یک تصویر رادیوگرافی پانورامیک دندانپزشکی با اشعه ایکس، یک تصویر واحد را ثبت می کند که دندان ها، استخوان های فک، و ساختارهای صورت در اطراف آنها را نشان می دهد. دندانپزشکان و جراحان دهان و دندان از این تصاویر رادیوگرافی OPG با اشعه ایکس، برای تشخیص مشکلات دندانی و طراحی درمان، بویژه برای درمان های ارتودنسی، کاشت ایمپلنت های دندانی و سایر خدمات دندانپزشکی ترمیمی استفاده می کنند.

اگر قصد داشته باشید درمان های دندانپزشکی را در خارج از کشور انجام دهید یا دندانپزشک خود را عوض کنید، کلینیک مقصد احتمالاً از شما درخواست خواهد کرد که تصاویر رادیوگرافی پانورامیک دندان های خود با اشعه ایکس را برای آنها ارسال کنید، داشته باشد تا در ارائه یک نقل قول دقیق به آنها کمک کند.

در این مقاله برای شما توضیح خواهیم داد که تصاویر رادیوگرافی پانورامیک چگونه عمل می کنند، از فرایند گرفتن آنها چه انتظاری باید داشت، و چه هزینه ای دارد. ما همچنین در مورد نحوه ارسال تصویر رادیوگرافی با اشعه ایکس از طریق ایمیل توضیح خواهیم داد، در صورتی که این چیزی باشد که شما به کمک آن نیاز داشته باشید.

9 - رادیوگرافی پانورامیک
رادیوگرافی پانورامیک

تصویر رادیوگرافی پانورامیک با اشعه ایکس چیست؟

بر خلاف دیگر انواع تصاویر رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس، که فقط یک دندان یا یک بخش از دهان را ثبت می کند، تصاویر رادیوگرافی پانورامیک با اشعه ایکس کل دهان را تنها در یک تصویر واحد نشان می دهند. اصطلاح فنی برای تصاویر رادیوگرافی پانورامیک دندانپزشکی ارتوپانتوموگرام orthopantomogram است، بنابراین می توانید ببینید که چرا به طور خلاصه تحت عنوان OPT یا تصاویر رادیوگرافی OPG با اشعه ایکس شناخته می شود.

رادیوگرافی دندانپزشکی به دندانپزشکان و جراحان دهان و دندان کمک می کند تا مشکلات دندانی را شناسایی کنند که بدون آنها تشخیص آنها دشوار یا غیرممکن خواهد بود. این مشکلات عبارتند از:

 • در تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس به راحتی می توان پر شدگی های دندان ها و دندان عقل را مشاهده کرد.
 • پوسیدگی دندان ها، به خصوص زیر یک پر شدگی یا بین دو دندان
 • عفونت های آبسه دندان در انتهای ریشه دندان یا زیر خط لثه
 • تحلیل استخوان در استخوان فک ناشی از بیماری لثه یا دندان از دست رفته
 • هایپردنشیا Hyperdontia یا هیپودنشیا hypodontia (شرایط داشتن دندان بیشتر یا کمتر از حد به صورت ژنتیکی)
 • تومورهای مرتبط با سرطان فک یا سرطان دهان

نکته مهم این است که، برای افرادی که به دنبال درمان های دندانپزشکی در خارج از کشور هستند، یک تصویر رادیوگرافی پانورامیک با اشعه ایکس این امکان را برای دندانپزشکان فراهم می کند که وضعیت سلامتی دهان و دندان های شما را از راه دور ارزیابی کنند و یک تخمین هزینه برای طرح درمان شما ارائه دهند. هنگامی که وارد کلینیک می شوید، باز هم یک معاینه کامل برای شما انجام خواهد شد، اما تا آن زمان شما از قبل ایده خوبی از درمان مورد نیاز و هزینه تقریبی درمان خود خواهید داشت.

