برای حفظ سلامت دندان شیری و پیشگیری از پوسیدگی چه باید کرد؟

اگر والدین مراقبت های صحیح دهانی را در سنین پایین تر به کودک آموزش بدهند، برای سلامت او سرمایه گذاری کرده اند که تا پایان عمر از آن بهره مند خواهد شد. با قرار دادن یک الگوی خوب برای کودک می توانید کار خود را آغاز نمایید؛ شما با مراقبت صحیح از دندان های خود می توانید این پیام را به کودک منتقل نمایید که سلامت دهان از اهمیت بالایی برخوردار است. هر چیزی یا کاری که باعث شود مراقبت از دندان ها برای کودک جالب باشد می تواند باعث شود به مراقبت صحیح از دندان های خود ترغیب شود، مثلاً در کنار او مسواک بزنید، یا اجازه دهید خودش مسواک خود را انتخاب کند.

1 12 - سوالات والدین درباره سلامت دهان و دندان کودک
سوالات والدین درباره سلامت دهان و دندان کودک

 

برای کمک به کودک در محافظت از لثه ها و دندان ها و کاهش خطر ایجاد حفره در دندان ها، به او یاد دهید این گام های ساده را طی کند:

 • دو مرتبه مسواک زدن در طول روز با استفاده از وسایل مورد تأیید وزارت بهداشت- از جمله، خمیر دندان فلورایده برای زدودن پلاک (لایه نازک یا فیلم چسبناک روی دندان ها که مهمترین عامل پوسیدگی دندان است).
 • کشیدن نخ دندان به صورت روزانه برای برداشتن پلاک ها از بین دندان ها و زیر خط لثه، قبل از اینکه به شکل رسوب روی دندان سفت شوند. با تشکیل رسوب روی دندان، تنها جرمگیری تخصصی می تواند به برداشتن آنها کمک کند.
 • داشتن تغدیه مناسب و متعادل که در آن مصرف غذاهای حاوی نشاسته و شکر محدود شده باشد زیرا این مواد موجب تولید پلاک های اسیدی می شوند که منجر به پوسیدگی دندان خواهند شد. برای مصرف این غذاها سعی کنید به جای خوردن آنها به عنوان میان وعده، سعی کنید آنها را با دیگر وعده های غذایی میل نمایید- بزاقی که طی خوردن وعده های غذایی تولید می شود می تواند به پاک شدن مواد غذایی از روی دندان ها کمک کند.
 • از محصولات دندانی حاوی فلوراید، مانند خمیر دندان و دهانشویه استفاده نماید.
 • مطمئن شوید که آب آشامیدنی کودک شما فلورایده است. اگر منبع آب شما؛ آب آشامیدنی شهر، آب چاه یا آب معدنی مصرفی شما حاوی فلوراید نیست، دندانپزشک یا دندانپزشک اطفال کودک شما می تواند مکمل فلوراید روزانه را برای کودک تجویز نماید.
 • برای بررسی های منظم کودک خود را نزد دندانپزشک متخصص اطفال ببرید.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  تغذیه در دوران درمان ارتودنسی

2 12 - سوالات والدین درباره سلامت دهان و دندان کودک
سوالات والدین درباره سلامت دهان و دندان کودک

مسواک زدن صحیح برای کودکان چگونه است؟

تا زمانی که کودک این تکنیک ها را به طور درست یاد بگیرد، روی مسواک زدن او نظارت داشته باشید:

 • باید به اندازه یک نخود از یک خمیر دندان فلورایده مورد تأیید وزارت بهداشت استفاده شود. مراقب باشید کودک خمیر دندان را قورت ندهد.
 • با استفاده از یک مسواک دارای فرچه نرم، ابتدا سطح داخلی هر دندان را مسواک بزند، محلی که امکان تجمع پلاک وجود دارد. به آرامی به صورت عقب و جلو مسواک بزند.
 • پس از آن سطح بیرونی هر دندان را تمیز کند. مسواک باید با زاویه در امتداد خط لثه بیرونی حرکت نماید.
 • در ادامه، سطح جونده همه دندان ها باید مسواک زده شود.
 • پشت همه دندان های جلویی باید با استفاده از نوک مسواک تمیز شود.
 • در پایان، مسواک زدن روی زبان نباید فراموش شود، که همیشه برای کودک با مزه است.
3 12 - سوالات والدین درباره سلامت دهان و دندان کودک
سوالات والدین درباره سلامت دهان و دندان کودک

کودک چه زمانی باید کشیدن نخ دندان را آغاز نماید؟

از آنجا که کشیدن نخ دندان می تواند به برداشتن ذرات غذا و پلاک از بین دندان ها کمک کند، کاری که با مسواک زدن ممکن نیست، باید کشیدن نخ دندان برای کودک را از سن چهار سالگی آغاز نمایید. وقتی کودک به 8 سالگی می رسد می تواند کشیدن نخ دندان را خود انجام دهد.

