Anchorage یا تکیه گاه یکی از فاکتورهای مهم در درمان ارتودنسی است و نقش اصلی خود را حین بستن فضاهای دندانی ایفا میکند. هدف از anchorage ایجاد حرکات مناسب در دندانهای هدف و کاهش اثار نامطلوب روی دندانهای دیگر می باشد.

 در بعضی موارد برای تقویت انکوریج میتوان از ابزارهایی که Temporary Anchorage Device (TAD) نام دارند استفاده نمود. یکی از معروفترین انواع TADها که در سالهای اخیر کاربرد فراوانی در ارتودنسی پیدا کرده اند, مینی اسکروها هستند. پیش از پیدایش مینی اسکروها از خود دندانها برای anchorage استفاده میشد که همین امر احتمال ایجاد حرکات ناخواسته را افزایش میداد. مینی اسکروها در کنار حل این مشکل و حذف نیاز به همکاری بیمار، انواع متنوعی از حرکتهای دندانی را امکانپذیر کرده اند؛ به نحوی که استفاده از آن در سنین مناسب میتواند نیاز به جراحی را در آینده برطرف نماید.

qw1 1 - مینی اسکرو در ارتودنسی
مینی اسکرو در ارتودنسی

مینی اسکرو یا مینی ایمپلنتها از جنس تیتانیوم بوده و عرضی در حدود 1.5-2mm دارند و به عنوان لنگرگاه و تکیه گاه در داخل دهان عمل میکنند.

qw2 1 - مینی اسکرو در ارتودنسی
مینی اسکرو در ارتودنسی

محل قرارگیری این مینی اسکروها عموما میان ریشه دندانها میباشد اما در سقف دهان نیز ممکن است قرار گیرند. پس از قرارگیری, اسکروها توسط انواع اتصالات به braceها متصل شده و موجب حرکت دندانها میشوند.

qw3 1 - مینی اسکرو در ارتودنسی
مینی اسکرو در ارتودنسی

 برای جایگذاری آنها در دهان, متخصص ارتودنسی نخست با استفاده از بی حسی موضعی ناحیه ای کوچک از لثه را بی حس میکند و به آرامی mini-implant را قرار میدهد. بعد از برطرف شدن بی حسی، در 24 ساعت نخست ممکن است ناحیه مورد نظر اندکی دردناک باشد که با مسکنهای معمول نظیر استامینوفن و ایبوپروفن برطرف میشود.

qw4 1 - مینی اسکرو در ارتودنسی
مینی اسکرو در ارتودنسی

 از زمان معرفی مینی اسکروها در اوایل قرن 21 تا امروز تحقیقات گسترده ای روی آنها صورت گرفته است. یکی از موارد اخیر آن در مورد میزان موفقیت مینی اسکروهاست. فاکتورهای متعددی در میزان موفقیت یا شکست درمان با مینی اسکروها دخیل اند نظیر فاصله آنها با ریشه دندانهای مجاور, تراکم استخوان, زاویه و محل قرارگیری مینی اسکرو, تجربه متخصص ارتودنسی درمانگر و طول و عرض مینی اسکرو.

qw5 1 - مینی اسکرو در ارتودنسی
مینی اسکرو در ارتودنسی

 در 9 مطالعه صورت گرفته ،میزان موفقیت و شکست در درمان ارتباط چشمگیری با جنسیت فرد نشان نداده اند. هرچند یکی از این مطالعات که تراکم استخوان را در آقایان و خانمها مورد بررسی قرار داده به این نتیجه دست یافته که چون تراکم استخوان cortical در آقایان به مراتب بیشتر از خانمهاست شانس موفقیت آمیز بودن درمان در آقایان میتواند بیشتر باشد.

در مورد ارتباط سن و موفقیت در درمان، مطالعات به تفاوت چشمگیری میان میزان موفقیت در سنین مختلف دست نیافته اند و تنها اشاره شده که در بیماران جوانتر از 15 سال احتمال شکست در درمان بیشتر است که علت آنرا میتوان تفاوت در تراکم استخوان کودکان و بزرگسالان دانست. از آنجا که در بزرگسالان کلسیفیکاسیون استخوان کامل شده ،احتمال موفقیت در درمان بیشتر است. میزان موفقیت مینی اسکروها در فک بالا 93.4% و در فک پایین 70.3% گزارش شده که دلیل آن باریکتر بودن فضای interradicular در فک پایین خصوصا نواحی خلفی عنوان شده است.

 محل قرارگیری مورد دیگریست که در مورد مینی اسکروها مطرح است. علت ارجحیت برخی مناطق بر دیگری، کافی بودن میزان استخوان، فاصله مناسب از ریشه دندان مجاور و همچنین بافتهایی نظیر عروق و اعصاب است. از آنجا که متوسط ضخامت استخوان در نواحی مختلف و همچنین در هر فرد متفاوت است ؛آگاه بودن متخصص ارتودنسی از نواحی مذکور و همچنین نواحی که ریسک شکست در آنها کمتر است حائز اهمیت است.

 عموما در ناحیه palatal فک بالا ،بین دندانهای نیش و مولار دوم و در ناحیه باکال فک بالا، بین کانین و مولار اول به عنوان safe zone در نظر گرفته میشود. در مورد فک پایین فضای interradicular بین کانین و مولار دوم safe zone است.

qw6 1 - مینی اسکرو در ارتودنسی
مینی اسکرو در ارتودنسی

همانطور که اشاره شد با در نظر گرفتن تمامی موارد مذکور میزان موفقیت نهایی در مینی اسکروها بین 70.3% و 96% گزارش شده که قابل قبول است .

مدت زمان قرارگیری مینی اسکروها در دهان بسته به نوع و اهداف درمان متفاوت است و عموما بین 6 ماه تا 2 سال ممکن است به طول بینجامد. چند روز بعد از قرارگیری آنها در دهان وجود آنها دیگر حس نخواهد شد. خارج کردن آنها از دهان نیز به سادگی صورت گرفته و نیاز به بی حسی نیز ندارد . زخم کوچک ناشی از آن نیزطی چند روز بهبود میابد. در طول دوره درمان، نگهداری از آنها نیاز به اندکی توجه بیشتر نسبت به braceها دارد. توصیه میشود با استفاده از خمیردندان و مسواک آغشته به دهانشویه antiseptic آنها را تمیز کنید و از قرار دادن مسواک برقی روی انها بپرهیزید.

در تصاویر زیر عملکرد مینی اسکروها در یک بیمار نشان داده شده است.

qw7 - مینی اسکرو در ارتودنسی
مینی اسکرو در ارتودنسی

دندان کانین راست بالا دندانیست که جلوتر از حد طبیعی خود قرار دارد.

qw8 - مینی اسکرو در ارتودنسی
مینی اسکرو در ارتودنسی

مینی اسکرو بین ریشه دندان پرمولار دوم و مولار اول قرار داده شده تا مانع از حرکت رو به جلوی دندانهای خلفی شود.

qw3 1 - مینی اسکرو در ارتودنسی

دندان پرمولار اول کشیده شده و برای حرکت دندان کانین به سمت عقب الاستیکهایی از مینی اسکرو به آن متصل شده اند.

qw10 - مینی اسکرو در ارتودنسی
مینی اسکرو در ارتودنسی

در تصویر نهایی دندان کانین به موقعیت صحیح خود منتقل شده است.

telegram app - مینی اسکرو در ارتودنسی
کانال تلگرام ما