اگر تا به حال به شکل ناگهانی، درد سوزن مانند ناشی از حساسیت دندان را تجربه کرده اید، دقیقاً می دانید به چه شکلی می تواند باشد. این چیزی است که ما به عنوان یک فرد بزرگسال، برای پرهیز از آن به هر ترفندی متوصل می شویم، مثلاً در سمت دیگر دهان غذا می جویم، یا از خوردن چیزهایی مانند بستنی یا نوشیدنی های سرد که واقعاً از آنها لذت می بریم، می پرهیزیم. حساسیت دندان می تواند هم برای افراد بزرگسال و هم برای کودکان درد واقعی ایجاد کند، اما در کودکان می تواند ناخوشایندتر و ناراحت کننده تر باشد زیرا نمی دانند چه چیزی موجب بروز این درد شده است.

5 2 - حساسیت دندان در کودکان
حساسیت دندان در کودکان

 

علل حساسیت دندان

تعریف درست ماهیت درد و ناراحتی که کودک تجربه می کند از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اغلب ممکن است کودک بگوید دندان او درد می کند، در حالی که واقعاً دندان تنها حساس شده است. وقتی بتوانید تشخیص دهید علت مشکل چیست، به شما کمک می کند معین کنید چقدر زود باید به دندانپزشک مراجعه کنید. دندان زمانی حساس است که درد و ناراحتی ناگهانی باشد، با این حال به محضی که عامل بروز آن کنار می رود درد نیز فوراً از بین می رود.

به این فکر کنید که قرار دادن یک تکه یخ روی دندان حساس چقدر دردناک خواهد بود، این کار منجر به بروز دردی شدید خواهد شد، با این حال، به محضی که یخ برداشته می شود درد نیز از بین می رود. از سوی دیگر، اگر با درد آزار دهنده یک دندان از خواب بیدار شوید، و این درد در طول روز ادامه داشته باشد- یا اگر با هر بار گاز زدن، دردی احساس کنید، احتمالاً این ناراحتی درد دندان است نه حساسیت دندان. با بررسی شرایط کودک می توانید متوجه شوید او درد دندان دارد یا حساسیت دندان.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  کیست های لثه و دندان در کودکان

بد مسواک زدن

مهم است که همه افراد تکنیک های درست مسواک زدن را از سنین پایین یاد بگیرند تا نه تنها از بروز پوسیدگی های دندانی پیشگیری شود، بلکه از لثه ها و مینای دندان نیز محافظت شود. اگر کودک شما دندان های خود را خیلی محکم مسواک بزند، می تواند منجر به ساییدگی و خوردگی مینای دندان شود که باعث می شود دندان ها به گرما و سرما حساس تر شوند. برای پرهیز از چنین مشکلی، به کودکان خود آموزش دهید هنگام مسواک زدن دندان ها با یک مسواک نرم چقدر فشار وارد کنند.

حفره های دندانی

اگر کودک شما اغلب و به اندازه کافی دندان های خود را مسواک نزند و نخ دندان نکشد، پوسیدگی دندان می تواند دندان ها را تحت تأثیر قرار دهد، که منجر به حساسیت و ناراحتی دندان های کودک شما خواهد شد.

سینوس ها

متأسفانه، عفونت های سینوسی می توانند فراتر از صرفاً بینی را تحت تأثیر قرار دهند. اگر کودک شما مستعد مشکلات سینوسی است، ممکن است حساسیت دندان های نزدیک سقف دهان را تجربه کند. این به دلیل نزدیکی زیاد سینوس ها به سقف دهان است. با شکل گیری فشار ناشی از سینوس، این فشار می تواند منجر به بروز درد در دندان های کودک شود، به صورتی که گویی دهان عفونی شده است. دندانپزشک باید چک کند تا اطمینان حاصل نماید که این علائم و نشانه ها متعلق به پوسیدگی یا آبسه واقعی نیستند.