4 9 - سوالات والدین درباره سلامت دهان و دندان کودک
سوالات والدین درباره سلامت دهان و دندان کودک

سیلانت دندان چیست و چگونه می توان متوجه شد کودک به آن نیاز دارد؟

سیلانت مانعی قدرتمند در برابر پوسیدگی ایجاد می نماید. سیلانت ها پوشش های نازک پلاستیکی هستند که روی سطح جونده دندان های دائم عقب کودک قرار می گیرند، محلی که بیشترین پوسیدگی دندان ها شکل می گیرند. قرار دادن سیلانت روی دندان هیچ دردی نخواهد داشت و در یک جلسه مراجعه به دندانپزشک قابل انجام است. دندانپزشک تنها کسی است که می تواند به شما بگوید آیا کودک شما به سیلانت نیاز دارد یا خیر.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مراحل رشد دندان شیری و دائمی در کودکان

فلوراید چیست؟ آیا کودک ما مقدار کافی فلوراید دریافت میکند؟

فلوراید یکی از بهترین موادی است که به پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند. فلوراید یکی از مواد معدنی است که به صورت طبیعی وجود دارد. این ماده با مینای دندان ترکیب می شود تا به استحکام آن بیفزاید. در بسیاری از منابع آب شهری مقدار مورد نیاز فلوراید برای رشد صحیح دندان ها افزوده می شود. برای اینکه متوجه شوید آب آشامیدنی شما حاوی فلوراید است، و این میزان چقدر است، می توانید با اداره آب منطقه خود تماس بگیرید. در صورتی که منبع آب شما حاوی هیچ فلورایدی (به اندازه کافی) نباشد، دندانپزشک اطفال مصرف قطره فلوراید یا دهانشویه های حاوی فلوراید را در کنار خمیر دندان فلورایده پیشنهاد خواهد داد.

5 9 - سوالات والدین درباره سلامت دهان و دندان کودک
سوالات والدین درباره سلامت دهان و دندان کودک

رژیم غذایی چقدر برای سلامت دهان و دندان کودک مهم است؟

به منظور رشد دندان های محکم، و مقاوم در برابر پوسیدگی، داشتن یک رژیم غذایی متعادل برای کودک ضروری است. علاوه بر دامنه وسیعی از ویتامین ها و مواد معدنی، رژیم غذایی کودک باید شامل مقادیر زیادی کلسیم، فسفور، و میزان درستی فلوراید باشد.

اگر فلوراید بهترین محافظ برای دندان های کودک در برابر پوسیدگی است، خوردن مدام میان وعده ها نیز می تواند بزرگ ترین دشمن آنها باشد. شکر و نشاسته موجود در بسیاری غذاها و میان وعده ها مانند بیسکوییت ها، آبنبات ها، میوه های خشک شده، نوشیدنی های فاقد الکل، چوب شورها و چیپس های سیب زمینی با پلاک های روی دندان ها ترکیب می شوند و اسید تولید می کنند. این اسیدها مینای دندان را مورد حمله قرار می دهند و منجر به ایجاد حفره در آن می شوند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  درمان ارتودنسی یا veneerهای پرسلنی؟

هر “حمله پلاک” می تواند تا 20 دقیقه پس از اتمام هر وعده غذایی یا میان وعده طول بکشد. حتی یک لقمه کوچک نیز می تواند اسید پلاک تولید نماید. بنابراین بهتر است خوردن میان وعده بین وعده های غذایی را محدود کنید.

6 6 - سوالات والدین درباره سلامت دهان و دندان کودک
سوالات والدین درباره سلامت دهان و دندان کودک

در صورت لب پر شدن، شکستن یا کنده شدن دندان شیری چه باید کرد؟

با وارد آمدن هر آسیب به دهان کودک، باید فوراً با دندانپزشک تماس بگیرید تا در صورت لزوم مراجعه نمایید. اگر کودک با شکستن، ترک خوردن یا لب پر شدن دندان خود درد احساس می کند، باید فورا به دندانپزشک مراجعه نمایید تا پس از معاینات لازم، درمان مناسب را برای کودک مشخص نماید. در صورت امکان، تکه شکسته شده یا دندان کنده شده را نگه دارید و با خود نزد دندانپزشک ببرید.

اگر در اثر ضربه دندان به طور کامل کنده شده است، آن را فوراً با خود نزد دندانپزشک ببرید. تا جای ممکن دندان را دستکاری نکنید- آن را پاک نکنید، بلکه تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه می کنید آن را در آب یا شیر قرار دهید. این امکان وجود دارد که بتوان دندان را در دهان کودک قرار داد، فرایندی که تحت عنوان کاشت مجدد نامیده می شود.

0/5 (0 نظر)