در برخی موارد، همچنین ممکن است انجام رادیوگرافی پری آپیکال (که روی جزئیات چندین دندان تمرکز دارد) یا یک سی تی اسکن نیز لازم باشد. سی تی اسکن دندانپزشکی یک تصویر سه بعدی تولید می کند و بویژه برای ارزیابی تراکم استخوان هنگام دریافت ایمپلنت های دندانی مفید است.

7 1 - رادیوگرافی پانورامیک
رادیوگرافی پانورامیک

تصاویر رادیوگرافی پانورامیک با اشعه ایکس چگونه گرفته می شوند؟

هزاران کلینیک دندانپزشکی در سراسر دنیا دارای دستگاه های رادیوگرافی پانورامیک با اشعه ایکس هستند که در محل آنها نصب شده اند، بنابراین می توانید با پرسیدن تز دندانپزشک معمول خود شروع کنید. اگر آنها تجهیزات مناسب را نداشته باشند، باید بتوانند یک کلینیک در نزدیکی محل مطب خود به شما معرفی کنند که این دستگاه را دارد. مراکز تصویربرداری به طور مستقل کار می کنند، و تصاویر رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس و سی تی اسکن ها را در سراسر دنیا ارائه می دهند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مشکلات شایع ایمپلنت های دندانی

فرایند ارتوپانتوموگرام

سر شما پشتیبانی می شود حالی که بازو برای ثبت تصویر می چرخد.

یک دستگاه رادیوگرافی پانورامیک دندانپزشکی با اشعه ایکس دارای دو سمت است: یک سمت حاوی یک لوله اشعه ایکس و دیگری حاوی یک فیلم یا گیرنده است. آنها روی یک بازوی چرخان واقع شده اند که به صورت 180 درجه به دور سر شما می چرخد ​​تا تصاویر کامل را ثبت کند.

برای آماده سازی جهت گرفتن عکس های رادیوگرافی دندان ها با اشعه ایکس ممکن است از شما خواسته شود:

 • هر گونه جواهرات، عینک، یا سایر اشیاء فلزی که ممکن است تصاویر را مبهم کنند، را خارج کنید.
 • یک پیش بند سربی بپوشید که از قرار گرفتن بقیه بدن شما در معرض پرتو محافظت می کند.
 • بایت خود را روی یک بلوک نازک قرار دهید تا دهان شما را اندکی باز کند.

رادیولوژیست سر شما را روی استراحتگاه چانه قرار می دهد و ممکن است در قسمت جلو و طرفین شما نیز تکیه گاه های کوچکی وجود داشته باشند. برای گرفتن یک تصویر واضح مهم است که شما کاملاً بی حرکت بمانید. این فرایند معمولاً به صورت ایستاده انجام می شود، اما اگر به صورت نشسته احساس راحتی بیشتری دارید، می توان دستگاه را تنظیم کرد. همچنین می تواند افرادی که از ویلچر استفاده می کنند را نیز درون خود جای دهد.

گرفتن تصویر فقط 10 تا 20 ثانیه طول می کشد. تصاویر رادیوگرافی رایانه ای با اشعه ایکس مستقیماً برای رادیولوژیست ارسال می شوند تا بتوانند بلافاصله آنها را مشاهده کند و ارزیابی های لازم را انجام دهد.

دندانپزشک شما بسته به سلامت دهان و دندان های شما، ممکن است توصیه کند که هر 5 تا 24 ماه یک تصویر رادیوگرافی با اشعه ایکس جدید بگیرید.

8 - رادیوگرافی پانورامیک
رادیوگرافی پانورامیک

آیا تصاویر رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس ایمن هستند؟

تصاویر رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس، هنگامی که مطابق با اقدامات احتیاطی صحیح ایمنی انجام شوند، از جمله مواردی که در بالا توضیح داده شد، بسیار بی خطر تلقی می شوند.

