کرج، خيابان بهشتی، بین هلال احمر و دارايی، ساختمان پزشكان نور، طبقه 3، واحد 11 - تلفن : 34498116

دندانهای لترال دومین دندانهای ثنایا هستند که به علت نمایان بودن هنگام صحبت کردن و به خصوص هنگام خندیدن تاثیر غیر قابل انکاری در زیبایی دارند. در حالت طبیعی نمای دندانهای لترال در جهات مختلف به صورت زیر است.

%d8%b61

اگر دندانهای لترال ظاهری کوچک، تیز و میخی شکل پیدا کنند، به آنها اصطلاح میخی شکل نسبت داده میشود که با نام peg shaped lateral  نیز نام برده میشود .در افراد با مشکل لترال میخی شکل، عموما مشکل دیاستم در ناحیه midline به علت حرکت دیستالی دندان سانترال نیز دیده میشود.

%d8%b62

 نتایج مطالعات صورت گرفته بر روی این دندانها حاکی از آن است که پیدایش دندانهای peg shaped وابسته به ژنتیک و توارث خانوادگی است و الگوی توارث آن عموما به صورت اتوزومال غالب است. به این معنا که در صورت وجود آن در هر یک از والدین، به احتمال ۵۰% فرزندان آنها نیز مبتلا خواهند شد.

 در درمان لترال میخی شکل رابطه مستقیمی با مهارت متخصص ارتودنسی و متخصص دندانپزشکی ترمیمی دارد. در انتخاب نوع درمان مواردی نظیر جنبه های فانکشنال و زیبایی، نیاز به کشیدن دندانها، موقعیت دندانهای کانین (نیش) و نیاز به درمانهای ارتودنسی و ترمیمی باید در نظر گرفته شوند.

گزینه های درمانی متعددی برای درمان این نوع دندانها وجود دارند که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

  • کشیدن دندانهای peg shaped و حرکت دندانهای کانین به محل دندان لترال کشیده شده با کمک درمان ارتودنسی. سپس دندان های کانین با کمک درمانهای ترمیمی recontoured و reshaped میشوند و فرم دندان لترال را به خود میگیرند.

%d8%b63

  • کشیدن دندان میخی شکل و جایگزینی آن با ایمپلنت یا پروتز partial ثابت (fixed partial denture)

%d8%b64

  • Align کردن دندان میخی شکل با کمک درمان ارتودنسی و سپس اصلاح شکل آن با کمک درمانهای ترمیمی

%d8%b65

از گزینه های درمان ترمیمی میتوان به لامینیت،کامپوزیت ونیر، روکش های فلزی-سرامیکی و روکشهای تمام سرامیکی اشاره کرد .

 قبل از آغاز درمان باید مشاوره های لازم با متخصص ارتودنسی، ترمیمی و بیمار صورت گیرد که این امر موجب مشخص شدن طرح کلی درمان، مزایا و معایب آن و هماهنگی متخصص ارتودنسی و ترمیمی با یکدیگر خواهد شد؛ چرا که پس از اتمام درمان ارتودنسی و تنظیم فاصله دندانها، درمان ترمیمی صورت خواهد گرفت.

 در تصاویر زیر بیماری ۲۶ ساله را ملاحظه میکنید که به متخصص ارتودنسی مراجعه کرده است .شکایت اصلی وی وجود فاصله میان دندانها (spacing) و وجود دیاستم در ناحیه دندانهای سانترال فک بالا (midline diastema) بوده است. همان طور که مشاهده میکنید در تصویر لبخند بیمار وجود ۴mm دیاستم در ناحیه midline مشهود است. دندانهای لترال peg shaped نیز در فک بالا دیده میشوند.

%d8%b66

 مجموع فاصله میان دندانها در فک بالا ۱۲mm و در فک پایین ۳mm بوده است. بعد از انجام مشاوره با بیمار و در میان گذاشتن راه های درمانی با وی ترکیب درمان ارتودنسی و ترمیمی مورد پذیرش واقع شد.

 بر اساس این طرح درمان ابتدا با استفاده از نیروهای ارتودنسی فضای میان دندانها بسته و فضای کافی برای درمان ترمیمی نیز در نظر گرفته شد. این فضا میان دندانهای ثنایای فک بالا به میزان ۲mm برای قرارگیری veneerها رعایت شد.

 در طی ۸ ماه فضای میان دندانها بسته و alignment آنها به حالت صحیح درآمد.

%d8%b67

 در روز پایان درمان ارتودنسی بیمار به متخصص ترمیمی مراجعه و در طی ۴ روز بعد veneerها بر روی دندانها قرار گرفتند.

%d8%b68