دکتر ماندانا حجازی متخصص دندانپزشکی اطفال

نخستین هفته های سال تحصیلی جدید را سپری میکنیم. پدران و مادران تلاش خود را میکنند که فرزندانشان چه از لحاظ روحی و چه   از لحاظ جسمی سالم باشند تا به اهداف پیش رو در سال تحصیلی دست یابند.مطالعات نشان میدهند که سلامت دهان و دندان تاثیر بسیاری در پیشرفت و موفقیت کودکان در مدرسه دارد.مشکلات دندانی منجر به کاهش حضور کودکان در مدرسه و به دنبال آن کاهش قدرت یادگیری در آن ها می شود. یکی از نخستین مواردی که در ارتباط با دیگران مورد توجه قرار می گیرد،لبخند طرف مقابل است.این لبخند از راهی جز سلامت دهان و دندان مناسب حاصل نیمشود. پس اگر میخواهیم این لبخند را در کودکانمان ببینیم سال تحصیلی جدید بهانه ای خواهد بود که عادات خوب سلامت دهان و دندان را وارد برنامه ی روزانه فرزندانمان کنیم.سخنگوی آکادمی دندانپزشکان عمومی میگوید این عادات هر چه زودتر در فرزندان نهادینه شوند, زودتر ثمرات آن را خواهیم دید.

Bu1 qpWIQAA66Ib - سلامت دهان و دندان كودكان در دوران مدرسه
سلامت دهان و دندان كودكان

دو بار مراجعه به دندانپزشک در طول سال تحصیلی جدید ضروری است اما چرا؟

در این دوران تغییرات بسیاری در دهان کودکان رخ میدهد.کودکان دندانهای شیری خود را از دست میدهند و دندانهای اصلی جایگزین آن ها میشوند.پوسیدگی دندان را نیز نباید از خاطر برد.پوسیدگی دندان عنوان بیشترین بیماری مزمن را برای کودکان در ایالات متحده به خود اختصاص داده است و اگر به موقع درمان نشود میتواند در خوردن, صحبت کردن, خوابیدن و از همه مهمتر بر یادگیری و ارتباط کودک با دیگران تاثیر بگذارد.با وجود تمامی این موارد، آمار حاکی از آن است که 60% از کودکان مدرسه ای حتی به طور سالانه نیز به دندانپزشک مراجعه نمیکنند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  فیشور سیلانت دندان شیری

در این دوران اکثر کودکان می توانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به تنهایی ، اما با نظارت والدین انجام دهند.کودکان باید حداقل دوبار در روز دندانهای خود را مسواک بزنند. مسواک زدن پس از هر وعده غذایی ایده آل است، اما به علت عملی نبودن این روش، توصیه میشود که پس از صرف ناهار، جهت خارج نمودن ذرات بزرگ غذا ، دهان به دقت با آب شسته شود.

uyuyu - سلامت دهان و دندان كودكان در دوران مدرسه
سلامت دهان و دندان كودكان

کودکان مدرسه ای باید روزانه 5 نوبت سبزی و میوه جات تازه مصرف کنند چرا که در جلوگیری از پوسیدگی دندان نقش بسزایی دارد.اما مطالعات نشان میدهند این مورد تنها در یک کودک از هر 5 کودک رعایت میشود.همچنین مطالعات حاکی از آن است که تنها در یک کودک از هر 5 کودک مصرف کلسیم به اندازه کافی است.

میان وعده غذایی بعد از مدرسه را به هیچ وجه فراموش نکنید.بسیاری از کودکان بعد از مدرسه به کلاس های تقویتی, ورزش و … میروند و به جای استفاده از غذاهای سالم به غذاهای آماده و نوشابه ها روی می آورند که برای سلامت دهان و دندان به شدت مضر است.تکه های کوچک هویج , میوه, خشکبار و یک بطری آب میتوانند میان وعده های مناسبی باشند و انرژی کودک را برای فعالیت های بعد از مدرسه فراهم کنند.

fffffff - سلامت دهان و دندان كودكان در دوران مدرسه
سلامت دهان و دندان كودكان

کودکانی که مستعد پوسیدگی دندان هستند باید از مصرف میان وعده هایی با نشاسته بالا نظیر چیپس و کلوچه و مانند آن منع شوند.اما آیا راه دیگری وجود دارد که متوجه شویم کدام تنقلات با دندان کودکان سازگاری دارند؟

راه پیشنهادی این است که 20 دقیقه بعد از مصرف تنقلات، دندان کودک را بررسی کنیم و اگر هنوز فضاهای بین دندانی با ماده غذایی پوشیده شده است بهتراست استفاده از آن ماده غذایی متوقف شود.اتفاق بهتر آن است صرف نظر از آنچه کودک میخورد استفاده از نخ دندان و مسواک را بعد از هر وعده غذایی به وی توصیه کنیم و به پوسیدگی ها اجازه ایجاد و گسترش ندهیم.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دستگاه های فانکشنال در ارتودنسی
fff - سلامت دهان و دندان كودكان در دوران مدرسه
سلامت دهان و دندان كودكان

غالبا همه کودکان در معرض پوسیدگی دندان قرار دارند، بعضی ها بیشتر و بعضی ها کمتر.حتی کودکانی که ریسک ایجاد پوسیدگی در آنها کمتر است در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی دچار پوسیدگی خواهند شد.رعایت نکات ساده اما مهم مانند نظارت بر آنچه فرزندانمان در مدرسه مصرف میکنند و تمیز شدن دندانها بعد از وعده های غذایی میتواند در جلوگیری از ایجاد پوسیدگی بسیار موثر باشد.

تحقیقات نشان میدهند کودکانی که دندانهای شیری آنها پوسیده میشود در آینده نیز احتمال پوسیدگی دندانهای اصلی در آنها بیشتر خواهد بود.

صرف نظر از رعایت موارد بهداشتی پوسیدگی دندان با وراثت نیز در ارتباط است.کودکانی که پدران و مادران آنها مستعد پوسیدگی دندان هستند احتمال پوسیدگی دندانهایشان بیشتر خواهد بود.ممکن است بپرسید “چگونه میتوان از میزان مستعد بودن دندانهای کودکان به پوسیدگی خبردار شویم؟”

اولین مراجعه به دندانپزشک همه چیز را مشخص خواهد کرد.همانطور که در مقاله قبل اشاره شد زمان اولین مراجعه 6 ماه پس از جوانه زدن اولین دندان است و دندانپزشک میتواند ریسک ایجاد پوسیدگی در دندان را مشخص و برنامه های بهداشتی مناسب را در اختیار شما قرار دهد و پس از آن با دوبار مراجعه طی سال تحصیلی، شما میتوانید این روند را تحت نظر داشته باشید.