گرچه آنها تنها حاوی مقدار اندکی پرتو هستند، اما همان مقدار هم پس از انجام فرایند داخل بدن باقی نمی ماند. حتی برای نوزادان و کودکان خردسال، که نسبت به اشعه حساس تر هستند، نیز میزان قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس دندانپزشکی خطر تلقی نمی شود. در واقع، تصاویر رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس ابزاری مهم برای نظارت روی رشد و نمو دندان ها و فک های کودکان است.

در حالی که دیگر انواع تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس شامل تجهیزاتی هستند که داخل دهان قرار می گیرند، تصاویر رادیوگرافی پانورامیک با اشعه ایکس به صورت خارج دهانی انجام می شود. به همین دلیل، این اغلب روش ارجح برای گرفتن عکس های رادیوگرافی از کودکان خردسال و نوزادان است.

آیا تصاویر رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس برای کودکان بی خطر هستند؟

همه افراد دائماً در معرض انواع پرتوهای ناشی از خورشید، تلویزیون، پرواز با هواپیما و حتی موز قرار می گیرند! گرچه این سطح از اشعه به اصطلاح “پس زمینه” برای اکثر افراد 100% بی خطر است، اما کودکان نسبت به قرار گرفتن در معرض تابش حساس تر هستند، بنابراین تنها طبیعی است که نگران پرتوهای اشعه ایکس دندانپزشکی باشید.

تصاویر رادیوگرافی مدرن دندانپزشکی از مقدار بسیار، بسیار بسیار اندکی از پرتوها استفاده می کنند و چیزی نیستند که باید نگران آنها باشید. اگر به عنوان والدین یا سرپرست، نگران اشعه ایکس دندانپزشکی هستید، از دندانپزشک خود بپرسید:

 • باید امیدوار باشیم این تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس چه چیزهایی را نشان دهند؟
 • چه تست های تشخیصی دیگری وجود دارند که بتوانیم به جای آن استفاده کنیم؟
 • نگرفتن عکس های رادیوگرافی با اشعه ایکس چه خطراتی دارد؟
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  اهمیت بهداشت دهان و دندان

تنها زمانی که ممکن است تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس دندانپزشکی بی خطر نباشند در دوران بارداری است. اگر باردار هستید، یا فکر می کنید ممکن است باشید باشید، به دندانپزشک یا رادیولوژیست خود اطلاع دهید. آنها ممکن است تصمیم بگیرند انجام هر گونه رادیولوژی دندانپزشکی را تا بعد زایمان به تعویق بیندازند.

آیا گرفتن تصاویر رادیوگرافی پانورامیک دندانپزشکی ضروری است؟

همیشه گرفتن تصاویر رادیوگرافی پانورامیک کامل ضروری نیست. اگر دندانپزشک شما به تمرکز تنها روی چند دندان نیاز داشته باشد، ممکن است یک عکس رادیوگرافی بایت وینگ کوچکتر کافی باشد.

با این حال، اگر دندانپزشک شما نیاز به ارزیابی کل دهان شما- از جمله فک شما- داشته باشد، پس ممکن است یک رادیوگرافی پانورامیک کامل لازم باشد. این مورد اغلب هنگام ارزیابی سلامت کل دهان بیماران جدید یا هنگام طراحی درمان کاشت ایمپلنت های دندانی انجام می شود.

