده و امکان تصحیح آنها وجود دارد.

 بعضی از این مشکلات که به درمان پیشگیرانه توصیه می شوند، عبارتند از:

  • Constricted palate(فک بالای تنگ) که میتواند موجب cross bite خلفی و سایش غیر یکنواخت احتمالی دندانها شود.
qw4 - ارتودنسی پیشگیری
ارتودنسی پیشگیری
  • به هم ریختگی شدید دندانها
  • رشد ناهماهنگ فک بالا و پایین

به طور کلی مزایای ارتودنسی پیشگیری را میتوان موارد زیر دانست:

  • هدایت رشد فک برای برقراری symmetry (تقارن) در صورت.
qw5 - ارتودنسی پیشگیری
ارتودنسی پیشگیری
  • اصلاح آثار ناشی از عادات بد دهانی همانند مکیدن انگشت شست. این عادت اگر در سنین بالاتر از 5سال نیز ادامه پیدا کند میتواند موجب باریک شدن قوس دندانی ، برجسته شدن دندانها و open bite شود که اصلاح آن نیاز به درمانهای گسترده خواهد داشت.
qw6 - ارتودنسی پیشگیری
ارتودنسی پیشگیری
  • ایجاد فضا برای دندانهای رویش یافته و همچنین نگهداری فضا برای دندانهای روشی نیافته
  • احتمال آسانتر شدن و کاهش مدت زمان درمان بعدی

یک مطالعه اپیدمیولوژیک با هدف جمع آوری اطلاعات در مورد میزان وابستگی شیوع و گسترش malocclusion در دوره mixed dentition و deciduous dentition انجام شده است. این مطالعه که در 8864 کودک پیش دبستانی و دبستانی صورت گرفته نشان میدهد که 57% کودکان مشکل malocclusion دارند که میزان و شدت آن وابستگی زیادی به سن دارد و با گذر از دوره شیری به سیستم دندانی مختلط میزان آن به طور چشمگیری افزایش پیدا می کندکه این موضوع بر اهمیت ارتودنسی پیشگیری و درمان زود هنگام تاکید دارد.

telegram app - ارتودنسی پیشگیری
کانال تلگرام دکتر اصلانی و دکتر حجازی