هرگز برای تشویق کودکان به سلامت و بهداشت دهان و دندان دیر نیست. به محضی که دندان های کودکان بیرون می آیند، در معرض خطر پوسیدگی قرار دارند. بر اساس انجمن دندانپزشکان اطفال آمریکا، پوسیدگی دندان در کودکان، که تحت عنوان پوسیدگی اولیه و زود هنگام کودکی نامیده می شود، شایع ترین بیماری مزمن در کودکان می باشد. در برخی موارد، پوسیدگی شدید دندان ها می تواند منجر به از دست رفتن دندان ها شود. خبر خوب اینکه پوسیدگی دندان ها کاملاً قابل پیشگیری است. بنابراین، برای حفظ بهداشت دهان و دندان های کودک چه باید کرد؟ با خواندن این مقاله با راهکارهایی برای این منظور آشنا خواهید شد.

رشد دندان های شیری

دندان های کودک خود را چک کنید. به طور کلی، نخستین دندان شیری کودک بین 6 تا 9 ماهگی بیرون می آید، و در سن 3 سالگی، کودک باید 20 دندان شیری خود را داشته باشد. در صورتی که نخستین دندان شیری کودک تا سن 9 ماهگی بیرون نیاید باید کودک خود را نزد دندانپزشک اطفال ببرید. دندان های شیری سالم سفید و بدون نقطه و لکه هستند، و لثه های سالم صاف و صورتی هستند. در صورتی که روی دندان های کودک شما لکه ایجاد شده است، از دندانپزشک اطفال برای او وقت بگیرید. انجمن دندانپزشکان آمریکا توصیه می کند که شش ماه پس از بیرون آمدن نخستین دندان کودک، او را نزد دندانپزشک ببرید. این مراجعه نباید بعد تولد یک سالگی او باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  پوسیدگی دندان کودکان

تمیز کردن دندان های شیری

از زمان تولد تا 12 ماهگی، باید به آرامی لثه های کودک را با یک گاز استریل یا پارچه تمیز پاکسازی کنید. با بیرون آمدن اولین دندان، سطح آن را با استفاده از مسواک مخصوص کودکان و آب تمیز کنید. بر اساس آکادمی دندانپزشکان اطفال آمریکا، بهترین زمان برای پاکسازی دندان های شیری پس از صبحانه و قبل از رفتن به رختخواب است.

برای کودکان 12 تا 24 ماهه، از مسواک هایی با اندازه مناسب کودکان و خمیر دندان به اندازه یک نخود استفاده کنید. تا زمانی که دندانپزشک اطفال به طور واضح ابراز نکند که کودک می تواند از خمیر دندان فلورایده استفاده کند، بهتر است از استفاده از آن خودداری کنید تا زمانی که کودک بتواند بی هیچ خطری آب داخل دهان خود را تف کند، تا از ورود حجم زیادی خمیر دندان به داخل دستگاه گوارش پیشگیری شود.

آکادمی دندانپزشکان اطفال آمریکا ابراز داشته است که فلوراید کاملاً بی خطر است، ماده ای که به طور طبیعی در طبیعت وجود دارد و برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها بسیار مؤثر است. اگر در جایی زندگی می کنید که منبع آب شهری حاوی فلوراید نیست، دندانپزشک یا دندانپزشک اطفال کودک شما مکمل فلوراید برای او تجویز خواهد کرد. برای کودکانی که خطر پوسیدگی زود هنگام دندان در آنها پایین است، مصرف مکمل ها توصیه نمی شود و باید به دنبال دیگر منابع فلوراید بود.

 

2 10 - بهداشت دهان و دندان در کودکان (قسمت اول)
بهداشت دهان و دندان در کودکان (قسمت اول)

 

مسواک زدن و کشیدن نخ دندان، بخشی از مهم ترین کارهای بهداشتی برای کودکان هستند؛ بنابراین، مهم است که از تکنیک درست استفاده شود. برای مسواک زدن دندان های کودک:

  • زاویه مسواک را نسبت به لثه ها، 45 درجه قرار دهید.
  • مسواک را به آرامی و به صورت عقب و جلو حرکت دهید.
  • همه سطوح دندان ها (بیرونی، داخلی، و سطح جویدن) را مسواک بزنید.
  • برای مسواک زدن سطح داخلی دندان ها، مسواک را به صورت عمودی خم کنید، و به آرامی به بالا و پایین مسواک بزنید.
  • برای از بین بردن باکتری ها روی زبان را نیز مسواک بزنید.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا قطره آهن موجب ایجاد لکه روی دندان کودک می شود؟

آموزش کشیدن نخ دندان برای کودک

 

3 8 - بهداشت دهان و دندان در کودکان (قسمت اول)
بهداشت دهان و دندان در کودکان (قسمت اول)

 

  • حدود 40 سانتی متر نخ دندان ببرید.
  • یک سر آن را به دور انگشت وسط و سر دیگر را به دور انگشت وسط دیگر بپیچانید.
  • نخ دندان را محکم بین انگشت شست و اشاره نگه دارید و به آرامی آن را لای دندان ها فرو ببرید.
  • نخ دندان را به شکل C خم کنید، و آن را به آرامی به سمت بالا و پایین ببرید در حالی که سعی می کنید آن را به دندان ها بچسبانید.
  • همه دندان ها را مسواک بزنید، و کشیدن نخ دندان بین دندان های عقب را فراموش نکنید.

 

4 8 - بهداشت دهان و دندان در کودکان (قسمت اول)
بهداشت دهان و دندان در کودکان (قسمت اول)

 

کشیدن نخ دندان تنها باید زمانی آغاز شود که دو دندان با یکدیگر در تماس هستند، که به طور طبیعی حدود 2 تا 2 و نیم سالگی اتفاق می افتد. هر چند کودک در سن 6 سالگی می تواند به صورت مستقل مسواک بزند، اما تا 8 تا 10 سالگی در کشیدن نخ دندان مشکل خواهد داشت. ابزار فوق العاده ای که در یادگیری کشیدن نخ دندان به کودک کمک خواهد کرد وسیله نخ نگهدار است. برای کودکان بزرگ تر، تا زدن یک تکه نخ دندان و درست کردن یک حلقه حدود 20 سانتی متری به آنها اجازه خواهد داد نخ دندان را بین انگشتان شست و اشاره خود نگه دارند، در نتیجه کشیدن نخ دندان با استفاده از این تکنیک درست، ساده تر خواهد شد.

مهم تر از همه اینکه، مراقب دندان های خود باشید. هر آنچه به کودک خود توصیه می کنید را انجام دهید. می توانید همراه کودکتان مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. انجام کارهای بهداشتی دهان و دندان ها نباید کار ساده ای باشد. به جای آن، این کار می تواند برای شما و کودکتان یک کار سرگرم کننده باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دندانهای ناتال و نئوناتال چیست؟
0/5 (0 نظر)