 • مراقبت بهتر. یک پرتوی X پانوراما به ما اجازه می دهد تا سر ، گردن و فک و نحوه کار آنها به عنوان یک کل را مشاهده کنیم ، این بدان معنی است که می توانیم راحت تر کیست ، تومورها ، رشد ، ناهنجاری های فک و سرطان را شناسایی کنیم.
 • تشخیص زود هنگام. از آنجا که یک پرتوی پانوراما نمایی جامع از کل دهان شما ارائه می دهد ، می توانیم در ابتدا مسائل دندانپزشکی را مشاهده کنیم. تشخیص زودرس به طور معمول منجر به درمانی می شود که حداقل تهاجمی و ارزان تر باشد ، بر خلاف ابتلا به آن بعداً در پیشرفت آن.
 • طول عمر بیشتر. متأسفانه ، سرطان دهان و دندان میزان مرگ و میر بالایی دارد. به این دلیل است که اغلب در مراحل اولیه خود گرفتار نمی شود. با داشتن یک پرتوی X پانوراما ، می توانیم احتمال ابتلا به سرطان شفاهی را در اوایل درمان بهبود بخشیم.
 • کشف تغییرات. گرفتن اشعه X پانوراما هر 3 5 سال به ما این امکان را می دهد تا تغییراتی را که در دهان شما رخ می دهد مشاهده کنیم. به عنوان مثال ، ما می توانیم ببینیم که آیا دندان های شما در حال تغییر است یا اینکه ناهنجاری های استخوان را تجربه می کنید.
 • مفید برای مراحل مختلف. در مورد کودکان ، ما از یک پرتوی X پانوراما برای ارزیابی نیاز به مراقبت های ارتودنسی استفاده می کنیم. ما به همین دلیل از این نوع اشعه X در نوجوانان استفاده می کنیم ، و همچنین می بینیم که چگونه دندان های خرد آنها در حال رشد است. برای بزرگسالان ، از یک تصویر رادیوگرافی پانورامیک با اشعه ایکس برای مشخص کردن علائم هشدار دهنده اولیه سرطان دهان، شناسایی مسائل TMJ استفاده می شود ، و کیست ، رشد و ناهنجاری ها را با جزئیات بیشتر مشاهده کنید. تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس همچنین ابزاری مهم برای نظارت روی رشد و نمو دندان ها و فک های کودکان هستند. دندانپزشک شما با توجه به هر شرایطی از شما که به ارزیابی نیاز داشته باشد، رادیولوژی مناسب را توصیه خواهد کرد.

مزایای تصاویر رادیوگرافی پانورامیک را اشعه ایکس در دندانپزشکی

تصاویر رادیوگرافی پانورامیک با اشعه ایکس از جمجمه بزرگ تر هستند، به همین دلیل، علاوه بر تشخیص بیماری های دندان ها و حفره های آنها، می تواند ابزاری مؤثر برای تشخیص ناهنجاری های قلبی عروقی و حتی سرطان ها باشد. چنین تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکسی در حالت ایستاده گرفته می شوند، در حالی که دستگاه اشعه ایکس به دور کل فک می چرخد.

اهمیت تصاویر رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس در یافتن ناهنجاری های لثه یک واقعیت شناخته شده است. حفره های عمیق، عفونت های دندان و لثه، و آبسه ها به راحتی قابل شناسایی هستند. تصاویر رادیوگرافی پانورامیک با اشعه ایکس همچنین می توانند در تشخیص نقائص مفصل فکی گیجگاهی (TMJ)، دندان های نهفته، کیست های دهان، بیماری های سینوس، و صدمات آسیب زا در صورت یا دندان کمک کنند. این می تواند به شناسایی به موقع بیماری های پریودنتال منجر شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا ایمپلنت های دندانی گزینه ای برای افراد مبتلا به پوکی استخوان هستند؟

ارزش تصاویر رادیوگرافی پانورامیک با اشعه ایکس در این واقعیت نهفته است که در مقایسه با تصاویر رادیوگرافی معمولی با اشعه ایکس منطقه وسیع تری را پوشش می دهند. کاربردهایی که اخیراً یافت شده اند شامل کشف هرگونه کلسیفیکاسیون در شریان های کاروتید است که ممکن است باعث بروز سکته مغزی شود. هر گونه پلاک کلسیفیه شده نیز ممکن است شناسایی شود که فرد را در معرض خطر ابتلا به اختلالات قلبی عروقی قرار می دهد. ضایعات پیش سرطانی داخل دهان، مانند اریتروپلاکیا نیز قابل تشخیص هستند.