فشردن و ساییدن دندان ها روی یکدیگر

این عادت بسیار بد است و روی سلامت دندانی کودک تأثیر منفی دارد و به احتمال زیاد می تواند منجر به بروز حساسیت دندان شود. فشردن شدید دندان ها روی یکدیگر می تواند منجر به ایجاد ترک های مویی روی دندان ها شود که باعث بروز درد در دهان هنگام بستن بایت یا جویدن و گاز زدن خواهد شد. کج بودن دندان ها نیز می تواند به این ترک های مویی مربوط شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  روکش دندان کودکان

پر شدگی های دندان ها

بیش از هر گزینه دیگری، پر شدگی هایی که با فلز آمالگام انجام شده باشند می توانند منجر به حساسیت ناخوشایند دندان ها شوند. این نوع پر شدگی ها مانند یک میانبر عمل می کنند که گرما را سریع تر از مینای دندان به عصب دندان و گیرنده های حسی آن منتقل می کنند. از آنجا که این نوع پر شدگی ها به تغییرات دما فوق العاده حساس هستند، می توانند باعث شوند دندان ها به سرعت منقبض و منبسط شوند و به اعصاب دندان فشار وارد شود. این اتفاق می تواند به وجود ترک های مویی بیشتر روی دندان های کودک نیز مربوط شود.

 

6 1 - حساسیت دندان در کودکان
حساسیت دندان در کودکان

از دست رفتن دندان های شیری

هر چه کودک دندان های شیری بیشتری از دست دهد و دندان های دائمی بیشتری در دهان او رشد کنند، زمان زیادی طول نمی کشد که در آنها حساسیت و درد احساس خواهد کرد. ظهور دندان های جدید به خودی خود می تواند دردناک باشد، اما عوامل دیگر مانند دما، غذا و هوای داغ و سرد نیز می توانند منجر به ایجاد تماس های دردناک شوند.

اگر کودک شما حساسیت دندان را تجربه می کند، مهم است قبل از آنکه دندانی که تحت تأثیر قرار گرفته است دچار دردی ناخوشایند شود، درمان شود. اگر کودک حین خوردن غذا درد احساس کند و برای اجتناب از احساس درد از خوردن غذا خودداری کند، می تواند منجر به سوء تغذیه او شود. بنابراین، مهم است که راجع به گزینه های درمان با دندانپزشک خود صحبت کنید تا اطمینان حاصل نمایید که سلامت دهان کودک شما در وضعیتی به دور از درد به سر می برد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  فیشور سیلانت دندان شیری
7 1 - حساسیت دندان در کودکان
حساسیت دندان در کودکان

 

کمک به کودک برای رهایی از حساسیت دندان

خمیر دندان درست انتخاب کنید

در بازار خمیر دندان هایی هستند که مخصوص افرادی هستند که از حساسیت دندان ها رنج می برند، اما ممکن است این نوع خمیر دندان ها خیلی برای کودکان دارای این شرایط مبهم مناسب نباشند. قبل از انتخاب و استفاده از محصولات ضد حساسیت برای کودک خود با دندانپزشک مشورت نمایید، مخصوصاً اگر کودک شما زیر 12 سال است.

فلوراید موجب محکم شدن دندان ها می شود

اگر حساسیت دندان های کودک به پوسیدگی های دندانی مربوط باشد، فلوراید تراپی هایی که در مطب انجام می شوند می توانند مفید واقع شوند. فلوراید موجب بالا رفتن استحکام دندان و پایین تر آمدن خطر پوسیدگی شدید دندان ها می شود. معمولاً درمان های خاصی با فلوراید انجام می شوند، از جمله اگر احتمال بروز خطر پوسیدگی دندان از حد متوسط بالاتر باشد، استفاده از ژل یا فوم فلوراید توصیه می شود.

تشویق کودک به داشتن عادات مراقبت دهانی بهتر

علاوه بر کارهایی که دندانپزشک در مطب انجام می دهد، تشویق کودک به داشتن عادات دهانی بهتر و کمک به او در یادگیری درست مسواک زدن نیز می توانند به کاهش حساسیت دندان کمک کنند. حداقل دو مرتبه مسواک زدن در طول روز با مسواک نرم، و یک مرتبه کشیدن نخ دندان می تواند پاکیزگی دندان ها و لثه ها را تضمین کند و احتمال خطر بروز پوسیدگی و حفره های دندانی و نیز بیماری پریودنتال را پایین بیاورد.

0/5 (0 نظر)