تعریف ارتودنسی هم رنگ دندان یا ارتودنسی نامریی

مشکل بیشتر افرادی که به این نتیجه می‌رسند باید درمان ارتودنسی انجام دهند تا دندان‌هایشان را صاف کنند، تصور لبخند فلزی سیم‌ کشی شده و دیده شدن براکت فلزی در دهان می باشد. امروزه با تکنولوژی‌های جدید این امکان فراهم شده است که افراد بتوانند از ارتودنسی هم رنگ دندان بهره ببرند. ارتودنسی همرنگ دندان اگر چه کاملا نامرئی نیست، اما خیلی کمتر از براکت فلزی دیده میشود و به همین علت محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

صاف و مرتب کردن دندان‌ها با براکت سرامیکی

در این روش نیز مشابه براکت فلزی، براکت به دندان‌ها چسبانده شده و یک سیم فلزی از تک تک براکتها عبور می‌کند و به این ترتیب به دندان‌ها نیرو وارد می‌نماید. از این نظر تفاوت تکنیکی بین براکت های سرامیکی و فلزی وجود ندارد. از آنجای که علت اصلی طراحی براکتهای سرامیکی، نامرئی شدن سیستم براکت و عدم جلب توجه آن ها می باشد، در بسیاری از موارد به جای سیم با رنگ فلزی از سیمهایی با روکش یا رنگ سفید استفاده میشود که به نامرئی تر به نظر رسیدن سیستم براکت کمک میکند.

مقایسه ارتودنسی هم رنگ دندان و براکتهای فلزی

طبیعتا” مهم‌ترین مزیت ارتودنسی هم رنگ دندان، جنبه زیبایی آن است. از نظر استحکام طبیعتا” براکتهای فلزی استحکام بیشتری دارند اما براکت های سرامیکی نیز مقاومت و استحکام کافی دارند تا دوره درمان را بدون اشکال به اتمام برسانند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  انواع براکت های ارتودنسی

براکتهای سرامیکی  در مقابل تغییر رنگ و لکه مقاوم هستند، اما اورینگ هایی که دور براکت ها قرار می گیرند (کش هایی که دور براکت ها قرار می گیرند و سیم را داخل براکت نگه می دارند) مستعد تغییر رنگ می باشند و نیازمند اجتناب بیمار از خوردن غذاها و نوشیدنی های رنگزا می باشند؛ضمن اینکه لازم است به طور مداوم تعویض شوند. از براکتهای سرامیکی به عنوان براکتهای نیمه نامریی نیز یاد می شود و در مقایسه با آن پلاکهای شفافی نیز وجود دارند که از آنها به عنوان ارتودنسی نامریی یاد می شود.

عملکرد و کارایی براکتهای سرامیکی از ارتودنسی نامرئی (الاینر شفاف ) بهتر است و موارد پیچیده ‌تر درمان که با الاینر شفاف قابل اصلاح نیست را می‌توان با براکت سرامیکی اصلاح نمود. همچنین دوره درمان با براکت سرامیکی معمولاً کوتاه‌تر و سریع‌تر از الاینر شفاف می باشد.

همچنین در مقایسه با براکت پشت دندانی (لینگوال)، اگر چه براکت پشت دندانی اصلا در معرض دید قرار ندارد و نامرئی محسوب می‌شود اما از نظر رعایت بهداشت و تمیز کردن براکت و دندان‌ها و راحتی تحمل، براکت پشت دندانی بسیار سخت‌تر است. از طرفی مدت زمانی که برای نصب براکت و همچنین تنظیم مجدد دوره ای آن لازم است، در مورد براکت پشت دندانی بسیار بیشتر است.

در مقایسه طول درمان بین دو نوع براکت شفاف و فلزی بایستی گفته شود که به دلیل خوانایی جنسیت فلزی براکتها و سیم ارتودنسی،معمولا” در براکتهای فلزی، زمان درمان کوتاهتر از براکت های با جنس سرامیک می باشد که البته این مشکل با قرار دادن بیس فلزی در براکت های سرامیکی به حداقل رسیده و البته این نوع براکتها گران قیمت می باشند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  تغذیه در دوران درمان ارتودنسی

به دلایلی که گفته شد بسیاری از افرادی که تمایلی به درمان ارتودنسی نداشته ‌اند، اکنون می‌توانند این درمان را با بهره گیری از براکتهای شفاف انجام دهند بدون این که مجبور باشند  بسیاری از محدودیت‌های براکت فلزی را تحمل کنند.

0/5 (0 نظر)