دکتر ماندانا حجازی متخصص دندانپزشکی اطفال

برای بسیاری از نوزادان مکیدن انگشت شست و پستانک عادتی روزمره و دلپذیر است. غریزی بودن این امر موجب احساس راحتی، آرامش و امنیت در کودکان میشود.

بنا بر تحقیقات انجام شده توسط آکادمی دندانپزشکان کودکان در آمریکا، بسیاری از کودکان قبل از4 سالگی استفاده از پستانک را رها خواهند کرد، اما رهایی از مکیدن انگشت شست برای آنان اندکی سخت تر است و اگر مداخله ای صورت نگیرد، میتواند برای مدت طولانی تری ادامه یابد. کودکانی که بعد از 5 سالگی به این عادات ادامه میدهند، خصوصاً آنهایی که بعد از جوانه زدن دندانهای دائمی همچنان به مکیدن انگشت شست و پستانک ادامه میدهند، احتمال ایجاد عوارض شدید دندانی در آنها بالاست. کودکان باید در دو تا سه سالگی به ترک عادات تشویق شوند، چرا که با ترک عادات در این سنین، هرگونه مشکل در نظم دندانها و استخوانهای فکی ، موقتی بوده و اثرات دراز مدت بسیار کمی خواهد داشت.

صثص - پستانک و مکیدن انگشت شست
پستانک و مکیدن انگشت شست

دیدگاه های متفاوت زیادی درمورد فواید و مضرات استفاده از پستانک وجود دارد. برخلاف باور رایج میان عموم مردم و بر اساس اعلام آکادمی دندانپزشکان عمومی، فواید مهمی دراستفاده از پستانک وجود دارد. یکی از مهمترین آنها کاهش احتمال بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) است. SIDS ، مرگ غیرقابل توضیح نوزادان زیر یک سال است. پستانک به دلیل جلوگیری از عقب رفتن زبان و افتادن در حلق، که ممکن است سبب انسداد مسیر تنفسی شود، از وقوع SIDS جلوگیری میکند. برخی نیز معتقدند که کودکانی که در خواب از پستانک استفاده میکنند، خواب سبکتری دارند و همین امر مانع از فرورفتن آنها به خوابی بسیار عمیق میشود که میتواند در نهایت به قطع تنفس کودک منجر شود.

ثثثث - پستانک و مکیدن انگشت شست
پستانک و مکیدن انگشت شست

اما استفاده طولانی از پستانک یا مکیدن انگشت شست میتواند باعث ایجاد اختلالاتی در رشد صحیح دندانها و مواردی شود که به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد.

  • پستانک ها در اندازه ها و شکلهای بسیار متنوعی وجود دارند که متاسفانه بسیاری از آنها برای نگهداری در دهان مناسب نیستند با گذشت زمان این پستانکها میتوانند موجب انحراف فک از مسیر صحیح خود شوند.
  • بسیاری از پدران و مادران برای آرامش بیشتر نوزادان، پستانک را به عسل یا سایر مواد شیرین آغشته میکنند. باکتریهای موجود در دهان این مواد شیرین را به اسیدهای مضر تبدیل میکنند که میتواند موجب آسیب مینای دندان و ایجاد پوسیدگی دندان شود.
  • در دوران نوزادی ساختارهای موجود در سقف دهان بسیارمنعطف هستند. تماس مکرر و طولانی مدت آنها با پستانک و انگشت شست باعث باریک شدن سقف دهان میشود که میتواند برای دندانهای در حال رویش مشکلاتی ایجاد کند.
  • دندانهای در حال رویش بر اثر فشارهای ناشی از انگشت و پستانک ممکن است از مسیر صحیح خود خارج شده و به صورت کج رشد کنند که علاوه بر تأثیر در زیبایی، احتمال نیاز به درمان ارتودنتیک را در آینده افزایش خواهد داد، چرا که این دو عادت احتمال ایجاد “open bite” را افزایش خواهند داد.
  • پستانک همچنین میتواند موجب عفونت شدید گوش میانی (اوتیت مدیا) شود. بر اساس تحقیقات صورت گرفته مکیدن مکرر پستانک موجب میشود مجراهای شنوایی به طور غیر طبیعی باز بمانند که این امر باعث ورود ترشحات گلو به گوش میانی میشود. باکتری های موجود در بزاق میتوانند در نهایت موجب عفونت گوش میانی شوند.

در هنگام تهیه پستانک باید نکاتی را مد نظر داشته باشید:

  • برای کاهش احتمال خفگی در کودک پستانک هایی که یک تکه هستند را تهیه کنید.
  • ثثقثق - پستانک و مکیدن انگشت شست
   پستانک و مکیدن انگشت شست

  • به هیچ عنوان پستانک را با عسل یا هر مایع شیرین دیگری آغشته نکنید.
  • به طور مرتب پستانک را با آب شست و شو دهید تا احتمال انتقال عفونت و باکتری کاهش یابد.

در بسیاری از موارد با افزایش سن کودک این دو عادت ترک خواهند شد، چرا که وقتی کودک رشد میکند راه هایی تازه برای سرگرمی و آرامش خود پیدا میکند. اما همانطور که در ابتدای متن نیز اشاره شد ادامه این عادات بعد از 5 سالگی مضر خواهد بود و باید اقداماتی از جانب پدر و مادر صورت گیرد از جمله:

  • از دندانپزشک کودکان بخواهید در این باره با کودک صحبت کند. سخن دندانپزشک تأثیرگذاری بیشتری نسبت به سخن شما در کودک خواهد داشت.
  • سیستمی مبتنی بر پاداش (نه تنبیه) تدارک ببینید که در آن کودک با رها کردن این عادات امتیازاتی را جمع و در نهایت با ترک کامل آنها جایزه ای قابل توجه دریافت خواهد کرد.
  • دور انگشتان شست کودک را با پوششی بپوشانید تا از لذت مکیدن آن کاسته شود.
صثصثصثصث - پستانک و مکیدن انگشت شست
پستانک و مکیدن انگشت شست

به یاد داشته باشید ترک یک عادت چه درکودکان و چه در بزرگسالان به زمان, صبر و تشویق زیادی نیاز خواهد داشت.