دكتر ماندانا حجازي متخصص دندانپزشكي اطفال

با آنکه نگهداری از دندانهای دائمی باید تا پایان عمر صورت گیرد، بنا به دلایلی ممکن است نیاز به کشیدن آنها وجود داشته باشد. یکی از شایعترین این عوامل آسیب شدید دندان بر اثر ضربه یا پوسیدگی است، به طوری که امکان ترمیم آن وجود نداشته باشد. از سایر عوامل میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دندانهای نامنظم و به هم ریخته : گاهی اوقات در ارتودنسی ممکن است نیاز به کشیدن چندین دندان باشد. هدف ارتودنسی مرتب کردن دندانها و هدایت آنها به سمت موقعیت صحیح خود است که ممکن است وجود دندانهای بزرگ مانعی برای آن باشند. از این رو در بعضی موارد تعدادی از آنها باید کشیده شوند. همچنین اگر دندانی به علت عدم وجود فضای کافی قادر به جوانه زدن نباشد ممکن است بنا به تشخیص متخصص نیاز به کشیدن داشته باشد.
ضص11 - کشیدن دندان در کودکان
کشیدن دندان در کودکان
  • عفونت: اگر پوسیدگی یا آسیب، پالپ دندان را درگیر کند ( قسمت مرکزی دندان که حاوی اعصاب و عروق خونی است ) باکتریهای موجود در دهان با ورود به آن میتوانند باعث عفونت شوند. در بیشتر اوقات با درمان ریشه دندان(RCT) میتوان آنرا درمان کرد، اما اگر عفونت به حدی شدید باشد که آنتی بیوتیک یا RCT مؤثر واقع نشوند، برای جلوگیری از گسترش عفونت ممکن است نیاز به کشیدن آن باشد.
ضص23 - کشیدن دندان در کودکان
کشیدن دندان در کودکان

برای کشیدن دندان متخصص ابتدا با استفاده از بی حسی موضعی، دندان و بافتهای نرم اطراف آنرا بی حس میکند و سپس با استفاده از ابزار مناسب اقدام به کشیدن دندان میکند.سپس برای توقف خونریزی کودک باید گازی را در دهان بیمار قرار داده و ازاو بخواهد که آن را محکم فشار دهد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ترس از دندانپزشکی در کودکان

برای بهبودی و راحتی کودک، رعایت اصول مراقبت در خانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بسته به نوع و مقدار ماده بی حسی استفاده شده، مدت زمان بی حسی متفاوت خواهد بود و عموماً چندین ساعت بعد از کشیدن دندان باید برطرف شود. اگر این اتفاق رخ نداد با متخصص مربوطه تماس بگیرید. در طول این مدت باید مراقب باشید کودک زبان گونه یا لبهای خود را گاز نگیرد و به همین خاطر باید از دادن غذاهایی که نیاز به جویدن دارند، خودداری کنید. به مدت 24 ساعت ، هنگام استفاده از مایعات نیز نباید از نی استفاده کنند. عمل مکنده ای که در هنگام استفاده از نی رخ میدهد، میتواند لخته خون تشکیل شده در محل دندان کشیده شده را شل کند و در فرایند بهبودی اختلال ایجاد کند.

خونریزی و اقدامات مربوطه

برای توقف و محدود کردن خونریزی، یک گاز بر روی ناحیه دندان کشیده قرارداده خواهد شد تا لخته خون در آن ناحیه تشکیل شود. عموماً 30 تا 45 دقیقه بعد از کشیدن دندان این گاز باید در محل باقی بماند. بعد از برداشتن گاز ممکن است مقداری خونریزی وجود داشته باشد که میتوان اقدامات زیر را انجام داد:

ضص32 - کشیدن دندان در کودکان
کشیدن دندان در کودکان
  • یک گاز دیگر را به اندازه ناحیه دندان کشیده شده تهیه کرده و آنرا با آب شست و شو دهید و مستقیماً برروی موضع قرار دهید و به کودک بگویید به مدت 30 دقیقه روی آن فشار وارد کند. در صورت نیاز مجدداً آنرا تعویض نمایید. تا زمان تشکیل لخته وجود مقادیری خونریزی طبیعی است. اما اگر به طور شدید ادامه پیدا کرد با دندانپزشک خود تماس بگیرید.این لخته قسمت مهمی از فرایند بهبود محسوب میشود. از اینرو باید از فعالیتهایی که در تشکیل آن اختلال ایجاد میکنند خودداری کنید.
  • از شست و شوی زیاد دهان با آب خودداری کنید چرا که میتواند موجب جدا شدن لخته شود.
  • از استعمال دهانشویه های الکلی به مدت 24 ساعت خودداری کنید.
  • تا پایان روز از مسواک زدن دندانهای مجاور دندان کشیده شده خودداری کنید. اما بعد از آن استفاده مجدد از مسواک و نخ دندان را برای کودک آغاز کنید.
  • زبان را نیز مسواک بزنید این کار به از بین رفتن طعم ناخوشایند و بوی بد دهان که عموماً بعد از کشیدن دندان اتفاق می افتد کمک میکند.
  • روز بعد از کشیدن دندان به آرامی دهان کودک را با آب و نمک شست و شو دهید تا ذرات و باقی مانده های غذایی را از روی ناحیه پاک کند و به التیام آن نیز کمک کند.
  • از انجام فعالیت های شدید تا 24 ساعت توسط کودک خودداری کنید.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دندانهای ناتال و نئوناتال

بعد از کشیدن دندان ممکن است مقداری تورم در ناحیه کشیده شده رخ دهد و کودک مقداری احساس آزردگی کند که با قرار دادن یک کمپرس سرد بر روی موضع در صورت، میتوان به کاهش آن کمک کرد. اگر کودک درد، تورم تهوع و استفراغ شدید دارد حتماً با متخصص مربوطه تماس بگیرید . استفاده از جامدات را میتوانید از روز بعد یا زمانی که احساس میکنید کودک راحت تر است آغاز کنید. در روزهای نخست بهتر است به فرزندتان آموزش دهید تا با سمت مخالف دندان کشیده شده غذا بخورد.

telegram app - کشیدن دندان در کودکان
كانال تلگرام دكتر اصلاني و دكتر حجازي