برخی کودکان در سنین پایین دندان های کوسه ای را تجربه می کنند. دندان کوسه ای به زمانی اشاره دارند که کودک در دهان خود دو ردیف دندان دارد که شامل دندان های شیری و دندان های دائمی هستند که داخل دهان در حال رشد می باشند. اصطلاح کوسه ای از این حقیقت گرفته می شود که کوسه دو ردیف دندان در دهان خود دارد. وقتی کودک به سن 4 سال می رسد، افتادن دندان های شیری او آغاز می شود. این فرایند شامل افتادن دندان های شیری و رشد دندان های دائم به جای آنها است. با این حال، گاهی اوقات ممکن است برای برخی کودکان اینطور نباشد زیرا این روند برای آنها به این شکل پیش نمی رود. گاهی اوقات دندان دائمی قبل از افتادن دندان شیری بیرون می آید. در این صورت، کودک ممکن است دو ردیف دندان داخل دهان خود داشته باشد که تحت عنوان دندان کوسه ای شناخته می شود. در این مقاله به برخی حقایق مربوط به “دندان های کوسه ای در کودکان” خواهیم پرداخت.

2 12 - دندان های کوسه ای
دندان کوسه ای

چه عللی موجب رشد دندان های کوسه ای در کودکان می شوند؟

با رشد کودک، ریشه های دندان های شیری حل می شوند، دندان ها لق می شوند، و می افتند. با این حال، در دندان های کوسه ای ریشه های دندان ها به سرعت حل نمی شود، و دندان های شیری نمی افتند. بنابراین، دندان های دائم راه خود را از پشت دندان های شیری به سمت بیرون پیدا می کنند که باعث می شود دو ردیف دندان در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نداشتن دندان مادرزادی

عدم افتادن دندان های شیری

دندان های کوسه ای می توانند طی هر مرحله ای از رشد کودک اتفاق بیفتند. ابتدا، این اتفاق می تواند در سنین 4 تا 6 سال، برای دندان های فک پایین رخ دهد، زیرا نخستین دندان هایی هستند که داخل دهان رشد می کنند. دومین زمانی که ممکن است این اتفاق رخ دهد، سن 11 سالگی و پس از بیرون آمدن دندان های فک بالا است. به عنوان والدین، ممکن است شما متوجه این موضوع نشوید. به همین دلیل، مهم است که داخل دهان کودک خود را بررسی نمایید، تا ببینید آیا هیچ دندان کوسه ای داخل دهان کودک شما وجود دارد یا خیر، تا گام بعدی را بردارید.

خطرات رشد دندان کوسه ای

دندان های کوسه ای شرایط اورژانسی یا چیزی که موجب نگرانی والدین یا پرستار کودک شوند، نیستند. در صورتی که کودک شما دندان کوسه ای دارد، باید برای کمک گرفتن از یک دندانپزشک اقدام نمایید. دندان های کوسه ای شرایطی غیر عادی نیستند و موجب بروز مشکلات جسمی برای سلامت فرد نمی شوند. تنها مشکلی که ممکن است بروز یابد این است که تمیز کردن صحیح دندان ها می تواند دشوار باشد که منجر به پوسیدگی دندان ها خواهد شد.

آیا دندان کوسه ای باید کشیده شوند؟

 اگر متوجه شدید کودک شما دندان کوسه ای دارد، باید صبر کنید و ببینید آیا دندان های شیری او می افتند یا خیر. بیرون آمدن دندان های دائمی ممکن است زمان بیشتری نیاز داشته باشد، در این صورت، این احتمال وجود دارد که دندان های شیری لق شوند و بیفتند. در صورتی که این اتفاق به طور طبیعی رخ ندهد، باید کودک خود را تشویق کنید با دندان شیری خود بازی کند تا آن را لق کند و در نهایت بیفتد. در صورتی که دندان های دائم به رشد خود ادامه دهند و دندان های شیری لق نشوند، باید کودک خود را برای کشیدن دندان، نزد یک دندانپزشک مجرب ببرید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  حوادث دندانی در کودکان
3 12 - دندان های کوسه ای
دندان کوسه ای

آیا بیرون آمدن دندان های دائمی پشت دندان های شیری عادی است؟

در صورتی که هیچ یک از روش های گفته شده مؤثر واقع نشدند، مشورت با دندانپزشک اطفال ضروری خواهد بود. دندانپزشک می تواند کشیدن فوری دندان را پیشنهاد دهد یا توصیه کند مدتی صبر کنید. در صورتی که یکی از دندان های وسط جلوی دهان کودک کوسه ای باشد، احتمال کوسه ای در آمدن دندان دیگر نیز وجود دارد. به همین دلیل، دندانپزشک به شما توصیه خواهد کرد به دندان دیگر زمان بدهید تا بیرون بیاید تا کودک به جای دو بار مراجعه برای کشیدن دو دندان، هر دو دندان او در یک جلسه کشیده شوند.

کشیدن دندان در کودکان به اندازه کشیدن دندان افراد بزرگسال پیچیده نیست، زیرا ریشه های دندان های آنها دوام چندانی ندارند به همین دلیل این فرایند در آنها تنها چند دقیقه طول خواهد کشید. دندانپزشک می تواند بسته به سن کودک از آرامبخش یا داروی بی حسی استفاده نماید.

چه اتفاقی می افتد اگر دندان های دو ردیفه درمان نشوند؟

به محضی که متوجه رشد دندان های کوسه ای در دهان کودک خود می شوید، باید هر چه سریعتر برای درمان آن اقدام نمایید. اگر موفق به انجام این کار نشوید، دندان های دائم او کج خواهند شد و جای آنها تغییر خواهد کرد. کودک در حالی بزرگ خواهد شد که دندان های او در جای خود قرار ندارند، و این موضوع می تواند روی اعتماد به نفس او تأثیر بگذارد و منجر به بروز مشکلات در آینده شود. علاوه بر این، این مشکل می تواند منجر به بروز حوادث دندانی یا حتی بیماری لثه نیز شود، زیرا تمیز نگه داشتن این گونه دندان ها دشوارتر خواهد بود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  خونریزی لثه در کودکان

اگر کودک شما دندان های کوسه ای دارد، هر چه سریعتر با دندانپزشک مجربی مشورت کنید. دندانپزشک می تواند برای درمان این شرایط، بهترین توصیه را به شما بکند.

5/5 (1 نظر)