این نوع تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس بخشی از پروتکل ارتودنسی هستند و معمولاً برای افرادی که تحت درمان با بریس ها یا ایمپلنت های دندانی قرار دارند، و برای تعیین موقعیت دندان عقل، انجام می شوند. گرچه بخش مهمی از معاینه دندانپزشکی، تصاویر رادیوگرافی پانورامیک با اشعه ایکس طور معمول انجام نمی شود. اما توصیه می شود که این نوع تصاویر هر 5 تا 6 سال یکبار انجام شوند تا هرگونه ناهنجاری بتواند سریعاً شناسایی و درمان شود.

10 - رادیوگرافی پانورامیک
رادیوگرافی پانورامیک

نکاتی برای ارسال تصاویر دیجیتالی رادیوگرافی دندان با اشعه ایکس

پس، اکنون می دانید که چگونه یک عکس رادیوگرافی دندان با اشعه ایکس تهیه کنید. اما اگر نیاز دارید آن را برای یک دندانپزشک خارج از شهر یا کشور خود بفرستید چطور؟

ساده ترین راه برای گرفتن تصاویر رادیوگرافی دیجیتالی دندانپزشکی با اشعه ایکس که بتوانید از طریق ایمیل آن را ارسال کنید این است که از کلینیک نسخه دیجیتالی را بخواهید. آنها ممکن است بتوانند آن را برای شما ایمیل کنند، یا ممکن است یک سی دی با یک پوشه داخل آن دریافت که بتوانید آن را به یک ایمیل ضمیمه کنید.

اگر فقط یک نسخه چاپ شده فیزیکی از تصویر رادیوگرافی دندان های خود دارید، دو راه وجود دارد که می توانید آن را به صورت دیجیتالی در آورید:

 • تصویر رادیوگرافی با اشعه ایکس خود را در مقابل صفحه نمایش رایانه که سفید خالی است قرار دهید (به عنوان مثال، با باز کردن یک صفحه ورد جدید خالی می توانید به این هدف برسید).
 • تصویر رادیوگرافی با اشعه ایکس خود را روی یک پس زمینه سفید ساده (مانند کاغذ چاپگر) در یک منطقه که به خوبی روشن است قرار دهید.

می توانید با تلفن هوشمند یا دوربین خود عکس بگیرید، اما از فلاش استفاده نکنید. همچنین قرار دادن عکس را به شکلی امتحان کنید که هیچ تابش خیره کننده ای از منابع نور دیگر و منعکس کننده فیلم اشعه ایکس، وجود نداشته باشد.

پس از تهیه یک عکس خوب، می توانید آن را از طریق یک ایمیل برای هر کسی که برای بررسی به آن نیاز دارد ارسال کنید.

نتیجه گیری

تصاویر رادیوگرافی پانورامیک دندانپزشکی یک ابزار تشخیصی متداول برای دندانپزشکان و جراحان دهان هستند. فرایند سریع و غیر تهاجمی، تصویری از تمام دندان ها و هر دو فک شما می گیرد تا ارزیابی صحیح نیازهای سلامت دهان و دندان های شما را امکان پذیر می کند.

اگر قصد دارید یکی از اقدامات دندانپزشکی را در خارج از شهر خود انجام دهید، تقریباً مطمئناً نیاز است تصاویر رادیوگرافی پانورامیک با اشعه ایکس از دندان های خود را برای کلینیک یا پزشک منتخب خود ارسال کنید تا آنها بتوانند بدون دیدن شما به صورت حضوری، یک طرح درمانی شخصی برای شما آماده کنند. خوشبختانه، اکثر کلینیک ها قادر به ارائه نسخه دیجیتال تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس هستند، بنابراین این روند کاملاً ساده است.

0/5 (0 نظر)